PDA

Επιστροφή στο Forum : 8 μπεκ σε τετρακυλινδρο κινητηρα



SHARKAN192
11-11-12, 17:35
Καλησπερα,θελω να συνδεσω ακομα 4 μπεκ σε εναν κινητηρα αυτοκινητου.....αλλα δεν ξερω εαν ο εγκεφαλος του αυτοκινητου θα αντεξει τα παραπανω ampere........η συνδεση θα ειναι παραλληλη.........τα μπεκ εχουν ωμικη αντισταση 14 Ωμ το καθενα......οπως και τα εργοστασιακα.........

STALKER IX
11-11-12, 19:04
Αντωνη τα εξτρα μπεκ δεν συνδεονται παραλληλα υπαρχουν αλλοι τροποι που γινεται αυτο αλλα δεν με αφορα εχω ομως την υποψια οτι ο εγκεφαλος θα διαβασει
28ωμ η 7ωμ αναλογα τη μπεκ εχεις οποτε θα σου βγαλει σφαλμα βραχυκυλωμενα η οτι δεν εχει μπεκ.....

vasilllis
11-11-12, 19:07
Καλησπερα,θελω να συνδεσω ακομα 4 μπεκ σε εναν κινητηρα αυτοκινητου.....αλλα δεν ξερω εαν ο εγκεφαλος του αυτοκινητου θα αντεξει τα παραπανω ampere........η συνδεση θα ειναι παραλληλη.........τα μπεκ εχουν ωμικη αντισταση 14 Ωμ το καθενα......οπως και τα εργοστασιακα.........

απο οσο ξερω δεν μπορει να γινει.χρειαζεσαι αλλο εγκεφαλο να δουλεψει παραλληλα με τον μαμισιο.
Ομως και αυτος στην ουσια ελεγχει ενα μπεκ στην πολαπλη.μου φαινεται αδυνατο να βρεις χωρο να βαλεις αλλο ενα μπεκ σε κεφαλη κινητηρα.

panos_panopoulos
11-11-12, 19:45
Καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου Αντώνη, όμως δεν είναι λίγο επικύνδυνο για τον κινητήρα; ακόμη και αν ξεγελάσεις τον εγκέφαλο με τις αντιστάσεις δε θα γίνει δύο φορές πλουσιότερο το μείγμα σου με τα 8 μπέκ; Μη γνωρίζοντας πολλά μου φαίνεται το κάθε μπεκ για το πόσο θα μείνει ανοικτο ελέγχεται απο τον εγκέφαλο με τετραγωνικό παλμό μεταβάλλοντας το duty cycle του παλμού ανάλογα τη ποσότητα καυσίμου που θέλει να ψεκάσει σε συγκεκριμένες στροφές.

picdev
11-11-12, 20:09
ο κινήτηρας πλέον είναι ένα ΣΑΕ , σύστημα αυτόματου ελέγχου.Με τον αισθήτηρα λ γίνονται οι διορθώσεις στο μείγμα
οπότε κάθε τι που θα πειράξεις είναι κρίσιμο για τη λειτουργία του κινητήρα.
To λογισμικό του εγκεφάλου θα πρέπει να "ξέρει" οτι ψεκάζουν 8 μπεκ και να μπορεί να τα ελέγχει

SHARKAN192
13-11-12, 20:35
τα μπεκ εχουν προσαρμοστει ηδη στην πολλαπλη εισαγωγης.το αυτοκινητο ειναι turbo το εχουμε υπερκυβισει και εχουμε βαλει μεγαλυτερη τουρμπινα.Απλα θελω μετα απο καποια πιεση που θα σηκωνει να δουλευουν και τα 8 μπεκ για να μη φτωχεινει το μιγμα...εχω βρει πιεσοστατη ρυθμιζομενο......σκεφτομουν εαν δεν γινεται παραλληλα να κανω καποιο κυκλωματακι για τα οδηγησω <<κλεβοντας>> παλμο απο τα μαμα μπεκ...

kostastomari
13-11-12, 20:44
ειναι ακριβως ιδια με τα εργοστασιακα και σε παρωχη καυσιμου και σε αδρανεια?

SHARKAN192
13-11-12, 20:50
ειναι ακριβως ιδια με τα εργοστασιακα και σε παρωχη καυσιμου και σε αδρανεια?
Ναι ειναι ακριβως τα ιδια.

mihalas2
13-11-12, 21:25
τα μπεκ εχουν προσαρμοστει ηδη στην πολλαπλη εισαγωγης.το αυτοκινητο ειναι turbo το εχουμε υπερκυβισει και εχουμε βαλει μεγαλυτερη τουρμπινα.Απλα θελω μετα απο καποια πιεση που θα σηκωνει να δουλευουν και τα 8 μπεκ για να μη φτωχεινει το μιγμα...εχω βρει πιεσοστατη ρυθμιζομενο......σκεφτομουν εαν δεν γινεται παραλληλα να κανω καποιο κυκλωματακι για τα οδηγησω <<κλεβοντας>> παλμο απο τα μαμα μπεκ...



σιγουρα γινεται

πριν 4 μηνες ειχα σκευτει κατι ....... και σχεδιαστηκε μια πλακετα
η οποια κανει αυτο που ζητας, συν καποια αλλα πραγματα.
το κυκλωμα ολο βασιζεται σε μικροελεγκτη
(τον οποιο μου προγραμματισε και δωρισε ο φιλος Georgevita )

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ !!!

τελικα δεν καταφερα ακομη να βρω χρονο να το τοποθετησω.

vasilllis
14-11-12, 00:32
αυτο μπορει να γινει με μεγαλυτερα μπεκ(παροχης) και νεο προγραμμα.μου φαινεται πιο ευκολο και αυτο κανουν οι περισοτεροι.

picdev
14-11-12, 16:46
σιγουρα γινεται

πριν 4 μηνες ειχα σκευτει κατι ....... και σχεδιαστηκε μια πλακετα
η οποια κανει αυτο που ζητας, συν καποια αλλα πραγματα.
το κυκλωμα ολο βασιζεται σε μικροελεγκτη
(τον οποιο μου προγραμματισε και δωρισε ο φιλος Georgevita )

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ !!!

τελικα δεν καταφερα ακομη να βρω χρονο να το τοποθετησω.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά αν θέλεις εσύ ή ο george vita γράψε δυο πράγματα για την εφαρμογή,
δεν μιλάω για το κύκλωμα ούτε για το κώδικα αλλά τι κάνει και πως επεμβαίνεις με το μΕ στο ψεκασμό του κινητήρα.
Ρωτάω απο ενδιαφέρον γιατί μου αρέσουν κάτι τέτοιες "πατέντες" με μΕ:biggrin:

vasilllis
14-11-12, 17:53
δηλαδη φτιαξατε,απο την αρχη εναν εγκεφαλο;
εξαιρετικα δυσκολο εγχειρημα.μιλαμε για 200+ διαφορετικες παραμετρους, χαρτογραφησεις,αισθητηρες κ.α.

picdev
14-11-12, 18:53
δηλαδη φτιαξατε,απο την αρχη εναν εγκεφαλο;
εξαιρετικα δυσκολο εγχειρημα.μιλαμε για 200+ διαφορετικες παραμετρους, χαρτογραφησεις,αισθητηρες κ.α.
προφανώς δεν έφτιαξε νέο εγκέφαλο αλλά πρόσθεσε κάποιες λειτουργίες, παλμούς κτλ

lion
15-11-12, 09:31
Δεν ξέρω, μήπως αυτό (http://www.megasquirt.info/) σε βοηθήσει.

mihalas2
15-11-12, 10:00
προφανώς δεν έφτιαξε νέο εγκέφαλο αλλά πρόσθεσε κάποιες λειτουργίες, παλμούς κτλ

:wiink:

κοντα επεσες
οντως εχει να κανει με πληθωρα παραμετρων.
θα το αναπτυξω οταν ειμαι ετοιμος απο χρονο.

kostastomari
20-11-12, 02:52
Κακό hardware το Megasquirt! Ενδιαφέρων θέμα η ecu! αν ασχοληθείς μην πάρεις το megasquirt σαν πιλότο είναι απίστευτα κακό.

Danza
24-11-12, 22:25
Μπορείς με ένα απλό κύκλωμα που θα κοντρολάρεται απο map sensor να δίνεις εντολή στα 4 μπέκ μόλις η πίεση ανέβει απο 0.1bar και πάνω..... Απλά χρειάζεται ένας "σκανδαλιστής" που θα παρακολουθεί την τάση στην έξοδο του map, που όταν πχ στα 2volt πχ αντιστοιχεί σε -0.5bar (υποπίεση, κλειστή τουρμπίνα) και τα 2.2volt αντιστοιχούν σε πχ +0.2bar (πίεση, τουρμπίνα ανοιχτή), και αυτός με την σειρά του θα οδηγεί ένα απλό κύκλωμα όπως βάζανε παλιά στις πλατίνες για να ανοιγοκλείνει τα μπέκ. Απλά πρέπει να πάρεις και την εντολή απο τα υπάρχον μπέκ για να ψεκάζουν όλα μαζί το ίδιο καύσιμο στην ίδια χρονική στιγμή.....

Την ιδέα στην έδωσα αλλά περισσότερα δεν ξέρω να σου πω.....
Μην τα βάλεις παράλληλα τα μπέκ, ο εγκέφαλος δεν θα πάθει τίποτα αλλά είναι ταμάμ συνταγή για να έχεις ένα μοτέρ μόνιμα μπουκωμένο ή θα πρέπει να το πηγαίνεις συνέχεια απο 4000 στροφές και πάνω.

granazhs
15-07-13, 19:19
Παιδια θα μπορουσε καποιος να μας διαφωτισει για το συγκεκριμενο κοντρολερ?Ευχαριστω.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1949.pdf