PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατασταση παλαιου πινακα



Panagiotis1988
17-11-12, 20:30
Καλισπερα παιδια θελω να σας ρωτισω κατι σε ενα πινακα τα κυκλωματα των φωτιστικων περνουν 10 Αμπερ Σωστα ? Αν Βαλης Για 2 κυκλωματα σε πινακα 16 Αμπερ 2 σφαλειες αντι για 2 των 10 Αμπερ τωτε τι θα γινη και αν βαλης Ασφαλειοδιακοπτη αντι για σφαλεια τυξεος .Και Στους διακοπτες αν βαλης σε ολους 6 ΜΜ Καλωδιο . Αυτο το ρωταω γιατη η μανα μου καλεσε ενα τεχνιτη να κανη αντικατασταση σε ενα παλαιο μονοφασικο πινακα και του ειπε εγω να των βοηθαο και ωταν πηγαμε στο μαγαζι αγωρασε αυτος για τα 2 κυκλωματα φωτισμου 2 διακοπτες των 16 αμπερ αντι 2 των 10 αμπερ που ειχε ο παλεοσ πινακας και το ειχα πει στην μανα μου και δεν με πιστευε θελω να μου απαντησετε αν αυτο ειναι επικυνδινω

gep58
17-11-12, 20:49
ο ρόλος των ασφαλειών σ' ένα ηλεκτρικό πίνακα είναι να προστατεύουν τους αγωγούς των γραμμών που αναχωρούν από αυτές... οι αγωγοί κάθε γραμμής έχουν υπολογιστεί για ένα μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα ανάλογα με τα φορτία που εξυπηρετούν... σε γραμμές φωτισμού οι αγωγοί έχουν μια διατομή 1,5 mm² και η ασφάλεια που ασφαλίζονται πρέπει να είναι 10Α είτε μικροαυτόματη είτε τήξεως... αν μια συγκεκριμένη διατομή αγωγού ασφαλιστεί με μεγαλύτερου αμπεραζ ασφάλεια υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης των αγωγών στην περίπτωση υπερφόρτωσης της γραμμής...
αυτά τα γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος... γιατί το έκανε δεν ξέρω... μήπως υπήρξε κάποια διαμαρτυρία του τύπου πχ "όταν βάζω το σίδερο στην τάδε πρίζα πέφτει η ασφάλεια ;;;"

Panagiotis1988
17-11-12, 21:43
Εγω το ειπα στο τεχνιτη και επεμενε να βαλη 16 Α ασφαλειες για τα 2 κυκλωματα φωτιστικων το ειπα στην μανα μου και του μιλισε και μετα ειπε να το κανη ο γιος σου εγω θα φυγω ετσι των αφισε η μανα μου και εβαλε 16 Α αφαλειες για τα φωτιστικα εκτος απο αυτο εβαλε λαθος διατομες αγωγων πριν του διακοπτες των φωτιστικων η διατομες ειναι 6 μμ εβαλε και διπλο διακοπτη δεν ξερω αν ητανε απαρετητος σεαυτο το πινακα και αλλαξε την αφαλεια τυξεος την κλασικη και εβαλε ασφαλειοδιακοπτη

Panagiotis1988
17-11-12, 21:46
Εκανε και ενα μεγαλο λαθος και φοβιθικα μην γινη καρβουνο πειρε την Φαση των Αγωγω και των μωνωσε με μωνωτικη εκαψε των τοιχο και εβαλε των καινουριο πινακα και συνδεσε ολα τα εξαρτηματα και στο τελος εβαλε στο γενικο Διακοπτη την φαση ενω ειχε ρευμα και του ελεγα να κλησουμε το διακοπτη απο την παροχη γιατη ειναι επικυνδινω και δεν με ακουγε, αυτος ο χενιτης ειναι υδραυλικος και οχι ηλεκτρολογος αλλα δεν ηξερε πολλα απο ηλεκτρολογια

picdev
18-11-12, 09:35
ρε άνθρωπε , μας λές οτι φώναξες υδραυλικό για να φτιάξει τα ηλεκτρολόγικά στο σπίτι σου και περιμένεις να σου δώσουμε συμβουλή?
Απλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο , είναι δυνατόν να βάλει 16Α ασφάλεια σε 1.5mm καλώδιο? αν κάποιος ανάψει το σίδερο την ηλεκτρική σκούπα και τα φώτα , μπορεί να πάρει και φωτιά το καλώδιο και μετά το σπίτι , τόσο απλά

gourtz
18-11-12, 13:08
οσο για την φαση που εβαλε ταινια ... ναι το 99% ετσι το κανουν για να μην τρεχεις να κλεινεις απο το μετρητη... αλλα για την ασφαλεια σε 1,5μμ θελει 10αμοπερ ασφαλεια... εκτος και αν ειχε 2.5αρι καλωδιο και ειχαν βαλει 10αμπερ ασφαλειες απο κατασκευης

antonisc
18-11-12, 13:58
Σε βλέπω μπουρλότο από πότε κάνουν ηλεκτρικά η υδραυλική εγώ αύριο Λέο να αρχίσω να το παίζω γιατρός χειρούργος μόνο να σκεφτώ τι ειδικότητα

:lool:

rch
18-11-12, 14:34
ρε άνθρωπε , μας λές οτι φώναξες υδραυλικό για να φτιάξει τα ηλεκτρολόγικά στο σπίτι σου και περιμένεις να σου δώσουμε συμβουλή?
Απλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο , είναι δυνατόν να βάλει 16Α ασφάλεια σε 1.5mm καλώδιο? αν κάποιος ανάψει το σίδερο την ηλεκτρική σκούπα και τα φώτα , μπορεί να πάρει και φωτιά το καλώδιο και μετά το σπίτι , τόσο απλά

Τί του λές μωρέ του παιδιού, θα πάει να τα ξηλώσει όλα... Καλό είναι να σκεφτόμαστε λίγο πρίν αρχίσουμε να τρομοκρατούμε τον κόσμο. Και λέγω τώρα, προφανώς ο ΤΣ δεν άλλαξε τα φορτία στις γραμμές, άρα αφού δεν έπεφταν οι 10άρες είναι κομπλέ για σήμερα. Αύριο πρωί πρωί θα πάρει τον μπάρμπα-Μήτσο και θα του πεί να του τα κάνει όπως θέλει γιατί μαρούλι γιόκ! Τώρα άμα εσύ συνδέεις με κάποια πατέντα το σίδερο/ηλεκτρική σκούπα στην γραμμή φωτισμού τί να πω.


Σε βλέπω μπουρλότο από πότε κάνουν ηλεκτρικά η υδραυλική εγώ αύριο Λέο να αρχίσω να το παίζω γιατρός χειρούργος μόνο να σκεφτώ τι ειδικότητα

:lool:

Από πάντα στα χωριά έτσι γινόταν/γίνεται/θα γίνεται. Υπάρχει ο κλασσικός μάστορας που ξέρει λίγο απ όλα. Σάμπως ο υδραυλικός αυτός σπούδασε μηχανολόγος...

picdev
18-11-12, 14:49
και εσύ είσαι σίγουρος σε ένα παλιό σπίτι οτι οι γραμμές είναι φωτισμού? και δεν πάνε και σε καμιά μπρίζα?
είσαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει ποτέ βραχυκύκλωμα στο φωτισμό?
Εγώ στο σπίτι μου πάντως δεν θα έκανα τέτοια πειράματα

rch
18-11-12, 16:07
και εσύ είσαι σίγουρος σε ένα παλιό σπίτι οτι οι γραμμές είναι φωτισμού? και δεν πάνε και σε καμιά μπρίζα?
είσαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει ποτέ βραχυκύκλωμα στο φωτισμό?
Εγώ στο σπίτι μου πάντως δεν θα έκανα τέτοια πειράματα

Ναι είμαι 98% σίγουρος, μιας και το πε ο ΤΣ και είχαν και 10άρα ασφάλεια. Και να γίνει βραχυκύκλωμα η 16άρα δεν θα κόψει δλδ;

gep58
18-11-12, 16:57
Και να γίνει βραχυκύκλωμα η 16άρα δεν θα κόψει δλδ;
archangelos η καλή περίπτωση είναι το βραχυκύκλωμα... η κακή είναι η υπερφόρτωση... μην ξεχνάς ότι αυτή είναι που κάνει τα μεγάλα θαύματα !!!!

Panagiotis1988
18-11-12, 19:16
Παιδια των τεχνιτη δεν το φωναξα εγω ουτε του δωσαμε καποια συμβουλη να αλλαξη κατι απο αυτο που πρεπει οτι εκανε το εκανε μονος του και αυτο που του ειχα πει για τους διακοπτες το θυμομουνα απο την σχολη που πηγενω

vasilllis
18-11-12, 19:43
Ναι είμαι 98% σίγουρος, μιας και το πε ο ΤΣ και είχαν και 10άρα ασφάλεια. Και να γίνει βραχυκύκλωμα η 16άρα δεν θα κόψει δλδ;




εχεις δικιο.ισως πεσει και ο γενικος .οποτε οι ασφαλειες ειναι περιτες??
και αντι για τηξεως ο σκετος διακοπτης???

rch
18-11-12, 20:53
archangelos η καλή περίπτωση είναι το βραχυκύκλωμα... η κακή είναι η υπερφόρτωση... μην ξεχνάς ότι αυτή είναι που κάνει τα μεγάλα θαύματα !!!!

Δεν αντιλέγω με αυτό που λές αλλά δεν κολλάει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Γιατί πώς είναι δυνατόν να έχεις υπερφόρτιση σε γραμμή φωτισμού; Αφού λέει ο ΤΣ ότι έχει 2 γραμμές, και σου λέω 2kW έκαστη δλδ 4kW φωτισμός σπιτιού (40 λάμπες των 100W Oo ). Πού νομίζεις ότι μένει σε βίλλα στον Διόνυσο; Αλλά και πάλι είπα πρίν να τις αλλάξει αύριο όχι να τις κρατήσει επ αόριστον.


εχεις δικιο.ισως πεσει και ο γενικος .οποτε οι ασφαλειες ειναι περιτες??
και αντι για τηξεως ο σκετος διακοπτης???

Αντιπαρέρχομαι το ειρωνικό σου υφάκι, και σε παρακαλώ διάβασε το προηγούμενό μου πόστ από αυτό που παρέθεσες για να καταλάβεις τι είπα ακριβώς για το συγκεκριμένο ζήτημα.

gep58
18-11-12, 21:03
στις γραμμές φωτισμού ανήκουν και οι πρίζες... τουλάχιστον σε μια παλιά κατασκευή δεν υπήρχε η πολυτέλεια των ξεχωριστών γραμμών όχι ότι στις σύγχρονες εφαρμόζεται 100%... γι αυτό ποτέ δεν ξέρεις... πέρα από αυτό είναι καθαρή παραβίαση του κανονισμού όπως και να το κάνουμε... με λίγα λόγια απαγορεύεται αυτή η κίνηση...

Panagiotis1988
18-11-12, 23:20
Παιδια εγω σπουδαζω τεχνιτης ηλεκτρολογος και ξερω καποια βασικα δεν ειπε ουτε η μανα μου τη να κανη στην εγκατασταση ουτε εγω να κανη καποια αλλαγη αλλα ωταν πηγαμε στο μαγαζι ηλεκτρικον πηρε 2 Ασφαλειες 16 Α για των φωτισμο ενω παντα ο Φωτισμος θελη 10 Α ασφαλεια και του ειχα μιλιση μεσα στο μαγαζι αρα 2 πιθανωτητες υπαρχουν η το εκανε επιτιδες για να βραχυκυκλωση και καη τα 2 η το 1 κυκλωμα φωτισμου και να ξαναπαρη δουλεια η δεν ηξερε

gep58
18-11-12, 23:30
άλλαξέ τες ρε Παναγιώτη να τελειώνουμε... τον δικάσαμε και τον καταδικάσαμε... αυτό τελείωσε...