PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχοσύστημα αυτοκινήτου : ερώτηση για καλή απόδοση



Johnys
08-11-12, 11:58
Χαίρετε,είμαι νέος στη σέλίδα και θα ήθελα βοήθεια απο κάποιον να γνωρίζει κάτι παραπάνω σχετικά με το πάντρεμα ηχείων-ενισχυτη,εχω ηδη κάτι και θα ήθελα την γνωμη καποιου,αν κάποιος είναι πρόθυμος να βοηθήσει και να ακόυσει θα χαρώ πολυ!ευχαριστώ!

αγγελαρης στρατος
08-11-12, 22:43
γεια σου φιλε γιαννη,
πες μου μερικα χαρακτηριστικα απο αυτα που εχεις να σου πω την γνωμη μου!
επισης πες μου και σε πιο αυτοκινητο θελεις να τα τοποθετησεις.

Johnys
09-11-12, 09:29
Γειά σου φίλε Στράτο,λοιπόν έχω έναν ενισχυτή της MAC που τελικά είναι πιό δυνατός απ'ότι περίμενα και τα χαρακτηριστικά του 4χ80 rms στα 4 Ω και 4χ120 στα 2Ω και με αυτόν θέλω να οδηγήσω μιά τετράδα oval απο αυτά τα ηχεια (( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705056 )) θέλω την γνώμη σου για το αν θα είναι καλό το αποτέλεσμα,άν έχεις κάτι να προτεινεις φρόντισε να είναι σε καλή τιμή χαχα :lool: επίσης έχω ένα μονοκάναλο pioneer gm7400 και αυτός δυνατός θα έλεγα αλλα με το sub που έχω δέν δείχνει την ισχύ του,ενα dragster 10" στα 500 με 600 peak (υποθέτω) ενώ αν έβαζα διπλοπηνικό με 4Ω στο κάθε πηνίο θα μπορούσα να οδηγήσω μέχρι και 400rms (μπορέι να κουνήσει το συγκεκριμένο? >> http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=9805#tmp )) επίσης θέλω μια καλή πηγή.. αυτήν >> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705085 αυτό λόγω των 3 ζευγαριών rca,κουραστικός γίνομαι αλλα θέλω να κάνω κάτι σωστό και δυνατό σε φυσιολογικά πλαίσια,ευχαριστώ!

Johnys
09-11-12, 09:30
και το αμάξι mitsubishi GL 1.3 με μεταλλική εταζιέρα

αγγελαρης στρατος
09-11-12, 17:16
λοιπον , εχουμε και λεμε..
να φανταστω οτι το αμαξι ειναι παλιο? (αν οχι διορθωσεμε)
αν ναι σαν κλασικο γιαπωνεζικο υποφερει απο μονωση,
αρα μπρορεις να ακουσεις δυνατο μπασο και με μικροτερο ηχειο
και φυσικα μικροτερο κοστολογιο, γιατι θα αγορασεις το συγκεκριμενο
woofer αλλα πρεπει να υπολογισεις και ακομη 70 ευρα για την κατασκευη
του κουτιου του.
οσο για τα 4 οβαλ που θελεις να βαλεις ,
καταρχην δεν πολυ ψηνομε για τα συγκεκριμενα.
τα δουλεψα και εμενα προσωπικα δεν μου αρεσαν.
μετα...εαν κοψεις την μεταλικη εταζιερα πολυ πιθανο να εχεις ανεπιθυμητα τριξιματα
τα οποια δεν θα μπορεις να διορθωσεις μετα.
ενα τριτο θεμα ειναι οτι απο οτι θυμαμαι στον χωρο του πορτ μπαγκαζ κατω απο την μεταλικη εταζιερα περνανε
οι ντιζες για το καπο , πρεπει πριν τα αγορασεις να υπολογισεις το βαθος τους .
δες τα λιγο αυτα και πες μου.
στη θεση σου θα κοιτουσα να κανω μια πολυεστερικη κατασκευη στις πορτες
και να τοποθετουσα μια διδρομη η τριδρομη μοναδα και ενα καλο 10" woofer.
πες μου λιγο γι αυτα και συνεχιζουμε

Johnys
09-11-12, 21:05
Λοιπόν,επειδή το έχω ψάξει λίγο πριν επιλέξω τα οβάλ,την εταζιερα δεν την εμποδίζουν οι ντίζες διότι είναι στην άκρη,γουφερ έχω το dragster,μικρό αλλά με ικανοποιεί προς το παρόν,για τις πόρτες η κατασκευή κοστίζει κάπου στα 200 2 πόρτες μαζί,για ηχεία έχω πρόβλημα γιατί τα μεσαίων συχνοτήτων είναι ακριβά και επιπλέον θέλω τουιτερ με αυτά,με τα οβάλ θα γλίτωνα αρκετά ευρω,όσο για την ηχομόνωση έχεις δίκιο,2000 μοντέλο είναι...κανένα καλό ηχείο να πάντρεψω με τον ενισχυτή έχεις να προτείνεις?

αγγελαρης στρατος
09-11-12, 22:04
η πηγη της PIONEER που διαλεξες ειναι πολυ καλο κομματι.
αφου το woofer σε καλυπτει εισαι οκ και απο εκει.
ξεχασα να σε ρωτησω ....
ποιο ειδος μουσικης ακους κυριως?

Johnys
09-11-12, 22:11
κυρίως χιπ χοπ.αλλά και τράνς άντε και κάνα ροκ,γενικά ποικιλία,επίσης έχω πρόβλημα με την τάση,βλέπεις όταν χτυπάει το γουφερ τα φώτα χαμηλώνουν,χρειάζομαι πύκνωτή στη μπαταρία σωστά?αν ναι πως θα επιλέξω τον σωστό?

αγγελαρης στρατος
09-11-12, 22:44
το θεμα της πτωσης τασεως προκαλειτε επειδη το ηλ.κυκλωμα του αυτ/του
(δυναμο/μπαταρια) ειναι σχεδιασμενο για της βασικες αναγκες του.
απο εκει και περα το δυναμο δεν μπορει να ανταπεξελθει στην επιπλεον καταναλωση
του η των ενισχυτων ,ειδικα στο ρελαντι.
η γνωμη μου ειναι να βρεις μια μπαταρια με gel η οποια εχει πολυ μεγαλυτερη δυναμη
απο αυτες του εμποριου στα ιδια Ah με αυτη που εχει το αυτ/το.
οσο για τα ηχεια ...τα οβαλ ,στην κατηγορια αυτη,
το μονο που θα σου δωσουν ειναι λιγη παραπανω ενταση
σε σχεση με μια δαιρουμενη μοναδα, αλλα δεν θα εχουν καμια σχεση στην ποιοτητα.
για αρχη θα ελεγα να βαλεις μια διαιρουμενη μοναδα μπροστα και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος
προσθετεις και μια πισω, αφου εχεις και τους ενισχυτες.

Johnys
09-11-12, 22:54
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!θα σκεφτώ καλά τι θέλω και θα το υλοποίησω,αν και θα ήταν καλή επιλογή αυτό που πρότεινες,ξέρεις καμία καλή μάρκα και μοντέλο ηχείων που να είναι ποιοτικά και δυνατά?για μπροστά διαίρουμενα να ταίριαξουν με τον ενισχυτή....

αγγελαρης στρατος
09-11-12, 23:14
για τα ηχεια θα σου προτεινα χαρτινα MIDRANGE για να παρεις το απολυτο στην ποιοτητα
στα ειδη της μουσικης που ακους.
θα σου προτεινα τα εξης : http://www.audioval.com/index.php?route=product/product&manufacturer_id=26&product_id=992
http://www.audioval.com/index.php?route=product/product&manufacturer_id=26&product_id=1216

τα tweeter αυτα μπορουν να παιξουν κατευθειαν απο την πηγη μονο με ενα crossover και χρεαζεσαι μονο 2 εμπρος.
οσο για τα MID , εαν μπορεις να βαλεις 2 εμπρος και 2 πισω και να τα δωσεις ενα σε καθε καναλι του ενισχυτη
με μια καλη ρυθμιση , η ποιοτητα και η ενταση θα ειναι εξαιρετικη.
οποιαδηποτε απορια δεκτη

Johnys
12-11-12, 10:30
δές λίγο αυτά και πές μου την γνώμη σου,τις διαφορές και τι προτιμάς και για ποιο λόγο να καταλάβω και γώ την φιλοσοφία των ηχείων... αν δεν σου είναι κόπος.... http://www.carsound.gr/product_info.php?cPath=35_56&products_id=243

αγγελαρης στρατος
13-11-12, 00:33
και εγω αυτα θα σου προτεινα στην αρχη αλλα ειναι 8"!!!
που θα τα χωρεσεις??
επισης κατι που ξεχασα να σε πω..
εχεις μετρησει ποτε το μεγιστο βαθος στις εμπρος πορτες?

Johnys
13-11-12, 09:28
Το έχω μετρήσει επειδή έτυχε να βάλω αλλά ηχεία,γύρω στα 10 εκατοστά υπολογίζω απο την εργοστασιακή θέση,ρώτησα για τα συγκεκριμένα για να μου πεις διαφορές και πως μπορώ να καταλάβω ποιο ηχείο είναι καλύτερο.όσο για αυτά που μου έδειξες στην ελλάδα κοστίζουν 140 ανά τεμάχιο αν δεν κάνω λάθος,τα 8άρια άν τα έβαζα θα ήταν στην εταζιερα,κατέληξα στα οβάλ επειδή δέν θέλω να χρυσοπληρώσω για ηχεία...άν είναι να γλιτώσω 300 ευρώ με μόνη θυσία την ποιότητα χαλάλι,αυριο μεθάυριο σκεφτόμαστε και την ποιότητα,προς το παρον κάτι να παίζει δυνατά χωρίς τον ενισχυτη μου να υπερβαίνει την αντοχή των ηχειων,τωρα π.χ. εχω 2 χ 50 rms της sony και 2 χ 40 της philips μπροστα...