PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ενδεικτικό τασης μπαταρίας



stratos111
08-11-12, 00:56
Έχω κατεβάσει από εδώ το "ενδεικτικό τάσης μπαταρίας" http://www.hlektronika.gr/forum/downloads/te%20bat_mon.pdf.
Μήπως το έχει φτιάξει κανείς; Το πρόβλημα μου είναι ότι άλλα λέει το σχηματικό άλλα το τυπωμένο και άλλα η λίστα των υλικών. Μήπως ξέρει κανείς πιο απ' όλα είναι σωστό;Το τυπωμένο ή το σχηματικό;
Π.Χ 1)Στο σχηματικό έχει ένα πυκνωτή κεραμικό 2,2μF ,στο τυπωμένο 4,7 ηλεκτρολυτικό και στα υλικά καθόλου.
2)Στο σχηματικό και στα υλικά έχει αντιστάσεις δύο 100κ και μία 220Ω ,στο τυπωμένο τις έχει 10κ και 330Ω.
Μήπως ξέρει κανείς τα σωστά;

nickbaz
08-11-12, 02:42
θα σου προτεινα να το κατασκευασεις συμφωνα με το θεωρητικο κυκλωμα!!

ezizu
08-11-12, 10:22
Καλημέρα. Θα προσπαθήσω να σου δώσω μια απάντηση , με απλά λόγια να καταλάβεις και πως λειτουργούν αυτά τα εξαρτήματα .
Καταρχήν κεραμικός πυκνωτής 2,2μf νομίζω δεν υπάρχει.Το σχέδιο δείχνει όντως πυκνωτή χωρίς πολικότητα, αλλά νομίζω ( βάση του τυπωμένου )μάλλον έχουν κάνει λάθος. Αυτός ο πυκνωτής είναι για το κύκλωμα του ταλαντωτή ( ουσιαστικά καθορίζει την συχνότητα του ταλαντωτή, λογικά πάει ως εξής :μεγαλύτερη χωρητικότητα, μικρότερη συχνότητα ) ,οπότε νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα να βάλεις 4,7μf ηλεκτρολυτικό ( πρόσεχε την πολικότητα κατά την τοποθέτηση στην πλακέτα ).Αν πάει κάτι στραβά τον αλλάζεις με 2,2μf ( αν και δεν νομίζω να χρειαστεί ).
Όσο αφορά τις δύο αντιστάσεις των 100Κ,αυτές σχηματίζουν ένα διαιρέτη τάσης ,ο οποίος τροφοδοτεί με την μισή τάση τροφοδοσίας τους δύο τελεστικούς,που ουσιαστικά είναι και η τάση αναφοράς, για τους δύο τελεστικούς ενισχυτές που λειτουργούν σαν συγκριτές . Όποια τιμή και να βάλεις ( είτε 100Κ ,είτε 10Κ ),η τάση αναφοράς θα είναι η ίδια ,απλά το ρεύμα κατανάλωσης του κυκλώματος ,στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις τις αντιστάσεις των 10Κ, θα είναι αυξημένο ( όπως επίσης και το μικρό ρεύμα στην είσοδο της τάσης αναφοράς των τελεστικών ). Δεν θα έχεις όμως πρόβλημα αν χρησιμοποιήσεις το κύκλωμα ,για έλεγχο της τάσης στο αυτοκίνητο ( εννοείται ότι το κύκλωμα θα λειτουργεί, μόνο όταν το αυτοκίνητο είναι εν λειτουργία και όχι σταθμευμένο ,θα πάρεις δηλαδή τάση τροφοδότησης μετά τον γενικό διακόπτη του αυτοκινήτου ).Αν τώρα θέλεις να χρησιμοποιήσεις το κύκλωμα, σε κάποια συσκευή που λειτουργεί με μπαταρίες,τότε, ίσως είναι προτιμότερο (όχι απαραίτητα ) να βάλεις αντιστάσεις των 100Κ ,για μικρότερη κατανάλωση ρεύματος από την μπαταρία .
Η αντίσταση των 220Ω ή 330Ω ,έχει σχέση με το ρεύμα λειτουργίας του διπλού LED. Όποια και να βάλεις θα λειτουργήσει,απλά με 220Ω, το LED θα είναι λίγο πιο φωτεινό,αλλά θα αυξηθεί λίγο και η κατανάλωση ρεύματος του κυκλώματος ( καθώς επίσης και το ρεύμα που θα παρέχει ο τελεστικός στο LED ).Εγώ θα πρότεινα 330Ω και αν δεν σε καλύπτει η φωτεινότητα , τότε την αλλάζεις με 220Ω ( αν και νομίζω δεν θα χρειαστεί, επειδή η διαφορά στην φωτεινότητα θα είναι μικρή ).
Αυτά τα ολίγα.Ελπίζω να σε κάλυψα.

stratos111
08-11-12, 18:53
Κατατοπιστικότατος......Ευχαριστώ.