PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτισμός κοινόχρηστου χώρου. Ανάβει 5 λεπτά



thant
21-11-12, 22:17
Καλησπέρα. Θέλω να μειώσω τον χρόνο λειτουργίας του φωτισμού που υπάρχει στις σκάλες του κοινόχρηστου χώρου. Όταν πατάω το μπουτόν και το ανάβω, κάνω περίπου 30 δευτερόλεπτα να κατέβω από τον πρώτο όροφο στο ισόγειο και το φως σβήνει μετά από περίπου 5 λεπτά.

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Κάπου πρέπει να υπάρχει ένας χρονοδιακόπτης... έτσι δεν είναι?

xsterg
21-11-12, 23:12
ναι. υπαρχει χρονοδιακοπτης και εχει ρυθμιση του χρονου. στα πολυ παλια μοντελα υπαρχει μια πιθανοτητα να μην μπορεις να τον ρυθμισεις με ακριβεια. στα νεοτερα ραγας δεν θα εχεις καποιο προβλημα. και εαν μπορεις αντικατεστησε τις λαμπες σου με οικονομιας.

kobi
21-11-12, 23:21
Θανάση καλησπέρα. Κάπου στην πολυκατοικία (στο κλιμακοστάσιο) υπάρχει ένας πίνακας που μέσα θα πρέπει να έχει κάτι τέτοιο http://www.creli.gr/products/automatic-stair-timer (http://www.creli.gr/products/automatic-stair-timer) . με το περιστρεφόμενο διακόπτη ρυθμίζεις τον χρόνο που θα ανάβουν οι λάμπες.

thant
22-11-12, 17:29
Καλησπέρα και πάλι.

Βρήκα τον αυτόματο που μου λέτε και τον παραθέτω παρακάτω σε μια φωτό. Όπως βλέπετε στην φωτογραφία έχει έναν κόκκινο διακόπτη που είναι ανεβασμένος και ακριβώς απο κατω εχει κάτι βιδωμένο που θα μπορούσε να είναι ο ρυθμιστής του χρόνου.
Τον κόκκινο διακόπτη δε τον πείραξα γιατί δεν ήμουν σίγουρος για το τι ακριβώς κάνει, ενώ αυτό που είναι κάτι σαν βίδα από κάτω, όσο και να το "έπαιξα" δεν άλλαζε ο χρόνος που κλείνει το φως. Δεν ρυθμίζει, απλός βιδώνει και ξεβιδώνει.

Να διορθώσω ότι δεν κάνει 5 λεπτά για να σβήσει αλλά 2, και να διευκρινίσω στον Βασίλη ότι δεν μένω σε πολυκατοικία αλλά σε σπίτι με έναν όροφο και ο αυτόματος βρίσκεται πάνω από την είσοδο. Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά το διευκρινίζω καλού κακού.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

makatas
22-11-12, 17:41
Ο διακόπτης προφανώς ρυθμίζει αν τα φώτα θα είναι μονίμως αναμένα ή σε λειτουργία timer. Το λέει πάνω άλλωστε.
Τώρα για τις ιδιότητες του timer, δεν ξεβιδώνεις όλη τη βίδα μήπως περιέχεται κάτι μέσα;

xsterg
22-11-12, 20:20
εγω θα το αλλαζα με ενα νεου τυπου σαν αυτο που περιγραφει ο φιλος παραπανω και που ειναι ευκολο να βρει καποιος πως ρυθμιζεται. αλλωστε το κοστος ειναι περιπου 25-30€

lepouras
22-11-12, 21:10
είναι παλιός υδραργυρικός. βγάζεις την βίδα στην μέση και μέσα θα δεις μια τρόμπα που στο κάτω μέρος(σπάνια στο επάνω) έχει ένα βηδακι ίσιο ή μια ροδέλα σαν να είναι βιδωμένη στον πάτο. χαλαρώνοντας την βίδα θα δεις ότι το έμβολο κινητέ πιο γρήγορα . στην ουσία είναι μια τρόμπα που όταν οπλίζει, τραβιέται και όσο πιο εύκολα βρίσκει αέρα να μπει μέσα τόσο πιο γρήγορα επανέρχεται στην αρχική της θέση.

JOUN
22-11-12, 21:13
και εαν μπορεις αντικατεστησε τις λαμπες σου με οικονομιας.

Aυτο ειναι λαθος,θα καουν γρηγοροτερα απο τις απλες λογω πολλων αναψε-σβησε..

JOUN
22-11-12, 22:49
είναι παλιός υδραργυρικός
Oχι δεν ειναι..Ειναι οι γνωστοι Γαλλικοι "κουπατάν"(τουλαχιστον ετσι τους ξερω εγω )Εχουν μεσα ενα μοτερακι το οποιο μεσω διαφορων γραναζιων πιεζει τις επαφες για οσο χρονο περιστρεφεται.
Αν βγαλεις το καπακι,στο μεσα μερος του εχει σχεδιαγραμμα για τις θεσεις του γραναζιου και τον αντιστοιχο χρονο σε καθε θεση.
Εχει τεσσερεις συγκεκριμενες θεσεις: 1,2,4 και 8 λεπτα, ενδιαμεσα δεν εχει..Συμφωνα με τα λεγομενα σου το 1 λεπτο σου αρκει..

vasilllis
23-11-12, 09:45
Aυτο ειναι λαθος,θα καουν γρηγοροτερα απο τις απλες λογω πολλων αναψε-σβησε..

εχουν βγαλει οικονομιας για πολλα αναψε σβησε για κλιμακοστασιο.περι τα 10€ η μια.

JOUN
23-11-12, 12:33
E δεν αξιζει να δωσεις 40-50Ε για λαμπες που αναβουν συνολικα την μερα ποσο;5 Λεπτα;10; Θα κανεις αποσβεση σε 100 χρονια(αν δεν καουν σε 3-4 απο καμμια υπερταση.. )
Βαζεις απλες και τελειωνεις.

thant
23-11-12, 15:49
Όπως μου είπατε ξεβίδωσα την βίδα και έβγαλα το καπάκι. Οπως βλέπετε στην φωτό - εκει που εχω κυκλώσει - αν είναι αυτό το σημείο που μου λέτε, έχει μια σταθερή επαφή και ακριβώς από κάτω στο μπλε έχει μόνο τον αριθμό 2, όλα αυτά ειναι σταθερα και δεν μετακινείται τίποτα. Πίσω απο αυτο που βλέπετε εχει γρανάζια... δεν μπορεσα να κοιταξω πολυ καλά λόγο της θέσης που είχα, αλλα να ειναι καποια ρυθμιση πανω στα γρανάζια το βλεπω δύσκολο.
39243

Μάλλον εχει σταθερό χρόνο (2) και δεν αλλάζει...

GeorgeVita
23-11-12, 17:12
Ενας "αυτόματος κλιμακοστασίου" όπως αυτός (http://www.creli.gr/products/automatic-stair-timer) κοστίζει €20-30 στη λιανική (οι ηλεκτρολόγοι έχουν επιπλέον έκπτωση 25-35-45%). Ρώτησε σε κατάστημα με είδη για ηλεκτρολόγους. Αν δεν γνωρίζεις πως να τον αλλάξεις απευθύνσου σε ηλεκτρολόγο. Η "συσκευή" που δείχνεις, όσο κι αν λειτουργεί σωστά στα 5', δεν είναι ασφαλές να την πειράζεις.

thant
23-11-12, 17:46
Ενας "αυτόματος κλιμακοστασίου" όπως αυτός (http://www.creli.gr/products/automatic-stair-timer) κοστίζει €20-30 στη λιανική......

Δε έχω σκοπό να τον αλλάξω φίλε. Τα 20-30€ που λες για μένα είναι πολλά.
Αν γίνεται να τον ρυθμίσω εκει που θελω τοτε εχει καλώς, αν δεν γινεται (που μάλλον δεν γινεται) θα τον αφήσω όπως είναι.

GeorgeVita
23-11-12, 17:55
Αν γίνεται να τον ρυθμίσω εκει που θελω ...
Πρέπει να βρεις πως λειτουργεί, τι έχει πίσω από το μέταλλο που φαίνεται και περιστρέφει τον λευκό δίσκο. Πρόσεξε μη σπάσει κάποιο πλαστικό δοντάκι. Επειδή είναι πολύ παλιός μηχανισμός, αν βρεις κάπου γραμμένη την εταιρεία/μοντέλο θα ψάξεις για περιγραφή στο google.

JOUN
23-11-12, 18:47
Όπως μου είπατε ξεβίδωσα την βίδα και έβγαλα το καπάκι. Οπως βλέπετε στην φωτό - εκει που εχω κυκλώσει - αν είναι αυτό το σημείο που μου λέτε, έχει μια σταθερή επαφή και ακριβώς από κάτω στο μπλε έχει μόνο τον αριθμό 2, όλα αυτά ειναι σταθερα και δεν μετακινείται τίποτα.

Μάλλον εχει σταθερό χρόνο (2) και δεν αλλάζει...
Το 2 που λες στο μπλε ειναι η επαφη νουμερο 2,αν θυμαμαι εχει 4 επαφες για τα καλωδια..Εγω σου λεω στην μεσα μερια του καπακιου,δεν εχει κανενα σχεδιαγραμμα;

Giovanni22
23-11-12, 20:47
Εχω την ιδια συσκευη.
Το σχεδιαγραμμα ειναι σε αυτοκολητο χαρτι στην κατω πλευρα του κουτιου.
Οι χρονοι ειναι προκαθορισμενοι σε 2, 4 και 8 λεπτα.
Δεν γινεται μικροτερος χρονος απο 2 λεπτα.

thant
24-11-12, 05:01
...Εγω σου λεω στην μεσα μερια του καπακιου,δεν εχει κανενα σχεδιαγραμμα;
Όχι.

Μιας και ο Γιαννης εχει το ιδιο, μαλλον δεν πάει πιο κάτω απο 2 λεπτά, οπότε...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

thant
24-11-12, 14:37
Εχω την ιδια συσκευη.
Το σχεδιαγραμμα ειναι σε αυτοκολητο χαρτι στην κατω πλευρα του κουτιου.
Οι χρονοι ειναι προκαθορισμενοι σε 2, 4 και 8 λεπτα.
Δεν γινεται μικροτερος χρονος απο 2 λεπτα.

Πριν απο λίγο βρήκα και το σχεδιάγραμμα που δεν ειχα προσέξει στην κατω πλευρά του κουτιού, με τους χρόνους 2,4,8. Σωστός. :ok: