PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή ρεύματος σε moto



silver_21
02-12-12, 23:21
Καλησπέρα σας, η μηχανή που έχω (klr 650 tengai), έχει διαρροή ρεύματος.. και όταν πχ την φορτίσω, με φορτιστή..μου την ξεφορτιζει μετά από 4 μέρες.. πως μπορώ να βρω τι διαρροή ... από την πλεξούδα?
Γενικά.. πως και με ποιο τρόπο, βρίσκουμε την βλάβη αυτήν?
Ευχαριστώ.

vasilllis
02-12-12, 23:24
Καλησπέρα σας, η μηχανή που έχω (klr 650 tengai), έχει διαρροή ρεύματος.. και όταν πχ την φορτίσω, με φορτιστή..μου την ξεφορτιζει μετά από 4 μέρες.. πως μπορώ να βρω τι διαρροή ... από την πλεξούδα?
Γενικά.. πως και με ποιο τρόπο, βρίσκουμε την βλάβη αυτήν?
Ευχαριστώ.

ψαχνωντας.

δεν υπαρχει αλλη λυση.ενα αμπερομετρο θα σε βοηθησει να μετρας την διαροοη.

silver_21
02-12-12, 23:36
Tο ξέρω πως ψάχνοντας το βρίσκω.. όπως και με το πολύμετρο το βρίσκω.. αλλα δεν ξέρω που πρέπει να βάλω το πολύμετρο(για να παίρνω τις μετρήσεις), τι ένδειξη να έχει το πολύμετρο και με ποιο τρόπο βρίσκω τι διαρροή κτλ

ezizu
03-12-12, 01:52
Βάζεις ένα αμπερόμετρο σε σειρά με το + της μπαταρίας . Έτσι θα μετρήσεις το ρεύμα διαρροής ( εννοείται με το διακόπτη-κλειδί στο OFF ) και στην συνέχεια θα πρέπει να απομονώνεις ένα -ένα τα επιμέρους κυκλώματα / καταναλώσεις ( φώτα ,φλας, μίζα κ.λ.π.),μέχρι να δεις την ένδειξη στο αμπερόμετρο να μηδενίζεται. Το κύκλωμα που απομόνωσες τελευταίο ( και ταυτόχρονα στο αμπερόμετρο μηδενίστηκε η ένδειξη ) έχει πρόβλημα και πρέπει να το τσεκάρεις, ώστε να βρεις που ακριβώς έχει διαρροή ( σε καλώδια,σε ντουι , σε φισάκια, σε κάποιο διακόπτη, ρελέ κ.ο.κ.) .

vasilllis
03-12-12, 10:11
Tο ξέρω πως ψάχνοντας το βρίσκω.. όπως και με το πολύμετρο το βρίσκω.. αλλα δεν ξέρω που πρέπει να βάλω το πολύμετρο(για να παίρνω τις μετρήσεις), τι ένδειξη να έχει το πολύμετρο και με ποιο τρόπο βρίσκω τι διαρροή κτλ

καλυτερα φιλε μου να βρεις καποιον φιλο να σε βοηθησει,γιατι ουτε σε δυο χρονια δεν θα το βρεις.
παλια ηξερα ηλεκτρολογους που δεν ασχολιοντουσαν, προτιμουσαν να αλλαξουν πλεξουδα,πιο ευκολο και πιο οικονομικο για αυτους.

ezizu
03-12-12, 12:31
Σωστά τα λέει ο Βασίλης ( vasilimertzani ). Αν δεν έχεις και σχετική εμπειρία ,τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο να εντοπίσεις την διαρροή ,εκτός του ότι υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί και άλλη ζημιά. Ξεκίνα να το ψάχνεις αν θέλεις , για δική σου εμπειρία ,(με την μέθοδο που έγραψα στο ποστ#4 ) και ίσως είσαι τυχερός και βρεις το πρόβλημα .Αν δεν τα καταφέρεις ( ή αν νομίζεις ότι σου είναι δύσκολο να κάνεις αυτή την εργασία πάνω στα ηλεκτρικά κυκλώματα της μοτοσυκλέτα σου ) τότε καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο συνεργείο / ηλεκτρολογείο μοτοσυκλετών.

Υ.Γ. Η μπαταρία πόσο ετών είναι; Είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία φορτίζει σωστά;

Nikolaskn
03-12-12, 13:38
Εχει υγρα η μπαταρια η ειναι ''ξερη''.Πιθανον να μην ειναι σε καλη κατασταση.Ο συναγερμος επισεις ''τραβαει'' αρκετο ρευμα και αν δεν ειναι οκ η μπαταρια σου φυσικο ειναι να ξεφορτιζει μετα απο 4 μερες.Τα τεστ που μπορεις να κανεις ειναι.1ον βγαλε την μπαταρια εκτος για 4 μερες να δεις αν αδειαζει απο μονη της.2ον αν δεν αδειαζει βγαλε τον συναγερμο εκτος και δες τι θα γινει.Για οτιδηποτε αλλο κανε οτι ειπαν οι προλαλησαντες.Σε καθε περιπτωση σιγουρευεσαι οτι δεν φταιει η μπαταρια

silver_21
03-12-12, 19:00
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους!!
Η μπαταρία είναι LP.. (μέ υγρά είναι).. δεν έχω συναγερμό... όταν την αγόρασα τη μηχανή έβαλε και την μπαταρία δηλαδή πριν 3 μήνες.
Tο καλο είναι πως γδύνεται εύκολα και μπορώ να απομονώνω ένα ένα καλώδιο αφού είναι (ψιλό) εντουράκι.. πάντως σας ευχαριστώ γιατί με σώσατε.. ειδικά όταν είναι κάποιος άνεργος και πάει σε σχολή!!
Kάτι τελευταίο, όταν λέμε διαρροή εννοούμε ότι κάποιο καλώδιο ακουμπάει στο σκελετό της μηχανής? η δεν έχει σημασία?

Nikolaskn
03-12-12, 20:12
Ας τα παρουμε ενα ενα.Πρωτα δες αν εχει υγρα η μπαταρια..μετα βαλε την μηχανη να δουλευει και μετρα την ταση στους πολους της μπαταριας.Θα πρεπει να σου δειχνει 13,8 βολτ περιπου.Αν η ταση ειναι μικροτερη το προβλημα ειναι στον αυτοματο-εναλακτη.Μετα με κλειστη την μηχανη μετρα ποσα αμπερ ''φευγουν'' απο την μπαταρια.Δλδ ξεσυνδεσε τον αρνητικο πολο και βαλε εν σειρα ενα αμπερομετρο.Μετα θα δουμ

Υ.Γ μπορει να ακουμπαει καποιο γυμνο καλωδιο στο σασι και να εχεις διαροες..οχι της μπαταριας παντως γιατι τοτε θα εχεις βραχυκλωμα

KOKAR
04-12-12, 01:27
χωρίς σχεδιάγραμμα της καλωδίωσης δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτα

σιγούρεψε οτι αυτό που βάζω ειναι για την δική σου μηχανή

http://www.bigcee.com/faq/KLR650-color-wiring-diagram.jpg

http://www.bigcee.com/faq/KLR650-color-wiring-diagram.jpg

thanasisvr
05-12-12, 09:55
Διάβασε και το παρακάτω κείμενο, για να πάρεις μια ιδέα για το κύκλωμα φόρτισης της μηχανής σου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17006

cloud_constructor
05-12-12, 11:47
Εγω και στα 2 μηχανακια οτι προβλημα ειχα με ηλεκτρικα ειχαν να κανουν η με φισα η οποια εχει παρει σκονη και δε κανει καλη επαφη αρα εχει αναπτυξει θερμοτητα με αποτελεσμα να λιωσει η φισα η καποια παλια μονωτικη ταινια που καποιος μαστορας παλια ειχε τυλιξει (στο cb400 κυριως) τα καλωδια που εκοψε ειχε δημιουργισει αγωγιμοτητα με αποτελεσμα να εχω απωλειες η χειροτερα βραχυκυκλωματα (μαλιστα στο cb400 ειχαν βραχυκυκλωσει οι φασεις του magneto με αποτελεσμα να μη φορτιζει (παλι καλα που δε καταστραφικε το magneto)..)

Εγω στη θεση σου θα επιανα οτι φισα εχει και θα την κοιταγα για καψιματα (για να αποφυγεις μελοντικες βλαβες) η βραχυκυκλωματα και οτι κομενο καλωδιακι και ενωμενο με μονωτικη υπαρχει θα το ξανακοβα και θα το ενωνα με κολιτιρι και θερμοσυστελομενο.. Στο klr250 που πριν λιγο καιρο ειχα προβλημα με φορτιση (κλασσικα) και ενω ειχα φτιαξει τα παντα (μεχρι και ανορθωτη εφτιαξα αλλα δε το χρειαστηκα) το προβλημα μου ηταν μια αρχαια σκονισμενη φισα που απλα εκοψα και κολησα με κολητιρι και θερμοσυστελομενο..Μετα καμια σχεση...πεταει το αργαλειο!..

Παντως για το αν η μπαταρια ειναι καινουρια η οχι δε παιζει πολυ ρολο γιατι αν πχ το κυκλωμα φορτισης σου δινει περισσοτερη ταση θερμαινεται η μπαταρια περισσοτερ και σιγα σιγα εξατμιζετε το υγρο μεσα με αποτελεσμα να τρωει ηττα.. Βαλε βολτομετρο στους κωλους της μπαταριας βαλε μπροστα και δες τι ταση βγαζει... αν θυμαμαι καλα πρεπει να βγαζει μεχρι 14V (νομιζω η ιδανικη ταση ειναι 13,7V αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος).. Τωρα αμα βγαζει τιποτα 16 17 δε σημαινει οτι εχει χαλασει ο ανορθωτης απλα για καποιο λογο δε μπορει να κανει σωστη μετρηση της μπαταριας με αποτελεσμα να ξερναει πραγμα...

anyway.. μετρα κ πες (αν δε το εχεις φτιαξει ηδη ε)

silver_21
05-12-12, 17:50
Πήρα μέτρησης τη μπαταρία... και είναι εντάξει ο ανορθωτής.. στο ρελαντί μου βγάζει 14v αν του δώσω 2.000 με 2.500 στροφές πάει στο 14.5 με 14.7.. τώρα για να βρω την ακριβή βλάβη από βδομάδα θα το κοιτάξω γιατί αυτές τις μέρες δεν μπορώ.. πάντως ότι και να γίνει θα σας ενημερώσω
Σας ευχαριστώ όλους σας!