PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος DC 12volt stepper motor από αισθητήρα γωνίας τιμονιού. Γίνεται?



gioujazz3902
15-11-12, 20:02
Καταρχήν εύχομαι να είμαι στο σωστό μέρος για την ερώτησή μου. Σχεδιάζω ένα όχημα, το οποίο θέλω να έχει 4WS δυνατότητες. Δηλαδή να έχει ενεργητική τετραδιεύθυνση. Λοιπόν η σκέψη μου είναι η εξής:
Πώς μπορεί να συνδεθεί ένα 12v DC stepper motor με ένα controller ο οποίος να έχει 2 input για αισθητήρα γωνίας τιμονιού και αισθητήρα ταχύτητας ώστε να μεταβάλει τη κίνησή του ανάλογα με σχετικό γράφημα.
Πχ Αν έχουμε περιστροφή του τιμονιού x μοιρών που δίνει 25 μοίρες γωνία εμπρός τροχών τότε να δίνει γωνία 8 μοιρών σε y Km/h, όταν εμπρός έχουμε 30 μοίρες γωνιά εμπρός, πίσω να είναι -5 μοίρες, δηλαδή να αλλάζει ανάλογα με μία γραφική παράσταση. Υπάρχει κάποιος controller?
Ευχαριστώ..

picdev
15-11-12, 20:07
Ναι υπάρχουν έτοιμοι controller , στα βηματικά όμως δεν βάζουν συνήθως τέτοιους ελέγχους γιατί κάνει συγκεκριμένα βήματα έτσι και αλλιώς.
Πρέπει το μοτέρ με έναν encder (υπάρχουν διάφορου τύπου) να σου βγάζει κάποιους παλμούς συνήθως είναι 2 παλμοί με διαφορά φάσης 90 μοίρες και ένας τρίτος που ενημερώνει για τη κατεύθυνση αλλά πρέπει να καταλήξεις στο μοτερ πρώτα και τι εξόδους βγάζει

gioujazz3902
15-11-12, 20:25
Ευχαριστώ για τη αμεση απαντηση. Δυστυχώς δεν έχω επιλέξει κάποιο τύπο μοτέρ μόνο να είναι 12βολτο και να κάνει αυτή τη δουλειά. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο πακέτο μοτέρ controller, παρακαλώ

chip
23-11-12, 10:48
γιατί stepper motor και οχι servo με dc motor?

Γιάννης EECC
23-11-12, 11:21
Χρησιμοποιώντας stepper motor δε χρειάζεται encoder αν έχεις σα δεδομένο ότι η ροπή είναι αρκετή για να κινήσει το όχημα και δεν δημιουργείται το πρόβλημα του να χάνεις βήματα. Σα καλυτερη λύση όμως για κάποιο μικρό όχημα θα πρότεινα κι εγώ ένα σερβο κινητήρα. Πολλοι έχουν μάλιστα και encoder ενσωματωμένο.