PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φούρνο...



DjoRDjeVIc
19-12-12, 19:57
Καλησπέρα δεν είμαι ηλεκτρολόγος απλά σας παραθέτω το πρόβλημα μου και θέλω την βοήθεια σας. Έχω σπίτι ένα φούρνο ο οποίος μερικές φορές στο μισάωρο σταματάει. Άλλες φορές μπορεί να ολοκληρώσει και το φαγητό, δλδ να δουλεύει πάνω από ώρα χωρίς πρόβλημα. Φώναξα έναν τεχνικό και μου πε ότι έχει πρόβλημα το ρολόι που οπλίζει τον φούρνο, και πήρα μια τιμή για το ανταλλακτικό στα 300 ευρω!!( 400 ξεκινάνε οι καινούργιοι φούρνοι). Απλά άλλες φορές όταν είχε παρόμοιο πρόβλημα έρχοταν ένας άλλος τεχνικός άλλαζε τον θερμοστάτη και όλα καλα! Αυτό το ρολόι οπλισμού ξέρει κανεις τι είναι και γιατι έχει τοσο ακριβα; Μήπως είναι πάλι ο θερμοστάτης; Ο φούρνος είναι bosch! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

jimnaf
19-12-12, 22:08
Αν κάνεις χρήση του προγραμματισμού ψησίματος τότε ναι μπορεί να έχει σχέση το ρολόι σε συνδυασμό με τον θερμοστάτη.
Αν όμως κάνει χειροκίνητα την δουλειά σου τότε θερμοστάτης.
Άλλαξε τον θερμοστάτη που είναι σχετικά φτηνός και βλέπεις μετά τι κάνεις.

DGeorge
19-12-12, 22:12
Καλησπέρα σου!
Να υποψιαστώ, ότι μιλάμε για φούρνο μικροκυμάτων;
(Στον παπά, στον γιατρό, και στον τεχνικό δεν κρύβουμε τίποτα!):001_smile:
Τι φούρνος,
Όπως και νά'χει, υπάρχει χρονόμετρο -στον φούρνο σου- για να ορίζεις τη διάρκεια ψησίματος; (Πιθανόν να εννοεί κάτι τέτοιο.)
Αν υπάρχει όντως χρονόμετρο ψησίματος, μόνο ειδικός (ηλεκτρολόγος) θα μπορούσε να ελέγξει, αν όντως φταίει αυτό, ή όχι.
Είναι πολύ απλό, για τον ειδικό, να βραχυκυκλώσει το χρονόμετρο, και να 'βάλει' εμπρός (ON) τον φούρνο. Έτσι -παρακάμπτοντας- το χρονόμετρο ο φούρνος λειτουργεί -απλώς- βάσει του θερμοστάτη (αν είναι κοινός φούρνος).
Αν ο φούρνος είναι μικροκυμάτων, καλό θα είναι ο θερμοστάτης -στη δοκιμή- να είναι στο ελάχιστο (απόψυξη), διότι η συσκευή πλέον δεν ελέγχεται από χρονόμετρο!
Αν ο φούρνος δεν λειτουργεί, παρά το 'βραχυκυκλωμένο' χρονόμετρο, τότε μάλλον οι υποψίες πέφτουν στον θερμοστάτη...
Προσοχή!! Γράφω "υποψίες", καθώς δεν αποκλείεται η 'αισχρή' περίπτωση να φταίνε και τα δύο εξαρτήματα: θερμοστάτης και χρονόμετρο.
Προσοχή!! Επαναλαμβάνω: (Πολύ περισσότερο, αφού -όπως πολύ καλά λες- δεν είσαι ηλεκτρολόγος) Αυτές τις δοκιμές πρέπει να τις κάνει 'ειδικός' (ηλεκτρολόγος)!
Η όλη Ιστορία έχει να κάνει με 220Volt, τάση που έχει κοστίσει ζωές σε Ειδικούς και Ανειδίκευτους.
Ο Ειδικός θα γνωρίζει, περισσότερο/καλύτερα από εσένα, να πάρει κάποια προστατευτικά μέτρα, ώστε να κινδυνέψει λιγότερο.:wiink:

DjoRDjeVIc
20-12-12, 00:41
Ευχαριστώ και τους 2. Ναι δεν το έκανα πιο συγκεκριμένο. Είναι φούρνος απλός και όχι μικροκυμάτων. Προφανώς ο ηλεκτρολόγος που ήρθε, με αυτό που είπε ( ρολόι που οπλίζει τον φούρνο) προφανώς δεν εννοούσε ότι έχει να κάνει σε σχέση με χρονόμετρο ψησίματος και τέτοια. Προφανώς είναι δικιά τους ορολογία. Όπως λεει ο jimnaf θα αλλάξω θερμοστάτη γιατί τα συμπτώματα είναι ίδια, όταν σβήσει ο φούρνος δεν ξαναπαίρνει μέχρι να κρυώσει.

Πάντως αν κάποιος έχει ξανακούσει αυτό το ανταλλακτικό ας μου πει την ακριβή ονομασία του για να μπορέσω να το ψάξω μήπως το βρω πιο φθηνά. Ευχαριστώ πολύ!

Κυριακίδης
20-12-12, 01:49
θα αλλάξω θερμοστάτη γιατί τα συμπτώματα είναι ίδια, όταν σβήσει ο φούρνος δεν ξαναπαίρνει μέχρι να κρυώσει.

Πόσες φορές θα αλλάξεις θερμοστάτη? ... μέχρι που θα πάει αυτό? Το παραπάνω (με μπλε κείμενο) μου θύμισε ένα εγχειρίδιο χρήσης της Bosch όπου δεν μπορώ να θυμηθώ που ... και το παραπάνω συμβάν το εξηγούσε σαν φυσιολογικό. Δεν μπορώ να θυμηθώ επίσης τώρα αυτήν την στιγμή για πιο λόγο το έφτιαξαν έτσι
Δηλαδή υπονοώ ότι ίσως και να μην είναι βλάβη ... αν έχεις το εγχειρίδιο χρήσης αυτής της κουζίνας καλύτερα διάβασε για αυτήν την περίπτωση .
Αν και δεν βάζω στοίχημα .... ήταν κάτι σαν να έλεγε ότι μετά από την χρήση και ολοκλήρωση μαγειρέματος με τον χρονοδιακόπτη ... έπρεπε όπως στην περίπτωση εδώ να κρυώσει ο φούρνος (για κάποιο λόγο ) (ίσως και μετά από κάποια ξαφνική διακοπή ? ρεύματος?) ... και για να επανέλθει και να είναι έτοιμο ξανά για το επόμενο μαγείρεμα ... γινόταν μια επέμβαση στα πλήκτρα του χρονοδιακόπτη κτλ.