PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα με σκασει το παλιο NAS...



Phatt
01-12-12, 01:44
Λοιπον εχω εναν NAS σκληρο δισκο.Προσπαθω εδω και αρκετο καιρο να τον συνεφερω να παιξει.Τελικα καταφερα να φερω να δουλεψει το bitorrent client που εχει, ολα καλα.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν μπορω με τιποτα να μπω να τον δω σαν σκληρο δισκο.Παω απο τον υπολογιστη μου και γραφω το ονομα του, παραδειγμα \\NAS και αυτο που παιρνω ειναι το εξης μυνημα: "Δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο \\NAS απο τα Windows/Κωδικος σφαλματος: 0x80004005 Ακαθοριστο σφαλμα." Το ιδιο ακριβως συμβαινει και οταν γραφω την ip του δισκου αντι για το ονομα που του εχω ορισει.Οταν θελω να μπω απο τον browser για να τακτοποιησω τις ρυθμισεις μπαινει κανονικα.Να σημειωθει οτι σε φιλο που το δοκιμασα μπαινει κανονικα χωρις κανενα προβλημα.

Blue
01-12-12, 09:45
εφόσον το πρόβλημα εντοπίζεται στο δικό σου υπολογιστή κοίτα (για αρχή) αν στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου είναι εγκατεστημένο το πρωτόκολλο (client for microsoft networks / πρόγραμμα πελάτης για δίκτυα microsoft). Αν ναι απεγκατέστησέ το και ξαναεγκατέστησέ το. Αν το πρόβλημα συχεχίζεται σκέψου τυχόν αλλαγές που έκανες κυρίως στα δικτυακά του μηχανήματος και δοκίμασε να τα αναιρέσεις (πχ drivers για ασύρματο δίκτυο, firewalling ή και εγκαταστάσεις λογισμικού).

Phatt
01-12-12, 10:13
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΡΕ ΦΙΛΕ!
Το κουτακι υπηρχε στις επιλογες αλλα δεν ηταν τσεκαρισμενο.Με το που το τσεκαρα μπηκε με τη μια...Συνονοματε χιλια ευχαριστω, μου εστρωσες τα νευρα...