PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση θερμοστάτη Siemens RDJ10rf/set



Marakiana
07-12-12, 20:42
Καλησπέρα,
είχα έναν αναλογικό θερμοστάτη olympia-electronics BS 900 που είχε τρεις επαφές. Την 1 την 3 και την 4.

Από ότι φαίνεται στο σχήμα

Στην 1 πάει το μαύρο καλώδιο που είναι L ρεύμα

Στην 3 πάει το καφέ καλώδιο που από ότι κατάλαβα ελέγχει την ηλεκτροβάνα

Στην 4 πάει το μπλε καλώδιο που είναι το Ν ουδέτερος για το λαμπάκι


Αγόρασα λοιπόν τον Siemens RDJ10rf/set


Ο όποιος έχει 5 θέσεις

L
N
LX
L1
L2

Από ότι κατάλαβα νομίζω χρειάζεται γεφύρωμα κάποιων θέσεων, νομίζω το L1 είναι για θέρμανση και το L2 για ψύξη


Μπορεί σας παρακαλώ πολύ να μου υποδείξει κάποιος τη σωστή συνδεσμολογία;

Μαρία

anmits2008
07-12-12, 21:06
L και N κανονικα σαν το παλιο σου. στο καινουργιο ομως θα χρειαστει να κανεις ενα γεφυρωμα με ενα καλωδιο απο το L στο LX . τελος η εξοδος προς τον κυκλοφοριτη ειναι το L1.

Marakiana
08-12-12, 00:20
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου anmits2008 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=39715)

Δηλαδή το μαύρο καλώδιο θα πάει στο L

To μπλε καλώδιο θα πάει στο Ν

Και το καφέ καλώδιο της ηλεκτροβάνας θα πάει στο L1

Το γεφύρωμα μεταξύ L και Lx μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις γιατί γίνεται? Για να μπω και εγώ λίγο στο νόημα.

Και ξανά σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Μαρία

lepouras
08-12-12, 15:36
γιατί στον παλιό θερμοστατη η γέφυρα αυτή ήταν εσωτερική ενώ τώρα για να μπορεί να δίνει και για ψύξη σου δίνει ανεξάρτητη(ψυχρή επαφη, απλό ρελεδακι) σε περίπτωση που έχεις χαμηλοβολτη εντολή(πχ προς το κλιματιστικό ή ατομικό καυστήρα αερίου). οπότε χρειάζεσαι την γέφυρα για να δώσεις απλά φάση(επιστροφή) στην ηλεκτροβανα.

Marakiana
08-12-12, 19:24
Ευχαριστώ πολύ lepouras (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=48163) για την απάντηση σου

Και εγώ όταν είδα ότι ο νέος θερμοστάτης έχει 5 θέσεις ενώ εγώ έχω μονό 3 καλώδια, λέω ωχ.

Όποτε και οι 2 που μου απαντήσατε συμφωνείτε ότι αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία, όποτε όλα καλά, απλά φοβήθηκα λίγο γιατί μου είπαν λάθος συνδεσμολογία μπορεί να προκαλέσει ζημία στον θερμοστάτη, και είναι και πανάκριβος.

Σας ευχαριστώ πολύ

Μαρία

Marakiana
12-12-12, 02:50
Μια τελευταία ίσως κουτή ερώτηση,

Γιατί το L με το Lx δεν είναι γεφυρωμένα εξ αρχής, όπως στον παλιό θερμοστάτη;

Υπάρχει πιθανότητα το L να μην γεφυρώνεται με το Lx;

Αλλά να γεφυρώνεται με το L1 h to L2;

ezizu
12-12-12, 03:24
Στο ποστ#4 ο Γιάννης ( lepouras ) σου απάντησε ,αλλά μάλλον δεν το έπιασες .Θα προσπαθήσω να στο πω με απλά λόγια,γράφοντας ένα παράδειγμα. Αυτός ο θερμοστάτης μπορεί να λειτουργεί και σε σύστημα με διαφορετική σχεδίαση ,το οποίο δεν χρησιμοποιεί στα αισθητήρια - θερμοστάτες,απευθείας την τάση του δικτύου 220V,π.χ. με κάποιο σύστημα κλιματισμού με πίνακα ελέγχου ,που χρησιμοποιεί τάση 12V ή 24V κ.λ.π. Οπότε σε αυτά τα συστήματα - κυκλώματα , το ένα καλώδιο που θα συνδεθεί με το Lx θα έχει κάποια χαμηλή τάση π.χ. 12V ή 24V και τα άλλα καλώδια που θα συνδεθούν στο L1 ή στο L2 ( για ψύξη και θέρμανση ανάλογα ) ,ουσιαστικά θα επιστρέφουν αυτήν την τάση ( 12V ή 24V ),στο πίνακα ελέγχου, δίνοντας έτσι την αντίστοιχη εντολή. Για αυτό το λόγο δεν υπάρχει μόνιμα η γέφυρα μεταξύ του L και Lx (επειδή δηλαδή στην περίπτωση αυτή, η επαφή Lx θα είχε μόνιμα την φάση των 220V του δικτύου ). Ουσιαστικά οι επαφές Lx - L1 -L2 είναι οι επαφές ενός ρελέ που ελέγχεται από το ηλεκτρονικό κύκλωμα του θερμοστάτη. Ελπίζω να σε βοήθησα να το καταλάβεις.

Marakiana
12-12-12, 03:38
Να είσαι καλά φιλέ ezizu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35827)

Πολύ αναλυτικό και κατανοητό το παράδειγμα σου, για μένα που είμαι άσχετη

Ευχαριστώ

Μαρία