PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντουϊ για αυτόματο άναμμα λάμπας φθορίου, ζητείται πατέντα!



innova
08-12-12, 14:00
Πήρα από γνωστό ιντερνετομάγαζο κάποια τέτοια ντουϊ, (εννοώ που ανάβουν με το που σκοτεινιάζει)
δεν ήξερα όμως πως δεν δουλεύουν με λάμπες οικονομίας, οπότε δεν τα χρησιμοποιώ αφού το θέμα ήταν να γίνεται οικονομία (αλλιώς αφήνω 24 ώρες ανοιχτή μια λάμπα οικονομίας).
Σκέφτηκα μόλις, μήπως μπορώ να ξεγελάσω το ντουϊ προσθέτοντας στο κύκλωμα μια μικρή αντίσταση.
Είμαι πολύ λάθος;

PCMan
08-12-12, 18:31
Πήρα από γνωστό ιντερνετομάγαζο κάποια τέτοια ντουϊ, (εννοώ που ανάβουν με το που σκοτεινιάζει)
δεν ήξερα όμως πως δεν δουλεύουν με λάμπες οικονομίας, οπότε δεν τα χρησιμοποιώ αφού το θέμα ήταν να γίνεται οικονομία (αλλιώς αφήνω 24 ώρες ανοιχτή μια λάμπα οικονομίας).
Σκέφτηκα μόλις, μήπως μπορώ να ξεγελάσω το ντουϊ προσθέτοντας στο κύκλωμα μια μικρή αντίσταση.
Είμαι πολύ λάθος;

Για δείξε μας το ντουι και την λάμπα που πας να ανάψεις.

innova
08-12-12, 20:14
Το ντουΐ δεν το έχει η σελίδα του πια... Η συσκευασία του γράφει: NightLight automatic on/off GTS-903. (φορτίζω τη φωτ. μηχανή να το ανεβάσω).

edit: το έχουν άλλοι: http://www.emark.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_hunk_img1.tpl&product_id=2583&category_id=418&option=com_virtuemart&Itemid=2


Η λάμπα είναι κάποια από αυτές τις σωληνωτές (όχι σφαιρική δηλαδή), θα ανεβάσω και αυτή. Με τις απλές (παλιές πλέον) πυρακτώσεως δουλεύει κανονικά.

εδώ το λέει καθαρά: http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=GTS-903&page=1

rch
09-12-12, 04:10
Αν έχεις πολλά από δαύτα άνοιξε ένα να δεις τι κύκλωμα έχει. Επειδή φαντάζομαι (δεν εχω δει από κοντά τέτοιο) ότι λειτουργεί σαν ambient lamp μάλλον θα έχει κάποιο TRIAC, οπότε με cfl δεν. Βέβαια σύμφωνα με το νέτ υπάρχουν dimmable cfls οπότε ίσως και αυτές να είναι μία λύση.
Προσωπικά θα τα έστελνα με τη μία, και θα έβαζα είτε χρονοδιακόπτη (τί πιο απλό;) είτε θα οδηγούσα ένα ρελέ με αισθητήρα (αλλά αυτό θέλει λίγο πειραματισμό).

innova
17-12-12, 23:00
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε rch!
Δεν ήθελα να βάλω χρονοδιακόπτη γιατί για εξωτ. χώρο θα ήθελε πρίζα ή/και πατέντα στην τοποθέτηση.
Πάντως ξαναψάχνωντας βρήκα πλέον και με αναφερόμενη δυνατότητα χρήσης και με λάμπες οικονομίας...

rch
18-12-12, 02:14
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε rch!
Δεν ήθελα να βάλω χρονοδιακόπτη γιατί για εξωτ. χώρο θα ήθελε πρίζα ή/και πατέντα στην τοποθέτηση.
Πάντως ξαναψάχνωντας βρήκα πλέον και με αναφερόμενη δυνατότητα χρήσης και με λάμπες οικονομίας...

Eγω χρονοδιακόπτη ράγας είχα στο μυαλό. Anyway αφού έβγαλες άκρη όλα καλά. ;)

innova
19-12-12, 23:29
Eγω χρονοδιακόπτη ράγας είχα στο μυαλό. Anyway αφού έβγαλες άκρη όλα καλά. ;)

Μπα!! δεν έβγαλα άκρη αφού δεν έκανα τη δουλειά μου! Στην ουσία μου είναι άχρηστοι αυτοί που έχω και επειδή έχει περάσει καιρός δεν παίζει αλλαγή (μεσολαβούν και μεταφορικά), άσχετα αν στην σελίδα τους δεν το διευκρίνιζαν πως δεν κάνουν για λάμπες οικονομίας.

Χρονοδιακόπτη ράγας, απ'το λίγο που έψαξα, εννοείς να μπαίνει στον πίνακα των ασφαλειών;

rch
20-12-12, 00:34
Μπα!! δεν έβγαλα άκρη αφού δεν έκανα τη δουλειά μου! Στην ουσία μου είναι άχρηστοι αυτοί που έχω και επειδή έχει περάσει καιρός δεν παίζει αλλαγή (μεσολαβούν και μεταφορικά), άσχετα αν στην σελίδα τους δεν το διευκρίνιζαν πως δεν κάνουν για λάμπες οικονομίας.

Χρονοδιακόπτη ράγας, απ'το λίγο που έψαξα, εννοείς να μπαίνει στον πίνακα των ασφαλειών;

Ναι μπαίνει στον πίνακα, πάνε μια βόλτα σε κανα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό να σ δείξουν. Επειδή κατάλαβα πως δεν είσαι του συναφιού μπορείς να τους ρωτήσεις πως να τον βάλεις και θα σου δείξουν. Απλά λίγη προσοχή.