PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμετάδοση ψηφιακού σήματος



xlife
18-12-12, 03:35
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει τι πρέπει να κοιτάξω για αναμετάδοση τηλεοπτικού ψηφιακού σήματος. Θέλω να κάνω αναμετάδοση των ψηφιακών καναλιών της Digea όμως έχω μπερδευτεί λίγο αυτό που έχω βρει αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τη δουλειά μου είναι εδώ http://www.msselectronics.gr/el/eshop/68-ikusi-multimedia/281-gap-fillers/ikusi/2689-ikugaf-cl2/1-gap-filler-2-digital-stream/itemid-182-dp1?vmcchk=1 αυτό που με μπερδεύει είναι ότι λέει ότι είναι για 2 κανάλια, εννοεί ότι είναι για 2 τηλεοπτικά κανάλια η για 2 τηλεοπτικές συχνότητες που περιέχουν 10 τηλεοπτικά κανάλια πχ. Βέβαια λόγο του ότι θα χρησιμοποιηθεί για ημιεπαγγελματική χρήση θα ψάξω αρκετά αλλά πάντα ξεκινάω με ερωτήσεις εδώ. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει και έχει να μου προτείνει κάτι να μου παραθέσει εδώ το link Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sigmacom
18-12-12, 04:34
Να έχεις υπόψιν σου ότι η αναμετάδοση της Digea από οποιονδήποτε άλλο, είναι παράνομη και τα κυνηγάει η ΕΕΤΤ.
Το συγκεκριμένο σετ που παραθέτεις (δυο τεμάχια TPC-010 + ένα HRA125) είναι για δυο τηλεοπτικές συχνότητες, από 75mW RMS στην κάθε μια.
Είναι πολύ αξιοπρεπή μηχανάκια, και με στάθμη λήψης >=40dBμV παίζουν απρόσκοπτα ψηφιακό σήμα, με ελάχιστη επιβάρυνση στο MER.

Το TPC-010 δεν κάνει για περιπτώσεις αναμετάδοσης στην ίδια συχνότητα. Αν θες να εκπέμπεις στην ίδια συχνότητα που λαμβάνεις, χρειάζεσαι τα QRA-110 (τα οποία είναι ακριβότερα όμως).
Αν παίρνεις σήμα από ανακλάσεις κλπ, με αποτέλεσμα υψηλό BER / χαμηλό MER, τότε χρειάζεσαι TGT-100 (αναγεννητής DVB-T, επίσης ακριβά - αλλά κορυφαία!).