PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταγωγή Λέβητων



ALAMAN
22-11-12, 23:27
Καλησπέρα!
Στο υπάρχων κύκλωμα θέρμανσης με λέβητα πετρελαίου θα προσθέσω λέβητα ξύλου.
Επειδή δεν θέλω να βγει τίποτα απ τη θέση του. Θέλω να χρησιμοποιήσω τον ίδιο κυκλοφορητή και όταν επιλεγω
να ενεργοποιήσω τον έναν να απενεργοποιείται ο άλλος... Γι ανα μην βγει ο πετρελαίου εκτός.
Αυτό σκέφτηκα στον απλούστερο τρόπο μπορεί να γίνει με ένα ρελέ.
Επίσης τί άλλο μπορεί να γίνει;
Και θα χρειαστούμε άλλες γραμμές ελέγχου; Δηλαδή, ο θερμοστάτης στέλνει μια εντολή με "πληροφορία θερμοκρασίας" (δεν το έχω δει ακριβώς).
Εκτός αυτήν εγώ θα χρειαστώ να προσθέσω κιαλλο καλώδιο για την επιλογή του λέβητα (από τους δύο);
Επίσης θα χρειαστεί να μετάγουμε και την γραμμή πληροφορίας θερμοκρασίας. Δηλαδή 2 ρελέ.
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στην υπάρχουσα σύνδεση;
Σε άλλη περίπτωση ο υδραυλικός θέλει να μου βάλει 2ο θερμοστάτη

vasilllis
23-11-12, 09:44
κανε ενα σχεδιακι της υδραυλικης εγκαταστασης.
η μεταγωγη απο τον εναν στον αλλον θα γινεται αυτοματα;

nikolaras
23-11-12, 10:52
κανε ενα σχεδιακι της υδραυλικης εγκαταστασης.
η μεταγωγη απο τον εναν στον αλλον θα γινεται αυτοματα;
Γιατί να τα κάνεις όλα αυτά; Γίνεται πολύ πιο απλά αυτό που θέλεις να κάνεις. Στέλνεις το νερό του ξυλολέβητα στον λέβητα και ο λέβητας εξακολουθεί να δουλεύει όπως ήξερε.....
Μεγάλη σημασία θα πρέπει να δώσεις στην ασφάλιση του ξυλολέβητα, εκεί είναι όλο το ζουμί. Ο ξυλολέβητας ανάβει αυτόματα; Συνδέεται με ανοιχτό δοχείο διαστολής; Εχει αυτόματη ρύθμιση αέρα καύσης;
Εγώ στέλνω το νερό του τζακιού στο λέβητα με ένα μικρό κυκλοφορητή και δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια, ο λέβητας είναι πάντα ανοιχτός, αλλά δεν ανάβει γιατί δεν πέφτει η θερμοκρασία του, μπορείς όμως να κλείσεις τον καυστήρα, αλλά να δουλεύει η εντολή του κυκλοφορητή.

panayiotis1
23-11-12, 11:56
Οπως τα είπε ο Νικος ακριβως. Οσο πιο απλη κατασκευη, τοσο και πιο ασφαλης. Ακόμα και ο 2ος κυκλοφορητης , περιττος ειναι. Το ξυλοκαζανο "βλεπει" τον λεβητα πετρελαιο σαν σωμα και το αναποδο. Διπλος υδροστατης για τον κυκλοφορητη, ένας στο ξυλο ενας στο πετρελαιο, και ο κυκλοφορητης θα γυρισει νερα οταν "δει" 45C. Μη μπλεκεις με μεταγωγους, ρελεδες και ιστοριες. Και βασικο, ανοικτο δοχειο και θερμοπρεσσοστατικη βαλβιδα απαραιτητα (ανοιγει στα 2 ή 3 bar και στους 90C).

vasilllis
23-11-12, 19:18
Οπως τα είπε ο Νικος ακριβως. Οσο πιο απλη κατασκευη, τοσο και πιο ασφαλης. Ακόμα και ο 2ος κυκλοφορητης , περιττος ειναι. Το ξυλοκαζανο "βλεπει" τον λεβητα πετρελαιο σαν σωμα και το αναποδο. Διπλος υδροστατης για τον κυκλοφορητη, ένας στο ξυλο ενας στο πετρελαιο, και ο κυκλοφορητης θα γυρισει νερα οταν "δει" 45C. Μη μπλεκεις με μεταγωγους, ρελεδες και ιστοριες. Και βασικο, ανοικτο δοχειο και θερμοπρεσσοστατικη βαλβιδα απαραιτητα (ανοιγει στα 2 ή 3 bar και στους 90C).

αφου ο Νικος λεει οτι στελνει τα νερα με 2ο κυκλοφορητη.
εσυ λες "οπως τα λεει ο Νικος "αλλα "περιτος ο 2ος κυκλοφορητης" τελικα;
απο οτι καταλαβα θελετε "συγχρονως "να δουλευουν και οι δυο.δεν ειναι σπαταλη ομως να ζεσταινεις και τον λεβητα;

ALAMAN
23-11-12, 23:49
Δεν θέλω να ζεσταίνω και τα νερά του λέβητα πετρελαίου!
Είναι σπατάλη, απώλεια θερμότητας...
Ίσως μικρή αλλά και πάλι!
Ο ξυλολέβητας σαφώς και έχει αυτόματη ρύθμιση αέρα.
Αλλά μάλλον θα το κάνω χειροκίνητα με βάνες.
Να κυκλοφορεί το νερό από τον πετρελαίου στο σπίτι ή από τον ξύλου στο σπίτι.
Και φυσικά το on off κουμπάκι που έχει ο καθένας.

Διαφορετικά σκέφτηκα πως εφόσον έχουμε μια γραμμή που δίνει σήμα on off (1-0) στον λέβητα
Μπορούμε, αφού θέλουμε να έχουμε άλλη μια πληροφορία (πετρέλαιο - ξύλο, 1-0) να
υλοποιήσουμε όλο το σύστημα με έναν dac 4 bit και στη συνέχεια με απλούς συγκριτές ή adc + decoders να
μεταφράζουμε το σήμα στο λεβητοστάσιο.
Αλλά εφόσον θα πρέπει κάποιος να κατεβαίνει να ταίζει τον ξυλολέβητα με ξύλα θα μπορεί να κατέβει να γυρίσει
τις βάνες, να κλείσει τον έναν και να ανοίξει τον άλλον χειροκίνητα!
Εξ' άλλου δεν θα γίνεται πάνω από 2-3 το μήνα αυτό.
Επίσης θα χρειαζόμασταν και ηλεκτροβάνα!

panayiotis1
24-11-12, 01:43
Καλημερα σας. Προσωπικα, για να κοιμαμαι ησυχα, στο βωμο της οικονομιας δεν θυσιαζω την ασφαλεια. Ναι, τα νερα του ξυλοκαζανου ζεσταινουν τον λεβητα (και ναι , ειναι "σπαταλη") , αλλα ειναι και τροπος να διασφαλίσεις οτι δεν θα κλεισει καποιος βαννα καταλαθος ή επιτηδες . Με αυτη τη φιλοσοφια το κανω και γιαυτο το λεω. Ολα γινονται, δεν αμφιβαλλει κανείς.΄Οσο πιο απλο, τοσο πιο ασφαλες. Ετσι πιστευω, τι να κανω?

nikolaras
24-11-12, 02:50
Ο λέβητας δέχεται τα νερά του ξυλολέβητα και λειτουργεί σαν ένα πολυ μικρό μπάφερ.... Πως σας φαίνεται αυτό; Για ποιά σπατάλη συζητάμε;
Αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί πολύ αναλυτικά εδώ : http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?649788-%D5%E4%F1%E1%F5%EB%E9%EA%FC-%D4%E6%DC%EA%E9-%F4%E5%F7%ED%E9%EA%DC-%E8%DD%EC%E1%F4%E1

vasilllis
24-11-12, 10:49
Καλημερα σας. Προσωπικα, για να κοιμαμαι ησυχα, στο βωμο της οικονομιας δεν θυσιαζω την ασφαλεια. Ναι, τα νερα του ξυλοκαζανου ζεσταινουν τον λεβητα (και ναι , ειναι "σπαταλη") , αλλα ειναι και τροπος να διασφαλίσεις οτι δεν θα κλεισει καποιος βαννα καταλαθος ή επιτηδες . Με αυτη τη φιλοσοφια το κανω και γιαυτο το λεω. Ολα γινονται, δεν αμφιβαλλει κανείς.΄Οσο πιο απλο, τοσο πιο ασφαλες. Ετσι πιστευω, τι να κανω?

ισως γινοταν με καποια αντεπιστροφη?να μην χρειαζεται να μπει καποια βανα ή ηλεκτροβανα?
Προσωπικα εγω θα το εκανα αυτοματη εναλλαγη αλλα θα προτιμουσα να μην εχω απωλειες .Οι απωλειες παλι σχετικες ειναι.Αν εχεις τον λεβητα σε ενα μονωμενο δωματιο ή σε καποιο υπογειο κλπ.

Samios60
25-11-12, 08:06
Φιλε Γιωργο ΜΗΝ βαλεις τον ιδιο κυκλοφορητη στον ξυλολεβητα θα βαλεις τον δικο του ...οσο για τα νερα ΜΗΝ τα μπλεκεις με του ξυλολεβητα ειναι λαθος ..ο καθενας λεβητας να ειναι ανεξαρτητος ...εξαλου το κοστος ειναι μικρο (κυκλοφορητης και βανες χωριστες ) αν οι ασφαλιστικες δεικλειδες του ξυλολεβητα ειναι οκ δεν εχεις προβλημα κανενα