PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση κεραμικων εστιων



riggas
09-11-12, 11:31
Καλημέρα. Χθες προσπάθησα να συνδέσω μια κουζίνα μιλε που είχε παλιού τύπου εστίες με κεραμικές άλλης μάρκας και ήταν σχετικά εύκολο γιατί από το κάθε διακόπτη έφευγαν δυο καλώδια προς τις εστίες και με δυο ήταν και οι καινούργιες οι κεραμικές . αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν δουλεύουν σωστά ως προς τη ρύθμιση της θερμοκρασίας γιατί στο κανονικό φούρνο των κεραμικών εστιών οι διαβαθμίσεις των διακοπτών ήταν μέχρι το τρία ενώ στον άλλο που συνέδεσα ήταν μέχρι το 12.ακομα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως ρυθμίζει ο διακόπτης τη θερμοκρασία αφού δεν υπάρχει κάποιο πουράκι που να παίρνει ένδειξη και να κοβει.μηπως αυτοί οι διακόπτες λειτουργούν κάπως σαν θερμικά και με το γύρισμα του διακόπτη επιμηκύνεται ο χρόνος μέχρι να επανέλθει? Ελπίζω να μη λέω αρλούμπες χα χα

Κυριακίδης
09-11-12, 18:44
Λογικά αν δεν έχει (πουράκι όπως αναφέρεσαι δηλαδή θερμοστάτη ) . Τότε λειτουργεί με βάση των επιλογών του διακόπτη βαθμιδωτά και δίνει ρεύμα στις ανάλογα υποδιαιρεμένες αντιστάσεις όπου βρίσκονται στην εστία . Όπως π.χ. στα μίνι φουρνάκια και αυτά δεν "κόβουν" αλλά δουλεύουν μόνιμα στην σκάλα που επέλεξες.

Αυτά που με μπερδεύουν σε αυτά που λες , είναι ότι "φεύγουν" από τον διακόπτη μόνο 2 καλώδια προς τις εστίες ... (είσαι σίγουρος?) , γιατί αυτό ταιριάζει σε εστίες που έχουν θερμοστάτη. Και έπειτα μου φαίνεται ύποπτο που συνέδεσες διακόπτη με 12 διαβαθμίσεις. Μα και φυσικά λες αρλούμπες και άσε τα ( χα χα ) γιατί σε λίγο θα λες (ωχ ωχ !! κάποιος να φωνάξει το 199 !) .

riggas
10-11-12, 00:25
Λογικά αν δεν έχει (πουράκι όπως αναφέρεσαι δηλαδή θερμοστάτη ) . Τότε λειτουργεί με βάση των επιλογών του διακόπτη βαθμιδωτά και δίνει ρεύμα στις ανάλογα υποδιαιρεμένες αντιστάσεις όπου βρίσκονται στην εστία . Όπως π.χ. στα μίνι φουρνάκια και αυτά δεν "κόβουν" αλλά δουλεύουν μόνιμα στην σκάλα που επέλεξες.

Αυτά που με μπερδεύουν σε αυτά που λες , είναι ότι "φεύγουν" από τον διακόπτη μόνο 2 καλώδια προς τις εστίες ... (είσαι σίγουρος?) , γιατί αυτό ταιριάζει σε εστίες που έχουν θερμοστάτη. Και έπειτα μου φαίνεται ύποπτο που συνέδεσες διακόπτη με 12 διαβαθμίσεις. Μα και φυσικά λες αρλούμπες και άσε τα ( χα χα ) γιατί σε λίγο θα λες (ωχ ωχ !! κάποιος να φωνάξει το 199 !) .

Εγώ είμαι σίγουρος ότι φεύγουν δυο καλώδια στη κάθε εστία ( 4 εστίες 8 καλώδια) και τα δοκίμασα και δούλευαν και ανάλογα όσο ανέβαζες το διακόπτη προς το 12 μεγάλωνε η διάρκεια δουλέματος της εστίας αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι αν η θερμική ισχύει ανα ωρα είναι ίση π.χ. στο 12 του καινούργιου με το 3 του παλιου.το σίγουρο είναι ότι δεν είναι εστίες με διαβαθμίσεις γιατί όσες κεραμικές έχω δει ανάβουν πάντα ολόκληρες και όχι υποδιαιρούμενες είτε τις βάλεις στο 1 είτε στο 3 αυτό που αλλάζει είναι ο χρόνος λειτουργίας τους. Άρα από τα λεγόμενα σου είναι εστίες με θερμοστάτη αφού είναι με δυο καλώδια . τουλάχιστον μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργούν αυτές σε σχέση με το διακόπτη αφού είναι μόνο με δυο καλώδια?

Κυριακίδης
10-11-12, 06:14
Δεν έχω "πιάσει" στα χέρια τέτοιου τύπου εστίες ... είμαι πολύ "πρώην" σε αυτά και δεν ξέρω μετά από τόσα χρόνια τι έχουν αλλάξει σε αυτά τα μοντέλα τα "νεότερα". Καθώς πολλές εταιρίες έχουν τα δικά τους "βαλάντια" και ακολουθούν άλλους τρόπους κατασκευής και λειτουργίας ελέγχου των εστιών. Είναι που δεν έχω μια "εικόνα" . του συγκεκριμένου διακόπτη + άλλα πιθανά παρεμφερή , για να μπορέσω να σου εξηγήσω πως λειτουργεί. Ίσως κάποιος νεότερος που τα έχει "ζήσει " αυτά να σου πει πιο έγκυρα.