PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρική Αυτόματη κεραία μετατροπή σε Manual ! Βοήθεια παρακαλώ !



Dimpas
04-11-12, 21:11
Καλησπέρα ! Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θεματάκι που έχω !
Λοιπόν είχα στο αμάξι μια Hirschmann hit auta 5091 ! Αυτή έχει 3 καλώδια ! ένα μαυρο που το ένωσα στο σασί του αμαξιού (-) . Έχει ένα πράσινο και ένα κόκκινο .Όταν έβαζα ( την είχα χειροκίνητα ΟΧΙ αυτόματα με έναν διακόπτη on-off-of μονεμταρυ) + στο ένα και - στο άλλο τότε ανέβαινε και όταν αντέστρεφα αυτή κατέβαινε.
Το μαστίγιο δυστηχώς τα έπεξε και δεν πάει για αλλαγή αλλά για άνοιγμα και αλλαγή πράγμα που δεν θέλω να κάνω ! Λέω να πάρω λοιπόν μια άλλη φτηνή !
Στην αναζήτησή μου είδα οτι υπάρχουν αρκετές πάλι με τα ίδια καλώδια !
ΟΜΩΣ. Όταν έψαξα να δώ ΠΩΣ λειτουργεί στην αυτόματη λειτουργία είδα ότι το μαυρο πάει πάλι σασί (-) . Το κόκκινο σε μόνιμο ρευμα (+12V) και το πράσινο στο μπλέ του ραδιοφώνου (όταν είναι αναμμένο τότε έχει +12V.)
ΜΗΠΩΣ να συνδέσω την καινούργια κεραία όπως είχα την Hirschmann ΑΛΛΑ να εναλλάσω ΜΟΝΟ τα 12V και όχι την γείωση (-) ???
Θα δουλέψει έτσι : Μαυρο (-) , Κόκκινο 12V=κεραία κάτω, πράσινο 12V=κεραία πάνω ????
Πρίν το είχα έτσι αλλά όταν έδινα στο κόκκινο 12V έβαζα στο πράσινο - και τούμπαλιν !

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοήθεια !
Α ! Έχετε να προτείνετε κάποια ηλεκτρική κεραία μέχρι 50 € ( καινούργια ) η μέχρι 20 € (μεταχειρισμένη) Πάντα με ΜΑΥΡΑ ιστό !

JOUN
04-11-12, 23:58
Οι κεραιες δουλευουν με την πολυ απλη λογικη:Μαυρο -,κοκκινο + και οταν εχει ταση στο τριτο καλωδιο η κεραια σηκωνεται,οταν δεν εχει κατεβαινει..Ποιο απλο δεν γινεται..

Dimpas
05-11-12, 08:42
Ναι έτσι είναι ! Αλλά θέλω να την δουλευω με ένα διακοπτάκι έτσι ώστε να την ανεβάζω όσο θέλω και να την κατεβάζω όσο θέλω !
Πάντα έχουμε το μαυρο στο - !
Αν βάλουμε 12V στο τρίτο καλώδιο θα ανέβει ? Άν βάλουμε μετά 12V στο κόκκινο καλώδιο θα κατέβει ?
Θα μπορώ να δίνω τάση στο τρίτο για 2 sec και να ανεβαίνει η μισή ?
Θέλω να έχω πλήρη έλεγχο στην κεραία με ένα διακοπτάκι toggle ον-οφφ-ον !

vasilllis
05-11-12, 09:15
Ναι έτσι είναι ! Αλλά θέλω να την δουλευω με ένα διακοπτάκι έτσι ώστε να την ανεβάζω όσο θέλω και να την κατεβάζω όσο θέλω !
Πάντα έχουμε το μαυρο στο - !
Αν βάλουμε 12V στο τρίτο καλώδιο θα ανέβει ? Άν βάλουμε μετά 12V στο κόκκινο καλώδιο θα κατέβει ?
Θα μπορώ να δίνω τάση στο τρίτο για 2 sec και να ανεβαίνει η μισή ?
Θέλω να έχω πλήρη έλεγχο στην κεραία με ένα διακοπτάκι toggle ον-οφφ-ον !

να εχεις πληρη ελεγχο,δεν διαφωνω αλλα δεν εχει νοημα να ελεγχεις 10 ποντους η 20.
αν παντως επιμενεις το διακοπτακι που θα βαλεις θα ειναι διπολικο και θα κοβει και την μονιμη ταση της κεραιας και την εντολη για να ανοιξει.

Dimpas
05-11-12, 14:30
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας !
Θέλω να κάνω την κεραία πλήρως Manual ελεγχόμενη !
Δηλαδή να μπορώ να την ανεβάζω όσο θέλω και να την κατεβάζω όσο θέλω !
Σκέφτηκα να κάνω την παρακάτω συνδεσμολογία !
Λέτε να δουλέψει ?
Όταν ο διακόπτης είναι στο Α τότε η κεραία ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ
Όταν είναι στο C δεν κάνει τίποτα
Όταν είναι στο B ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ

Είμαι σωστός ???

38752

JOUN
05-11-12, 16:11
Για να κατεβει εισαι σωστος.
Για να ανεβει ομως πρεπει να εχει ταση και στο Α και στο Β.

Dimpas
05-11-12, 16:26
Αυτό δεν κάνει η δίοδος ανάμεσα στο Α και το Β ?
Σωστά δεν την έβαλα έτσι ώστε όταν παίρνει το Α τάση να πέρνει και το Β
Ενώ όταν πέρνει το Α τάση να μην παίρνει Β
Τι έχω κάνει λάθος ??

JOUN
05-11-12, 18:31
Σωστά δεν την έβαλα έτσι ώστε όταν παίρνει το Α τάση να πέρνει και το Β

Προφανως εννοεις οταν παιρνει το Β να παιρνει και το Α..
Σωστα το εκανες στο σχεδιο,εγω δεν προσεξα τι κανει η διοδος εκει περα..

Dimpas
09-01-13, 23:30
Λοιπόν !
Αγόρασα αυτή
http://www.lampa.it/en/prod-491-2707-4882-fully_automatic_de_luxemotor_antenna%2C_12v.asp
ένα πενηντάρικο !

Έκανα δοκιμές στον πάγκο αλλά δεν δούλευε όπως ήθελα όπως ανέμενα !
Με το κατσαβίδι την άνοιξα και έβγαλα το τυπωμένο κύκλωμα που είχε μέσα και έλεγχε την κεραία την έκανε αυτόματη.
έβαλα λοιπόν τα καλώδια +12 και γή κατευθείαν στο μοτέρ ,ανέβαινε και μετά αντίστροφα και κατέβηκε !

Έκανα όλες της συνδέσεις και είναι πλέον στην θέση της !