PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστατης siemens rdd10.1



ale george
27-11-12, 21:57
γεις σας
θελω να συνδεσω στη θεση ενος παλειου θεμοστατη (αναλογικου) για καλοριφερ τον καινουργιο siemens rdd10.1
αποσυνδεσα το παλιο και εχω τρια καλωδια φαση(μαυρο) και ενα κοκκινο καθος και ενα πορτοκαλι
εδω θελω την πολυτιμη βοηθεια σας
Πως τα συνδεω;

JOUN
27-11-12, 22:00
Κανε και κανενα search (http://lmgtfy.com/?q=site%3Ahlektronika.gr+RDD010.1)

ale george
27-11-12, 23:09
φιλε joun εχω δει τα σχετικα το πρωτο που εκανα ειναι SEARCH αλλα δεν εχω καταλλαβει ακομη
το μαυρο στη περιπτωση μου ειναι φαση που παει στο q11αν καταλαβα σωστα
τα αλλα δυο κοκκινο και πορτοκαλι πανε Q12,Q14 αλλα δεν ειμαι σιγουρος που παει πιο

JOUN
27-11-12, 23:17
Πως ηταν συνδεμενα στον παλιο θερμοστατη θυμασαι;Το μαυρο παει στο Q11 και ενα απο τα αλλα στο Q14 αλλα αν δεν βρεις τα καλωδια τι ειναι θα κανεις βραχυκυκλωμα και θα καψεις τις επαφες του θερμοστατη..Λογικα το κοκκινο ειναι αλλα ποτε δεν ξερεις.

Α! και ενα καλωδιο θα σου περισεψει(θα μεινει ασυνδετο)

ale george
27-11-12, 23:34
ευχαριστω για τις απαντησεις
με ψηφιακο πολυμετρο το μαυρο δινει 220 και με τα υπολοιπα δυο
δεν υπαρχει τροπος να βρω τη σωστη συνδεσμολογια του;

JOUN
27-11-12, 23:49
Με το πολυμετρο δεν μπορεις να ερμηνευσεις σωστα αυτο που διαβαζεις..Αν μπορεις ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ να συνδεσεις μια λαμπα 230V μεταξυ του μαυρου και των αλλων δυο εναλλαξ.Σαυτο που ΔΕΝ θα αναβει η λαμπα(στο κοκκινο κατα πασα πιθανοτητα) θα συνδεσεις το Q14,το αλλο δεν θα συνδεθει πουθενα.

Λαμπρος.Μακ
27-11-12, 23:50
Με μία μικρή λάμπα από πορτατίφ τσεκάρισε ποιός είναι ο ουδέτερος, την μία άκρη θα την βάλεις στο μαύρο που είναι η φάση και όπου ανάψει η λάμπα είναι ο ουδέτερος. Το άλλο θα είναι ηεντολή.

JOUN
27-11-12, 23:50
^^Σε προλαβα..

ale george
28-11-12, 00:07
σας ευχαριστω
γιατι ομως στο παλιο ειχε συνδεδεμενα και τα τρια; και ο RDD10.1 εχει υποδοχη για τρια καλωδια

ale george
28-11-12, 19:30
39369λοιπον φιλοι μου τα πραγματα εχουν ως εξης
εβαλα μια λαμπα γιανα βρω την εντολη οπως προηπαμε
το μαυρο (φαση)με το κοκκινο δεν αναβε την λαμπα και γιανα συγουρευτω τσεκαρα αν αναβει με το πορτοκαλι αναψε ελαχιστα ισα που κοκκινισε το νημα
επανελαβα για σιγουρια με τα ιδια αποτελεσματα ΠΡΙΝ να κουμποσω το θερμοστατη ελεγχω και τριτη φορα και η λαμπα δεν αναβει πουθενα!
εκανα τις συνδεσεις μαυρο q11 κοκκινο q14
εναβει το καντραν ολα ΟΚ ρυθμηζω να αναψουν τα σωματα 25,βαθμους 30,βαθμους kλπ
δεν αναβουν τα καλοριφερ !
ΤΙ μπορει να φταιει;;;

JOUN
28-11-12, 19:55
Ωραια..Ενωσε το μαυρο με το κοκκινο(χωρις να βαλεις θερμοστατη εννοω) και δες αν δουλευουν τα καλοριφερ.


γιατι ομως στο παλιο ειχε συνδεδεμενα και τα τρια; και ο RDD10.1 εχει υποδοχη για τρια καλωδια
Εχει τρια αλλα χρησιμοποιεις τα δυο(αναλογα αν ζητας θερμανση η ψυξη,συνδεεις διαφορετικη επαφη)