PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφαλεια ηλεκτρικου πινακα



peiperakos
14-11-12, 00:07
καλησπερα στην ομαδα :001_smile:
Μια απορεια μου..
ποια η διαφορα σε ασφαλειες στον πiνακα που ειναι b,c,d ??

panos318
14-11-12, 00:32
Η ασφάλειες διακρίνονται από μια καμπύλη η οποία ορίζει τα στατιστικά της και ανάλογα τα στατιστικά της παίρνει και την ονομασία της με ένα γραμμα
η c είναι μια απλή κινεί ασφάλεια ούτε ταχείας ούτε βραδείας είναι κάτι ενδιάμεσο και την βάζουμε συνήθως για κυκλώματα φωτισμού
η d είναι βραδείας και συνήθως την βαζουμαι όταν έχουμε κινητήρες στο κύκλωμα
η b είναι ταχείας και την βαζουμαι συνήθως σε κυκλώματα που έχει ευαίσθητες συσκευές όπως ηλεκτρονικές συσκευές

vasilllis
14-11-12, 00:37
καλησπερα στην ομαδα :001_smile:
Μια απορεια μου..
ποια η διαφορα σε ασφαλειες στον πiνακα που ειναι b,c,d ??


κανε μια αναζητηση φιλαρακι.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62855

peiperakos
14-11-12, 09:45
καλημερα. σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεισ σας :biggrin:

gep58
14-11-12, 10:07
Καλημέρα στην όμορφη Καβάλα !!!

peiperakos
14-11-12, 20:18
γεια σου Γιώργο :biggrin: ευχαριστώ πολύ

ioannistsi
26-11-12, 20:12
Καλησπέρα,διαβάζω κ ξαναδιαβάζω τις χαρακτηριστικές αλλά δεν μπορώ να τις καταλάβω...Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κάνοντας μου τις πιό λιανά...?Η χρωματισμένη περιοχή σε κάθε ασφάλεια ποια είναι η αντίδραση του Θερμικού η του Μαγνητικού στοιχείου για πχ????

theosou
27-11-12, 00:13
Για να το καταλάβεις πιο απλά ,σε περίπτωση που μια συσκευή τραβήξει παραπάνω ρευμα απο τα αμπερ τις ασφάλειας τότε η b θα πέσει πιο γρήγορα απο όλες η c θα περιμένει λίγο περισσοτερο μπας και αυτη η εντασή μειωθεί αργότερα (κυρίως για συσκευές που τραβάνε περισσότερπο ρεύμα στην έναυση ) και η d κρατάει ακόμα περισσοτερο χρόνο απο οτι οι άλλες δυο(δεν μπαίνει για εγκαταστάσεις).Για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις προτειμάτε πλέον η c και για φωτισμό και για πρίζες....

ioannistsi
27-11-12, 08:47
Ωραία...ο λόγος που μπερδεύτικα ειναι διότι έχω διαβάσει αρκετά πόστ στο forum κ ο ένας λέει άλλα για την b κ άλλα για την c....συνήθως τις μπέρδευαν μεταξύ τους! Η άλλη μου απορία είναι η k κ η z πού χρησιμοποιούνται????Γιατί ξέρω οτι η k μπαίνει σε κινητήρες..

ioannistsi
01-12-12, 10:23
Κανείς???

gep58
01-12-12, 12:05
αυτά που ρωτάς τα γράφει το pdf... η Κ και η Ζ προτείνονται για βιομηχανικές εγκαταστάσεις με τις διαφορές που αναφέρονται στο θερμικό και στο μαγνητικό στοιχείο... έτσι η Κ είναι για συσκευές που απαιτούν μεγάλο ρεύμα εκκίνησης (πχ κινητήρες) ενώ η Ζ για συσκευές ηλεκτρονικές (πχ έλεγχος της ισχύος με thyristors) όπου απαιτείται γρήγορη αντίδραση

ioannistsi
02-12-12, 08:03
Ευχαριστω φιλε μου κ σοεευ δεν το ειχα προσεξει....