PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα καθυστερισης 5 λεπτων



beymakias
14-11-12, 17:18
Καλησπέρα σας


Θα ήθελα τη βοηθεια σας γιατι ψαχνωντας μονο δεν βρήκα τίποτα.

Έχουμε και λεμε,θέλω να κανω το αμαξι μου όταν χτυπαει ο συναγερμός να με περνει τηλέφωνο,εδώ μέχρι τώρα καλα το κατάφερα περνοντας την εντολη που βγάζει ο συναγερμός για τα αλαρμ
εβαλα μια διόδο για να μην έχω πρόβλημα με φλας και τετοια και μετα συνδεσα ενα το πηνιο ενος ρελε που μόλις παρει ταση απο το συναγερμό και κλείσει ο ρελες πάτιεται το πληκτρο 2 ενος κινητού που κανει ταχεία κλήση στο τεφωνο μου.προσθεσα και ενα πυκνά τη στο πηνειο του ρελε ώστε όταν κόψει η ταση απο την έξοδο του συναγερμου να μενει για καποια Δεπτερα ο ρελες κλειστός για να μενει πατημενο το πληκτρο.μεχρι εδώ ολα καλα είμαστε εντάξει δουλεύει σωστά το θέμα μου ειναι όταν το κλείδωμα επειδη κανει ενα μπιπ και κλειδώνει ανάβουν στιγμιεα και τα αλαρμεβαλα άρα με περνει τηλέφωνο κάτι που δεν το θέλω

Σκεφτομαι τώρα να βρω ενα κυκλωμα ώστε μόλις βγαλω το κλειδει να κλείνει ενας ρελες που θα έχει στην έξοδο του ενα κυκλωμα που μετα απο 5. Λεπτά να μου βγάζει έξοδο.

Λοιπον επειδη και εγω κουραστικα κανω μια ανακεφαλεοση
θελω ενα κυκλωμα που να καθυστέρηση να βγάλει έξοδο 5 λεπτά απο τι στιγμή που θα το δώσω εγω τη εντολη .

gsouf
14-11-12, 17:33
ένα κύκλωμε με το 555 θες που κάνειο χρονικό καθυστέρης και υπολογίζεισ τον χρόνο ανάλογα με την αντισταση και τον πυκνωή που βάζεις...να σε ρωτήσω ο συναγερμός σου κλειδώνει και τις πόρτες?

xsterg
14-11-12, 17:56
ακριβως. και εγω με 555 θα το εκανα. αλλα δεν χρειαζεσαι καθυστερηση 5 λεπτων. απο 30 δευτερα μεχρι 1 λεπτο ειναι καλα.

beymakias
14-11-12, 19:04
Ο 555 δεν νομίζω να κανει επειδη θέλω την πρώτη φορα που θα παρει εντολη να βγάζει έξοδο μετα απο 5 λεπτά ενω την επόμενη φορα πχ όταν χτυπήσει ο συναγερμός δηλαδή παρει εντολη να μην καθυστέρηση.οταν όμως βάλω το κλειδει να μην λειτουργεί..

beymakias
14-11-12, 23:36
Να φέρω το θέμα στο προσκήνιο.....μια βοηθεια...!!!!