PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ασφάλεια ηλεκτρικού θερμοσίφωνα



thant
10-11-12, 18:49
Καλησπέρα σε όλους. Στο καινούριο σπίτι που πήγα ο διακόπτης του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα στον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι 25Α. Με κάποιες πολύ μικρές γνώσεις που έχω ξέρω ότι οι ασφάλειες είναι συγκεκριμένες π.χ. θερμοσίφωνο 20Α, ηλ.κουζινα 25Α, πλυντήριο 16Α.

Είχα σκοπό να την αλλάξω και να βάλω μια 20αρα αλλά κάποιος μου είπε ότι σε κάποιες περιπτώσεις η ασφάλεια πρέπει είναι μεγαλύτερη και αν την αλλάξεις για να βάλεις μικρότερη θα σου την ρίχνει. Ισχύει?
Κάτι άλλο που έπεσε στην αντίληψή μου, όταν σηκώνω τον διακόπτη για να ανοίξω το θερμοσίφωνο (από τον πίνακα), στην αρχή σπινθηρίζει και στη συνέχεια κάνει έναν συνεχόμενο ήχο, όσο είναι ανεβασμένος.

Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί σε παλιότερο σπίτι είχαν πάρει φωτιά τα καλώδια του θερμοσίφωνα και το έχω πάρει από φόβο.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του θερμοσίφωνα όπως αναγράφονται πάνω του είναι:

τύπος - δαπέδου
ισχύς - 4000w
ημερομηνία - 11/2001
ον. πίεση - 10 BAR
χωρητικότητα -80 l
προστασία - IP 24

her
10-11-12, 19:54
Η ασφάλεια επιλέγεται από τα καλώδια. Αν τα καλώδια είναι τεσσάρια βάζεις ασφάλεια 20Α αν είναι εξάρια τότε βάζεις 25A. Αν τα δικά σου καλώδια είναι τεσσάρια και έχουν βάλει ασφάλεια 25A δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα πρέπει να δεις τι πάχος έχει το καλώδιο σου σε mm2 και από εκεί θα εξαρτηθεί η ασφάλεια.

trampoukos
10-11-12, 19:54
4kw θελει 20 amp ασφαλεια κανονικα και ετσι ασφαλιζεις το καλωδιο ...τωρα το οτι ακους θορυβο στην ασφαλεια μαλλον σπινθηριζει αρα πρεπει να αλλαχθει μην παρεις φωτια

xrhstosmp
11-11-12, 00:00
Aν ο διακοπτης ειναι 25Α τοτε ειναι οριακα μικρος για θερμοσιφωνα.σωστοτερο θα ηταν να ειναι 40Α.εφ'οσον ακους τετοιους περιεργους ηχους και βεβαιωθεις οτι ερχονται απο το διακοπτη του θερμοσιφωνου αντικατεστισε τον με εναν εντασης 40Α.αν ο τωρινος δεν ειναι διπολικος βαλε διπολικο.τωρα για την ασφαλεια αν το καλωδιο ειναι 4mm2 πρεπει να ειναι 20Α.

Κυριακίδης
11-11-12, 00:38
Έλεγξες για χαλαρές συνδέσεις των καλωδίων πάνω στην ασφάλεια? ... και όσο για την συγκεκριμένη ασφάλεια που θα πρέπει να έχει να ανταποκρίνεται στο βαθμό προστασίας IP24 .
http://www.geovsolutions.gr/ip.php

thant
11-11-12, 00:54
Φίλε xrhstosmp, γιατί διακόπτη 40Α μου λες? μήπως κατάλαβες ότι έχω ξεχωριστό διακόπτη εκτός του πίνακα? Αν ναι, δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο. Το θερμοσίφωνο το ανάβω - σβήνω από μια μονοπολική ασφάλεια των 25Α που βρίσκεται πάνω στον πίνακα. Εδω λέω να του βάλω μια μικρότερη για να μην καώ και εσύ μου λες 40αρα.

Ευχαριστώ πάντως όλους. Θα δω αύριο τα καλώδια και θα πράξω αναλόγως.

electro65
11-11-12, 08:51
Καλημέρα,
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τον πίνακά σου γιατί έχεις θέμα

Φαίνεται πως δεν έχεις ασχοληθεί με ηλεκτρολογικά, σίγουρα δεν είναι η ειδικότητά σου έτσι δεν είναι?

xrhstosmp
11-11-12, 11:08
Καλησπέρα σε όλους. Στο καινούριο σπίτι που πήγα ο διακόπτης του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα στον ηλεκτρολογικό πίνακα είναι 25Α. Με κάποιες πολύ μικρές γνώσεις που έχω ξέρω ότι οι ασφάλειες είναι συγκεκριμένες π.χ. θερμοσίφωνο 20Α, ηλ.κουζινα 25Α, πλυντήριο 16Α.


αυτα δεν τα εγραψα εγω .
ΥΓ συγνωμη που ο διακοπτης ειναι διακοπτης και η ασφαλεια ασφαλεια.

andreas159
11-11-12, 11:51
Η μεγιστη ένταση του θερμοσιφωνα ειναι 21,7Α και η γραμμη του ασφαλίζεται με ασφάλεια στα 20Α για την γραμμη του Ηλ. Θερμοσίφωνα χρησιμοποιείται διπολικος διακοπτης 25Α.


για περισσοτερες πληροφόριες διάβασε εδω: http://users.ntua.gr/el09791/meleti_proypologismos_ehe.pdf

kaptenlouna
11-11-12, 12:48
Η μεγιστη ένταση του θερμοσιφωνα ειναι 21,7Α και η γραμμη του ασφαλίζεται με ασφάλεια στα 20Α για την γραμμη του Ηλ. Θερμοσίφωνα χρησιμοποιείται διπολικος διακοπτης 25Α.


για περισσοτερες πληροφόριες διάβασε εδω: http://users.ntua.gr/el09791/meleti_proypologismos_ehe.pdf


Λίγο χλωμό το βλέπω να έχει 5kW θερμοσίφωνο...


Edit:Το αναφέρει πάνω:
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του θερμοσίφωνα όπως αναγράφονται πάνω του είναι:

τύπος - δαπέδου
ισχύς - 4000w
ημερομηνία - 11/2001
ον. πίεση - 10 BAR
χωρητικότητα -80 l
προστασία - IP 24

aktis
11-11-12, 19:28
Η ασφαλεια δεν ειναι για να ανοιγοκλεινεις τον θερμοσιφωνα ... γι αυτο και καταπονειται και ακους ηχους και μπορει να παρεις και καμια φωτια . Ο θερμοσιφωνας πρεπει να ανοιγοκλεινει απο διπολικό διακόπτη ( οχι απο την ασφαλεια - μικροαυτοματο ) , συμφωνω απόλυτα με τον xrhstosmp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38044) Αν τώρα ο ηλεκτρολογος σου , δεν σου εχει βαλει διπολικο διακοπτη , τι να πω ... υπάρχουν και κακοι επαγγελματιες σε καθε χωρο ....

thant
11-11-12, 22:19
Η ασφαλεια δεν ειναι για να ανοιγοκλεινεις τον θερμοσιφωνα ... γι αυτο και καταπονειται και ακους ηχους και μπορει να παρεις και καμια φωτια . Ο θερμοσιφωνας πρεπει να ανοιγοκλεινει απο διπολικό διακόπτη ( οχι απο την ασφαλεια - μικροαυτοματο ) , συμφωνω απόλυτα με τον xrhstosmp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38044) Αν τώρα ο ηλεκτρολογος σου , δεν σου εχει βαλει διπολικο διακοπτη , τι να πω ... υπάρχουν και κακοι επαγγελματιες σε καθε χωρο ....

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Δεν έχει πάντως να κάνει με δικό μου ηλεκτρολόγο, έτσι το βρήκα το σπίτι, αλλά και το προηγούμενο που έμενα 10 χρόνια από την ασφάλεια τον άνοιγα-εκλεινα.
Για την ασφάλεια στον πίνακα ξεκίνησα αλλα μάλλον πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν χρειαστώ ξανά κάτι θα επανέλθω.