PDA

Επιστροφή στο Forum : διεγειρόμενο κύκλωμα διακόπτη με καθυστέρηση



tasos2210
14-11-12, 14:06
Καλησπέρα,

Χρειάζομαι ένα κύκλωμα που όση ώρα και να του δίνω 12V διέγερση, να βραχυκυκλώνει δύο επαφές (στην πραγματικότητα τις 2 επαφές ενός διακόπτη), ανεξάρτητα από την τάση που έχουν αυτές (5V πιθανότατα), μόνο για 3 δευτερόλεπτα και μετά να σταματάει (ανοικτό κύκλωμα). Ιδανικά, θα ήθελα όταν του κόβω την παροχή 12V να ξανακάνει άλλη μια φορά την παραπάνω διαδικασία {να βραχυκυκλώνει δύο επαφές (στην πραγματικότητα τις 2 επαφές ενός διακόπτη), ανεξάρτητα από την τάση που έχουν αυτές (5V πιθανότατα), μόνο για 3 δευτερόλεπτα και μετά να σταματάει (ανοικτό κύκλωμα)}.
Έχω σπάσει το κεφάλι μου με ρελέ, χρονοκαθυστέρηση...κόλησα! Επίσης πρέπει και το μέγεθος να είναι μικρό (σαν 2 πακέτα τσιγάρα max)

Για να σας δω...:wiink:

leosedf
14-11-12, 19:18
Μεταφέρθηκε στους αυτοματισμούς.

ioannischristo
14-11-12, 20:03
Καλησπέρα,

Χρειάζομαι ένα κύκλωμα που όση ώρα και να του δίνω 12V διέγερση, να βραχυκυκλώνει δύο επαφές (στην πραγματικότητα τις 2 επαφές ενός διακόπτη), ανεξάρτητα από την τάση που έχουν αυτές (5V πιθανότατα), μόνο για 3 δευτερόλεπτα και μετά να σταματάει (ανοικτό κύκλωμα). Ιδανικά, θα ήθελα όταν του κόβω την παροχή 12V να ξανακάνει άλλη μια φορά την παραπάνω διαδικασία {να βραχυκυκλώνει δύο επαφές (στην πραγματικότητα τις 2 επαφές ενός διακόπτη), ανεξάρτητα από την τάση που έχουν αυτές (5V πιθανότατα), μόνο για 3 δευτερόλεπτα και μετά να σταματάει (ανοικτό κύκλωμα)}.
Έχω σπάσει το κεφάλι μου με ρελέ, χρονοκαθυστέρηση...κόλησα! Επίσης πρέπει και το μέγεθος να είναι μικρό (σαν 2 πακέτα τσιγάρα max)

Για να σας δω...:wiink:

Σου προτείνω να πάς σε ενα κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό και να ζητήσεις το 80.01 - Multi-function & multi-voltage της finder. Είναι πολλαπλής επιλογής για τάση αυτόματου εντοπισμού εισόδου (ΑC ή DC) και με αντίστοιχες συνδέσεις θα έχεις αυτό που ζητάς. Το συγκεκριμένο εκτός από φάσμα 10,8V έως 220 DC & AC. Η επαφή είναι για φορτίο μέχρι 16Α. μέγεθος σχεδόν μια ασφάλεια πίνακα. Θα τον βολευτείς και θα βρεις άπειρες εφαρμογές. Δες τις τεχνικές προδιαγραφές του. http://www.finder-relais.net/en/finder-relays-series-80.pdf. Το μόνο μείον είναι ότι είναι λίγο ακριβό αλλά για αυτά που κάνει τ' αξίζει τα λεφτά του. Συγνώμη για την παράλειψη, σε ότι αφορά τον χρόνο είναι από άμεσα (με την τροφοδότηση του) έως και 24 ώρες. Η επιλογή δική σου.

GR_KYROS
14-11-12, 22:32
οι τιμές πυκνωτών ανάλογα με το μέγεθος των relays

tasos2210
15-11-12, 10:46
@ioannischristo
Είναι πράγματι πολύ καλό και παρεμπιπτόντως ενώ εδώ ζητάνε 85€ στο Γαλλικό ebay θέλουν 35€ με τα μεταφορικά!
Το μόνο που δεν μου λύνει είναι την επανάληψη της διαδικασίας όταν κόβω την διέγερση. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

@Kyros
Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό θα μου κάνει δουλειά. Κάποιες διευκρινήσεις όμως:
Στο σχήμα της μπαταρίας λες 12V και Bat1, το Bat1 να υποθέσω ότι είναι ο αρνητικός πόλος(-)?
Όσον αφορά το switch, υποθέτω ότι μπορώ να το αντικαταστήσω με διέγερση στο ρελέ?
Τι στοιχεία χρειάζεσαι από τα ρελέ για να μου πείς τιμές πυκνωτών?
Μπορείς να μου δώσεις μια σύντομη εξήγηση του κυκλώματος?

Ευχαριστώ!

GR_KYROS
15-11-12, 11:47
To Bat1 φυσικά είναι ο θετικός πόλος
(μπορώ να το αντικαταστήσω με διέγερση στο ρελέ?) φυσικά
(τι στοιχεία χρειάζεσαι από τα ρελέ) το ρεύμα διέγερσης, αλλά πρακτικά με δοκιμές θα καταλήξεις.
Η φιλοσοφία του κυκλώματος βασίζετε στον χρόνο εκφόρτωσης των πυκνωτών….

tasos2210
15-11-12, 12:46
Ρώτησα για το bat1 γιατί έχεις γράψει στον άλλο πόλο 12V, αλλά κατάλαβα από το αρνητικό των πυκνωτών ότι μάλλον εννοούσες -12V. Είναι ένα πολύ πρακτικό και ευέλικτο κυκλωματάκι και το έχω φτιάξει ήδη!
Έχω δανείσει το τροφοδοτικό σε ένα φίλο μέχρι το απόγευμα οπότε τότε θα δοκιμάσω και τον χρόνο αποφόρτισης των πυκνωτών. Η διέγερση, όπως και η τροφοδοσία θα είναι 12V, πιστεύεις ότι 100μ θα είναι οκ για 2-3 δευτερόλεπτα?

tasos2210
15-11-12, 13:27
Τελευταία ερώτηση και κλείνω.
Όσο δίνω διέγερση τόσο κρατάει και το βραχυκύκλωμα του διακόπτη, ενώ όταν κόψω την διέγερση το βραχυκύκλωμα κρατάει όσο κάνει να αποφορτιστεί ο πυκνωτής. Ανάμεσα στον χρόνο παροχής διέγερσης και παροχής από τον πυκνωτή, ο διακόπτης αποβραχυκυκλώνεται καθόλου ή μένει συνέχεια βραχυκυκλωμένος? Αν μένει συνέχεια βραχυκυκλωμένος, υπάρχει τρόπος να δημιουργήσω ένα κενό αποβραχυκύκλωσης έστω για 1 δευτερόλεπτο ανάμεσα στη διέγερση και τον πυκνωτή?
Ευχαριστώ και πάλι!

GR_KYROS
15-11-12, 15:41
(μένει συνέχεια βραχυκυκλωμένος?) δεν μένει συνέχεια βραχυκυκλωμένος...

ioannischristo
15-11-12, 18:10
@ioannischristo
Είναι πράγματι πολύ καλό και παρεμπιπτόντως ενώ εδώ ζητάνε 85€ στο Γαλλικό ebay θέλουν 35€ με τα μεταφορικά!
Το μόνο που δεν μου λύνει είναι την επανάληψη της διαδικασίας όταν κόβω την διέγερση. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

@Kyros
Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό θα μου κάνει δουλειά. Κάποιες διευκρινήσεις όμως:
Στο σχήμα της μπαταρίας λες 12V και Bat1, το Bat1 να υποθέσω ότι είναι ο αρνητικός πόλος(-)?
Όσον αφορά το switch, υποθέτω ότι μπορώ να το αντικαταστήσω με διέγερση στο ρελέ?
Τι στοιχεία χρειάζεσαι από τα ρελέ για να μου πείς τιμές πυκνωτών?
Μπορείς να μου δώσεις μια σύντομη εξήγηση του κυκλώματος?

Ευχαριστώ!

Πίστεψε με το κάνει. Το δοκίμασα. Σου είπα ότι είναι τσιμπημένο σαν τιμή αλλά όχι 85. Τόσα του λείπουν για να πλουτίσει εκεί που είδες; κανένα 40 τελική έχει...

tasos2210
16-11-12, 10:35
Ευχαριστώ πολύ. Δοκιμάζω αυτό που μου έστειλε ο Kyros μιας και είναι πολύ πιο μικρό και θα βολέψει.
Αν δεν δω φως (μιλάμε για 7€ κόστος!) θα δοκιμάσω το 80.01.
:ok: