PDA

Επιστροφή στο Forum : Map sensor: περιορισμός ορίων της τάσης



chriscbb
13-12-12, 22:49
Γειά σας,

Ζητώ τη βοήθεια ενός ειδικού για το παρακάτω θέμα:
Σε ένα κύκλωμα αισθητήρα πίεσης - υποπίεσης εισαγωγής αέρα αυτοκινήτου,
η τάση μεταβάλλεται από 0.3V έως 5V.
Θέλω να περιορίσω τα όρια μεταξύ 1.1V έως 4.8V
Γνωρίζω πως το πάνω όριο των 4.8V μπορεί να επιτευχθεί με μια δίοδο zener
Το κάτω όριο αλλά και ο συνδυασμός τους.....?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρήστος

jskalitexnis
13-12-12, 23:32
δεν ειμαι ειδικος αλλα καπιες γνωσεις εχω.εγω θα ηθελα να σου πω αν το κανεις αυτο με μια ζενερ η με καπιο σταθεροποιητη θα εχεις προβλημα με την χαρτογραφηση του εγκεφαλου κ το μηγμα στης υψιλες στροφες να ειναι φτοχο με συνεπια να λιοσεις κανα μπιστονι.αν θελεις πεσμας για ποιο λογο θελεις να κανεις κατι τετιο.

chriscbb
14-12-12, 00:34
δεν ειμαι ειδικος αλλα καπιες γνωσεις εχω.εγω θα ηθελα να σου πω αν το κανεις αυτο με μια ζενερ η με καπιο σταθεροποιητη θα εχεις προβλημα με την χαρτογραφηση του εγκεφαλου κ το μηγμα στης υψιλες στροφες να ειναι φτοχο με συνεπια να λιοσεις κανα μπιστονι.αν θελεις πεσμας για ποιο λογο θελεις να κανεις κατι τετιο.

Λοιπόν,
ο map ανήκει σε ένα κινητήρα ατμοσφαιρικό διαβάζει μόνο υποπίεση
και λειτουργεί ως εξης: όσο μεγαλύτερη υποπίεση διαβάζει τόσο ανεβάζει την τάση αρχίζοντας από 1.1β έως 4.8β.
Φουλ γκάζι, 0 μπαρ πίεση και τιμή 1.1β

Ο κινητήρας έχει υπερτροφοδοτηθεί με αποτέλεσμα ο μαπ να διαβάζει μεγαλύτερη πίεση από την ατμοσφαιρική και η τάση να χαμηλώνει όλο και περισσότερο από το 1.1β. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο εργοστασιακός εγκέφαλος να διαβάζει τιμή που την καταλαβαίνει ως λανθασμένη.

Τα μείγματα σε ψιλές στροφές κλπ τα καλύπτει ένας παράλληλος εγκέφαλος.

Μέχρι σήμερα η λύση γίνεται μηχανικά αλλά με μικροπροβλήματα, δλδ με μια ανεπίστροφη βαλβίδα πριν το μαπ ώστε να διαβάζει μονο την υποπίεση και όταν τουρμπίζει, η βαλβίδα δεν περνά πίεση στον μαπ.

Είπα λοιπόν μήπως μπορεί να γίνει με ηλεκτρονικό τρόπο.

Για να δούμε...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Blue
14-12-12, 01:26
Αν στείλεις της έξοδο του αισθητήρα σε διαιρέτη τάσης με συντελεστή 0,787, τότε η μεταβολή τάσης του MAP από 0.3V-5V, θα γίνει 0.236V-3.935V.
(Οι αντιστάσεις που θα επιλεγούν για τον διαιρέτη έχουν να κάνουν με την αντίσταση εξόδου του αισθητήρα)
Στη συνέχεια οδηγείς τη τάση αυτή σε μία από τις δύο εισόδους ενός non inverting summer (http://www.circuitstoday.com/summing-amplifier) τον οποίο τον υπολογίζεις έτσι ώστε να έχει κέρδος 1.
Στην άλλη είσοδο του κυκλώματος non inverting summer δίνεις τάση 0,864V.
H τάση εξόδου του κυκλώματός σου θα είναι από 0.864+0.236=1,1V εώς 0,864+3,953=4.8V.
Τα παραπάνω είναι θεωρητικά.

Δεν το συνιστώ σαν λύση για λόγους ασφάλειας.
Τέτοιες κατασκευές-κυκλώματα που επηρεάζουν την απόδοση/λειτουργία αυτοκινήτου υλοποιούνται με πολύ αυστηρές προδιαγραφές.

Danza
14-12-12, 01:28
Με ανεπίστρεπτη βαλβίδα είναι ότι καλύτερο.
Οτιδήποτε άλλο και να κάνεις θα έχεις προβλήματα εκτός αν πας σε άγραφο εγκέφαλο, ένας megasquirt ασυναρμολόγητος που σημαίνει πιάνεις κολλητήρι και τον μοντάρεις έχει 150Ε.
Δεν αξίζει?

Αυτά τα παράλληλα εγκεφαλάκια ποτέ δεν τα συμπάθησα.... Μια ζωή προβλήματα αδερφέ μου, το χω ψάξει πάρα πολύ το θέμα....

katmadas
14-12-12, 11:47
Αν στείλεις της έξοδο του αισθητήρα σε διαιρέτη τάσης με συντελεστή 0,787, τότε η μεταβολή τάσης του MAP από 0.3V-5V, θα γίνει 0.236V-3.935V.
(Οι αντιστάσεις που θα επιλεγούν για τον διαιρέτη έχουν να κάνουν με την αντίσταση εξόδου του αισθητήρα)
Στη συνέχεια οδηγείς τη τάση αυτή σε μία από τις δύο εισόδους ενός non inverting summer (http://www.circuitstoday.com/summing-amplifier) τον οποίο τον υπολογίζεις έτσι ώστε να έχει κέρδος 1.
Στην άλλη είσοδο του κυκλώματος non inverting summer δίνεις τάση 0,864V.
H τάση εξόδου του κυκλώματός σου θα είναι από 0.864+0.236=1,1V εώς 0,864+3,953=4.8V.
Τα παραπάνω είναι θεωρητικά.

Δεν το συνιστώ σαν λύση για λόγους ασφάλειας.
Τέτοιες κατασκευές-κυκλώματα που επηρεάζουν την απόδοση/λειτουργία αυτοκινήτου υλοποιούνται με πολύ αυστηρές προδιαγραφές.


Μη αναστρεφων ενισχυτης ισο με μοναδα δεν νομιζω...

A=1+(r1/r2)

Εκτος και αν μπορεις να κανεις την διερεση να βγαλει αρνητικο προσημο που δεν το νομιζω...
Και τελωσπαντων αφου δεν το προτηνεις γιατι το γραφεις?

Αν ηθελες να οδηγησεις την ταση φιλε σε διαιρετη τασης δεν καθεσε να υπολογισεις και αντισταση εξοδου.
Βασεις εναν τελεστικο πριν οδηγησεις την ταση εκει.

chriscbb
14-12-12, 13:53
Αν στείλεις της έξοδο του αισθητήρα σε διαιρέτη τάσης με συντελεστή 0,787, τότε η μεταβολή τάσης του MAP από 0.3V-5V, θα γίνει 0.236V-3.935V.
(Οι αντιστάσεις που θα επιλεγούν για τον διαιρέτη έχουν να κάνουν με την αντίσταση εξόδου του αισθητήρα)
Στη συνέχεια οδηγείς τη τάση αυτή σε μία από τις δύο εισόδους ενός non inverting summer (http://www.circuitstoday.com/summing-amplifier) τον οποίο τον υπολογίζεις έτσι ώστε να έχει κέρδος 1.
Στην άλλη είσοδο του κυκλώματος non inverting summer δίνεις τάση 0,864V.
H τάση εξόδου του κυκλώματός σου θα είναι από 0.864+0.236=1,1V εώς 0,864+3,953=4.8V.
Τα παραπάνω είναι θεωρητικά.

Δεν το συνιστώ σαν λύση για λόγους ασφάλειας.
Τέτοιες κατασκευές-κυκλώματα που επηρεάζουν την απόδοση/λειτουργία αυτοκινήτου υλοποιούνται με πολύ αυστηρές προδιαγραφές.

Ενδιαφέρουσα η πρόταση
αλλά επιθυμώ να ψαλιδίζεται η τιμή της τάσης κάτω από 1.1β και πάνω από 4.8β
χωρίς όμως να μεταβάλλονται οι ενδιάμεσες τιμές.

jskalitexnis
14-12-12, 17:11
ο παραλληλος τι μαρκα ειναι?εχω και εγω ενα ο οπιος ρυθμηζετε και δουλευη με το μαμα map.στην ουσια κανει κατι σαν αυτο που θελεις να κανεις εσυ αλλα μεσο προγραματισμου.η αληθεια ειναι πως με τετιες πατεντες η ακομα και με παραλληλο ποτε δν θα σου δουλεψη σοστα.οπως και να το κανεις ομως πρην το βγαλεις στο δρομο για ανυγματα,πιγενετο σε ενα δυναμομετρο και κανε μια αναλιση καυσιου για να δεις που και αν στεγνωνη.Danza o megasquirt 150ευρο εχει?εχω ακουσει και πολλα καλα λογια αλλα εχω ακουσει και παρα πολλα ασχημα.επισεις καπιοι λενε πως ειναι μια παλια εκδοση του haltec ισχη κατι τετιο?

Blue
14-12-12, 18:38
Μη αναστρεφων ενισχυτης ισο με μοναδα δεν νομιζω...

A=1+(r1/r2)

Εκτος και αν μπορεις να κανεις την διερεση να βγαλει αρνητικο προσημο που δεν το νομιζω...
Και τελωσπαντων αφου δεν το προτηνεις γιατι το γραφεις?

Αν ηθελες να οδηγησεις την ταση φιλε σε διαιρετη τασης δεν καθεσε να υπολογισεις και αντισταση εξοδου.
Βασεις εναν τελεστικο πριν οδηγησεις την ταση εκει.

Κοίτα το κέρδος για RF=2R1...
http://www.visionics.a.se/html/curriculum/Experiments/Non-inverting%20741%20Summing%20and%20Averaging%20Ampl ifiers/Non-inverting%20741Summing%20and%20Averaging%20Amplifi ers1.html

Έγραψα τη γνώμη μου για το θεωρητικό μέρος όπως επίσης και για ποιο λόγο δεν θα το έκανα.
Είναι άσχετα μεταξύ τους τα δύο πράγματα.

Όσο για την αντίσταση εξόδου, αν αυτή είναι πολύ χαμηλή δεν χρειάζεται επιπλέον τελεστικός. Αν δούμε ότι δεν μας βγαίνει τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ΤΕ.

katmadas
14-12-12, 21:21
Μα τοτε το κερδος θα ειναι 1+0,5=1,5 δεν ειναι 1 ....


Όσο για την αντίσταση εξόδου, αν αυτή είναι πολύ χαμηλή δεν χρειάζεται επιπλέον τελεστικός

Ενας τελεστικος σε διαταξη follower χρειαζετε παντα για τελεια προσαρμογη μεταξυ των 2 κυκλωματων...

Αυτη ειναι η γνωμη μου...


Έγραψα τη γνώμη μου για το θεωρητικό μέρος όπως επίσης και για ποιο λόγο δεν θα το έκανα.
Είναι άσχετα μεταξύ τους τα δύο πράγματα.

Ναι ειναι αχετα αλλα και παλι δεν το καταλαβα...
Δηλαδη ετσι για να συζητησουμε η για να δωσεις το καρπουζι και το μαχαιρι σε αυτον που εχει το προβλημα?

Blue
14-12-12, 22:15
Μα τοτε το κερδος θα ειναι 1+0,5=1,5 δεν ειναι 1 ....



Ενας τελεστικος σε διαταξη follower χρειαζετε παντα για τελεια προσαρμογη μεταξυ των 2 κυκλωματων...

Αυτη ειναι η γνωμη μου...



Ναι ειναι αχετα αλλα και παλι δεν το καταλαβα...
Δηλαδη ετσι για να συζητησουμε η για να δωσεις το καρπουζι και το μαχαιρι σε αυτον που εχει το προβλημα?


Vo = (1+ (Rf/R1)) (( Va+Vb+Vc)/3)=(1+(2R1/R1))((Va+Vb+Vc)/3=(1+2)(Va+Vb+Vc)/3=3(Va+Vb+Vc)/3=Va+Vb+Vc

και αν Vc=0V τότε Vo=Va+Vb

"...
The Summing Amplifier produced using 741 is the circuit that sums up all the input voltages. As evident from equation 4 if the gain http://www.visionics.a.se/html/curriculum/Experiments/Non-inverting%20741%20Summing%20and%20Averaging%20Ampl ifiers/Image284.gif

is equal to the number
of inputs, the output voltage becomes equal to the sum of all input voltages. That is, if http://www.visionics.a.se/html/curriculum/Experiments/Non-inverting%20741%20Summing%20and%20Averaging%20Ampl ifiers/Images\Image285.gif, then http://www.visionics.a.se/html/curriculum/Experiments/Non-inverting%20741%20Summing%20and%20Averaging%20Ampl ifiers/Images\Image286.gif.

Hence the circuit is called a non-inverting summing amplifier. ...."


Ελπίζω οι παραπάνω πράξεις και το παραπάνω κείμενο ως επεξήγηση να είναι κατανοητά.

Το καρπούζι και το μαχαίρι το έχει αυτός που ρωτάει. Κάποιος μπορεί να του δώσει και διαφορετικές ιδέες και απόψεις.
Αυτός που ρωτάει αποφασίζει το τι θα κάνει.

Όταν διαφωνούμε με απαντήσεις άλλων, μπορούμε να είμαστε τουλάχιστον διακριτικοί.

katmadas
14-12-12, 22:46
Ωπα απο γρηγοραδα το εκανα λαθος 3 θα ειναι ωντος το κερδος και οχι 1,5.
Απλα εβαλα την rf κατω...


τον οποίο τον υπολογίζεις έτσι ώστε να έχει κέρδος 1.

Το κερδος παραμενει μεγαλυτερο της μοναδας.


Όταν διαφανούμε με απαντήσεις άλλων, μπορούμε να είμαστε τουλάχιστον διακριτικοί.

Αυτο παλι δεν το καταλαβα...
Αν σε εθιξα ζητω συγνωμη φιλε...

Με την απαντηση σου δεν διαφωνω...
Διαλογο κανω απλα μεσω του γραπτου λογου ισως να φαινομαι αποτομος...

Α και ο 741 δεν νομιζω να βγαζει κατω απο 1,5 βολτ....

Μην παρεξηγησε ρε παιδακι μου με το παραμικρο να πουμε!
Εισαι και γκαρντασι!
Ειπαμε χαλαρα....

Blue
14-12-12, 23:16
Ωπα απο γρηγοραδα το εκανα λαθος 3 θα ειναι ωντος το κερδος και οχι 1,5.
Απλα εβαλα την rf κατω...



Το κερδος παραμενει μεγαλυτερο της μοναδας.



Αυτο παλι δεν το καταλαβα...
Αν σε εθιξα ζητω συγνωμη φιλε...

Με την απαντηση σου δεν διαφωνω...
Διαλογο κανω απλα μεσω του γραπτου λογου ισως να φαινομαι αποτομος...

Α και ο 741 δεν νομιζω να βγαζει κατω απο 1,5 βολτ....

Μην παρεξηγησε ρε παιδακι μου με το παραμικρο να πουμε!
Εισαι και γκαρντασι!
Ειπαμε χαλαρα....

Αναφερόμουνα στο λόγο (1+ (Rf/R1))/3=3/3=1 (Κακώς χρησιμοποίησα τον όρο κέρδος)
Η μονάδα πολλαπλασιάζεται με το άθροισμα των τάσεων με αποτέλεσμα το κύκλωμα να προσθέτει τάσεις χωρίς αναστροφή.

Το αγγλικό κείμενο που παραθέτω είναι copy-paste από προαναφερόμενα link όπου αναφέρεται σαν παράδειγμα ο 741 ο οποίος χωρίς συμμετρική τάση τροφοδοσίας πράγματι δεν κατεβαίνει κάτω από 1-1.5V.
Η λύση αυτή ούτως ή άλλως έχει απορριφθεί επειδή δεν κάνει ψαλιδισμό.

Danza
14-12-12, 23:44
ο παραλληλος τι μαρκα ειναι?εχω και εγω ενα ο οπιος ρυθμηζετε και δουλευη με το μαμα map.στην ουσια κανει κατι σαν αυτο που θελεις να κανεις εσυ αλλα μεσο προγραματισμου.η αληθεια ειναι πως με τετιες πατεντες η ακομα και με παραλληλο ποτε δν θα σου δουλεψη σοστα.οπως και να το κανεις ομως πρην το βγαλεις στο δρομο για ανυγματα,πιγενετο σε ενα δυναμομετρο και κανε μια αναλιση καυσιου για να δεις που και αν στεγνωνη.Danza o megasquirt 150ευρο εχει?εχω ακουσει και πολλα καλα λογια αλλα εχω ακουσει και παρα πολλα ασχημα.επισεις καπιοι λενε πως ειναι μια παλια εκδοση του haltec ισχη κατι τετιο?

Μέχρι πέρσι είχε 150Ε αλλά αμοντάριστος. Μονταρισμένος και plug and play έχει κάπου στα 300....
Προτιμώ να τον μοντάρω εγώ με τα μισά χρήματα, και η σουίτα του βρήσκεται πολύ εύκολα με τα ανάλογα "σφυριά" γκούχου γκούχου................ άτιμε τσιγαρόβηχα!
Χώρια οτι σου δίνει δυνατότητες να φτιάξεις το δικό σου πρόγραμμα πολύ εύκολα χωρίς να ρίχνεις χιλιάρικα....
Τα καυσαέρια μπορείς να τα δείς και με έναν αναλυτή μέσω του αισθητήρα λάμδα, έτσι ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι καύση κάνει ο κινητήρας και με το pc μέσα στο αμάξι κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις....
Δεν ξέρω για haltec, ξέρω απλά πως πολλοί υπερεκτιμούν τα μοτέρ τους, φτιάχνουν προγράμματα λες και έχουν μοτέρ απο κορβέτ 8000cc με 4 τουρμπίνες και όταν σπάνε τα μοτέρ τους φταίνε τα προγράμματα..... Πικρή η αλήθεια αλλά έτσι είναι....

jskalitexnis
15-12-12, 01:35
Απο προγραματισμο δν ξερω τπτ αυτο ειναι το κακο.μονο pascal kai c++ και αυτο παλια πολη παλια!!!δλδ κατα την αποψη σου αξιζει?

Danza
15-12-12, 01:40
Απο προγραματισμο δν ξερω τπτ αυτο ειναι το κακο.μονο pascal kai c++ και αυτο παλια πολη παλια!!!δλδ κατα την αποψη σου αξιζει?

Δεν γράφεις κώδικα....

Σαν να έχεις excell είναι. Έχει έτοιμες παραμέτρους ανάλογα τους αισθητήρες που έχεις βάλει στον κινητήρα και ρυθμίζεις..... ;)

Για μένα ναι αξίζει φίλε.... Value for money!

jskalitexnis
15-12-12, 01:42
tnx για της πληροφοριες.και κατη ακομα η παραγκελια πως γινετε πως πληρονεις?

Danza
15-12-12, 01:53
Δεν κάνει τίποτα.... Δεν το ξέρω φίλε δυστηχώς, δεν έχω ψάξει για αγορά για να ξέρω, μόνο τιμές είχα δει απο δώ και απο κεί.... Google it και θα βρείς μπόλικα καταστήματα.....

johnzampetas
19-12-12, 01:39
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
1) Ο map στα ατμοσφαιρικά συνήθως δεν φτάνει το 4,8v στο 0bar. Την έχω πατήσει ήδη σε hyundai accent και το ανακάλυψα τυχαία μετρώντας με πολύμετρο την ώρα που ήμουν στο 0bar , ότι είχα 3,7v. Τότε έψαξα και βρήκα καμιά 15αριά zener για να δω που άνοιγε κάθε μία. Παρ'όλο που έγραφαν τιμές η απόκλιση ήταν μεγάλη. Μέχρι και 1,5volt διαφορά είχα πετύχει. Τελικά βρήκα την πιο κοντινή στο επιθυμιτό 3,7v=>3,3v κι έτσι ο εγκέφαλλος δεν ξαναείδε πίεση, άρα και διόρθωση καυσίμου στα ψηλά ,άρα και safe mode. Λίγο πριν βάλω τον άγραφο στο αμάξι για να λύσω ΟΛΑ τα προβλήματα που είχα, έφτιαξα μία ρυθμιζώμενη zener αλλά δεν την δοκίμασα.http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56075 Κάνε μια δοκιμή και θα βρεις λύση. Όσον αφορά την κατώτατη τιμή άστην όπως είναι αφού και τούρμπο να είναι πάλι ίδια κατώτατη θα έχεις δηλαδή -0,9bar.

2) Μην δοκιμάσεις καμία ρύθμιση με narrowband halmeter γιατί λένε ότι να'ναι. Ο εργοστασιακός Λ -αν εξαιρέσεις κάποια αμάξια που έχουν wideband- είναι ικανός να συνεργαστεί μόνο με τον μαμά εγκέφαλλο και με τίποτα άλλο. Μου έτυχε με narrow halmeter να είμαι στα 2 πράσινα και το wideband να δείχνει 14:1.

3) Ο μόνος megasquirt που αξίζει είναι ο MSIII. Ο MSII είναι παλιός και δύσκολος εγκέφαλλος χωρίς ούτε καν usb-το αγοράζεις έξτρα το πλακετάκι του. Επίσης ο MSIII δεν συνεργάζεται με τους μαμά αισθητήρες άρα θα χρειαστείς map,iat,knock sensor,cam sensor και φυσικά crank sensor με εξωτερική τροχαλία στροφάλλου για να μπορεί να δουλέψει. Επίσης χρειάζεσαι εξτρά ηλεκτρονική-ανάφλεξη- πράγμα που υπάρχει μέσα στο μαμά εγκέφαλλο άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Τέλος χρειάζεσαι καλές γνώσεις μηχανικής μιας που παίρνεις ένα "λευκό χαρτί" και καλείσαι να ρυθμίσεις κρύα εκκίνηση, διόρθωση βάση βαρομετρικού, διόρθωση βάση iat, αβάνς σε όλες τις περιπτώσεις, κόφτες, κάυσιμο φυσικά, open και closed loop χάρτες και πολλά άλλα τα οποία θα βρείς στο πρόγραμμα http://tunerstudio.com/index.php/downloads Όλα μαζί κάποια στιγμή τα είχα υπολογίσει μαζί με τα μεταφορικά στα 500€ σε κιτ αν βάλεις και την μακριά πλεξούδα την οποία δεν σου κάνουν δώρο.
Για περισσότερες λεπτομέρεις για τον MS τσέκαρε εδώ http://www.diyautotune.com/catalog/index.php