PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικη εκινηση σε windows 7



panos318
13-11-12, 02:45
Παιδιά πλζ βοήθεια
δείτε αυτό το video που ανέβασα

https://www.youtube.com/watch?v=IhScpUiC4bU

Πριν κανα δίμηνο έβαλα ένα σκληρό ssd 120gb έκανα format κανονικά και πέρασα τα προγράμματα μου πάλη μέσα
δεν θυμάμαι ακριβός πότε ξεκίνησε το όλο σκηνικό αλά από κάποια στιγμή και μετά καθυστερούσε πολύ στην εκκίνηση
πίστεψα ότι κάτι δεν είχε πάει καλά με την εγκατάσταση τον windows και έτσι πήρα την απόφαση να ξανακάνω format να περάσω τα 64bit και αυτή τη φορά και ένα update στο bios
Όλα πήγαν μια χαρά τελείωσα την εγκατάσταση τον windows πέρασα και τους drivers και το pc πέταγε!!!! τρελάθηκα από χαρά!!! :w00t:
Και μετά ξεκίνησα να περνάω και τα υπολειπα προγράμματα και παραληλα να κάνω και τα update τον windows
κάποια στιγμή έκανε επανεκκίνηση το pc γιατί το χρειαζότανε κάποιο πρόγραμμα και οχχχχχ :blink:
πήρα τα @@ μου!!!! :angry:
Μου κάνη αυτά που βλέπεται στο video
Πίστεψα ότι μου την έκανε καποιο πρόγραμμα η κάποιο update έκανα μια επαναφορά πριν από αυτά αλά τίποτα :saad:
Τι να κάνω πλζ μια βοήθεια!!!!!!!!!!!!!

Το pc μου αποτελείτε από:
gigabyte GA-P67A-D3-Β3
Intel Core i5 3330
απο 2 crosair ram ddr3 4gb 1600MHz
και 2 ATI Radeon HD 3870 X2 σε CrossFire

panos318
13-11-12, 15:07
κανενας ρε παιδια?

agis68
13-11-12, 20:27
εγώ γιατί είδα οτι ξεκίνησε καλά?....Θα προτείνω να αφαιρέσεις τη μικρή οθόνη που είναι δεξιά. Οπως βλέπω εγώ στο βιντεο εχουν διαφορετική απόκριση και πιθανότατα διαφορετική συχνότητα και ανάλυση (λόγω μεγέθους). Πάντα στις διπλές οθόνες προτείνεται να είναι πανομοιότυπες και ίδια μοντέλλα γιατί αλλιώς θα εχεις καθυστερήσεις σε εκκίνηση και αλλα προβλήματα που αφορούν τα FPS κυρίως όταν εναλλάσουν χρώματα (πχ παιχνίδια).Αυτό εχω ως παρατήρηση.
Επειδή δεν είδα καποιο αλλο πρόβλημα στην εκκίνηση ανέβασε άλλο βιντεο με μονή οθόνη να καταλάβουμε και εμείς

mouzenpanos
13-11-12, 20:52
το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπιζω και εγω...μετα το BIOS το pc κολλαει μονο στα win7...με ολα τα αλλα λειτουργικα δεν εχει θεμα...δεν εψαξα για το λογο..
απλα μολις κολλησει σβηνω το pc και το ανοιγω αμεσως...και γινεται κανονικη εκκινηση...

panos318
14-11-12, 00:14
Φίλε Αγι μαλων έχεις δίκιο
Έφερα το PC στην δουλειά για να του κάνω πάλη format αλά είδα ότι κάνει κανονικά εκκίνηση εδώ έχω μια οθόνη!
Η διαφορά με αυτό που είδες στο video είναι ότι κανονικά κάνη boot σε 5sec από την στιγμή που θα πατήσω το κουμπί μέχρι να βγει στην επιφάνεια εργασίας ενώ στο video κάνη 2.5 λεπτά
Το περίεργο όμως είναι γιατί το εμφάνισε τώρα αυτό το πρόβλημα ενώ το έχω με δυο οθόνες πάνω από 2 χρόνια?

vasilllis
14-11-12, 00:20
Φίλε Αγι μαλων έχεις δίκιο
Έφερα το PC στην δουλειά για να του κάνω πάλη format αλά είδα ότι κάνει κανονικά εκκίνηση εδώ έχω μια οθόνη!
Η διαφορά με αυτό που είδες στο video είναι ότι κανονικά κάνη boot σε 5sec από την στιγμή που θα πατήσω το κουμπί μέχρι να βγει στην επιφάνεια εργασίας ενώ στο video κάνη 2.5 λεπτά
Το περίεργο όμως είναι γιατί το εμφάνισε τώρα αυτό το πρόβλημα ενώ το έχω με δυο οθόνες πάνω από 2 χρόνια?
drivers καρτας γραφικων? περασες? μηπως εβαλες καινουργιους?

panos318
14-11-12, 01:00
μετά το format πέρασα τα τελευταία update τον drivers από την AMD
λες να φταίει αυτό? και αν ναι τη μπορώ να κάνω?

vasilllis
14-11-12, 09:29
μετά το format πέρασα τα τελευταία update τον drivers από την AMD
λες να φταίει αυτό? και αν ναι τη μπορώ να κάνω?
μηπως αυτοι ειναι που κανουν το προβλημα σε σχεση με το παρελθον.δοκιμασε να περασεις καννενα παλιο.

kontras
14-11-12, 10:18
Τα τρεμοπαίγματα στην οθόνη τα έκανε και παλιά ή είναι λόγω κάμερας. δοκίμασε να βάλεις τους drivers από το cd της ΑΤΙ αλλά και εγώ όπως οι άλλοι θα σου πρότεινα να την βγάλεις της οθόνη.
off topic από το βίντεο έτσι όπως το βλέπω παίζει να εχουμε τις ίδιες οθόνες.....:biggrin:

FH16
14-11-12, 10:59
Παιδιά πλζ βοήθεια
δείτε αυτό το video που ανέβασα

https://www.youtube.com/watch?v=IhScpUiC4bU

Πριν κανα δίμηνο έβαλα ένα σκληρό ssd 120gb έκανα format κανονικά και πέρασα τα προγράμματα μου πάλη μέσα
δεν θυμάμαι ακριβός πότε ξεκίνησε το όλο σκηνικό αλά από κάποια στιγμή και μετά καθυστερούσε πολύ στην εκκίνηση
πίστεψα ότι κάτι δεν είχε πάει καλά με την εγκατάσταση τον windows και έτσι πήρα την απόφαση να ξανακάνω format να περάσω τα 64bit και αυτή τη φορά και ένα update στο bios
Όλα πήγαν μια χαρά τελείωσα την εγκατάσταση τον windows πέρασα και τους drivers και το pc πέταγε!!!! τρελάθηκα από χαρά!!! :w00t:
Και μετά ξεκίνησα να περνάω και τα υπολειπα προγράμματα και παραληλα να κάνω και τα update τον windows
κάποια στιγμή έκανε επανεκκίνηση το pc γιατί το χρειαζότανε κάποιο πρόγραμμα και οχχχχχ :blink:
πήρα τα @@ μου!!!! :angry:
Μου κάνη αυτά που βλέπεται στο video
Πίστεψα ότι μου την έκανε καποιο πρόγραμμα η κάποιο update έκανα μια επαναφορά πριν από αυτά αλά τίποτα :saad:
Τι να κάνω πλζ μια βοήθεια!!!!!!!!!!!!!

Το pc μου αποτελείτε από:
gigabyte GA-P67A-D3-Β3
Intel Core i5 3330
απο 2 crosair ram ddr3 4gb 1600MHz
και 2 ATI Radeon HD 3870 X2 σε CrossFire


Είχες περάσει και drivers vga?
Δοκίμασε δύο πράγματά, πρώτων αποσύνδεσε το μηχάνημα από το δίκτυο αν έχεις, δεύτερων απεγκατέστησε το antivirus.

Leonardo
28-11-12, 02:27
Κάποιο windows update θα σου έχει κάνει την ζημιά αφού λες ότι μετά την ενημέρωση το έπαθε!!
Θα επιλέξεις Αυτόματη Λήψη και θα ελέγχεις εσύ ποιες θα γίνονται εγκατάσταση και ποιες όχι , όπως κάνω εγώ.
Έτσι είσαι σίγουρος τι εγκαθιστάτε και τι όχι !