PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για θερμοστατη χωρου



savasga
06-12-12, 10:07
προχθες αλλαξα τον θερμοστατη για το καλοριφερ ( εναν ΙΜΙΤ με εναν siemens RDH10 )
εχω παρατηρησει τα εξης :
ενω τον ρυθμιζω στους 20 βαθμους δινει εντολη για την εκκινηση του καυστηρα και σταματαει να δινει οταν η θερμοκρασια του σπιτιου (αυτη που δειχνει στην οθονη του ) γινει 21. αυτο πρακτικα σημαινει οτι ανεβαινει αλλο 0,5 βαθμους ,φτανει στους 21,5. δεν ξαναναβει παρα μονο οταν η θερμοκρασια του χωρου ( παντα αυτη που δειχνει η οθονη του ) γινει 19 βαθμοι.
αυτο το μεγαλο ευρος θερμοκρασιας ( 2,5 βαθμων ) ειναι φυσιολογικο; γιατι την μια ζεστενεσαι υπερβολικα και την αλλη αρχιζεις να κρυωνεις. δεν θα επρεπε τουλαχιστον οταν πιανει τους 20 βαθμους αντε τους 20,5 να σταματαει να δινει εντολη και οταν πεφτει κατω απο τους 20 αντε 19,5 να ξαναδινει εντολη για αναμα;
αυτος ηταν και ο λογος που αλλαξα τον ΙΜΙΤ . μηπως ο rdh10 εχει προβλημα και πρεπει να τον αλλαξω; αν ειναι ετσι η φυσιολογικη λειτουργια του τοτε τζαμπα τα 40 ευρω που εδωσα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
07-12-12, 12:51
Αν ο θερμοστατης έχει μεγάλη υστέρηση, τότε συμβαίνει αυτό που λες. Για να γλυτώσεις το ανεβοκατέβασμα της θερμοκρασίας και κατεπέκταση για να κάνεις μεγαλύτερη οικονομία (που μπορεί να φτάνει και το 25%) πάρε ένα θερμοστάτη με PID controler. Πχ έναν της σειράς REV της siemens.
Αυτοί πετυχαίνουν μηδενική διακύμανση θερμοκρασίας, ειδικά οι θερμοστάτες REV100 και REV200 που έχουν και learning mode, δηλαδή ουσιαστικά "μαθαίνουν" πως ζεσταίνεται ο χώρος και προσαρμόζονται ανάλογα.
Αξίζουν τα λεφτά τους.

savasga
07-12-12, 20:37
ηδη ομως εχω δωσει 40 ευρω και κρεμονται στον τοιχο
καταλαβαινω την υστερηση 1 βαθμου ο οποιος μοιραζεται 0,5 προς τα πανω και 0,5 προς τα κατω απο την επιθυμητη θερμοκρασια αλλα 2,5 βαθμοι ( 1,5πανω και 1 κατω) ειναι ανεπιτρεπτο....ολα αυτα βεβαια αν δεν ειναι χαλασμενος ...πραγμα που θελω να μαθω απο σας με τις γνωσεις σας

gep58
07-12-12, 22:41
πάντως τα τεχνικά χαρακτηριστικά του RDH10 αναφέρουν σαν "Switching Differential SD = 1K" (ένας βαθμός κλίμακας Κέλβιν ισοδυναμεί με ένα βαθμό Κελσίου)....

antonis_p
08-12-12, 11:18
πάντως τα τεχνικά χαρακτηριστικά του RDH10 αναφέρουν σαν "Switching Differential SD = 1K" (ένας βαθμός κλίμακας Κέλβιν ισοδυναμεί με ένα βαθμό Κελσίου)....


ενω τον ρυθμιζω στους 20 βαθμους δινει εντολη για την εκκινηση του καυστηρα και σταματαει να δινει οταν η θερμοκρασια του σπιτιου (αυτη που δειχνει στην οθονη του ) γινει 21.

Μέχρι εδώ, αυτό κάνει. Μόνο που τα σώματα εκπέμπουν θερμότητα για κάποια ώρα ακόμα εφόσον είναι ήδη ζεστά:


αυτο πρακτικα σημαινει οτι ανεβαινει αλλο 0,5 βαθμους ,φτανει στους 21,5.

Το μόνο θέμα είναι οτι ξεκινά ξανά στους 19:


δεν ξαναναβει παρα μονο οταν η θερμοκρασια του χωρου ( παντα αυτη που δειχνει η οθονη του ) γινει 19 βαθμοι.

Πάντως αν το differential ήταν μικρότερο θα έκανε υπερβολικά πολλούς και μικρούς "κύκλους".

savasga
08-12-12, 15:15
καταρχην να ευχαριστησω ολους σας για τις απαντησεις
να κανω μια μικρη παρατηρηση στο φιλο gep58 Τk = Tc + 273,15 κι οχι 1Κ=1C
παιδια για να καταλαβω τελικα "Switching Differential SD = 1K" ποσοι βαθμοι κελσιου ειναι;
ολα αυτα τα ρωταω για να διαπιστωσω αν αγορασα εναν ελλατωματικο θερμοστατη ή αν αυτη ειναι η σωστη λειτουργια του
πληροφοριακα να σας πω οτι εστειλα και mail στην siemens . περιμενω να δω αν θα απαντησουν

antonis_p
08-12-12, 15:53
πληροφοριακα να σας πω οτι εστειλα και mail στην siemens . περιμενω να δω αν θα απαντησουν

Στην Ελλάδα ή τη Γερμανία; (Αν είχες βάλει για όνομα "Χριστοφοράκος" θα απαντούσαν πιο σίγουρα και γρηγορότερα)

tasosmos
08-12-12, 16:09
καταρχην να ευχαριστησω ολους σας για τις απαντησεις
να κανω μια μικρη παρατηρηση στο φιλο gep58 Τk = Tc + 273,15 κι οχι 1Κ=1C
παιδια για να καταλαβω τελικα "Switching Differential SD = 1K" ποσοι βαθμοι κελσιου ειναι;
ολα αυτα τα ρωταω για να διαπιστωσω αν αγορασα εναν ελλατωματικο θερμοστατη ή αν αυτη ειναι η σωστη λειτουργια του
πληροφοριακα να σας πω οτι εστειλα και mail στην siemens . περιμενω να δω αν θα απαντησουν

Διαφορα θερμοκρασιας κατα 1°K ισουται με διαφορα κατα 1°C!

H σχεση ισχυει αν θες να κανεις μετατροπη σε θερμοκρασιες, ακριβως επειδη η σχεση μεταξυ τους ειναι απλη προσθεση προκυπτει το παραπανω.

Ο θερμοστατης δεν νομιζω οτι εχει προβλημα, η διαφορα μπορει να προκυπτει πχ απο την θεση ή την ακριβεια του αισθητηρα.

vasilllis
08-12-12, 16:55
στο ειπε ο φιλος αλλα δεν το καταλαβες. διαφορα ενος βαθμου κελβιν.
που σημαινει 1βαθμος κελσιου (αν θες +273,15).
αρα αν ανοιξει στους 20βαθμους κελσιου(20+273Κ) θα κλεισει στους 21(21+273Κ)

savasga
09-12-12, 14:43
στο ειπε ο φιλος αλλα δεν το καταλαβες. διαφορα ενος βαθμου κελβιν.
που σημαινει 1βαθμος κελσιου (αν θες +273,15).
αρα αν ανοιξει στους 20βαθμους κελσιου(20+273Κ) θα κλεισει στους 21(21+273Κ)
τωρα το επιασα -διαφορά 1Κ=1C.....ας με συγχωρεση ο φιλος gep58
ΑΡΑ αφου ειναι SD=1K θα εχω διακυμανση 2βαθμων; 1βαθμο πανω απο την ρυθμιζομενη θερμοκρασια και 1βαθμο κατω απο αυτη;
και κατι ακομα μια και πιασαμε το θεμα του rdh10: o IMIT που ειχα συνδεοταν με 3 καλωδια...1κιτρινοπρασινο που ηταν η φαση( ερχοταν απο τον καυστηρα) 1καφε που πηγαινε την εντολη στον καυστηρα και ενα μπλε που ηταν το ουδετερο (συνδεοταν το λαμπακι .....καφε-λαμπακι-μπλε ).....στον rdh10 χρησιμοποιησα τα 2(καφε-κιτρινοπρασινο) και το μπλε το απομονωσα....η ερωτηση μου ειναι επειδη ο rdh10 ειναι σκοτεινος και δεν μπορω να δω απο μακρια αν εχει δωσει εντολη για αναμα, μπορω να συνδεσω αυτο το λαμπακι για να εχω εμφανη ενδειξη; μπορω να το συνδεσω στο καφε και στο μπλε οπως ηταν με τον ΙΜΙΤ ή θα δημιουργησω προβλημα στον ιδιο τον θερμοστατη;

vasilllis
09-12-12, 17:33
ρε θηριο.
η διαφορα ειναι ΕΝΑΣ ΒΑΘΜΟΣ.
θα ανοιξει στους 20 θα κλεισει στους 21.απλα ειναι.
αυτο που πιστευω οτι γινεται σε εσενα ειναι το εξης.
ναι μεν κλεινει 1 βαθμο μετα,αλλα ο κυκλοφορητης εξακολουθει και λειτουργει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια του καυστηρα με αποτελεσμα να ζεσταινει και αλλο το σπιτι και να βλεπεις εσυ 1,5 ή 2 βαθμους διαφορα.
για τα καλωδια δεν εχω υποψη μου τον θερμοστατη.
λογικα αν δεν εχει μπαταριες θελει φαση ουδετερο να αναψει το λαμπακι του και επιστροφη φασης για εκκινηση καυστηρα.

lepouras
09-12-12, 18:18
επίσης μην ξεχνάμε μια παράμετρο. είναι στο κατάλληλο σημείο τοποθετημένος ο θερμοστάτης?
πολλές φορές είναι σε λάθος σημείο τοποθετημένος με αποτέλεσμα να αργεί να πιάσει την θερμοκρασία του χώρου και ως αποτέλεσμα να αργεί να δώσει ξανά εντολή ότι κρύωσε. όπως και εχω συναντήσει το ανάποδο. να είναι κοντά σε σώμα ή η τοπογραφία του χώρου να είναι έτσι που να έχει ροΐ αέρα από το ή τα σώματα και ας μην ήταν κοντά με αποτέλεσμα να ανοίγει και να κλείνει χωρίς καν ο χώρος να έχει ζεσταθεί.

savasga
10-12-12, 10:00
ρε θηριο.
η διαφορα ειναι ΕΝΑΣ ΒΑΘΜΟΣ.
θα ανοιξει στους 20 θα κλεισει στους 21.απλα ειναι.
αυτο που πιστευω οτι γινεται σε εσενα ειναι το εξης.
ναι μεν κλεινει 1 βαθμο μετα,αλλα ο κυκλοφορητης εξακολουθει και λειτουργει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια του καυστηρα με αποτελεσμα να ζεσταινει και αλλο το σπιτι και να βλεπεις εσυ 1,5 ή 2 βαθμους διαφορα.
για τα καλωδια δεν εχω υποψη μου τον θερμοστατη.
λογικα αν δεν εχει μπαταριες θελει φαση ουδετερο να αναψει το λαμπακι του και επιστροφη φασης για εκκινηση καυστηρα.

ο θερμοστατης ειναι αυτος39738 εχει μπαταριες
το διαγραμμα λειτουργιας του ειναι αυτο 39739 και οπως μπορεις να διαπιστωσεις το W (επιθυμητη θερμοκρασια) βρισκεται στην μεση της λειτουργιας του και αν οπως λεει το SD (switching differential) ειναι 1Κ αρα θα επρεπε να δινει εντολες 0,5 βαθμους πανω και κατω απο την επιθυμητη θερμοκρασια 39740
στο προηγουμενο post αναλυω τις ενωσεις του παλιου και του καινουριου και το διαγραμμα του καινουριου ειναι αυτο 39741

savasga
10-12-12, 10:23
επίσης μην ξεχνάμε μια παράμετρο. είναι στο κατάλληλο σημείο τοποθετημένος ο θερμοστάτης?
πολλές φορές είναι σε λάθος σημείο τοποθετημένος με αποτέλεσμα να αργεί να πιάσει την θερμοκρασία του χώρου και ως αποτέλεσμα να αργεί να δώσει ξανά εντολή ότι κρύωσε. όπως και εχω συναντήσει το ανάποδο. να είναι κοντά σε σώμα ή η τοπογραφία του χώρου να είναι έτσι που να έχει ροΐ αέρα από το ή τα σώματα και ας μην ήταν κοντά με αποτέλεσμα να ανοίγει και να κλείνει χωρίς καν ο χώρος να έχει ζεσταθεί.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιζει ρολο το σημειο τοποθετησης του αφου την εντολη την παιρνει απο το δικο του θερμομετρο που εχει ενσωματομενο.....κι εγω μιλαω βασει αυτης της ενδειξης δεν μετραω την θερμοκρασια σε καποιο αλλο σημειο του χωρου

vasilllis
10-12-12, 10:33
σωστα Σαββα.
απο την επιθυμητη θερμοκρασια μολις κατεβει μισο βαθμο ανοιγει και κλεινει μισο πανω απο την επιθυμητη.
λαμπακι δεν εχει μονο ενα τριγωνακι πανω στην οθονη δειχνει την λειτουργια του.
βαλε ενα λαμπακι προχειρα να τσεκαρεις ανοιγει μισο βαθμο κατω απο την ρυθμισμενη; κλεινει μισο βαθμο πανω;
αν ναι τοτε ειναι ενταξει ο θερμοστατης.

savasga
12-12-12, 07:59
σωστα Σαββα.
απο την επιθυμητη θερμοκρασια μολις κατεβει μισο βαθμο ανοιγει και κλεινει μισο πανω απο την επιθυμητη.
λαμπακι δεν εχει μονο ενα τριγωνακι πανω στην οθονη δειχνει την λειτουργια του.
βαλε ενα λαμπακι προχειρα να τσεκαρεις ανοιγει μισο βαθμο κατω απο την ρυθμισμενη; κλεινει μισο βαθμο πανω;
αν ναι τοτε ειναι ενταξει ο θερμοστατης.
εισαι σιγουρος οτι βαζοντας το λαμπακι οπως περιεγραψα παραπανω δεν θα καψω τον θερμοστατη γιατι καπου διαβασα οτι σε θερμοστατες με μπαταριες αν συνδεσω με καποιον τροπο τον ουδετερο θα τον καψω

vasilllis
12-12-12, 10:13
δεν εχω καταλαβει ποιο λαμπακι εννοεις.προφανως απο τον παλιο θερμοστατη;
παντως ασχετο με τον siemens.
θα του βαλεις ουδετερο και την εντολη προς τον καυστηρα.

savasga
12-12-12, 10:58
δεν εχω καταλαβει ποιο λαμπακι εννοεις.προφανως απο τον παλιο θερμοστατη;
παντως ασχετο με τον siemens.
θα του βαλεις ουδετερο και την εντολη προς τον καυστηρα.
ακριβως αυτο εννοω το λαμπακι απο τον παλιο θερμοστατη
σ'ευχαριστω πολυ και να'σαι καλα