PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή σε κύκλωμα αυτοματισμού



kobi
04-12-12, 22:45
Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια μικρή παρέμβαση στο παρακάτω κύκλωμα. Να σας πω εν συντομία τη λειτουργία του. Δίνεις παλμό στο S του FF1 και το μοτέρ της γέφυρας γυρνάει προς μια κατεύθυνση. Όταν πατηθεί ο διακόπτης S2 το μοτέρ σταματάει, ‘περιμένει ένα χρονικό διάστημα (που ρυθμίζουμε εμείς) και μετά γυρνάει από την άλλη κατεύθυνση μέχρι να πατηθεί ο διακόπτης S1 και να σταματήσει ο κύκλος λειτουργίας. Εγώ θέλω να κάνω δυο μετατροπές.
1. Το κύκλωμα να παίρνει τον αρχικό παλμό όταν διακοπεί μια δέσμη υπερύθρων (Α) (μέσω κυκλώματος πομπού δέκτη IR)
2. Όταν πατηθεί ο διακόπτης S2, το κύκλωμα να ξεκινάει όταν μια δέσμη υπερύθρων (Β) ‘ενωθεί’ (να πω ότι σε όλη την περίοδο λειτουργίας αυτή η δέσμη θα είναι ενωμένη και μόνο για ένα μικρό χρονικό διάστημα, μετά το πάτημα του S2 θα διακόπτετε)όταν ξαναενωθεί θέλω να μετράει ο προγραμματισμένος χρόνος.
Σας ευχαριστώ!395713957239573

kobi
07-12-12, 19:39
καμια ιδέα ρε παιδιά.......?:confused1:

papalevies
07-12-12, 20:55
Βάλε υπέρυθρες με 2 TSOP 1738 απέναντι που θα ανοίγουν ένα τρανζίστορ σε συνδεσμολογία normally open για το Α και ένα σε συνδεσμολογία normally closed για το Β παράλληλα συνδεδεμένα με τους διακόπτες. Κοίτα εδώ (http://mycircuits9.blogspot.gr/2012/06/simple-ir-remote-switch-circuit.html) για παράδειγμα σχηματικού.

kobi
07-12-12, 22:18
Νίκο καλησπέρα. Τα κυκλώματα που θέλω είναι αυτά στα κόκκινα κουτιά. Το Α θα πρέπει να δίνει ʽπαλμόʼ με το που κόβεται η δέσμη και το Β θα πρέπει να κρατάει ανενεργό το κύκλωμα όταν πατηθεί ο διακόπτης s2. όταν η δέσμη του κυκλώματος Β ξαναεπανέλθει, τότε να μετράει ο χρόνος και να γυρνάει ανάποδα το μοτέρ. Σκαφτόμουν για το Β αν δημιουργεί μέσο του ποτενσιομέτρου (κίτρινο κουτί) άπειρο χρόνο.
39651

kobi
10-12-12, 19:06
Καλησπέρα παιδιά. Το ένα κύκλωμα το έφτιαξα το trigger. Τώρα ψάχνω το άλλο. Σκεφτόμουν να παίξω με το ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει το χρόνο, να βάλω δηλαδή ‘άπειρη’ αντίσταση (διακόπτης) έτσι ώστε να μην γυρίσει το μοτέρ από την ανάποδη. Δεν έκανα όμως κάτι και έτσι πρέπει να βρούμε κάτι άλλο… τι μπορούμε να κάνουμε?