PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεπτομέρεια σε αντίσταση θερμοσίφωνα



gep58
11-11-12, 01:45
Καλησπέρα φίλοι του forum.
Σήμερα ασχολήθηκα με την αντικατάσταση του θερμοσίφωνα ενός ELCO 15ετίας. Αγόρασα λοιπόν έναν WILCO 60 lt οριζόντιο δαπέδου πήρα βαθιές ανάσες και την μεγάλη απόφαση και χώθηκα στο σιχαμένο το πατάρι για ένα 2ωρο. Αφού τελείωσα ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία της αντικατάστασης κατέβηκα να κάνω ένα τσιγάρο και να παρακολουθήσω την λειτουργία του νέου μας θερμοσίφωνα (titanium glass παρακαλώ !). Σε 20 λεπτά μου λέει η γυναίκα μου ότι έσβησε το λαμπάκι και λέω ας δούμε πόσο ζεστό είναι το νερό. Με φρίκη διαπιστώνω ότι το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C με τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 65° !!!
Πέρα από την σκέψη για τo ενδεχόμενο ελλατωματικoύ θερμοστάτη πρόσεξα ότι από κατασκευής το θερμοστοιχείο βρίσκεται πάνω από την αντίσταση στην πλάκα της αντίστασης και θέλω να ρωτήσω τους γνώστες του hlektronika στο συγκεκριμένο θέμα να μου πούν την γνώμη τους αν παίζει δλδ ρόλο η θέση της αντίστασης ως προς το στοιχείο του θερμοστάτη και ποιά από τις 2 παρακάτω εικόνες θεωρούν σωστή για την κανονική λειτουργία του θερμοσίφωνα.
Ξαναθυμίζω ότι είναι οριζόντιος-δαπέδου.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
gep58
38890

Κυριακίδης
11-11-12, 03:29
Κανονικά η αριστερή 1η φωτογραφία είναι πιο σωστή , δηλαδή ο θερμοστάτης να είναι κάτω από την αντίσταση . Όμως γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι σχεδόν ανεπαίσθητο , τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό , σαν πιθανότερο πρόβλημα με την τοποθέτηση του θερμοστάτη (πάνω από την αντίσταση) ίσως να κόβει νωρίτερα τον θερμοστάτη , αλλά και πάλι θα τον ενεργοποιήσει σύντομα (κατά κάποιον τρόπο τον "ταλαιπωρεί" τον θερμοστάτη από συχνότερες παύσεις - εκκινήσεις ) , αλλά στην τελική θα καταφέρει να φτάσει την θερμοκρασία των 65 βαθμών.

antonis
11-11-12, 11:55
Η αντίσταση στην αριστερή φώτο

gep58
11-11-12, 12:05
Καλημέρα Πέτρο.
Δηλαδή, έτσι όπως κατάλαβα, λες ότι σώνει και καλά κάποια στιγμή θα φτάσει τους 65° το νερό.Να όμως που δεν γίνεται και πως είνα δυνατόν αυτό να γίνει τη στιγμή που το στοιχείο ανιχνεύει μια θερμοκρασία μεγαλύτερη από την συνολική επιθυμητή στο σημείο που βρίσκεται και κόβει;
Εγώ πιστεύω ότι ισχύει το εξής, με το που ζεσταίνεται η αντίσταση αρχίζει και ζεσταίνει την ποσότητα του νερού που βρίσκεται σε άμμεση επαφή. Αυτή η ποσότητα αρχίζει και κινείται προς το ανώτερο σημείο του δοχείου (φυσικός νόμος) και ταυτόχρονα ίδια ποσότητα κρύου νερού έρχεται να καλύψει την θέση.
Όσο περνά ο χρόνος μεγαλύτερη ποσότητα νερού ζεσταίνεται γύρω από την αντίσταση και κάνει το ίδιο παιχνίδι. Αν λοιπόν το θερμοστοιχείο είναι πάνω από την αντίσταση σε λίγη ώρα θα νοιώσει μια θερμοκρασία αρκετά υψηλή μεν ψεύτικη δε και θα σταματήσει το ζέσταμα η αντίσταση. Αποτέλεσμα η συνολική ποσότητα του νερού να έχει προλάβει να πιάσει πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή που έχει οριστεί.
Αν όμως το αισθητήριο είναι κάτω από την αντίσταση τότε με την ίδια λογική της θέρμανσης του νερού θα πρέπει να περάσει όλη η ποσότητα αυτού σταδιακά από την αντίσταση και αφού έχει πιάσει τους 65° τότε σωστά θα έχει ανιχνεύσει και ο θερμοστάτης και θα σταματήσει το ζέσταμα.
Βασικά θέλω να κάνω μια συζήτηση με τον κατασκευαστή αλλά να είμαι και προετοιμασμένος... αυτό είναι όλο το θέμα...
Κανένας μάστορας που να τα ξέρει καλύτερα τα πράγματα υπάρχει εδώ ;;;:thinking:

lynx
11-11-12, 12:50
Γειά σου Γιώργο!! καλώς ήρθες και πάλι στο φόρουμ :001_smile: σε χάσαμε 2 χρόνια... είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία με κακοσχεδιασμένη αντίσταση θερμοσίφωνα η οποία έχει πολύ κοντά τις επαφές σύνδεσης πράγμα που δεν ήταν καθόλου βολικό για να συνδεθούν όλα όπως πρέπει, το θερμοστάτη τον πέρνει απο πάνω απο τη σερπαντίνα και εκτός του οτι βρίσκονται ολα στριμογμένα στο μπροστινό μέρος, το καλάμι του θερμοστάτη ήταν εντελώς χαλαρό στην υποδοχή που μπένει με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή με τα τοιχώματα και να χρειάζεται φύλο χαλκού για να σφηνώσει, επίσεις το μπουζόνι απ'οπου σφίγει απο μπροστά η αντίσταση ήταν ελαφρά λοξό (στραβά κολλημένο) όμως στο βίδωμα δεν είχε πρόβλημα και τέλος η απόδοση της αντίστασης δεν έχει καμοία σχέση με την προγενέστερη που σαφώς ήταν καλύτερη. Ίσως αυτά που γράφω να μην απαντούν ακριβώς στο ερώτημα σου, όμως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποιες βιοτεχνίες ίσως δεν το προσπαθούν και πολύ το πράγμα, λίγο αρπα κόλλα να τελειώνει και να πουληθεί! και αν και δεν έχει μάρκα πάνω πιστέυω πρέπει να είναι ελληνικό προιόν.

lepouras
11-11-12, 12:51
υπάρχει και το ενδεχόμενο(όπως έχω συναντήσει κάποιες φορές) ο σωλήνας του θερμοστάτη να ακουμπά την αντίσταση ή να είναι σχεδόν κολλητά(χιλιοστά) με αποτέλεσμα να μπερδεύετε πολύ εύκολα.

aktis
11-11-12, 13:27
Αμα γυρισεις τον θερμοσιφωνα τουμπα 180 μοιρες ( η τη μοναδα αντισταση + θερμοστατης αν γινεται ) , ο θερμοστατης θα ειναι απο κάτω , χωρις να ειμαι ειδικος μου φαινεται πιο λογικο να μετραει το "εισερχομενο" και οχι το "εξερχομενο" νερο .
Μπορεις να το δοκιμασεις αυτο ; Το καλύτερο βέβαια ειναι να ειναι κατακόρυφος ο θερμοσιφωνας ...
Επισης δεν συμφωνουν πάντα οι ενδείξεις του θερμοστατη , μήπως λέει 70 και εννοει 50 πχ ; ( εξαρταται απο το ποσο καλο ποιοτικο έλεγχο εχουν στο εργοστασιο των θερμοστατων !!! )

gep58
11-11-12, 14:08
Γειά σου Л3F73R15 !!! πιστεύω να θυμάσαι την απορία μου τότε με το όνομά σου εεε ;;; χαχαχαχαχα...
Ναι ελληνικός είναι ο θερμοσίφωνας γιατί μου είπαν να υποστηρίξω τα ελληνικά προϊόντα. Φαίνεται όμως ότι ούτε θερμοσίφωνες δεν είμαστε σε θέση να κατασκευάσουμε πλέον.
Το σωληνάκι που μπαίνει το στοιχείο του θερμοστάτη δεν ακουμπά πουθενά ούτε έχει ιδιαίτερα "μπόσκα" ώστε να υπάρχει απώλεια κατά τη μεταφορά της θερμοκρασίας.
Όσο τώρα για το "up side down" που είπε ο φίλος Χρίστος ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και ξαναάδειασα τον θερμοσίφωνα προκειμένου να τελειώσω μια ώρα αρχήτερα από το άβολο πατάρι παραβιάζοντας ακόμα και την εγγύηση αλλά άνθρακες ο θυσαυρός όταν είδα το σχήμα της αντίστασης.... όπως το αντιλαμβάνομαι αν γυρίσω ανάποδα τη θέση της το κάτω μέρος που συγκεντρώνεται το κρύο νερό δεν θα το βλέπει τμήμα της αντίστασης οπότε και δεν το δοκίμασα.
Εκείνο που βρήκα εκ των υστέρων βέβαια, που αν το γνώριζα από την αρχή θα έψαχνα να βρώ θερμοσίφωνα της ΕΒΗΛ, είναι οι οδηγίες εγκατάστασης, χρήσης και συντήρησης που δίνουν οι άνθρωποι !!!!!
Μόνο από το γεγονός αυτό θα τους εμπιστευόμουνα ασυζητητεί !!!!!! επιφυλάσσομαι την επόμενη φορά (αν βέβαια ζώ) ....
Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στο συνημμένο αρχείο και σεις για λόγους ενημέρωσης στο θέμα.

Να είστε όλοι καλά !!!
gep58

panayiotis1
11-11-12, 14:13
Αυτο που είπε ο "λεπουρας" με ειχε ταλαιπωρησει πολυ τον προηγουμενο χειμωνα σε εναν ηλιακο, σε σημειο να κοντευω να τρελλαθω. Ακουμπουσε σχεδον το καλαμι του θερμοστατη στην αντισταση και εκοβε γρηγορα. Εγω εκανα αμπερομετρηση στην αρχη, ηταν ολα οκ, και μετα κατεβαινα, αμπερομετρουσα και στον πινακα, ολα μια χαρα, και το ριμαδι σε 2 λεπτα εκοβε. Τρελλαθηκα μεχρι να το βρω. Στη περιπτωση του Γιωργου ομως, λέει οτι δουλευε για 20' !!!. Αν οντως τραβουσε ρευμα για 20' ενας 60λτρ θερμοσιφωνας, επρεπε να το εχει κανει το νερο 90 βαθμους. Και βεβαια , παιζει ρολο και αυτο που λεει ο χρηστος με το καλιμπραρισμα των θερμοστατων, άλλα λένε και άλλα δειχνουν. Τσεκαρε για πόσο χρόνο τραβαει ρευμα μέχρι να κοψει ο θερμοστατης σε επιλεγμενη θερμοκρασια.

antonis_p
11-11-12, 18:57
το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C με τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 65° !!!

Οι θερμοστάτες των θερμοσιφώνων δεν είναι και τίποτα εξαρτήματα ακριβείας. Ανέβασέ τον 5 βαθμούς. Κάνε τη ζωή σου εύκολη.

aktis
11-11-12, 20:14
ι αν γυρίσω ανάποδα τη θέση της το κάτω μέρος που συγκεντρώνεται το κρύο νερό δεν θα το βλέπει τμήμα της αντίστασης οπότε και δεν το δοκίμασα.
gep58

Λες δηλ οτι μπορουσε να μπει το μπλοκ αντισταση + θερμοστατης τουμπα ; μήπως εκανε λάθος τοτε αυτος που το συναρμολογούσε στο εργοστάσιο ;

Δεν ειναι υποχρεωτικο η αντισταση να ερχεται σε επαφη με ολη την επιφανεια του νερου ... ισα ισα , φανταζομαι οτι θα ζησει παραπανω αν δεν πεφτει κατευθειαν πανω της το κρυο . Εγω στη θεση σου θα επικοινωνουσα με το εργοστασιο για διευκρινισεις .... ειναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν . Εμενα μου εχουν απαντήσει κινέζικες εταιρειες ( σε email ) , χωρις να εχω αγοράσει καν το προιόν τους !!!
ενω μια φορά με ρώταγε ενας Λιθουανός 15 λεπτα στο κινητο μου , απο που ειχα αγορασει το προιον του και αν ειμαι ευχαριστημενος κλπ !!!

gep58
11-11-12, 20:28
απλά πράγματα... έτσι μπράβο Αντώνη... αλλά είσαι μακρυά στο Ν. Ηράκλειο για να ακούσεις το μπούμ... :hammer:

gep58
11-11-12, 20:34
Χρήστο από τον Χολαργό αν ένα μέρος της αντίστασης μείνει έξω από το νερό θα ανοίξει σαν γαρύφαλο την ίδια στιγμή... μακάρι να ήταν συμμετρικό το σχήμα της αντίστασης να μπορούσα να γυρίσω ανάποδα. Από την άλλη αν ζεστάνω μόνο την πάνω ποσότητα του νερού στην ουσία δεν θα κάνω τίποτε άλλο από μια τρύπα στο νερό όπως λέμε.... ποτέ δεν δουλεύει έτσι ένας θερμοσίφωνας ένα καλοριφέρ ή ακόμα και μια κατσαρόλα που θα έβαζα να βράσει το νερό ζεσταίνοντάς την στο επάνω μέρος της αν θες....
Εντάξει θα τους πάρω τηλ. τους θερμοσιφωνάδες αλλά περίμενα να υπάρχει έστω και ένα άτομο εδώ μέσα λίγο περισσότερο ψαγμένο στα τόσο τετρημένα θέματα. Θερμοσίφωνο είναι δεν μπορεί μέσως θα πάρω τη σωστή και τεκμηριωμένη απάντηση σκέφτηκα.... καλό βράδυ...

antonis_p
12-11-12, 00:08
απλά πράγματα... έτσι μπράβο Αντώνη... αλλά είσαι μακρυά στο Ν. Ηράκλειο για να ακούσεις το μπούμ... :hammer:

Δεν κάνει μπουμ με 40 βαθμούς (ανεξάρτητα αν η ένδειξη στο θερμοστάτη λέει 60 ή 70)

gep58
12-11-12, 00:57
δλδ ούτε λίγο ούτε πολύ μου λες να εμπιστευτώ έναν (ίσως στην περίπτωσή μου) ελαττωματικό θερμοστάτη... να τον ανεβάσω 5°-10° και όταν του έρθει η όρεξη να θέλει να πιάσει τα κανονικά του γκράδα.... πριτς Αντωνάκη μου... δεν σφάξανε !!!! :001_tt2:
εγώ ζήτησα συγκεκριμένες πληροφορίες... αν δεν υπάρχει δυνατότητα να τις πάρω ξέρω άλλο δρόμο...

aktis
12-11-12, 11:15
@ Γιώργο , μην αγχώνεσαι τόσο για την έκρηξη :wiink: . Εκτός απο αυτόν τον θερμοστάτη που ρυθμίζεις εσύ ( ενα διμεταλλικό έλασμα είναι , πόση ακρίβεια να έχει ; ) ,
υπάρχεικανονικά και ενας ασφαλείας που πετάγεται εξω γύρω στους 90 βαθμούς και κλεινει το ρεύμα
και υπάρχει και βαλβίδα εκτόνωσης της πίεσης .
"Λογικά " θα λειτουργήσουν τα αντίμετρα πριν γίνει η έκρηξη !!!
Στην χειρότερη περίπτωση θα καταστρέψεις την αντίσταση , αν πχ μείνει χωρις νερό , οπως λες και εσυ , αν δεν ειναι βαπτισμενη η αντισταση στο νερο ,
ή αν γινει το νερο ατμός

Κατασκευαστικά πάντως οι θερμοσίφωνες ειναι φτιαγμένοι ώστε το ζεστο νερο να βγαινει απο πάνω με μικρο σωληνάκι ώστε να είναι πάντα η αντίσταση βαπτισμένη σε όσο νερό μένει στο θερμοσίφωνα ... επειδή απο φοιτητής μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ οριζόντιο θερμοσίφωνα , δεν ξέρω για την ασυμμετρία της αντίστασης που λες .. πάντως σε περίπτωση βλάβης το πρόβλημα ειναι ο ατμός και όχι τι σχημα θα πάρει η αντίσταση . Σε παρόμοια περίπτωση που μου έχει τύχει η αντίσταση διατήρησε το σχήμα της !!! απλώς μετά δεν λειτουργούσε !!!


Τώρα αν είσαι τόσο τυχερός και σου τυχανε ολα στραβα , ναι υπαρχει κίνδυνος έκρηξης !!! και μάλιστα φονικής και μπορεί να σκοτώσεις και το γείτονα :001_smile: ,
αλλά εμεις σου λέμε να κανεις δοκιμές παρατηρώντας απο δίπλα την κατάσταση για να δεις τι ειναι λάθος ... ελαττωματικός θερμοστάτης , λάθος τοποθέτηση ( τούμπα ) κλπ ....
και μετά να αλλάξεις το λάθος , οχι να το αφήσεις ετσι !
Με αυτή τη λογική , ακόμα και την πρώτη φορά που το συνέδεσες ήταν λάθος που άφησες την γυναίκα σου να σου πει πότε σταμάτησε !
Το project commissioning το κάνει ο μελετητής , όχι ο πελάτης !!!



edit2 , ναι , το ιδανικό είναι να είναι η αντίσταση χαμηλά , στην είσοδο του κρύο νερό , ξέρουμε την θερμική άνωση ! ( χωρίς παρεξήγηση !!! )
αλλά , με την ίδια λογική και συ όταν αγόρασες οριζόντιο θερμοσίφωνα , έκανες συμβιβασμό ... έπρεπε να πάρεις κατακόρυφο .
στον οριζόντιο ένα μεγάλο μέρος της αντίστασης είναι στη μέση και όχι κάτω .... και το ζεστο νερο απλώνεται στο πανω μερος σε μεγαλυτερο ογκο ,
( μειωμένη απόδοση αν θέλεις να ζεστάνεις λίγο νερό )

mihalas2
12-11-12, 12:16
καλημερα γιωργο

δεν εχω καταλαβει ποια αντισταση εχεις απο τις δυο αλλα τεσπα

αν εχεις την αριστερη οκ θα σου ζεστανει λογικα τα 3/4 του νερου

αν εχεις την δεξια θα πρεπει να την γυρισεις 180 μοιρες για να ζεστανει τα 2/3

παντως δεν βλεπω να στο ζεστανει ολο

geronimo
12-11-12, 14:03
Καλησπέρα φίλοι του forum.
Σήμερα ασχολήθηκα με την αντικατάσταση του θερμοσίφωνα ενός ELCO 15ετίας. Αγόρασα λοιπόν έναν WILCO 60 lt οριζόντιο δαπέδου πήρα βαθιές ανάσες και την μεγάλη απόφαση και χώθηκα στο σιχαμένο το πατάρι για ένα 2ωρο. Αφού τελείωσα ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία της αντικατάστασης κατέβηκα να κάνω ένα τσιγάρο και να παρακολουθήσω την λειτουργία του νέου μας θερμοσίφωνα (titanium glass παρακαλώ !). Σε 20 λεπτά μου λέει η γυναίκα μου ότι έσβησε το λαμπάκι και λέω ας δούμε πόσο ζεστό είναι το νερό. Με φρίκη διαπιστώνω ότι το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C με τον θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 65° !!!
Πέρα από την σκέψη για τo ενδεχόμενο ελλατωματικoύ θερμοστάτη πρόσεξα ότι από κατασκευής το θερμοστοιχείο βρίσκεται πάνω από την αντίσταση στην πλάκα της αντίστασης και θέλω να ρωτήσω τους γνώστες του hlektronika στο συγκεκριμένο θέμα να μου πούν την γνώμη τους αν παίζει δλδ ρόλο η θέση της αντίστασης ως προς το στοιχείο του θερμοστάτη και ποιά από τις 2 παρακάτω εικόνες θεωρούν σωστή για την κανονική λειτουργία του θερμοσίφωνα.
Ξαναθυμίζω ότι είναι οριζόντιος-δαπέδου.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
gep58
38890
Γειά σου Γιώργο.Μου κάνει εντύπωση πάντος άν και εφόσον επί 20 λεπτά ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΑ ζέστενε το νερό μία αντίσταση 4.000 W τι έγινε αυτό τα νερό?Δηλαδή επί 20 λεπτά το νερό από π.χ 10 βαθμούς το πήγε όπως λές 35?
Θά έλεγα πρίν κάνεις οτιδήποτε παρακολούθησε το να δείς αν όντως σε αυτόν τον χρόνο δίνει την εντολή ο θερμοστάτης να κόψει.
Αν το κάνει λογικά ο θερμοστάτης μπορεί να λέει 65 αλλά κόβει απο πιο κάτω, και μάλον παει για αλλαγή.Βέβαια δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστος διμεταλικός διακόπτης.Μου έχει τύχει να αλλάξω θερμοστάτη καινούργιο και να μην δουλεύει.
Πάντως σε αυτόν τον χρόνο με τις θερμοκρασίες της εποχής θα έπρεπε να ζεστάνει το νερό σε 20 λεπτά.Πιστεύω ο θερμοσίφωνας να μην έχει αέρα μέσα ε?

Υ.Γ.(Με φρίκη διαπιστώνω ότι το νερό δεν ξεπερνούσε τους 35° C)....Πώς το διαπίστωσες?

antonis_p
12-11-12, 17:04
δλδ ούτε λίγο ούτε πολύ μου λες να εμπιστευτώ έναν (ίσως στην περίπτωσή μου) ελαττωματικό θερμοστάτη...

ο "ακαλιμπράριστος" θερμοστάτης δεν είναι ελαττωματικός. Σύμφωνα με αυτό που περιέγραψες δουλεύει μια χαρά ( "κόβει" και "παίρνει" ) με μια συγκεκριμένη διαφορά θερμοκρασίας από αυτή που αναγράφεται.

Θα έπρεπε να ξεκινήσεις από την αρχή λειτουργίας του θερμοστάτη. Οι θερμοστάτες προκοπής έχουν ρυθμιστικό με το οποίο καλιμπράρεις τη θερμοκρασία που γράφει ο θερμοστάτης με την πραγματική.

Αν τέλος πάντων δεν έχεις εμπιστοσύνη στον "ελαττωματικό" θερμοστάτη, άλλαξέ τον.

http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=1764

Πρόκειται για ένα πολύ φτηνό εξάρτημα και για μία πολύ εύκολη εργασία.

gep58
13-11-12, 00:30
Καλησπέρα παιδιά του forum.
Επειδή όπως διαπιστώνω αρκετοί ενδιαφέρθηκαν και έδωσε ο καθένας τη δική του εκδοχή στο θέμα, η πορεία της ιστορίας έχει ως εξής. Χθές αρχικά έλεγξα τον θερμοστάτη και διαπίστωσα διαφορά -15°C σύμφωνα με την ένδειξή του. Ρυθμισμένος δλδ στους 65° έκοβε στους 50°. Τον ξανακαλιμπράρισα και τον τοποθέτησα. Να σημειώσω ότι αυτού του τύπου οι θερμοστάτες δεν έχουν διμεταλικό όπως αναφέρθηκε αλλά μια βέργα σιδερένια που διαστέλεται γραμμικά και ενεργοποιεί το έλασμα της επαφής.
Τοποθέτησα την αντίσταση (που είχε ο θερμοσίφωνας από κατασκευής) με το κάτω μέρος της στραμένο κατά 45° αριστερά. Έτσι πέτυχα 2 πράγματα α) να μήν απομακρυνθεί πολύ από το κάτω μέρος του δοχείου και β) η ανοδική ροή του θερμαινόμενου νερού να μην επηρρεάζει άμεσα το στοιχείο του θερμοστάτη.
Άναψα το θερμοσίφωνο και χρονομέτρησα.... στα 20 λεπτά δεν έσβησε το λαμπάκι και η θερμοκρασία του νερού ήταν στο ζεστό.... στα 35 λεπτά η θερμοκρασία του νερού. ήταν 65°C και έσβησε το λαμπάκι στον πίνακα (το buzzer δεν χτύπησε γιατί δεν το έχω τελειώσει εδώ και 20 χρόνια :001_rolleyes:)... το ρεύμα που απορροφούσε ήταν ~18Α και η τάση στα άκρα της αντίστασης 230V~. Νομίζω καλά είναι.... ααα ξέχασα να πω ότι την θερμοκρασία μας είχε πει από παλιά ο Κέλσιους και ο άλλος ο φίλος του να την μετράμε με το θερμόμετρο...
Σήμερα επικοινώνησα και με την WILCO προκειμένου να ρωτήσω για την αρχική μου απορία έναν τεχνικό τους σχετικά με τη θέση του θερμοστάτη και η απάντηση ήταν "ο τεχνικός λείπει... πιθανόν ούτε και αύριο θα είναι εδώ ... από την Τετάρτη ξαναεπικοινωνήστε..." και σκέφτομαι πως ίσως να έχουν πολλά κρούσματα οι άνθρωποι και τρέχει και δεν προλαβαίνει ο άμοιρος ένας και μοναδικός τεχνικός ή λόγω της "πολλής δουλειάς" και αυτοί δουλεύουν 2 μέρες τη βδομάδα...

Αυτά αγαπητοί μου φίλοι, σας ευχαριστώ όλους και να είστε καλά !
gep58

Κι ένα ενημερωτικό άρθρο όσον αφορά για τη δύναμη που έχει ένας κωλοθερμοσίφωνας... είναι και πολύ νωπό...
http://www.kosnews24.gr/topikes-eidhseis/koinwnika/item/8855-%CE%B1%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%C E%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%AD%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%C F%89%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%89-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

vasilllis
13-11-12, 09:33
Καλησπέρα παιδιά του forum.
Επειδή όπως διαπιστώνω αρκετοί ενδιαφέρθηκαν και έδωσε ο καθένας τη δική του εκδοχή στο θέμα, η πορεία της ιστορίας έχει ως εξής. Χθές αρχικά έλεγξα τον θερμοστάτη και διαπίστωσα διαφορά -15°C σύμφωνα με την ένδειξή του. Ρυθμισμένος δλδ στους 65° έκοβε στους 50°. Τον ξανακαλιμπράρισα και τον τοποθέτησα. Να σημειώσω ότι αυτού του τύπου οι θερμοστάτες δεν έχουν διμεταλικό όπως αναφέρθηκε αλλά μια βέργα σιδερένια που διαστέλεται γραμμικά και ενεργοποιεί το έλασμα της επαφής.
Τοποθέτησα την αντίσταση (που είχε ο θερμοσίφωνας από κατασκευής) με το κάτω μέρος της στραμένο κατά 45° αριστερά. Έτσι πέτυχα 2 πράγματα α) να μήν απομακρυνθεί πολύ από το κάτω μέρος του δοχείου και β) η ανοδική ροή του θερμαινόμενου νερού να μην επηρρεάζει άμεσα το στοιχείο του θερμοστάτη.
Άναψα το θερμοσίφωνο και χρονομέτρησα.... στα 20 λεπτά δεν έσβησε το λαμπάκι και η θερμοκρασία του νερού ήταν στο ζεστό.... στα 35 λεπτά η θερμοκρασία του νερού. ήταν 65°C και έσβησε το λαμπάκι στον πίνακα (το buzzer δεν χτύπησε γιατί δεν το έχω τελειώσει εδώ και 20 χρόνια :001_rolleyes:)... το ρεύμα που απορροφούσε ήταν ~18Α και η τάση στα άκρα της αντίστασης 230V~. Νομίζω καλά είναι.... ααα ξέχασα να πω ότι την θερμοκρασία μας είχε πει από παλιά ο Κέλσιους και ο άλλος ο φίλος του να την μετράμε με το θερμόμετρο...
Σήμερα επικοινώνησα και με την WILCO προκειμένου να ρωτήσω για την αρχική μου απορία έναν τεχνικό τους σχετικά με τη θέση του θερμοστάτη και η απάντηση ήταν "ο τεχνικός λείπει... πιθανόν ούτε και αύριο θα είναι εδώ ... από την Τετάρτη ξαναεπικοινωνήστε..." και σκέφτομαι πως ίσως να έχουν πολλά κρούσματα οι άνθρωποι και τρέχει και δεν προλαβαίνει ο άμοιρος ένας και μοναδικός τεχνικός ή λόγω της "πολλής δουλειάς" και αυτοί δουλεύουν 2 μέρες τη βδομάδα...

Αυτά αγαπητοί μου φίλοι, σας ευχαριστώ όλους και να είστε καλά !
gep58

Κι ένα ενημερωτικό άρθρο όσον αφορά για τη δύναμη που έχει ένας κωλοθερμοσίφωνας... είναι και πολύ νωπό...
http://www.kosnews24.gr/topikes-eidhseis/koinwnika/item/8855-%CE%B1%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%C E%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%AD%CE%BA%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%C F%89%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%89-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

Aν θες να φτιαξεις και τον δικο σου θερμοστατη ειναι πολυ ευκολο.
με ενα κατσαβιδακι βγαλε το κουμπακι απο πανω (αυτο που γυρνας για να δειξει την θερμοκρασια)
Απο πισω αυτο κουμπωνει πανω σε ενα βιδακιμε ψιλο καρε (το βιδακι ειναι για την ρυθμιση της ''ακριβειας'' στην ενδειξη),αν το βγαλεις και το εχεις βαλει π.χ. στους 40 βαθμους, ξανακουμπωσε το στους 55 και θα δειχνει ολοσωστα.

geronimo
13-11-12, 14:16
Καλησπέρα παιδιά του forum.
Επειδή όπως διαπιστώνω αρκετοί ενδιαφέρθηκαν και έδωσε ο καθένας τη δική του εκδοχή στο θέμα, η πορεία της ιστορίας έχει ως εξής. Χθές αρχικά έλεγξα τον θερμοστάτη και διαπίστωσα διαφορά -15°C σύμφωνα με την ένδειξή του. Ρυθμισμένος δλδ στους 65° έκοβε στους 50°. Τον ξανακαλιμπράρισα και τον τοποθέτησα. Να σημειώσω ότι αυτού του τύπου οι θερμοστάτες δεν έχουν διμεταλικό όπως αναφέρθηκε αλλά μια βέργα σιδερένια που διαστέλεται γραμμικά και ενεργοποιεί το έλασμα της επαφής.
Τοποθέτησα την αντίσταση (που είχε ο θερμοσίφωνας από κατασκευής) με το κάτω μέρος της στραμένο κατά 45° αριστερά. Έτσι πέτυχα 2 πράγματα α) να μήν απομακρυνθεί πολύ από το κάτω μέρος του δοχείου και β) η ανοδική ροή του θερμαινόμενου νερού να μην επηρρεάζει άμεσα το στοιχείο του θερμοστάτη.
Άναψα το θερμοσίφωνο και χρονομέτρησα.... στα 20 λεπτά δεν έσβησε το λαμπάκι και η θερμοκρασία του νερού ήταν στο ζεστό.... στα 35 λεπτά η θερμοκρασία του νερού. ήταν 65°C και έσβησε το λαμπάκι στον πίνακα (το buzzer δεν χτύπησε γιατί δεν το έχω τελειώσει εδώ και 20 χρόνια :001_rolleyes:)... το ρεύμα που απορροφούσε ήταν ~18Α και η τάση στα άκρα της αντίστασης 230V~. Νομίζω καλά είναι.... ααα ξέχασα να πω ότι την θερμοκρασία μας είχε πει από παλιά ο Κέλσιους και ο άλλος ο φίλος του να την μετράμε με το θερμόμετρο...
Σήμερα επικοινώνησα και με την WILCO προκειμένου να ρωτήσω για την αρχική μου απορία έναν τεχνικό τους σχετικά με τη θέση του θερμοστάτη και η απάντηση ήταν "ο τεχνικός λείπει... πιθανόν ούτε και αύριο θα είναι εδώ ... από την Τετάρτη ξαναεπικοινωνήστε..." και σκέφτομαι πως ίσως να έχουν πολλά κρούσματα οι άνθρωποι και τρέχει και δεν προλαβαίνει ο άμοιρος ένας και μοναδικός τεχνικός ή λόγω της "πολλής δουλειάς" και αυτοί δουλεύουν 2 μέρες τη βδομάδα...

Αυτά αγαπητοί μου φίλοι, σας ευχαριστώ όλους και να είστε καλά !
gep58



Δέν το ήξερα αυτό, ομολογώ ότι όσο μεγαλώνω μαθαίνω..
Πάντως σημασία έχει πως ο θερμοσίφωνας έκανε την δουλειά του.