PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριφασικη αναβαθμιση υπαρχον μονοφασικου δικτυου - τροποποιηση,αντοχες και ασφαλιση



bolossis
06-12-12, 10:08
Καλημερα σας! Θελω αν μπορει καποιος να μου επαληθευση οτι κινουνε σωστα η να προτεινει τυχον αλλαγες στην παρακατω συνδεσμολογια.

Σε ενα τριοροφο κτηριο, ενοικιαζομενα δωματια 80 μ2 ανα οροφο υπαρχει ειδη εγκατεστημενη παροχη μονοφασικη 8 ΚΑ στους πρωτους 2 οροφους με μεγιστη καταναλωση 4KA ανα οροφο. Τωρα θελω να περασω γραμμες και στον τριτο οροφο οπου δεν υπαρχει τιποτα.
ο κεντρικος πινακας των 2 ορορφων που εχουν ειδη ρευμα βρισκετε στο ισογειο και στον κεντρικο υπαρχουν 25α ασφαλειες που ειναι για το καθε δωματιο ξεχωριστα. Επισης το καθε δωματιο εχει. Ρελε 2χ40 ειδη εγκατεστημενο
Η σκεψη μου ειναι η εξεις...


Αναβαθμιζω το ρολοι της δεη σε τριφασικο νουμερο 2. Απο εκει τραβαω ενα 5χ16 σε εναν αλλο πινακα που θα φτιαξω στην αποθηκη του ισογειου με τρεις γενικους 63Α, 3 μικροαυτοματους 40Α στον οποιο μονο θα χωρισω τις φασεις και....
στελνω τις 2 φασεις με ενα 4χ10 στον υπαρχον πινακα του ισογειου απο οπου μοιραζω τις 2 φασεις μεστον πινακα για στον πρωτο και δευτερο οροφο αντιστοιχα και την τριτη φαση την στελνω απευθειας στον 3ο οροφο με ενα 3χ10 οπου φτιαχνω νεο κεντρικο πινακα.

τωρα δεν μπορω να βαλω κεντρικο ρελε τριφασικο διοτι ο πρωτος και 2ος ορορφος ειναι ειδη ασφαλισμενα σε καθε δωματιο με ρελε 2χ40.

επομενως στον 3 ορορφο θα βαλω ενα ρελε 2χ40 στον κεντρικο πινακα απυευθειας για ασφαλιση απο οπου θα παρουν ρευμα 4 δωματια παλι Δηλ 4 25αρες ασφαλειες. Και απο εκει το καθε δωματιο εχει τον υποπινακα του. Απλα δεν θα μπει ρελε σε καθε δωματιο οπως τα παλια δωματια αλλα στον κεντρικο απευθειας.
η ερωτηση μου ειναι η εξεις...
Με ενα ρελε στο κεντρικο του 3ου οροφου ειμαι καλυμενος, με την λογικη οτι ειδη θα υπαρχει ο μικροαυτοματος 40Α στον πινακα που θα χωρισω τις φασεις;
επισης στον κεντρικο να βαλω αντι για 40 63α μικροαυτοματους;;;

ππαρακαλω για οποιαδηποτε σκεψη- διορθωση της ολης διαδικασιας που αναφερω.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Paulos
06-12-12, 17:21
το τριφασικό Νο 2 δίνει 3χ35 Α οπότε οι μικροαυτοματοι 63 Α είναι περιττοί

bolossis
06-12-12, 18:29
Ναι λάθος μου 3χ40 μικροαυτόματο βαζω!
Βασικα ξεκιναω τον πρωτο πινακα απο τον μετρητη με 5χ16 καλωδιο ασφαλιζω με 3χ63 γενικο και 3χ40 μικροαυροματο και εκει μοιραζω τισ φασεις με μεγιστο φορτιο 40Α. Απλα στον πινακα(υποπινακα που φτιαχνω στον 3ο) οπου υα στελνω την φαση σε 4 25α ασφαλειες με την τον ασφαλιζω? απευθειες σε ενα ρελε η βαζω και πανω μικροαυτοματο πχ 32Α?

Σε ολα τα αλλο με βρισκεις σωστο?

Paulos
06-12-12, 20:54
βάλε ένα 32 Α η 40 Α μικροαυτόματο αλλά από την άλλη γέμισες τον τόπο πίνακες στην θέση σου θα έκανα μετρητής 5χ16 => πινάκας ισογείου (με διακόπτες 3χ63 μικροαυτόματο 3χ40 3 φυσιγκια 40Α τριφασικό ρελέ , ενδεικτικές, διανομή με 35Α διπολικούς ασφαλοδιακόπτες (κάθε άροφος από μια φάση)) =>3χ10 σε πίνακα ορόφου (35Α γενικός ενδεικτική, ασφ τήξης 35Α, 25Α ασφαλεια L η L+N ανά δωμάτιο) =>3χ6 υποπίνακας (25Α γενικός , ενδεικτική, 16Α πρίζες 16Α κλιματιστικό - φώτα)

ΥΓ α.και τα δικα μου πολλά είναι β.οι διατομές των καλωδίων είναι τόσο μεγάλες μήπως χρειαστεί αναβάθμιση μετά

xrhstosmp
06-12-12, 21:32
offtopic
οποτε πηγαινα διακοπες σε ενοικιαζομενα παντα ηθελα να γνωρισω αυτον που εφτιαξε την εγκατασταση για να τον συγχαρω βρε παιδι μου.
εν τελει ισως να τον γνωριζα εν αγνοια μου μιας και απο οτι φαινεται ο ιδιοκτητης ειναι και εγκαταστατης. Να χαιρεστε τον υπογραφακια σας. :)

bolossis
07-12-12, 16:31
offtopic
οποτε πηγαινα διακοπες σε ενοικιαζομενα παντα ηθελα να γνωρισω αυτον που εφτιαξε την εγκατασταση για να τον συγχαρω βρε παιδι μου.
εν τελει ισως να τον γνωριζα εν αγνοια μου μιας και απο οτι φαινεται ο ιδιοκτητης ειναι και εγκαταστατης. Να χαιρεστε τον υπογραφακια σας. :)



Φιλε μου xristomp δεν ειμαι εγκαταστατης αλλα ηλεκτρολογος μηχανικος ΕΜΠ. Απλα μελετη κανω για μια αναβαθμιση του υπαρχοντος δικτυου και για σχεδια στη δεη. Απο οτι φαινετε παντως επειδη παρεπιπτωντας ειμαι και ιδιοκτητης ενοικιαζομενων καταλαβα ποσο σχολαστικος πελατης θα εισαι :p (κοινως απο αυτους που φωναζουν οτι δεν εχει σαπουνακι το μπανιο, ενω ειναι στη σπογγοθηκη μεσα) ;)

mixalis1988
07-12-12, 20:47
<<Να Διαγραφτεί>>

mixalis1988
07-12-12, 20:48
βάλε ένα 32 Α η 40 Α μικροαυτόματο αλλά από την άλλη γέμισες τον τόπο πίνακες στην θέση σου θα έκανα μετρητής 5χ16 => πινάκας ισογείου (με διακόπτες 3χ63 μικροαυτόματο 3χ40 3 φυσιγκια 40Α τριφασικό ρελέ , ενδεικτικές, διανομή με 35Α διπολικούς ασφαλοδιακόπτες (κάθε άροφος από μια φάση)) =>3χ10 σε πίνακα ορόφου (35Α γενικός ενδεικτική, ασφ τήξης 35Α, 25Α ασφαλεια L η L+N ανά δωμάτιο) =>3χ6 υποπίνακας (25Α γενικός , ενδεικτική, 16Α πρίζες 16Α κλιματιστικό - φώτα)

ΥΓ α.και τα δικα μου πολλά είναι β.οι διατομές των καλωδίων είναι τόσο μεγάλες μήπως χρειαστεί αναβάθμιση μετά

Πολυ ωραια τα λες...Και σε περιπτωση που γινει μια διαρροη ρευματος σε ενα διαμερισμα θα μεινουν ολοι χωρις ρευμα..

JOUN
07-12-12, 22:04
Σε ενα τριοροφο κτηριο, ενοικιαζομενα δωματια 80 μ2 ανα οροφο υπαρχει ειδη εγκατεστημενη παροχη μονοφασικη 8 ΚΑ στους πρωτους 2 οροφους με μεγιστη καταναλωση 4KA ανα οροφο.
Εισαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος ΕΜΠ και λες τετοιες τερατολογιες;;;Καθολου παραξενο που ο xrhstosmp σε περασε για τον ιδιοκτητη της εγκαταστασης..

Paulos
07-12-12, 22:48
Πολυ ωραια τα λες...Και σε περιπτωση που γινει μια διαρροη ρευματος σε ενα διαμερισμα θα μεινουν ολοι χωρις ρευμα..
το προτιμώ από το να είναι το μισό δίκτυο χωρίς ΔΔΕ (δικη μου γνωμη)

mixalis1988
07-12-12, 23:00
το προτιμώ από το να είναι το μισό δίκτυο χωρίς ΔΔΕ (δικη μου γνωμη)

Η δικη μου γνωμη ειναι το καθε διαμερισμα να ειναι εχει τον δικο του ΔΔΕ..

xrhstosmp
07-12-12, 23:32
Εισαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος ΕΜΠ και λες τετοιες τερατολογιες;;;Καθολου παραξενο που ο xrhstosmp σε περασε για τον ιδιοκτητη της εγκαταστασης..

μιας και πολλες φορες ειμαι υπερβολικος χαρακτηρας π.χ ψαχνοντας σαπουνακια στα καλαθακια αχρηστων ,αυτο που επισης καταλαβαινω ειναι οτι εαν αναθεσω επι πληρωμη φυσικα μια μελετη σε εναν μηχανικο ΕΜΠ (λες και οι αλλοι ειναι λιγοτερο μηχανικοι) θα δω τη μελετη να περιπλαναται σε διαφορα φορουμ oπου σχετικοι και ασχετοι ερμηνευουν και παρερμηνευουν κανονες (to be reley or not to be στην προκειμενη) οπου ο μελετητης θα αναζητει λυσεις σε διαφορα φοβερα ερωτηματα οπως π.χ να βαλω 35αρες ασφαλειες σε 3χ70+35+35 που θα περνει απο ΔΕΗ Νο2 ή δε θα ειναι πολυ υπερδιαστασιολογημενο?ουτως ή αλλως αλλος πληρωνει (ο πελατης) και αλλος θα την πληρωσει (ο πελατης του πελατη,αυτος που ψαχνει σαπουνακια)
ΕΜΠ ειπατε????αμαν!!!μου'πεσε το σαπουνι!κατατρομαξα