PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση: για αυτονομία ρεύματος.



scainet
25-11-12, 14:53
Καλησπέρα σε όλο το Forum.
Έχω την εξής απορία:
Έχω μία απομακρυσμένη αποθήκη που θέλω να την ελέγχω με κάμερα 24/24ωρο. Το πρόβλημα είναι ότι δέν έχω όμως ρεύμα στην αποθήκη αυτή και έκανα τον εξής συλλογισμό,
έχω 2x100Ah μπαταρίες 12volt, εάν συνδέσω στην 1η μπαταρία ένα inverter 500watt έτσι ώστε να δίνω ρεύμα στην IP Cam, στο 5Ghz ΑccessPoint και ταυτόχρονα να φορτίζω με έναν φορτιστή την 2η μπαταρία έτσι ώστε να τις λειτουργώ εναλλάξ.
Πόσο καιρό πιστεύεται ότι θα έχω αυτονομία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:wiink:

stavros_97s
25-11-12, 15:14
Γεια σου Δημήτρη, το να φορτίζεις εναλλάξ τις μπαταρίες ακούγεται κάπως κουραστικό και βαρετό, υπάρχει ποιο εύκολος τρόπος να πάρεις ένα πάνελ, αν βέβαια βλέπει την αποθήκη σου Ήλιος. Την βλέπει;

scainet
25-11-12, 15:23
Γειά σου φίλε Σταυρο. Ναι πολύ καλή η πρότασή σου αλλά δεν τον βλέπει αρκετός ήλιος στην περιοχή. Έπειτα διαθέτω αυτές τις μπαταρίες και δεν είναι καιρός για πολλά έξοδα.

stavros_97s
25-11-12, 15:37
Δημήτρη, το πάνελ που σου είπα θα φορτίζει τις μπαταρίες και αυτές θα δίνουν ρεύμα στην κάμερα. Οι μπαταρίες δεν θα πάνε χαμένες.

scainet
25-11-12, 15:59
Συμφωνώ σε αυτό που λές. Τί γίνεται όμως τις ήμερες που δεν εχει καθόλου ηλιοφάνεια? Και ειδικά εδώ είναι αρκετές :saad: Γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό αυτονομία δίνεται με αυτό το τρόπο.

stavros_97s
25-11-12, 16:11
Καταρχην ποση καταναλωση εχει η καμερα;

scainet
25-11-12, 17:30
Κάμερα μαζί με AccessPoint καταναλώνουν 40 watt. Βεβαια ένα inverter και ένας φορτιστής δε ξέρω πόσο καταναλώνει, ιδιέτερα ο φορτιστής την ώρα που φορτίζει.

vasilllis
25-11-12, 18:43
Κάμερα μαζί με AccessPoint καταναλώνουν 40 watt. Βεβαια ένα inverter και ένας φορτιστής δε ξέρω πόσο καταναλώνει, ιδιέτερα ο φορτιστής την ώρα που φορτίζει.

οι καμερες ειναι 12v. το ιδιο και το access point.γιατι να βαλεις inverter?
γιατι να βαλεις και τροφοδοτικο.
η 100ΑΗ μπορει να δωσει 1200wh.που σημαινει 1200/40=30 ωρες. χοντρικα λοιπον μια μερα.

katmadas
25-11-12, 18:57
Πολυ σωστα...
Επισης τι ειναι αυτο που σκεφτηκες?
Δηλαδη με την μια μπαταρια που εχεις αποθηκευμενη ενεργεια θελεις να την μεταφερεις στην αλλα με οτι συνεπαγεται σε απολειες αυτος ο κυκλος?
Και μετα την πρωτη πως θα την φορτιζεις?

rch
25-11-12, 19:35
οι καμερες ειναι 12v. το ιδιο και το access point.γιατι να βαλεις inverter?
γιατι να βαλεις και τροφοδοτικο.
η 100ΑΗ μπορει να δωσει 1200wh.που σημαινει 1200/40=30 ωρες. χοντρικα λοιπον μια μερα.

Για πόσες μέρες υπολογίζεις μέχρι να τις πάρει στο χέρι;

vasilllis
25-11-12, 20:28
Για πόσες μέρες υπολογίζεις μέχρι να τις πάρει στο χέρι;

καθε μερα :)
θα την περνει στο χερι,θα την πηγαινει για φορτιση και θα βαζει πισω την φορτισμενη.

rama
25-11-12, 20:45
Αν εκφορτίζεται πάνω από 50% η μπαταρία, σε σύντομο διάστημα θα παραδώσει το πνεύμα. Νομίζω οτι μόνο αν έχει συνδεδεμένες και τις δύο 100άρες μπαταρίες, αντί της μίας, θα είναι ΟΚ με βάση τα στοιχεία για την κατανάλωση που διαβάσαμε. Αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να αγοράσει κι άλλες μπαταρίες για να τις φορτίζει και να τις εναλλάσει με αυτές που θα είναι στην αποθήκη. Αρα πιό πολλά έξοδα για μπαταρίες και φορτιστή-κτήνος, και ακόμα πιό δύσκολο κουβάλημα.
Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα με το κόστος, θα σου σύστηνα συνδυασμό με ανεμογεννήτρια εφόσον υπάρχει καλό αιολικο δυναμικό. Τώρα μάλλον η εναλλάξ φόρτιση είναι η καλύτερη λύση, αλλά πρόσεξε να μην ψοφήσεις τις μπαταρίες.

stavros_97s
25-11-12, 20:55
το ινβερντερ καταναλώνει γύρω στα 30%

vasilllis
26-11-12, 00:13
ξαναδες την καταναλωση. εδω λεει 5,5w http://www.sourcesecurity.com/technical-details/cctv/image-capture/ip-cameras/hikvision-ds-2cd854f-e-w-ip-camera.html

kai 2 router που εχω εχουν 0,8 και 1Α. ειναι μεγαλη διαφορα,για αυτο λεω ξανακοιτα το.

scainet
26-11-12, 15:36
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Το θέμα νομίζω μελετήθηκε αρκετά και με νούμερα. Εν τέλει δε συμφέρει.
Ήθελα όμως και τις δικές σας γνώμες.
Μάλλον θα καταλήξω ίσως σε κάποιο φωτοβολταϊκό πάνελ γι' αυτές τις 3 ώρες
που χτυπά την αποθήκη ο ήλιος κυρίως το χειμώνα. Το καλοκαίρι είναι διαφορετικά.


ξαναδες την καταναλωση. εδω λεει 5,5w http://www.sourcesecurity.com/techni...ip-camera.html (http://www.sourcesecurity.com/technical-details/cctv/image-capture/ip-cameras/hikvision-ds-2cd854f-e-w-ip-camera.html)

kai 2 router που εχω εχουν 0,8 και 1Α. ειναι μεγαλη διαφορα,για αυτο λεω ξανακοιτα το.

http://linkshop.gr/shop/index.php?dispatch=products.view&product_id=214
http://www.foscam.com/prd_view.aspx?id=28

Αυτά είναι τα προιόντα που έχω. Και απ'οτι είδα η κατανάλωση και των δύο είναι μόλις 9 watt. Αν υποθέσουμε ότι
είναι συνδεδεμένα απευθείας στα 12 volt χωρίς inverter. (Έκανα μεγάλο λάθος για τα watt σε προηγούμενο post και ζητώ συγνώμη.)

rama
26-11-12, 16:37
Αν είναι τόσο χαμηλή η κατανάλωση, με τις μπαταρίες που έχεις θα είσαι μιά χαρά αν τις χρησιμοποιείς / φορτίζεις εναλλάξ. Θα σου κρατάνε έως και 3 μέρες χωρίς πρόβλημα. Μην ξοδευτείς για panel, γιατί με τρείς ώρες ηλιοφάνεια θα πρέπει να είναι μεγάλης ισχύος για να προσφέρουν επαρκή φόρτιση, και δεν αξίζει τον κόπο.

k_palios
29-11-12, 01:12
Ρε παιδια, εγω θελω να κανω το ιδιο πραγμα ακριβως για να παρακολουθω το χωραφι με ptz καμερα, αλλα εχω αποκλεισει την περιπτωση της μεταφορας μπαταριας καθε λιγο, δεν ειναι ευκολο να κουβαλας καθε λιγο τη μπαταρια 25 κιλα και λιγα λεω. Φτιαξε ενα πανελ μονος σου φτηνιαρικο με υλικα απο ebay, παρε και ενα κιτ φορτισεως και το πανελ θα φορτιζει τη μπαταρια, εγω αυτο θα κανω παντως.