PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη Μηχανικης Αντλιας φορτηγου σε ηλεκτρικη με 3Φ κινητηρα



gkouk
15-12-12, 19:20
http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon3.png Μετατροπη Μηχανικης Αντλιας φορτηγου σε ηλεκτρικη με 3Φ κινητηρα
Καλισπερα σε ολους!! Εχω ενα θεματακι με μια αντλια φορτηγου που επερνε κινηση απο τη μηχανη του οχηματος και συγκεκριμενα απο το σασμαν, και θελω να την κανω ηλεκτρικη. Δηλαδη να την τοποθετησω σε μια σιδεροκατασκευη (τυπου καροτσι) και να τη λειτουργω ηλεκτρικα με ενα 3Φ μοτερ. Η χρηση της θα ειναι για μεταγκιση λαδιου απο βυτια, δηλ. θα αντλει λαδι απο βυτιο περιπου στο 1-1.5μ υψος και θα το ριχνει σε δεξαμενη στα 5-6μ υψος και ολα αυτα με σωληνα Φ60-Φ80. Πρεπει να προσθεσω οτι η αντλια ειναι αρκετα στιβαρη και συμφωνα με τα λεγομενα του ιδικτητη δουλευε με 600 στροφες το λεπτο (οταν ηταν επανω στο φορτηγο) και ξεφορτωνε 25 τονους λαδι σε 40 λεπτα.
Το θεμα ειναι η επιλογη του 3Φ μοτερ.
Ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι?
Ποσες στροφες? Να εχει πολλες και να τις ριχνω με μειοτηρα? ή να εχει οσες χρειαζονται για τη λειτουργια της αντλιας (δηλ. 600 σ/λ)?
Αν καποιος εχει τις σχετικες γνωσεις του θεματος θα ηθελα την αποψη του!!
Ευχαριστω προκαταβολικα!!

mihalas2
16-12-12, 15:47
ο συγκεκριμενος τυπος που θα σε βοηθησει ειναι

λιτρα το λεπτο,επι μπαρ, δια 450 ,= ιπποι κινητηρα

vasilllis
16-12-12, 18:25
ο συγκεκριμενος τυπος που θα σε βοηθησει ειναι

λιτρα το λεπτο,επι μπαρ, δια 450 ,= ιπποι κινητηρα

~12000 ιπποι;;
κατι εχεις κανει λαθος.

ezizu
16-12-12, 18:46
~12000 ιπποι;;
κατι εχεις κανει λαθος.

Βασίλη (vasilimertzani) πως το έβγαλες αυτό ; :confused1:

nestoras
16-12-12, 19:29
ο συγκεκριμενος τυπος που θα σε βοηθησει ειναι

λιτρα το λεπτο,επι μπαρ, δια 450 ,= ιπποι κινητηρα

25000 λίτρα σε 40 λεπτά, άρα λίτρα/λεπτό=25000/40=625
Για ύψος 5-6 μέτρα μπορούμε να πούμε ότι αρκεί μια ατμόσφαιρα πίεσης (1ατμόσφαιρα κάθε δέκα μέτρα) εφόσον θα υπάρχει ελεύθερη ροή στο λάδι δε χρειάζεται να βάλουμε παραπάνω. Για τον υπολογισμό όμως του κινητήρα προτείνω να βάλουμε για ύψος 20μέτρων. Θεωρώντας ότι 1bar είναι περίπου όσο μία ατμόσφαιρα (1 bar = 0.986923267 atm), για ύψος που να υπερκαλύπτει τα 5-6 μέτρα θα θεωρήσουμε 2 bar για τον τύπο.
Άρα τελικά έχουμε από τον τύπο:
ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ=625*2/450=2.77HP ή στρογγυλοποιημένα 3HP.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανασυναντήσει αυτόν τον τύπο απλά τον εφάρμοσα. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Γιάννη πρόκειται για στιβαρή κατασκευή και οι 3ίπποι μου φαίνονται λίγοι. Δεν ξέρω αν ο τύπος λαμβάνει υπόψιν του τριβές στην αντλία και διάφορες άλλες απώλειες που θα έπρεπε να το κάνει αν είναι εμπειρικός τύπος.
Μιχάλη, μπορείς να πεις που βρήκες αυτόν τον τύπο για να ξέρουμε αν μπορούμε να βασιστόυμε σε αυτόν και για άλλες περιπτώσεις;

ezizu
16-12-12, 20:46
Παναγιώτη και εγώ ακριβώς έτσι το σκέφτηκα και για αυτό παραξενεύτηκα με το νούμερο ( 12000 ίπποι ) του Βασίλη (vasilimertzani).
Παρεμπιπτόντως ούτε εγώ γνωρίζω τον συγκεκριμένο τύπο .

gkouk
16-12-12, 21:32
Οντως θεωρω οτι 3ΗΡ ειναι λιγο.. θα ελεγα 5.5ΗΡ και πανω για σιγουρια.. εμπηρικα και μονο, χωρις να εχω καποιον τυπο. Τωρα το θεμα με τις στροφες? χρειαζεται μειοτηρας? ή να μπει μοτερ με λιγες στροφες? φοβαμαι μη χανει την ροπη το μοτερ οταν κομπλαρει το φορτιο απανοτου, αμα εχει λιγες στροφες ή δεν θα εχει θεμα λογο δυναμης?

vasilllis
16-12-12, 22:21
ναι εχετε δικιο.τελειως λαθος το εβγαλα.το υπολογισα με βαση λτ/ωρα και οχι λεπτα στα 5bar.

xrhstosmp
16-12-12, 22:25
με τον υπολογισμο της ισχυος ειμαι ολιγον ασχετος αλλα μοτερ με 600 στροφες/λεπτο ειναι λιγο δυσκολο να βρεις στο εμποριο
μαλλον θα χρειαστεις μειωτηρα με αντιστοιχη μειωση της ισχυς του μοτερ.

gkouk
16-12-12, 22:31
με τον υπολογισμο της ισχυος ειμαι ολιγον ασχετος αλλα μοτερ με 600 στροφες/λεπτο ειναι λιγο δυσκολο να βρεις στο εμποριο
μαλλον θα χρειαστεις μειωτηρα με αντιστοιχη μειωση της ισχυς του μοτερ.

πρεπει να υπαρχει! χωρις να ειμαι σιγουρος

nestoras
17-12-12, 02:20
Με ένα μοτέρ στις 3000rpm και μειωτήρα 5:1 υποπενταπλασιάζεις τις στροφές και πενταπλασιάζεις την ροπή στον άξονα εξόδου. Τα τριφασικά μοτέρ αντέχουν αρκετά στα ζόρια και εξαλοίφουν πολλά από τα προβλήματα εκκίνησης ή μεγάλης ροπής που αντιμετωπίζουν τα μονοφασικά μοτέρ. Αν όντως μιλάμε για ισχύ 3HP (=2,23KW) μιλάμε για πολύ μικρή ισχύ οπότε δε θα δυσκολευτείς και πολύ να βρεις αντίστοιχο κινητήρα.
Μπορείς επίσης να ψάξεις και για κινητήρα γύρω στις 600 στροφές αν και νομίζω ότι θα βρεις με κάτι περισσότερο (750rpm).

mihalas2
17-12-12, 17:54
γεια χαρα σε ολους

ειναι μηχανολογικος τυπος και ειναι ακριβεστατος.

mihalas2
17-12-12, 18:00
25000 λίτρα σε 40 λεπτά, άρα λίτρα/λεπτό=25000/40=625
Για ύψος 5-6 μέτρα μπορούμε να πούμε ότι αρκεί μια ατμόσφαιρα πίεσης (1ατμόσφαιρα κάθε δέκα μέτρα) εφόσον θα υπάρχει ελεύθερη ροή στο λάδι δε χρειάζεται να βάλουμε παραπάνω. Για τον υπολογισμό όμως του κινητήρα προτείνω να βάλουμε για ύψος 20μέτρων. Θεωρώντας ότι 1bar είναι περίπου όσο μία ατμόσφαιρα (1 bar = 0.986923267 atm), για ύψος που να υπερκαλύπτει τα 5-6 μέτρα θα θεωρήσουμε 2 bar για τον τύπο.
Άρα τελικά έχουμε από τον τύπο:
ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ=625*2/450=2.77HP ή στρογγυλοποιημένα 3HP.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανασυναντήσει αυτόν τον τύπο απλά τον εφάρμοσα. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Γιάννη πρόκειται για στιβαρή κατασκευή και οι 3ίπποι μου φαίνονται λίγοι. Δεν ξέρω αν ο τύπος λαμβάνει υπόψιν του τριβές στην αντλία και διάφορες άλλες απώλειες που θα έπρεπε να το κάνει αν είναι εμπειρικός τύπος.
Μιχάλη, μπορείς να πεις που βρήκες αυτόν τον τύπο για να ξέρουμε αν μπορούμε να βασιστόυμε σε αυτόν και για άλλες περιπτώσεις;

κανονικος τυπος ειναι βρε παιδια.!!!!
και βεβαια μπορειτε να βασιστειτε.

gkouk
17-12-12, 23:01
Τελικα κατελιξα σε 7.5ΗΡ μοτερ με 900 στροφες, αν και 5.5ΗΡ πρεπει να κανει, λεω να παω σε μεγαλυτερο για σιγουρια.
Σας ευχαριστω ολους για αποψεις κ γνωσεις!!

nestoras
17-12-12, 23:28
Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.engineeringtoolbox.com/pumps-power-d_505.html

Οι 25 τόνοι λαδιού σε 40 λεπτά μεταφράζονται σε: 40,5m3 / hour
Πυκνότητα λαδιού: 920 kg/m3
Διαφορά ύψους: 6 m

Οι υπολογισμοί για αυτά τα νούμερα δείχνουν:
Ιπποδύναμη Κινητήρα 1,38HP λαμβάνοντας υπόψιν συντελεστή απόδοσης 0.6 για τον κινητήρα.
Με τον κινητήρα που επέλεξες θα είσαι υπερκαλλυμένος θεωρητικά!

micalis
17-12-12, 23:40
Φιλε Γιαννη,η αντλια που εχεις ειναι απο βυτιοφορο υγρων καυσιμων και ειναι με ΦΙΜΠΕΡ.Αυτη η αντλια δεν πρεπει να δουλευει με πανω απο 540 στροφες το λεπτο.

mihalas2
17-12-12, 23:41
εχουμε και λεμε

25000 λιτρα σε 40 λεπτα = 625 λιτρα το λεπτο

625 λιτρα το λεπτο στις 600 στροφες= 10,4 λιτρα το δευτερολεπτο

600 στροφες δια 60 δευτερολεπτα = 10 στροφες το δευτερολεπτο

10,4 λιτρα δια 10 στροφες = 1,04 σε καθε περιστροφη


αρα η αντλια σου ειναι 1040 κυβικα εκατοστα.


παμε τωρα στην επιλογη κινητηρα.

ειπες 900 στροφες επι 1040 cc = 936 λιτρα το λεπτο

27 λεπτα χρονος για τα 25000 λιτρα

με 7,5 ιππους θα εχεις πιεση 3,6 bar


καλυτερα να μας δωσεις στοιχεια της αντλιας για σιγουρα . τυπος, κυβικα ,πιεση κλπ

μιχαλης

gkouk
18-12-12, 10:06
Φιλε Γιαννη,η αντλια που εχεις ειναι απο βυτιοφορο υγρων καυσιμων και ειναι με ΦΙΜΠΕΡ.Αυτη η αντλια δεν πρεπει να δουλευει με πανω απο 540 στροφες το λεπτο.

Ειναι οντος απο βυτιοφορο, το ΦΙΜΠΕΡ δεν ξερω τι ειναι. Ειναι γραναζωτη δηλ για φτεροτη εχει δυο γραναζια. Αν ειναι αυτη που λες πες μου, γιατι μοτερ κατω απο 900 στροφες δεν βρισκω, (υπαρχει αλλα πολυ ακριβο) για να μην μπλεξω και με μειοτηρες αν δεν χρειαζεται απαραιτητα.. ο τυπος που θα παρω το μοτερ μου ειπε οτι τις ξερει αυτες τις αντλιες και οτι 5.5ΗΡ 900στροφες ειναι οτι πρεπει. (ή οτι εχει αυτος? ) θα προσπαθησω να βαλω φωτο.
3999940000400024000340004

vasilllis
18-12-12, 12:54
εχουμε και λεμε

25000 λιτρα σε 40 λεπτα = 625 λιτρα το λεπτο

625 λιτρα το λεπτο στις 600 στροφες= 10,4 λιτρα το δευτερολεπτο

600 στροφες δια 60 δευτερολεπτα = 10 στροφες το δευτερολεπτο

10,4 λιτρα δια 10 στροφες = 1,04 σε καθε περιστροφη


αρα η αντλια σου ειναι 1040 κυβικα εκατοστα.


παμε τωρα στην επιλογη κινητηρα.

ειπες 900 στροφες επι 1040 cc = 936 λιτρα το λεπτο

27 λεπτα χρονος για τα 25000 λιτρα

με 7,5 ιππους θα εχεις πιεση 3,6 bar


καλυτερα να μας δωσεις στοιχεια της αντλιας για σιγουρα . τυπος, κυβικα ,πιεση κλπ

μιχαλης

Μιχαλη.σε αυτον τον τυπο δεν πρεπει καπου να υπολογιστει το ιξωδες του λαδιου?
Η αντισταση ροης που εχει το λαδι,ειδικα σε χαμηλες θερμμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλες.

Επισης ας μας πει ο φιλος αν ειναι σιγουρος οτι η αντλια δουλευει με 600στρ.μια ματια που εριξα ολες ειναι πολυστροφες.

jskalitexnis
18-12-12, 14:01
ωραιος τυπος...αλλα το 450 τι σταθερα ειναι?

nestoras
18-12-12, 16:48
Έκανα μία σύγκριση στον τύπο με τα bar με αυτόν που βρήκα στο internet (ποστ #15) και βρήκα ότι το 450 προκύπτει:
1) από τις διαφορετικές μονάδες μέτρησης
2) από τον βαθμό απόδοσης του κινητήρα
3) εχει μονάδα επιτάχυνσης (m/sec2)

Οπότε συνδυάζει τα παραπάνω 3 σημεία στον αριθμό 450.
Καλό θα ήταν βέβαια να είχαμε και τις μονάδες μέτρησεις απευθείας από βιβλίο για εξακρίβωση των γραφόμενών μου.

Ο τύπος που ανέφερα εδώ: http://www.engineeringtoolbox.com/pumps-power-d_505.html
αναφέρει καθαρά τις μονάδες μέτρησης στο S.I. και μπορούμε εύκολα να κάνουμε επαλήθευση.

gkouk
18-12-12, 18:07
Λοιπον παιδες, μετα απο ερευνα που εκανα σε καταστηματα που πουλουν και επισκευαζουν τετοιου τυπου αντλιες (γραναζωτες) με 3 ιντσες εισαγωγη-εξαγωγη, κατεληξα οτι η σηγκεκριμενη δουλευει με 500-600 στροφες και θελει 7.5ΗΡ μοτερ. Εγω τελικα βρηκα μοτερ 7.5ΗΡ αλλα 900 στροφες σε αρκετα καλη τιμη και θα μειωσω τις στροφες με τροχαλειες.
( ο φιλος micalis δικιο)

mihalas2
19-12-12, 10:43
Μιχαλη.σε αυτον τον τυπο δεν πρεπει καπου να υπολογιστει το ιξωδες του λαδιου?
Η αντισταση ροης που εχει το λαδι,ειδικα σε χαμηλες θερμμοκρασιες ειναι πολυ μεγαλες.

Επισης ας μας πει ο φιλος αν ειναι σιγουρος οτι η αντλια δουλευει με 600στρ.μια ματια που εριξα ολες ειναι πολυστροφες.

φιλε βασιλη εχεις δικιο
εγω την βλεπω ως μια κοινη γραναζωτη γκρουπ 3
δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το 540 στροφες για την συγκεκριμενη (ας γραψει κατι καποιος που ξερει την συγκεκριμενη περισοτερο)
και μενει ως εχει γιατι οι απαιτησεις σε πιεση ειναι αμεληταιες.

ομως κατω απο τις 800 στροφες δεν θα παρουμε την απαιτουμενη πιεση
γιατι πεφτει κατακορυφα η αποδοση της αντλιας

οι
γκρουπ 1 δουλευουν απο 800 min-4500 rpm max 350 bar max
γκρουπ 2 δουλευουν απο 800 min-4500 rpm max 350 bar max
γκρουπ 3 δουλευουν απο 800 min-2800 rpm max 350 bar max

οσο για το ιξωδες,
το λαδι που χρησιμοποιειται σε αυτες ειναι το τελους 46 το οποιο δεν ειναι σταθερου ιξωδους
σαφως και σε διαφορες θερμοκρασιας υπαρχει το φαινομενο που λες
αλλα οι διαφορες ειναι μεσα στα πλαισια του κινητηρα
οσο για τον τυπο
φαντασου οτι με τον τυπο αυτο κατασκευαζουμε συγκροτημα για 170 bar
και αν χρειαστει μπορει να ανεβει στα 200 bar χωρις αλαγη κινητηρα , χαλαρα!

επομενως το 7,5ΗΡ που εχει επιλεξει ο γιαννης ειναι τεραστιο, αλλα δεν υπαρχει προβλημα
γιατι αν χρειαστει να το στειλει σε μεγαλυτερο υψος θα το κανει ανετα.

μιχαλης

gkouk
20-12-12, 18:23
φιλε βασιλη εχεις δικιο
εγω την βλεπω ως μια κοινη γραναζωτη γκρουπ 3
δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το 540 στροφες για την συγκεκριμενη (ας γραψει κατι καποιος που ξερει την συγκεκριμενη περισοτερο)
και μενει ως εχει γιατι οι απαιτησεις σε πιεση ειναι αμεληταιες.

ομως κατω απο τις 800 στροφες δεν θα παρουμε την απαιτουμενη πιεση
γιατι πεφτει κατακορυφα η αποδοση της αντλιας

οι
γκρουπ 1 δουλευουν απο 800 min-4500 rpm max 350 bar max
γκρουπ 2 δουλευουν απο 800 min-4500 rpm max 350 bar max
γκρουπ 3 δουλευουν απο 800 min-2800 rpm max 350 bar max

οσο για το ιξωδες,
το λαδι που χρησιμοποιειται σε αυτες ειναι το τελους 46 το οποιο δεν ειναι σταθερου ιξωδους
σαφως και σε διαφορες θερμοκρασιας υπαρχει το φαινομενο που λες
αλλα οι διαφορες ειναι μεσα στα πλαισια του κινητηρα
οσο για τον τυπο
φαντασου οτι με τον τυπο αυτο κατασκευαζουμε συγκροτημα για 170 bar
και αν χρειαστει μπορει να ανεβει στα 200 bar χωρις αλαγη κινητηρα , χαλαρα!

επομενως το 7,5ΗΡ που εχει επιλεξει ο γιαννης ειναι τεραστιο, αλλα δεν υπαρχει προβλημα
γιατι αν χρειαστει να το στειλει σε μεγαλυτερο υψος θα το κανει ανετα.

μιχαλης

Με τη συγκεκριμενη αντλια ξεφωρτοναν μεχρι και μελασα σε 6-7μετρα, βεβαια με κινηση απο τον τρακτωρα, με λιγες στροφες παντα 600-700. Τωρα απο 'τι εμαθα χρειαζεται 7.5ΗΡ-10ΗΡ μοτερ αλλα σε λιγες στροφες (ολες οι γραναζωτες δουλευουν με λιγες στροφες 400-900)

micalis
20-12-12, 23:56
Φιλε Γιαννη,η αντλια αυτη ειναι με γραναζια και μπορει ΑΝΕΤΑ να δουλεψη και στις 2000.σαλ.αλλα θελει να μην δουλεψη ΣΤΕΓΝΗ.

gkouk
21-12-12, 02:01
Φιλε Γιαννη,η αντλια αυτη ειναι με γραναζια και μπορει ΑΝΕΤΑ να δουλεψη και στις 2000.σαλ.αλλα θελει να μην δουλεψη ΣΤΕΓΝΗ.

Μιχαλη δεν το ξερω αυτο που λες, εγω μιλαω παντα συμφωνα με τα λεγομενα των ανθρωπων που τις χρησιμοποιουν, οτι αν ανεβαζαν πολυ τις στροφες κανανε ενα μη φυσιολογικο θορυβο σαν να κοπαναγαν τα γραναζια μεταξυτους. Εγω πρωσοπικα δεν τις εχω δουλεψει και δεν τις ξερω. Απλως επειδη ανελαβα αυτο το επηχειρημα το εψαξα λιγο με ανθρωπους που τις ξερουν (επισκευαζουν,πουλουν,χρησιμοποιουν κτλ) και κατεληξα σε αυτα τα συμπερασματα.
Τωρα αν καποιοι τα θεωρουν λανθασμενα, ας με διορθωσουν, καθε αποψη δεκτη!!!

tsimpidas
21-12-12, 10:45
μαλλον θα χρειαστεις μειωτηρα με αντιστοιχη μειωση της ισχυς του μοτερ.



μειωση των στροφών με μηχανικό μειωτηρα = καλύτερη εκμετάλλευση της ισχύς του μοτέρ .

micalis
22-12-12, 00:07
Αυτο ακριβως λεω.ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΣΤΡΟΦΕΣ,λογω του ιξωδους,δεν μπορει να πληρωθη με υγρο.(καλου κακου κοιτα και τα ρουλεμαν ΚΑΙ τα γραναζια).

mihalas2
22-12-12, 14:15
Με τη συγκεκριμενη αντλια ξεφωρτοναν μεχρι και μελασα σε 6-7μετρα, βεβαια με κινηση απο τον τρακτωρα, με λιγες στροφες παντα 600-700. Τωρα απο 'τι εμαθα χρειαζεται 7.5ΗΡ-10ΗΡ μοτερ αλλα σε λιγες στροφες (ολες οι γραναζωτες δουλευουν με λιγες στροφες 400-900)


(ολες οι γραναζωτες δουλευουν με λιγες στροφες 400-900)

μεγα λαθος!!!!


φιλε γιαννη
μαλλον απεριψες αυτα που σου εγραψα για δικο σου οφελος (και για την γνωση)


ενα μοτερ των 2800 rpm 2HP εχει μια ροπη χ
ενα μοτερ των 1400 rpm 2HP εχει μια ροπη χχ
παντα χωρις μειωτηρα αυτα!
με κινητηρα 7,5 - 10HP και 600 -900rpm φαντασου οτι η ροπη ειναι τερατωδης και χωρις μειωτηρα για την δουλεια που μας ειπες!

με ενδιαφερει λοιπον (για την γνωση παντα)
αν γινεται, να μας πεις βασει ποιανου τυπου (εστω και εμπειρικου)
εχουν βγαλει την συγκεκριμενη ιπποδυναμη για την συγκεκριμενη αντλια

μιχαλης

gkouk
26-12-12, 17:43
Μιχαλη δεν το ξερω αυτο..
απλα μου ειπανε οτι οι γραναζωτες συνηθος θελουν λιγες στροφες και ιπποδυναμη,για να διατηρουν τη ροπη τους, επειδη αντλουν παχυρευστα υγρα(λαδι, παγωμενο λαδι κτλ.) και στη συγκεκριμενη περιπτωση θελουμε και υψος, και αρκετο φορτιο 20-30 τονους.
Τωρα για τυπους δεν ξερω, γιατι δεν εχω τα στοιχεια της συγκεκριμενης αντλιας..
Λοιπον κατεληξα στο συγκεκριμενο μοτερ(7,5 ΗΡ - 900στροφ.)
1. γιατι εχει καποια Α δυναμη και θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα κινει το φορτιο ανετα και ξεκουραστα
2.ειναι κοντα στις στροφες που εγω μαλλον χρειαζομαι(600)
3.θα βαλω τροχαλειες με ιμαντες(3) για τη μεταδοση της κινησης και ετσι θα εχω τη δυνατοτητα, με μικρο κοστος παντα, να παιξω λιγο με τροχαλειες για να βρω τελικα ποιες στροφες μου χρειαζονται(500-600-700-900 ? )
4. ..και πολυ σιμαντικο στις μερες μας βρηκα το συγκεκριμενο μοτερ σε πολυ καλλη τιμη 220Ε
Τωρα αν καποιος μπορει να μου πει με σιγουρια καποια αλλη λυση, οσο το δυνατων αποτελεσματικη-οικονομικη και να να εγγυηθει οτι δεν θα παει στραφη το ποσο που θα στοιχισει(600-700Ε ηλεκ.πινακας, καλωδιο τροφ., μοτερ,τροχαλειες, σιδεροκατασκευη στηριξης και μεταφορας κτλ. μεχρι στιγμης) δεκτος!
Με αυτο το σκεπτικο κινουμαι μεχρη στιγμης και οπως ειπα και παραπανω δεν ειμαι ειδημων,απλα το ψαχνω!! Μπορει να κανω και λαθος..! Διορθωστε με..!
Φιλικα παντα!!!!

gkouk
07-03-13, 13:48
Επαναφέρω το θεμα για να ανακοινώσω τελικά το αποτέλεσμα του επιχειρήματος!
Τελικά για τη λειτουργεια της συγκεκριμένης αντλίας http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39999&d=1355816434 χρησιμοποιήθηκε μοτέρ 20 ΗΡ 960 στροφες . Με τροχαλίες μειώθηκαν οι στροφές στις 500 και η αντλεια λειτουργεί αψογα και ξεφορτώνει 30 τονους λαδι σε 30-35 λεπτα.

micalis
10-03-13, 00:02
Παντως φιλε Γιαννη,για την ιστορια να ξερεις οτι ΟΛΕΣ οι αντλιες λαδιου στους απανταχου κινητηρες ειναι με γραναζα.