PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής κίνησης με χρονοκαθυστέρηση



kavouras5
11-11-12, 15:52
Καλησπέρα σας παιδιά...

Ψάχνω να βρω μια λύση για τους επίδοξους κλέφτες.
Σκέφτηκα να βάλω στο φώς που βρίσκεται πάνω απο την εξώπορτα ενα κυκλωματάκι το οποίο να έχει τα εξής χαρακτηριστικά-
1.Φωτοκύτταρο, οπότε να ανάβει η λάμπα μόνο στο σκοτάδι.
2.Ανιχνευτή κίνησης, οπότε να ανάβει μόνο όταν ανιχνεύεται κίνηση
3. Χρονοκαθυστέρηση, δηλαδή να ανάβει ορισμένα δευτερόλεπτα αφού ανιχνεύσει την κίνηση. Με αυτό τον τρόπο ο επίδοξος κλέφτης
πιθανών να πιστέψει οτι κάποιος είναι μέσα στο σπίτι, ο οποίος άκουσε το θόρυβο και άνοιξε το φως.
Αν γινόταν να δίνει εντολή και σε ενα mp3 player ή κάτι ανάλογο που θα ήταν μέσα στο σπίτι, θα ήταν ακόμα καλύτερα...
Το βασικό είναι να βρω πως μπορώ να καθυστερήσω το άνοιγμα της λάμπας λίγο χρόνο αφου ανιχνευτεί η κίνηση.

Φαντάζομαι οτι έτοιμο τέτοιο κυκλωματάκι δεν υπάρχει?
Ασχολούμαι με ηλεκτρονικά πολλά χρόνια, πιστεύετε οτι μπορώ να βρω υλικά να το φτιάξω μόνος μου?
Αν όχι, υπάρχει κάποιο μαγαζί ή ιδιώτης που μπορεί να το φτιάξει? Φανταστείτε οτι αν βρεθεί τέτοιο σύστημα, θέλω αν φτιάξω τουλάχιστον 8 τέτοια,
για διάφορες πόρτες που έχω...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και συγχαρητήρια για το ωραίο forum...

billtech
11-11-12, 16:20
μπορεις να το φτιαξεις μονος σου αν σου αρεσουν τα ηλεκτρονικα. αλλα πρεπει να στρωσεις το κωλο σου κατω. σορρυ για την εκφραση. αν το ψαχνεις σε ετοιμα κυκλωματα να το συνδεσεις μεταξυ τους επισης μπορεις να βρεις κατι. δεν ξερω αν μπορεις να βρεις ολα τα κυκλωματακια που μπορει να χριαστεις ετοιμα. εσυ τι θες? να κατσεις να το κανεις μονος? η να τα βρεις ετοιμα? τι προτιμας?

alekos22
11-11-12, 16:41
φιλέ μου είχα αγοράσει από το Praktiker πριν ένα χρόνο ένα προβολέα με το κύκλωμα που αναζητείς δηλαδή :
1.Φωτοκύτταρο, οπότε να ανάβει η λάμπα μόνο στο σκοτάδι.
2.Ανιχνευτή κίνησης, οπότε να ανάβει μόνο όταν ανιχνεύεται κίνηση
3. Χρονοκαθυστέρηση, αλλα μόνο για 30δευτ. δεν μπορείς να το ρυθμίσεις.
Στην τιμή των 11€
έχω την εντύπωση ότι έχει και μόνο των αισθητήρα γύρω στα 5€
αν έχεις κοντά σου κανένα πολυκατάστημα ρίξε μια ματιά.

kavouras5
11-11-12, 17:15
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

@billtech. Λόγω περιορισμένου χρόνου θα προτιμούσα αν υπάρχει κάτι έτοιμο σε κάποιο μαγαζί(πχ θα με βόλευε αν υπήρχε ντουί βιδωτό που να κάνει αυτή τη δουλειά, οπότε δεν θα μπορεί κάποιος εύκολα να αντιληφθεί οτι υπάρχει αυτοματισμός). Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο εως αδύνατο να βρεθεί κάτι τέτοιο, έχω ψάξει σε πολλές ξένες σελίδες αλλα δε μπορώ να βρώ κάτι...
Άρα πάμε προφανώς στη λύση των έτοιμων κυκλωμάτων που πρέπει να τα συνδυάσω μεταξύ τους....Εαν υπάρχει μαγαζί ή ιδιώτης που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά για εμένα θα ήταν προτιμότερο, λόγω περιορισμένου χρόνου...
Εαν δε μπορεί να γινει ούτε αυτό θα φτιάξω μόνος μου κάποια κυκλωματάκια που μπορεί να μην υπάρχουν έτοιμα...
Γενικά είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις...

@alekos22. Ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε μου, θα πάω στο praktiker να το τσεκάρω. Αναφέρεσαι σε αυτό? http://www.praktiker.gr/p/anixneytis-kinisis-primo-st12-22029

nestoras
11-11-12, 22:51
Σχεδόν όλοι οι προβολείς με φωτοκύτταρο έχουν τις ρυθμίσεις που ζητάς με τρία μικρά ποτενσιομετράκια από κάτω. Αν πας σε ένα μαγαζί θα βρεις εύκολα αυτό που θέλεις. Υπολόγισε περίπου στα 15€ κόστος με προβολέα μέχρι 300W.

lepouras
11-11-12, 23:39
μάλλον έχουμε μπερδέψει κάποια πράγματα που ζητά ο Ηλίας.
θέλει να αργεί να ανάψει και όχι να ανάβει αμέσως και να αργεί να σβήσει.

τα 3 ρυθμιστικά που έχουν όλοι οι ανιχνευτές(άλλοι έχουν μόνο 2) είναι ένα η ευαισθησία του ανιχνευτή στο πόσο εύκολα να ανιχνεύει κίνηση και να δίνει εντολή. το δεύτερο είναι να ρυθμίζεις τον χρόνο που θα παραμένει αναμένω μετά την ανίχνευση και το τρίτο είναι μετά από πόση ένταση φωτισμού(όλη μέρα, απόγευμα, πίσσα βράδυ) θέλουμε να δουλεύει ο ανιχνευτής κίνησης και όχι σαν φωτοκύτταρο μέρας νύχτας. σε αυτά που έχουν 2 ρυθμιστικά απουσιάζει το πρώτο.

τώρα αν θέλεις να συνδυάσεις ένα χρονικό(φτιάξε ένα με 555) ώστε να έχεις την χρονοκαθυστέρηση που θες στο ανάμα την ώρα που ανιχνεύει κίνηση ,είναι πιο εύκολο από το να κατασκευάσεις τα πάντα από την αρχη μόνος.
και εφόσον έχεις εντολή, είναι θέμα φαντασίας τη θέλεις να ενεργοποιήσεις με η χωρίς χρονοκαθυστέρηση(mp3, video, πυροβολισμούς κλπ).

mtzag
13-11-12, 05:43
βαλε ενα ir laser ανιχνευτη σε ενα οπλο σαν διοπτρα μολις κοπει η δεσμη ενεργοποιεις την σκανδαλη αμα ειναι ευθυγραμισμενο το laser
σιγουρα θα βρεις στοχο και θα εχεις τον κλεφτη τεζα.. πλακα κανω !!

Σκεψου τη λυση του ir laser με μικροελεκτη που να κανει και αλλα κολπα

kavouras5
13-11-12, 18:15
Φίλε lepoura όπως ακριβώς τα λες...Αφου ανιχνευτεί κίνηση, να δίνεται εντολή μετά απο κάποιο χρόνο.
Δυστυχώς έχω ψάξει παντού και δε μπορώ να βρω κάτι έτοιμο...
Οπότε πρέπει να συνδυάσω ενα έτοιμο κύκλωμα( πχ αυτό το ντουί το οποίο έχει φωτοκύτταρο ώστε να ανάβει μόνο το βράδυ, και ανιχνευτή κίνησης http://www.safe-shop.gr/product_info.php?products_id=621 )
και να το ανοίξω και να βάλω ενα χρονικό 555. Επειδή δεν το ξέρω το 555, έψαξα και είναι τσιπάκι...Έχεις να προτείνεις κάποιο έτοιμο κυκλωματάκι?

@ mtzag για το ir laser έχεις κάποια σελία με πληροφορίες, ή με έτοιμα κυκλώματα για να δω πως ακριβως δουλεύει και τι μπορεί να κάνει?

Γενικότερα υπάρχει κάποιο μαγαζί ή ιδιώτης που μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά?
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

trampoukos
13-11-12, 20:37
Λοιπον παρε ενα απλο προβολακι με ανιχνευση κινησης και να αναβει στι σκοταδι παρε την εξοδο για την λαμπα του και περασε τη σε ενα χρονικο συγκρατησης (υπαρχουν απειρα στο εμπορειο) θα ρυθμισεις το χρονικο στα λεπτα που θες και εισαι ετοιμος ....μολις παρει την εντολη το χρονικο απο την λαμπα θα συγκρατηθη και (delay off) θα αναψει στο χροννο που θες

katmadas
13-11-12, 21:52
Εγω παλι ρε φιλε δεν καταλαβαινω γιατι να εχει καθυστερηση...
Αφου θα ειναι στο σκοταδι ο αλλος που ξερει που θα ειναι δηλαδη?
Και τι δηλαδη θα καταφερεις με καθυστερηση?

Και τι θα γινει αμα αναψει το mp3 ακαριαια και τι αμα αναψει μετα απο λιγο δεν καταλαβαινω!
Αν ειναι βαλε τον ανιχνευτη πιο μεσα!

kavouras5
13-11-12, 22:14
Φίλε trampouko βρήκα αρκετά χρονικά στο δίκτυο αλλα είναι όλα για πίνακες κτλ...
Προφανώς χρειάζομαι κάποιο μικρό κυκλωματάκι, μήπως έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένο link?

Φίλε katmada, η καθυστέρηση στο άναμα της λάμπας ήταν μια ιδέα που είχα, η οποία φαντάζομαι οτι θα τρόμαζε παραπάνω τον επίδοξο κλέφτη.
Δηλαδή αν κάποιος πάει να παραβιάσει μια πόρτα και με το που πλησιάσει ανάψει απευθείας η λάμπα, καταλαβαίνει-υποψιάζεται οτι έχει ανιχνευτή κίνησης.
Αν όμως έχει ήδη πλησιάσει στην πόρτα και έχει ξεκινήσει να κάνει τις διεργασίες του χωρίς να έχει ανάψει κανένα φως, και ξαφνικά μετα απο πχ
20 δευτερόλεπτα ανοίγει το φως, πιθανότατα θα σκεφτεί οτι κάποιος είναι μέσα και άναψε το φως της εξώπορτας επειδή άκουσε θόρυβο.
Δύσκολα θα πάει το μυαλό του οτι υπάρχει ανιχνευτής με χρονοκαθυστέρηση. Η λογική λέει οτι δεν θα ρισκάρει και θα φύγει...μάλλον...

αλπινιστης
14-11-12, 00:18
Θα πατησω στην ιδα του Φανη και εφ οσον σου ειναι δυσκολο να φτιαξεις κυκλωμα, τοτε βαλε2-3 υπερυθρες παγιδες (ειναι πολυ φθηνοτερο απο το να αγορασεις ετοιμες χρονοκαθυστερησεις).
Οι παγιδες θα ειναι σε διφορετικες θεσεις ετσι ωστε να βλεπουν σε διαφορετικο χρονο.
Π.χ.
Η πρωτη θα βλεπει μακρια και θα αναβει ενα φως οπως ειναι τα ετοιμα φωτιστικα του εμποριου. (Δεν σημαινει οτι εισαι μεσα στο σπιτι)
η 2η θα ειναι σε μια μεση αποσταση και θα ενεργοποιει το mp3
Η 3η θα βλεπει πολυ κοντα στην πορτα και θα αναβει το φως πανω απο την πορτα!

kavouras5
14-11-12, 19:15
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τις ιδέες σας...

Το μόνο θέμα που έχω είναι να βρω όλα αυτά που μου λέτε...Ψάχνωντας στο internet βρίσκω διάφορα, αλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτά στα οποία αναφέρεστε...
Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε εστω ενα link που να κάνει για τη συγκεκριμένη δουλειά? Ή έστω ενα μαγαζί στο οποίο να τα ζητήσω και να ξέρουν να μου απαντήσουν?

@αλπινιστής. Δεν έχω πρόβλημα να φτιάξω κάποιο κύκλωμα...Φαντάσου οτι ανα καιρούς έχω φτιάξει παλιό αποκωδικοποιητή filmnet να παίζει και να μην αλλάζει πολικότητα το σήμα,
διπλό χειριστήριο για ηλεκτρονικά παιχνίδια απο παλιά πλήκτρα-joystick εκμεταλευόμενος το σήμα που δίνουν τα πλήκτρα ενός παλιού πληκτρολογίου κτλ κτλ...
Έχω κολλητήρι-σταθμό με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία...
Αλλα για να φτιάξω ενα κύκλωμα πρέπει να το έχω σε σχέδιο και βέβαια να έχω τα υλικά...Απλώς επειδή είναι χρονοβόρα διαδικασία προτιμώ τα έτοιμα κυκλώματα...
Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο τέτοιο κύκλωμα που μπορώ να φτιάξω?Ευχαριστώ πολύ...

αλπινιστης
14-11-12, 21:36
Sorry,είχα καταλάβει λάθος. Νομίζω πως με 2 555 θα κανείς δουλειά. Ένα on delay για το φως και ένα για το mp3. Δες κυκλώματα του 555 ως μονοδονητή. Συνήθως χρησιμοποιείται σε εφαρμογές σαν συναγερμός (off delay) αλλά θα χρησιμοποιησεις αντίστροφα την έξοδο σαν on delay.

kavouras5
16-11-12, 13:46
Απο που προτείνετε να αγοράσω το 555?
Εκτός απο μεγάλα μαγαζιά όπως Βενιέρης κτλ, υπάρχει κάποιο μικρότερο που μπορεί να αναλάβει την κατασκευή του όλου εγχειρήματος?

katmadas
16-11-12, 21:44
Aν και καθυστερημενα συγνωμη καθως νομιζα οτι μιλαμε για μονοκατοικια και οχι για διαμερισμα...
Το 555 βρισκεται μεχρι και σε περιπτερα που λεει ο λογος.
Το πουλανε σε ολα τα μαγαζια μικρα η μεγαλα!
Φιλε Ηλια αποτι φαινεται οι γνωσεις σου δεν επαρκουν για την υλοποιηση...
Ασχετα με αυτα που εκανες θελεις πολυ πρακτικη εξασκηση ακομα.

Για κυκλωματα on delay απλα ψαξε πχ

https://www.google.gr/search?q=555+on+delay+circuit&hl=el&client=firefox-a&hs=AYm&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=lYSmUKeHK8rL0QWi1IDADg&sqi=2&ved=0CBwQsAQ&biw=1024&bih=619#hl=el&client=firefox-a&hs=wsR&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=555+on+delay+circuit+schematic&oq=555+on+delay+circuit+schematic&gs_l=img.3...689695.692839.0.693035.12.11.1.0.0.0. 164.1127.8j3.11.0...0.0...1c.1.nL2gmNommWc&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=fce7e13c831da9b8&bpcl=38625945&biw=1024&bih=619

δυστηχως δεν εχω δοκιμασει να κανω εγω για να σου προτινω καποιο απο αυτα
μεσα απο τις δοκιμες θα μαθεις ομως και εσυ και εμεις αν το μοιραστεις μετα!

επισης αν σου αρεσει το 555 δες εδω παρα πολυ ωραια κυκλωματα

http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html