PDA

Επιστροφή στο Forum : περιορισμος χρονου χρησης PC



kpetros
21-11-12, 16:36
χαιρετω .
εχω την αδελφη μου που μπαινει στο pc , μεσω 2ρου χρηστη , εγω λειπω ολη μερα απο σπιτι και συνεχεια την τσακωνω να ειναι κολλημενη στο κολοFB , υπαρχει καποιος τροπος , προγραμμα , κατι τελος παντων , ετσι ωστε να του οριζω <2ωρες την ημερα> και μετα να σβηνει το πισι εκτος αν μπω εγω ?

stelios_a
21-11-12, 16:40
ασε την κοπελα να κατσει γιατι εισαι κακος αδερφος ? :P ..

περα απο την πλακα μπορεις μεσα απο το bios να του δινεις εντολη να κληνει συγκεκριμενες ωρες αλλα δεν σημενει οτι δεν μπορει να το ξανα ανοιξει ). μετα μπορεις μονο μεσω δευτερου υπολογιστη να του δινεις συγκεκριμενο ωραριο συνδεσης δικτυου ( με τις καταλληλες γνωσεις φυσικα ) .

kpetros
21-11-12, 16:43
δεν θελω συγκεκριμενο ωραριο
θελω απλα να περιοριζετε ο χρονος της σε 2 ωρες την ημερα , δεν με νοιαζει ποτε θα μπαινει
δοκιμασα το parental control αλαλ αυτο κανει schedule
δευτερο πισι το σκεφτηκα , αλαλ δεν υπαρχει περιπτωση να κανω τον αυπνο φυλακα -.-

katmadas
21-11-12, 16:45
Καλησπερα και παντα φιλικα:
Ειμαι εναντιον τετοιων τεχνικων!
Καλυτερα να μιλισετε και με τον τροπο σου να την δωσεις να καταλαβει πιο ειναι το σωστο..

kpetros
21-11-12, 16:50
ειναι το πρωτο που εκανα , αλλα δυστηχος οι καταστασεις ειναι καπως περιεργες στο σπιτι .....και κυριος ο χρονος που λειπω ειναι μεγαλος
επιδη και εγω εχω περασει την ηλικια των 16 , ξερω ποσο ευκολα εθιζεσε , και λιγο πολυ χαραμισα πολυ χρονο εκει , κατι που δεν θελω να γινει και σε εκεινη
να της το στερισω εντελος δεν το βλεπω ως λυση ....

katmadas
21-11-12, 16:55
Μαλιστα καταλαβα...

Μην γινουν χειροτερα τα πραγματα μετα ομως?

kpetros
21-11-12, 17:02
ε δεν παει και πολυ χειροτερα ακομα!!!

yanis
21-11-12, 18:13
γίνεται με γονικό έλεγχο όπως λέει εδώ : http://www.pcsteps.gr/tutorials/windows/324-energopoiiste-ton-goniko-elegxo-sta-windows-7

bchris
21-11-12, 18:39
Προφανως η αδερφη σου δεν εχει κατι καλυτερο να κανει στο σπιτι.
Δεν το λεω υποτιμητικα, ουτε θελω να προσβαλλω κανεναν.

Αυτο που θελω να πω ειναι κοιτα να της δωσεις καποιο κινητρο, ωστε να ξεκολλησει απο το FB και να κανει κατι αλλο.
Απο προσωπικη εμπειρια, οταν παλια ημουν σε μια δουλεια οπου ολη μερα εξυνα τα @@ μου, ειχα κολλησει με οτι βλακεια μπορεις να φανταστεις στο FB. Αυτο για ολο το 8-10ωρο που ειμουν στο γραφειο.

Οταν εφυγα απο εκει, εσβησα το account, κι εκτοτε, δεν εχω ξαναμπει στην χαζομαρα αυτη.

katmadas
21-11-12, 18:43
Συμφωνω...
Στην ηλικια αυτη καλο ειναι να το εχει αν δεν γινετε αλλιως σαν ανταμοιβη!
Ενα δωρακι ας πουμε οταν τελειωσει τα μαθηματα της η κανει κατι καλο γενικα!
Ετσι θα εκτιμισει διαφορετικα τα πραγματα....

trampoukos
21-11-12, 19:31
http://www.fileguru.com/Free-Shutdown-Timer/info

leosedf
21-11-12, 20:34
Και το kaspersky έχει καλό γονικό έλεγχο.

wizard_xrc
21-11-12, 20:48
Αλλιώς με κάποιο πρόγραμμα Client/management σαν αυτά που βάζουν σε pc σε internet cafe. Απλά θα του προφορτώνεις πχ 2 ώρες που θες, και μετά πετάει τον χρήστη μόνο του. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάποιο, αλλά λογικά όλο και κάτι θα υπάρχει σε free.