PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση αλεξικέραυνου



robotakias
30-11-12, 03:40
Χαιρετώ τους πάντες!

Θέλω να εγκαταστήσω σε εξωτερικό χώρο (συγκεκριμένα σε ένα χωράφι) ένα σύστημα PLC που είναι μέρος ενός μετεωρολογικού σταθμού. Η τροφοδοσία θα στηρίζεται σε φωτοβολταϊκό πάνελ, δεν υπάρχει δίκτυο ΔΕΗ. Σκέφτομαι να βάλω αλεξικέραυνο στην εγκατάσταση και θέλω να ρωτήσω το εξής: η γείωση που θα φτιάξω, σε πόσο βάθος πρέπει να μπει μέσα στη γή?

Ευχαριστώ

lepouras
30-11-12, 10:22
καλήμερα Λάμπρο. δεν έχει να κάνει τόσο το βάθος όσο πόση αντίσταση θα βγάλεις τελικά. αν μπορείς πες τη έδαφος είναι πχ πετρώδες, βραχώδες, μαλακό χώμα άμμος κλπ σε πόσο υψόμετρο είναι αν είναι πχ σε κορυφή βουνού, κάμπος κλπ αν υπάρχουν άλλα ψηλότερα κτίσματα δέντρα ή ότι άλλο κοντά. γεωγραφικά σε πια περιοχή είναι(αν μπορείς να πεις)
οι άλλες πληροφορίες που σε ρωτάω είναι γιατί μπορεί να μην χρειάζεσαι αλεξικέραυνο τελικά ή μήπως δεν συμφέρει να την βάλεις επανο στον ιστό σου αλλά κάπου πιο μακριά. λίγα λόγια(πάλι αν μπορείς) για τον τρόπο κατασκευής σου και τι ηλεκτρικά μέρη έχεις διότι ενδεχομένως να χρειαστεί και αντικεραυνικα επανο στα ηλεκτρικά σου μέρη.
δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά ένας κακός σχεδιασμός ή ένα κακό αποτέλεσμα είναι χειρότερο καμιά φορά από το καθόλου.

robotakias
30-11-12, 19:27
Γιάννη σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ακόμα δεν έχει βρεθεί το χωράφι στο οποίο θα γίνει η εγκατάσταση για να μπορέσω να σου πω περιοχή.. Αλλά ας πάρουμε την περίπτωση που είναι ένα χωράφι στη μέση ενός κάμπου, με μαλακό χώμα και γύρω δεν υπάρχουν βουνά. Σκέφτηκα να βάλω αλεξικέραυνο γιατί σε παρόμοιες εγκαταστάσεις που έχω δει, τις έχει πετύχει κεραυνός και το αλεξικέραυνο την έκανε μια χαρά τη δουλειά του οδηγώντας το φορτίο προς τη γη. Φυσικά σίγουρα θα χρειαστώ και αντικεραυνικό για προστασία του εξοπλισμού.

Αν δεν βάλω αλεξικέραυνο, τι λύση μου προτείνεις?
Πάντως η γείωση πρέπει να μπει οπωσδήποτε διότι απο κάπου πρέπει να φύγει το φορτίο του κεραυνού.. Στο σύστημά μου δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου δίκτυο της ΔΕΗ, θα έχω τροφοδοσία απο φωτοβολταϊκό πάνελ.

robotakias
04-12-12, 03:05
- Επαναφορά του θέματος -

lepouras
04-12-12, 19:44
Λάμπρο συγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες .
Θεωρώντας ότι υπάρχουν και παιδιά με περισσότερες γνώσεις από εμένα ήθελα να δω και την άποψή τους.

Κατά την δικιά μου γνώση, γνώμη θα έλεγα αν η όλη κατασκευή είναι πλαστική(θεωρώντας ότι είναι σαν τους σταθμούς τους έτοιμους)μπορεί να τοποθετηθεί επάνω σε μη μεταλλική κατασκευή και δεν έχεις κανένα θέμα(άποψή μου).

Αν το όλο εγχείρημα είναι σε μεταλλική κατασκευή και περιλαμβάνει και πολλά μεταλλικά μέρει τότε αν θεωρείς ότι σε παίρνει(οικονομικά) να βάλεις.
Φυσικά πάντα εξαρτάτε και αν έχει ιστορικό κεραυνών η περιοχή. Δηλαδή αν είναι σε περιοχή υψηλής, μέσης η χαμηλής συχνότητας κεραυνών.
Συνήθως εταιρίες σαν την ΕΛΕΜΚΟ έχουν πίνακες που ανάλογα το ακριβές σημείο και τον περιβάλλον χώρο σου, μπορούν να βγάλουν κατά μεγάλη προσέγγιση την πιθανότητα κεραυνικου πλήγματος της εγκατάστασής σου.

Στο προκείμενο.
Για να μπορέσεις να πεις ότι θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα και να έχεις πολύ χαμηλή αντίσταση της γείωσης που θα φτιάξεις για εμένα τουλάχιστον πρέπει να θάψεις ένα (Ε) έψιλον χαλκού και να βάλεις μια καλή ακίδα στην κορυφή του ιστού που θα την βάλεις επάνω.
Φυσικά πρέπει οπωσδήποτε να μετρηθεί το αποτέλεσμα της γειώσεις που θα κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Για παλούκια, ηλεκτρόδια δεν θα συνιστούσα διότι πολύ εύκολα μπορούν να μην κανουν καλή επαφη με το έδαφος παρόλο που μπορεί να τα έχεις καρφώσει μέχρι κάτω ολόκληρα και λίγο να υπάρξει ξηρασία στην περιοχή, να έχεις γείωση και να μην έχεις καθόλου.
Για αντικεραυνικά δεν το συζητάω καθόλου σε περίπτωση που θα βάλεις αλεξικέραυνα. Είναι απαραίτητα 100% και μάλιστα μπορεί να χρειαστεί να τα βάλεις σε διάφορα τμήματα της εγκατάστασής σου.
Φυσικά με πιο λεπτομερή γνώση του συνολικού εγχειρήματος όπως ανέφερα και στο πρώτο μου ποστ θα έχεις πολύ περισσότερες και σωστότερες προτάσεις.

Όλα αυτά επαναλαμβάνω είναι δικές μου απόψεις οπότε ζητώ την επιείκεια αν έκανα κάπου λάθος από τους υπολοίπους που μπορεί να ξέρουν περισσότερα.

electron
11-12-12, 16:17
Λάμπρο στα όσα σωστά ανέφερε ο συνονόματος, θα προσθέσω ότι εφόσον στηθεί αντικεραυνική προστασία, το ορθότερο είναι να φτιαχτεί τρίγωνο γειώσεως. Με τον τρόπο αυτό βελτιώνουμε την αγωγιμότητα του αλεξικέραυνου και δεν ανησυχούμε για την αποτελεσματικότητα του.

xrhstosmp
11-12-12, 22:55
αν και δεν εχω ασχοληθει με γειωσεις αλεξικεραυνων,εχω να πω πως δεν ειναι ενα απλο "τριγωνο" και ολα καλα.πρεπει να ληφθουν υπ'οψιν πολλοι παραμετροι απο αγωγιμωτητες εδαφους μεχρι υπολογισμος της βηματικης τασης που θα υπαρχει αν ποτε πεσει κεραυνος στο αλεξικεραυνο.ενας κακος ή καθολου υπολογισμος ισως να εχει χειροτερες συνεπειες απο την απουσια του αλεξικεραυνου.

electron
12-12-12, 07:20
Χρηστο σαφώς και θα πρεπει να ληφθούν υποψη οι παραμετροι που αναφερεις,ωστοσο η συζητηση κινείται σε καθαρα θεωρητικη βαση αφού οπως ειπε και ο Λαμπρος δεν εχει αποφασισει για το μερος που θα λαβει χωρα η εφαρμογή.

vasilllis
12-12-12, 10:17
αν και δεν εχω ασχοληθει με γειωσεις αλεξικεραυνων,εχω να πω πως δεν ειναι ενα απλο "τριγωνο" και ολα καλα.πρεπει να ληφθουν υπ'οψιν πολλοι παραμετροι απο αγωγιμωτητες εδαφους μεχρι υπολογισμος της βηματικης τασης που θα υπαρχει αν ποτε πεσει κεραυνος στο αλεξικεραυνο.ενας κακος ή καθολου υπολογισμος ισως να εχει χειροτερες συνεπειες απο την απουσια του αλεξικεραυνου.

πιστεψε με αν πεσει ο κεραυνος 20μ, μακρια το μονο που δεν θα σε νοιαξει ειναι η βηματικη ταση.
:)

xrhstosmp
12-12-12, 23:08
πιστεψε με αν πεσει ο κεραυνος 20μ, μακρια το μονο που δεν θα σε νοιαξει ειναι η βηματικη ταση.
:)

εγω παλι πιστευω οτι αν πεσει στα 20μ ....μονο η βηματικη ταση θα με νοιαζει...μακαρι να κανω λαθος.