PDA

Επιστροφή στο Forum : Χριστουγεννιάτικα Λαμπάκια



DGeorge
17-12-12, 12:48
Πολλή Καλημέρα, και Καλή Εβδομάδα σας :)
Δεν γνωρίζω αν θυμάται κανείς, κάποια αρκετά~πολύ παλιά Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια, (έλεγαν ότι ήταν Γιαπωνέζικης κατασκευής) τα οποία -όπως ήταν το κανονικό λαμπάκι-ψείρα- φόραγαν από πάνω μιά ημιδιάφανη μπαλίτσα, ένα κερί, ένα ζωάκι, ένα χιονανθρωπάκι, κλπ διάφορα χαριτωμένα.
Φέτος ανακάλυψα στο πατάρι τέσσερεις (!) -παρακαλώ- τέτοιες σειρές! Έπαθα ψυχολογικό ΣΟΚ, καθώς με έστειλαν ~42-45 χρόνια πίσω.
Ειδικά όταν είδα ότι λειτουργούσαν, παλιμπαίδισα κυριολεκτικά (ο 53άρης :001_tt2:).
Κάθε σειρά έχει 10 λαμπάκια (προφανώς 22V τάση λειτουργίας για το καθένα), και ένα από αυτά είχε και διμεταλλικό, ώστε να αναβοσβήνουν και τα υπόλοιπα (στον ρυθμό του):wiink:.
Μία λοιπόν από τις τέσσερεις αυτές σειρές, έχει -προφανώς- κολλημένο το διμεταλλικό, και μένει αναμμένη μόνιμα.
Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, μιά λύση είτε από το εμπόριο, είτε κατασκευή, ώστε να δώσω και στη σειρά αυτή ένα τυχαίο αναβόσβησμα.
Εννοείται ότι αναβοσβήνουν όλα τα λαμπάκια μαζί, (όταν λειτουργούν), για να μην υπάρξει κάποια παρεξήγηση με τις μοντέρνες σειρές, που κοντεύουν να γίνουν φωτορυθμικά.
Συμπληρωματικές πληροφορίες:
1) Ενώ βρήκα τρόπο συνδεσμολογίας, για να μετρήσω το ρεύμα, δυστυχώς το πολύμετρό μου μετράει μόνο συνεχές, και δεν έδωσε καμμία ένδειξη στο εναλλασσόμενο.
2) Παρ' όλα αυτά, ακόμα και σβηστά, το ωμόμετρό του μέτρησε συνολική αντίσταση της σειράς >2000kΩ (Ι= σημείο/σύμβολο ότι βρίσκεσαι έξω από την περιοχή μέτρησης με μέγιστο 2000kΩ). Αυτό, αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να σημαίνει κάποιο ρεύμα -κατά μέγιστο- 0,00011Α, ή 0,11mΑ (πάντα με 220V τροφοδοσία).
Αν εξακολουθώ να μην κάνω λάθος, αυτό πάλι σημαίνει, ότι οποιαδήποτε κι αν είναι η λύση, που ζητώ, θα πρέπει να έχει μέγιστη ισχύ 0,0242W, ή 24,2mW (mVA για περισσότερη ακρίβεια, αλλά μιάς κι είναι καθαρόαιμα ωμικά φορτία, κάν'τε ότι δεν το βλέπετε :-P).

Περισσότερες πληροφορίες:
39968 Όλη η 'παρέα'.... και 39969 το ελαττωματικό, με το 'κολλημένο' διμεταλικό έλασμα στο εσωτερικό του.
Έβαλα το Θέμα στο 'howtofixit.gr', αλλά -προφανώς- δεν πρόκειται για επισκευή, αλλά για λύση-'πατέντα'.
3) Εκεί (στο 'howtofixit.gr') ένας φίλος μου πρότεινε την ιδέα να χρησιμοποιήσω κάποιον starter 10W, ή/και 20W.
Το είχα σκεφτεί, και μάλιστα για starter 5W (τον 'μικρότερο' που -ίσως- υπάρχει).
Αλλά και πάλι... Μπροστά στα ~25mW της σειράς, θα 'συγκινηθεί' το διμεταλλικό, ώστε να λειτουργήσει:confused:
Ή δεν θα 'δει' καθόλου κύκλωμα (λόγω πολύ μεγάλης συνολικής ωμικής αντιστασης της σειράς):confused:
Το έφερα λοιπόν εδώ, μήπως και υπάρχει ήδη (ή αν μπορώ να φτιάξω) κάποια κατασκευή/κύκλωμα 'τυχαίου (εννοείται ψευδοτυχαίου) ON/OFF' με έξοδο 220V, ~24-25mW... Λέμε ίσως!
Ευχαριστώ, πάντως, εκ των προτέρων για τον χρόνο, την προσοχή, και την οποιαδήποτε ανταπόκρισή σας.
:razz:

Υ.Γ Αν το Θέμα μου αυτό είναι καλύτερο να βρίσκεται στην Κατηγορία 'Διάφορα Κυκλώματα', θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να το μετακινήσουν (αν τους είναι εύκολο !) Ευχαριστώ και πάλι!

info@kalarakis.com
17-12-12, 12:57
όσο και αν φαίνεται περίεργο ρώτα για το λαμπάκι σε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό
Πέρυσι βρήκα στου ΚΑΦΚΑ (ηράκλειο)
Αν δεις κυκλοφορούν ακόμα λαμπάκια με κανονικό χωρίς led πάρε ενα και βγάλε το διαμεταλλικό

DGeorge
17-12-12, 13:19
Νά' σαι καλά http://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gif
Ήδη από χθες, μαζί με κάποιον φίλο, βάλαμε 'σχέδιο' να ρωτήσουμε άνθρωπο μέσα στου "Μουστάκα", μήπως (λέμε) κι υπάρχουν ακόμα τίποτα σε stock, ή ο,τιδήποτε!
Πάντως κι η ιδέα σου είναι πολλή καλή!
Και πάλι νά' σαι καλά! http://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gif

katmadas
17-12-12, 13:38
Παλια υπηρχε το εξης κολπο...
Χτυπημα με το δαχτυλο οταν ειναι αναμενο η πανω σε καποια σκληρη επιφανια ετσι ωστε να ταρακουνηθει και να ξεκολησει.
Προσοχη οχι πολυ δυνατα για να μην σπασει κιολας...

djsadim
17-12-12, 14:27
αν δεν βρεις να το αντικαταστήσεις βάλε ένα σταρτερ από λάμπες φθορισμού σε σειρά. δοκίμασε για μικρή και για μεγάλη λάμπα και όποιο σου κάνει καλύτερα το κρατάς :wiink:

sakisr
17-12-12, 15:03
Ο Θανασης με προλαβε.Το σταρτερ ειναι μια λυση αλλα εχει τρελλο αναβοσβησιμο.Υπαρχει στα καταστηματα ηλεκτρικων ειδων ενα φις σαν ανταπτορας με διμεταλλικο μπαινει απο τη μια στο ρευμα και απο την αλλη συνδεεις τα λαμπακια.Ετσι δε θα χρειαστει να πειραξεις τις σειρες σου.
Αντε και καλες γιορτες.

DGeorge
17-12-12, 15:07
Παιδιά, νά' στε όλοι καλά για τις ιδέες/προτάσεις σας http://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gif


Παλια υπηρχε το εξης κολπο...


Χτυπημα με το δαχτυλο οταν ειναι αναμενο η πανω σε καποια σκληρη επιφανια ετσι ωστε να ταρακουνηθει και να ξεκολησει.
Προσοχη οχι πολυ δυνατα για να μην σπασει κιολας...Να σου πω ότι το δοκίμασα κι αυτό; Ματαιότης-ματαιοτήτων-τα πάντα ματαιότης.... Πρέπει (αν θυμαάμι καλά) να το είχε πάρει ο πατέρας μου -από τότε- ελαττωματικό. Απλώς ο πατέρας μου δεν γνώριζε γρι, από ηλεκτρολογικά, ο πωλητής του το 'πάσσαρε' για σταθερά αναμμένη σειρά, κι η αγορά έκλεισεεεε.

αν δεν βρεις να το αντικαταστήσεις βάλε ένα σταρτερ από λάμπες φθορισμού σε σειρά. δοκίμασε για μικρή και για μεγάλη λάμπα και όποιο σου κάνει καλύτερα το κρατάς :wiink:Δυστυχώς και αυτό:
...Έβαλα το Θέμα στο 'howtofixit.gr', αλλά -προφανώς- δεν πρόκειται για επισκευή, αλλά για λύση-'πατέντα'.
3) Εκεί (στο 'howtofixit.gr') ένας φίλος μου πρότεινε την ιδέα να χρησιμοποιήσω κάποιον starter 10W, ή/και 20W.
Το είχα σκεφτεί, και μάλιστα για starter 5W (τον 'μικρότερο' που -ίσως- υπάρχει).
Αλλά και πάλι... Μπροστά στα ~25mW της σειράς, θα 'συγκινηθεί' το διμεταλλικό, ώστε να λειτουργήσει:confused:
Ή δεν θα 'δει' καθόλου κύκλωμα (λόγω πολύ μεγάλης συνολικής ωμικής αντιστασης της σειράς):confused:...Όπως, όμως κι αν έχει το πράγμα, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο, το ενδιαφέρον, και την ανταπόκρισή σας.


...Υπαρχει στα καταστηματα ηλεκτρικων ειδων ενα φις σαν ανταπτορας με διμεταλλικο μπαινει απο τη μια στο ρευμα και απο την αλλη συνδεεις τα λαμπακια.Ετσι δε θα χρειαστει να πειραξεις τις σειρες σου....Τι λες μέγιστε Σάκη?:shock: Κυκλοφορεί τέτοιο πράγμα?:shock: Αν μπορείς, σε παρακαλώ, δώσε περισσότερες πληροφορίες.
...Αντε και καλες γιορτες.Παλληκάρι μου σίγουρα θα είναι Καλές μετά από τέτοια Πληροφορία:psonio:

xinoulis
17-12-12, 17:36
υπαρχουν διαφοροι χρονοδιακοπτες στα 220V που κανουν on-off και ρυθμιζεις τον χρονο που θα διαρκει. τα βρησκεις σε καταστηματα ηληκτρολογικων υλικων ή αυτοματησμων. αυτοι εχουν και αλλες επιλογες αν θελεις να ελενξεις κατι αλλο προσθετοντας καποιο ρελε πχ να σβηνει ο θερμοσηφωνας μετα απο μιση ωρα αφου τον αναψεις, να δινει καθηστερημενα ρευμα μετα απο καποια διακοπη σε ευαισθητες συσκευες κ.α.

angel_grig
17-12-12, 19:31
Kαι φυσικα υπαρχει και η λυση του ebay http://www.ebay.co.uk/itm/CHRISTMAS-LIGHTS-REPLACEMENT-BULBS-VINTAGE-PK-OF-5-12V-1-1W-PUSH-IN-FUSE-BULB-/130816287861?pt=UK_Home_Garden_Celebrations_Occasi ons_ET&hash=item1e75422475

sakisr
17-12-12, 20:02
Αν παρεις σαν δειγμα ενα λαμπακι και πας σε ενα καλα εξοπλισμενο καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου θα βρεις παρα πολλα πραγματα ισως και λαμπακια απο τις παλιες σου σειρες και το φις που σου ανεφερα.Αν τελικα δε βρεις τιποτα μπορεις να συνδεσεις εν σειρα τα λαμπακια που δεν αναβοσβηνουν με μια σειρα που αναβοσβυνει.
Μονο προσεξε τη συνδεση μη παρεις καμμια φωτια γιατι αυτα τα λαμπακια εχουν προκαλεσει πολλα προβληματα στο παρελθον.

Ακρίτας
17-12-12, 21:00
Αν είσαι συναισθηματικά δεμένος με τα λαμπάκια σου (όπως εγώ) άσε τις δοκιμές γιατί θα τα κλαίς. Φτιάξε το παρακάτω. Είναι εύκολο και δοκιμασμένο (παίζει όμως με 230 V και θέλει προσοχή, κλειστό πλαστικό κουτί κλπ.). Παράλληλα με τη R1 χρειάζεται και ένας πυκνωτής 100pF.

http://www.redcircuits.com/Page20.htm

DGeorge
17-12-12, 23:53
Ρε παιδιά, μ' έχετε κατασυγκινήσει με τον χρόνο, τις ιδέες/προτάσεις, και την ανταπόκρισή σας =P~:oops:
Νά' στε όλοι καλά!
υπαρχουν διαφοροι χρονοδιακοπτες στα 220V που κανουν on-off και ρυθμιζεις τον χρονο που θα διαρκει....Καταπληκτική και παράλληλα, απλούστατη ιδέα. Βλέπεις, αν το μυαλό κάποιου 'κολλάει' σε λύσεις τύπου διμεταλλικού, ή ηλεκτρονικού, ξεχνάει και τους χρονοδιακόπτες (ηλεκτρονικούς ή/και όχι).
Ο στόκος, Νίκο μου, είναι κακό πράγμα (ειδικά όταν τον χρησιμοποιεί κανείς στο μαλλί, αντί για GEL. Χεχε! Έχει παρενέργειες..!)
Kαι φυσικα υπαρχει και η λυση του ebay http://www.ebay.co.uk/itm/CHRISTMAS-...item1e75422475Δυστυχώς φίλε Γρηγόρη, τα λαμπάκια αυτά: 1) Ήταν 12V, ενώ τα δικά μου είναι ~22V 2) Στο SET περιλαμβάνει λαμπάκι-ασφάλεια (ώστε να καεί προστατεύοντας -ίσως- τα υπόλοιπα), αλλά δεν περιλαμβάνει λαμπάκι ON-OFF.
Έψαξα και στο ebay, αλλά και γενικότερα στο Google... Πουθενά για λαμπάκια ~22V, πολύ δε περισσότερο για λαμπάκια ON-OFF, ~22V!
Αν είσαι συναισθηματικά δεμένος με τα λαμπάκια σου (όπως εγώ) άσε τις δοκιμές γιατί θα τα κλαίς. Φτιάξε το παρακάτω. Είναι εύκολο και δοκιμασμένο (παίζει όμως με 230 V και θέλει προσοχή, κλειστό πλαστικό κουτί κλπ.). Παράλληλα με τη R1 χρειάζεται και ένας πυκνωτής 100pF.
http://www.redcircuits.com/Page20.htmΣυνονόματε φίλε Γιώργο, εννοείται ότι η εικόνα με το διάγραμμα, και τα υλικά, έγινε Bitmap (με τη μία)! ...Αύριο -βλέπεις- μπορεί να μην υπάρχει η ανάρτηση...:wiink:
Δείχνει σοβαρότατη κατασκευή, καθώς είναι και απλούστατη :wiink:

Από 'κει, που δεν είχα τίποτα, βρέθηκα να έχω και ένα κάρο επιλογές.... Μωρέ μπράααβοο! Γιά κοίτα κουστουμιές ο σακάτης!:hahahha:

Παίδες.... Δεν έχω πλέον λόγια, για να σας ευχαριστώ όλους σας, και τον καθένα ξεχωριστά.
Αληθινά αισθάνομαι ως τιμή προς εμέ, το γεγονός, τόσοι συνάδελφοι ν' ασχολούνται με το ταπεινό μου πρόβλημα!!!!
Και πάλι.... Σε όλους: Καλές Γιορτές!!!!
Νά' στε όλοι ...μα όλοι σας καλά!!!!

DGeorge
21-12-12, 13:06
Πολλή Καλημέρα σας :biggrin:
Ενημέρωση! Ενημέρωση!
....Υπαρχει στα καταστηματα ηλεκτρικων ειδων ενα φις σαν ανταπτορας με διμεταλλικο μπαινει απο τη μια στο ρευμα και απο την αλλη συνδεεις τα λαμπακια.Ετσι δε θα χρειαστει να πειραξεις τις σειρες σου....Δυστυχώς δεν βρήκα τέτοιο αντάπτορα, μετά από μιά πρόχειρη έρευνα αγοράς (εδώ - Καλλιθέα, και λίγο Αθήνα).
Ωστόσο, βρήκα έναν, και μάλιστα με ρυθμιζόμενο 'άψε-σβήσε' στο μαγαζί ενός γείτονα (πολλά χρόνια γνωστού). Το είχε για να 'παίζουν' τα σταθερά LED της βιτρίνας του... Η πρίζα όμως, που ήταν κοντά στη βιτρίνα, έκανε κακή επαφή στον αντάπτορα, κι ήταν έτοιμος να τον 'σουτάρει'.
Αφού του απέδειξα ότι έφταιγε η επαφή (κι όχι ο αντάπτορας), και τρελλάθηκε από χαρά, συμφωνήσαμε: Μετά τις Γιορτές να μου τον δώσει, να τον ανοίξω, και να 'ξεσηκώσω'/αντιγράψω το κύκλωμα (μάλλον για ηλεκτρονικό τον 'κόβω', κι όχι για αντάπτορα διμεταλλικού).
Έτσι, όταν θα έχω και τα στοιχεία αυτά, (φωτό πλακέτας πάνω-κάτω, συνδεσμολογία, κλπ) θα έχετε νεώτερά μου, για περισσότερη ενημέρωση:wiink:
Προς το παρόν, και πάλι Θερμές Ευχές http://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gif

Papas00zas
21-12-12, 13:54
Αυτόν τον καιρό θα ανεβάσω ένα σχέδιο ασπό τέτοιο σύστημα-άψε σβήσε 30ετίας-το έχω ακόμη και δουλέυει τέλεια. Έπεσες απάνω στην περίπτωση.

(Αλλά μάλλον με πρόλαβε ο φίλος σου-τώρα το είδα....:001_unsure:)
Έχω ωστόσο να σε ρωτήσω-τι σόι διμεταλλικό θερμικό λες; αυτό πρώτη φορά το ακούω-και να φανταστείς ότι έχω παραλήσια, μόνο που δεν ανάβουν.
Για το σχέδιο του άλλου Γιώργου(Ακρίτας) καλό είναι να μπουν 2 Μ/Σ 220-12 πλάτη με πλάτη πριν τη γέφυρα-γνώμη μου πάντα....

DGeorge
26-12-12, 13:02
Πολλή Καλημέρα σε όλους, και Χρόνια Πολλά!!! Να χαιρόμαστε ειδικά τις Ευγενίες, τους Ευγένιους, τους Χρήστους και τις Χριστίνες, όπως και τους Μανώληδές μας!
Αυτόν τον καιρό θα ανεβάσω ένα σχέδιο ασπό τέτοιο σύστημα-άψε σβήσε 30ετίας-το έχω ακόμη και δουλέυει τέλεια. Έπεσες απάνω στην περίπτωση.
(Αλλά μάλλον με πρόλαβε ο φίλος σου-τώρα το είδα....:001_unsure:)....Φίλε Δημήτρη, Χρόνια σου Πολλά, κι ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου. Αν το έχεις εύκολο αυτό το σχέδιο, που αναφέρεις, ανέβασέ το (εννοείται αν μπορείς) εδώ-στα ηλεκτρολογικά! ...Ή ας κρίνουν οι moderators σε ποιά κατηγορία θα ήταν καλύτερα (ηλεκτρονικά, ή ηλεκτρολογικά).
Πάντως, επειδή ο 'φίλος' μου είναι λίγο 'ιδιόρυθμος', και μπορεί να παρεξηγηθεί αν του κάνω το ανταπτοράκι του φυτίλια (προκειμένου να 'βγάλω' το σχέδιο), καλό θα ήταν να υπάρχει και το δικό σου σχέδιο! Από το 'τίποτα', καλύτερα τα δύο! :001_smile:... Δεν νομίζεις;
....Έχω ωστόσο να σε ρωτήσω-τι σόι διμεταλλικό θερμικό λες; αυτό πρώτη φορά το ακούω-και να φανταστείς ότι έχω παραλήσια, μόνο που δεν ανάβουν. )....Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου.... Ρωτάς να μάθεις: α) Τι είδους διμεταλλικό είναι αυτό που ψάχνω (όπως π.χ. των Starter σε πολύ λιγότερα Watt, και με πολύ μικρότερο/βραδύτερο ρυθμό άψε-σβήσε); ή β) Τι είδους διμεταλλικό υπάρχει μέσα στο λαμπάκι που δείχνω στη φωτό;
....Για το σχέδιο του άλλου Γιώργου(Ακρίτας) καλό είναι να μπουν 2 Μ/Σ 220-12 πλάτη με πλάτη πριν τη γέφυρα-γνώμη μου πάντα....Εννοείται ότι τόσο ο Γιώργος (Ακρίτας), όσο κι εσύ έχετε δίκιο, από την άποψη: "Με τα 220V δεν παίζουμε!" Είναι τάση γνωστή για τα σοβαρότατα ατυχήματα, που έχει προκαλέσει, όταν κι εφ'όσον βρίσκει την ευκαιρία. Αυτό που συνιστάς είναι -ουσιαστικά- μετασχηματιστής 220V/220V απομόνωσης όπως εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42872
Φυσικά και σ'ευχαριστώ για την ιδέα! Είναι ένα ακόμα μέτρο προστασίας από Ηλεκτροπληξίες και άλλα 'χαρωπά' συναφή.
Και πάλι νά' σαστε όλοι καλά, και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον, το σχέδιό σου φίλε Δημήτρη.
Παίδες! Αν δεν τα πούμε.... Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!!!!:psonio:http://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gifhttp://www.freestuff.gr/forums/images/smiles/icon_drink.gif