PDA

Επιστροφή στο Forum : παλια TV με εσωτερική κεραια - αποκοδικωποιητής ?



tzitzikas
23-11-12, 11:37
έχω μια δευτερη μικρη Tv στο δωματιο, παλαιου τύπου με οθόνη crt. Δεχεται scart και ομοαξονικο. Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να κάνει λήψη καλα τα ψηφιακα κανάλια χωρις πιξελιασματα με την δικη της εσωτερικη κεραια (αυτες οι πτυσσομενες) . Ειμαι στον 4ο όροφο (Περαία Θεσ/κης) και με την αναλογική με αυτη την κεραία πιάνω μέτρια. Εχω μπριζα στο δωματιο αλλα θα ηθελα να αποφυγω καλωδια. αν χρειαστει ομως θα τραβηξω καλωδιο. Τι λεει η πείρα σας, θα εχω λήψη ψηφιακα με εσωτερική κεραία?
Για αυτην την tv ποιον φθηνό αλλά με καλή λήψη αποκωδικοποιητή μου προτείνεται? ΔΕν με ενδιαφερει να εχει media player κτλ. Απλα να πιανει καλά? Καλύτερα SD ή HD για αυτήν την tv? μήπως με HD έχει πρόβλημα? Στους ψηφιακούς δέκτες με HD μπορεις να τον δουλέψεις σε SD? Ευχαριστω πολύ.

makatas
23-11-12, 14:04
Έναν απλό SD των 30 ευρώ τύπου crypto/f&u κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις HD σε αυτήν την τηλεόραση.
Δοκιμάζεις με την εσωτερική και αν έχεις κολλήματα, τότε θα αναγκαστείς να τραβήξεις καλώδιο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ούτε να υποθέσουμε αν θα έχεις καλή λήψη ή όχι. Ένας φίλος στο δεύτερο όροφο εδώ Αθήνα με εσωτερική κεραία έχει ψιλοκολλήματα στα κρατικά μόνο. Εσύ όμως είσαι ψηλότερα άρα ποιος ξέρει;

angel_grig
23-11-12, 14:39
Εγω σε παλια 14αρα crt χρησιμοποιω την εσωτερικη κεραια της τηλεορασης με εναν F&U 2205 (που ομως δεν κυκλοφορει πια) ,εχει ισως την καλυτερη ληψη και εχω τελεια εικονα χωρις σπασιματα.Ενα neco tv box HD που δοκιμασα ειχε συνεχως σπασιματα..Aν λοιπον δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις.. Kαλυτερα επομενως να παρεις τον αποκωδικοποιητη απο καποιο μαγαζι που να σε ξερει ωστε να μπορεις να τον αλλαξεις.Το Ηd καναλι της ΕΡΤ παιζει μια χαρα στην crt (απλα το βλεπεις σαν sd).

Γιώργος Ανώνυμος
23-11-12, 15:33
To HD θα το βλέπεις μέσω SCART. Ferguson is OK!

tzitzikas
25-11-12, 15:27
To HD θα το βλέπεις μέσω SCART. Ferguson is OK!
ενοείς οτι θα πιανει με τον Ferguson με εσωτερική κεραία?

crown
25-11-12, 15:43
Παναγιωτη ειμαστε γειτονεs περνα απο το μαγαζι μου ανθεων 16 περαια SATLAND

georgia84
17-12-12, 16:11
Καλησπερα!παιδια εχω ερωτηση:η τηλεοραση μου εχει ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη,συντονιστηκαν ολα τα ψηφιακα καναλια μια χαρα ομως οταν προσπαθησα να χρησιμοποιησω το dvd-recorder παρατηρησα οτι δεν μπορει να πιασει τα ψηφιακα καναλια,προσπαθησα να ξανακανω συντονισμο των καναλιων στο dvd-recorder αλλα και παλι λαμβανε μονο τα αναλογικα(το μνμ που λεει οτι το σημα αλλαξε και μπλα μπλα) Τι θα πρεπει να κανω?

angel_grig
17-12-12, 19:35
Πες μας τι dvd recorder και τι τηλεοραση εχεις μηπως και μπορει να γινει κατι..διαφορετικα θα πρεπει να παρεις αποκωδικοποιητη και να τον συνδεσεις στο dvd recorder αν θες να γραφεις σε αυτο..

georgia84
17-12-12, 21:22
Kαλησπερα και παλι!
η τηλεοραση ειναι samsung UE32B7000 με εξοδους :4xHDMI,2xUSB,D-Sub,PCaudio,DVIaudio,Component,comosite,RFin,CI,1x SCART

το dvd-recorder ειναι philips DVDR3440H με τις εξης εξοδους :Μπροστινές / πλαϊνές υποδοχές σύνδεσης: Είσοδος ήχου L/R, Είσοδος CVBS, Είσοδος i.LINK DV (IEEE1394,4 ακίδων), Είσοδος S-Video.
Πίσω συνδέσεις: Αναλογική έξοδος ήχου L/R, Έξοδος σύνθετου σήματος βίντεο (CVBS), Ψηφιακή ομοαξονική έξοδος, Έξοδος S-Video, Είσοδος κεραίας RF / έξοδος τηλεόρασης, SCART1 (έξοδος CVBS, RGB), SCART2 (είσοδος CVBS, RGB).
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ DVD!!!

giwrgosss
17-12-12, 23:11
εφόσον η τηλεόραση εχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή , τότε θα χρειαστείς ακόμα έναν εξωτερικό για το ρεκορντερ , θα το συνδέσεις στο σκαρτ 2 που λες ...
SCART2 (είσοδος CVBS, RGB). και απ το σκαρτ 1 ...
SCART1 (έξοδος CVBS, RGB) θα πας προς την τβ στο ενα σκαρτ που εχει , κάνουν όλοι οι αποκωδικοποιητές που έχουν σκαρτ , δλδ όλοι , να σου υπενθυμίσω οτι αν οχι ολοι οι περισσότεροι ακωδικοποίητες κάνουν και εγγραφή σε φλασακια γιουεσμπι εξωτερικούς σκληρούς δίσκους και κλπ ...

angel_grig
18-12-12, 10:45
Γεωργια ειδα τα manual της τηλεορασης μηπως και εχει καποιο video out αλλα δυστυχως δεν εχει και οπως σου ειπε και ο Γιωργος πιο πανω μπορεις να κανεις εγγραφη μονο αν παρεις αποκωδικοποιητη και τον συνδεσεις στο dvd,ο οποιος ομως-ετσι και αλλιως- εχει την δυνατοτητα να γραφει σε usb

Γιώργος Ανώνυμος
18-12-12, 12:29
Από τη στιγμή που ο χρονοπρογραμματισμός δεν γίνεται από το dvd recorder, νομίζω δεν αξίζει να μιλάμε για οδήγησή του από τον ψηφιακό δέκτη! Βασικό χαρακτηριστικό της νέας τεχνολογίας είναι η απαξίωση της προηγούμενης γενιάς σε γρήγορο χρόνο!!