PDA

Επιστροφή στο Forum : Φως κατα την λειτουργία



haf
21-11-12, 22:30
Εχω κάποιες αντλίες νερου και θέλω όταν λειτουργούν να ανάβει κάποιο φως. Ενεργοποιούνται με φλοτεροδιακοπτη. Τι συνδεσμολογια να κάνω?

xsterg
21-11-12, 23:10
το πιο απλο. παραλληλα με την τροφοδοσια μια λαμπα καταλληλης τασης και γιατι οχι led.

kobi
21-11-12, 23:13
το φλοτερ είναι πάνω στην αντλία?αν ναι νομίζω πως δεν θα μπορέσεις να κάνεις κάτι...

geronimo
21-11-12, 23:14
Γίνε λίγο πιο σαφής τι αντλίες νερού είναι.Αν ενεργοποιούνται από πίνακα με ρελέ θα πρέπει να βρείς την έξοδο του φλοτεροδιακόπτη που δίνει την εντολή στο ρελέ λειτουργίας, και από εκεί μέσω μιας ΝΟ επαφής και μια ασφάλεια να δώσεις για το φώς που θέλεις (λάμπα-ενδεικτικό ράγας -κλπ)
Αν πάλι είναι από αυτές τις βυθιζόμενες με τον φλοτεροδιακόπτη να βρείς την εντολή στο καλώδιο που πάει στην αντλία.

haf
21-11-12, 23:15
το πιο απλο. παραλληλα με την τροφοδοσια μια λαμπα καταλληλης τασης και γιατι οχι led.
Η τροφοδοσία γίνεται απευθείας απο τον πίνακα και υποθέτω οτι έχει πάντα τάση, ο φλοτεροδιακοπτης που είναι στο νερό ενεργοποιεί την αντλία και απο εκεί δεν μπορώ να πάρω εύκολα τάση.

geronimo
21-11-12, 23:48
Aπό το φλοτέρ που είναι στο νερό φεύγει καλώδιο και πηγαίνει στον πίνακα?

haf
22-11-12, 08:13
Γίνε λίγο πιο σαφής τι αντλίες νερού είναι.Αν ενεργοποιούνται από πίνακα με ρελέ θα πρέπει να βρείς την έξοδο του φλοτεροδιακόπτη που δίνει την εντολή στο ρελέ λειτουργίας, και από εκεί μέσω μιας ΝΟ επαφής και μια ασφάλεια να δώσεις για το φώς που θέλεις (λάμπα-ενδεικτικό ράγας -κλπ)
Αν πάλι είναι από αυτές τις βυθιζόμενες με τον φλοτεροδιακόπτη να βρείς την εντολή στο καλώδιο που πάει στην αντλία.
Οι αντλίες είναι βυθιζομενες, το φλοτερ δίνει την εντολή απλά δεν είναι εύκολο να πείραξεις το καλώδιο αφού είναι μέσα στο νερό.
εψαχνα να βρω να πάρω την ένδειξη απο το καλώδιο που παει απο τον πίνακα στην αντλία..που είναι εκτός νερού..

vasilllis
22-11-12, 09:33
το πιο ευκολο ειναι να μετρας την ενταση που περναει απο το καλωδιο (οταν δηλαδη δουλευει).Καπου ειχε μια κατασκευη εδω μεσα για ελεγχο θερμοσιφωνα.Πιστευω οτι θα ταιριαξει.

BooM
24-11-12, 14:52
κάτι δεν λες καλά νομίζω,
την παροχή για την αντλία σου απο που την παίρνεις?

haf
24-11-12, 19:15
κάτι δεν λες καλά νομίζω,
την παροχή για την αντλία σου απο που την παίρνεις?

Η αντλία είναι υποβρύχια, ένα καλώδιο δίνει ρεύμα και μέσα απο την αντλία βγαίνει το φλοτερ
39262

Ηλιας Α
24-11-12, 22:36
Θα μπορούσες να έχεις μια πληροφορία, για τη λειτουργία ή όχι των αντλιών – όπως έχει εγγραφεί στο 8 μήνυμα - με αμπερόμετρα ή εναλλακτικά με αισθητήρα ελέγχου ροής νερού στην έξοδο των αντλιών ( με την κατάλληλη συνδεσμολογία ) και στη δεύτερη περίπτωση θα έχεις φωτεινή σήμανση

haf
25-11-12, 11:10
το πιο ευκολο ειναι να μετρας την ενταση που περναει απο το καλωδιο (οταν δηλαδη δουλευει).Καπου ειχε μια κατασκευη εδω μεσα για ελεγχο θερμοσιφωνα.Πιστευω οτι θα ταιριαξει.
Εχεις κάποιο link? έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.αφου δεν μπορώ να επέμβω στο φλοτερ μια και είναι μέσα στο νερό, θεωρώ οτι μόνο απο το καλώδιο τροφοδοσίας θα μπορούσα να πάρω την ένδειξη..

kaptenlouna
25-11-12, 22:36
Εχεις κάποιο link? έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.αφου δεν μπορώ να επέμβω στο φλοτερ μια και είναι μέσα στο νερό, θεωρώ οτι μόνο απο το καλώδιο τροφοδοσίας θα μπορούσα να πάρω την ένδειξη..

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889

micalis
25-11-12, 23:12
Παρε ενα μετασχηματιστη με δευτερευον μεχρι 18V 3Α και συνδεσε το σε σειρα με την τροφοδοσια της αντλιας και μετα παρε απο το προτευον ταση για ενδεικτικο λαμπακι.ΠΡΟΣΟΧΗ Οσο μεγαλυτερη η ΙΣΧΥΣ της αντλιας τοσο μικροτερος πρεπει να ειναι ο λογος του μετασχηματιστη και μεγαλυτερο το ρευμα.