PDA

Επιστροφή στο Forum : γείωση σε πολυκατοικία



darthtony
20-12-12, 15:37
στην πολυκατοπικία που μένω, η γείωση ήταν αρχικά πιασμένη στο δίκτυο ύδρευσης. όταν άλλαξε η ευδάπ τις σωληνώσεις σε πλαστικές μπήκε 1 ηλεκτρόδιο χαλκού στο χώμα(μαζί με αυτό είναι ενωμένο και ένα κομμάτι των σωληνώσεων ύδρευσης του κτιρίου, που είναι γαλβανιζέ). επειδή υπάρχει χώρος, λέμε να βάλουμε άλλα 2 ηλεκτροδια, ώστε να γίνει τρίγωνο.(η απόσταση μεταξύ τους θα είναι γύρω στα 3,5-4m και θα μπούνε κοντά στις ρίζες 2 δέντρων, ώστε να ποτίζονται). το θέμα είνια με τι αγωγό να συνδεθούνε? Στην πολυκατοικία είναι 3 διαμερίσματα, τα δύο έχουν 16mm^2 αγωγούς γείωσης και το ένα 25mm. να βάλουμε 16 ή 25? επίσης μήπως είναι προτιμότερο το κομμάτι του καλωδίου που θα είναι μέσα στο χώμα να γυμνωθεί τελείως?

leosedf
20-12-12, 16:27
Ο αγωγός γείωσης νομίζω είναι γυμνός και μοιάζει κάπως έτσι:
http://www.elvhx.gr/images/310-9.jpg
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα 25mm και άνω και τον αγωγό τον θάβεις και αυτόν.

darthtony
20-12-12, 17:42
πώς τον ζητάω αυτόν? στο κατάστημα με το ηλεκτρολογικό υλικό απότι κατάλαβα θα μου έδεινε απλό καλώδιο.(δεν το αγόρασα ακόμη)

gkouk
20-12-12, 18:07
Το 25mm που βγαινει απο το ενα διαμερισμα μου φαινεται υπερβολικο, τι παροχη εχει? ποσο μεγαλο ειναι το διαμερισμα? ( χωρις να σιμενει οτι αυτο ειναι κακο, οσο πιο χοντρο τοσο καλυτερα, χωρις υπερβολες βεβαια.)
Τωρα στο θεμα του καλοδιου γειωσεως για ολα τα διαμερισματα σιγουρα 25mm και πανω, και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι γυμνος αγωγος χαλκου,η διατομη παιζει τον κυριο λογο. Ισα ισα που εγω το παρναω μεσα σε σπυραλ για προστασια, μην το κοψει κανενας κηπουρος με καμια τσαπια... Αρκει να εχεις καλες συνδεσεις με τα ηλεκτροδια γειωσεως!!!
Ζητας ΝΥΑ 25mm ή 35mm κιτρινο(γειωσης)

darthtony
20-12-12, 20:22
είναι ένα διόρωφο διαμέρισμα με 3x100 παροχη.

xrhstosmp
20-12-12, 22:04
είναι ένα διόρωφο διαμέρισμα με 3x100 παροχη.

μαλλον χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιον ειδικο.
μπορει να μπλεξεις τα πραγματα αντι να τα κανεις καλυτερα.

gkouk
21-12-12, 02:14
είναι ένα διόρωφο διαμέρισμα με 3x100 παροχη.

?????????????????? αρκετα μεγαλη για σπιτι... τι καταναλωσεις εχει και εχει τετοια παροχη???( σπιτι βιοτεχνια ειναι..) σιγουρα πας για 35mm και πανω.. και θελει καλο τριγωνο, να πιασει καλη τιμη γειωσης.. εγω μπορει να εβαζα και ''Ε''

JOUN
21-12-12, 02:15
Μισο λεπτο καπου σε χανω..Υπαρχει διαμερισμα με παροχη 3x100;;;Δηλαδη νουμερο 4;Και μαλιστα σε παλια πολυκατοικια;(Αυτο το συμπεραινω επειδη λες οτι ειχε γειωση στους σωληνες)
Εισαι σιγουρος οτι ειναι οπως τα λες τα πραγματα;

dalai
21-12-12, 06:30
η γειωση δεν ειναι καλο να ποτιζεται.Αρχικα διμιουργει καλυτερες τιμεσ γειωσης.αργοτερα ομως τα στοιχεια οξειδωνονται και η τιμη της γειωσης πεφτει δραματικα.Ρωτα εναν ειδικο καλυτερα που να διαθετει και γειωσομετρο

darthtony
21-12-12, 13:26
η γειωση δεν ειναι καλο να ποτιζεται.Αρχικα διμιουργει καλυτερες τιμεσ γειωσης.αργοτερα ομως τα στοιχεια οξειδωνονται και η τιμη της γειωσης πεφτει δραματικα.Ρωτα εναν ειδικο καλυτερα που να διαθετει και γειωσομετρο
καλά μήν νομίζεις οτι πέφτει το νερό με τους τόνους, ανα τριήμερο το καλοκαίρι ποτίζεται.


Μισο λεπτο καπου σε χανω..Υπαρχει διαμερισμα με παροχη 3x100;;;Δηλαδη νουμερο 4;Και μαλιστα σε παλια πολυκατοικια;(Αυτο το συμπεραινω επειδη λες οτι ειχε γειωση στους σωληνες)
Εισαι σιγουρος οτι ειναι οπως τα λες τα πραγματα;
ναι τέτοια παροχή έχει γιατί όταν φτιάχτηκε ήταν φτηνά :-P(δέν έχει κάποια ιδιαίτερα μεγάλη κατανάλωση)

dalai
21-12-12, 17:15
οταν ποτιζεις το χωμα το ξεπλενεις και απο τα αλατα του. Γενικα μην τα απλοποιητε ολα με ενα ελα μωρε...ή καντο σωστα ή μη το κανεις καθολου

xinoulis
23-12-12, 12:42
οταν ποτιζεις το χωμα το ξεπλενεις και απο τα αλατα του. Γενικα μην τα απλοποιητε ολα με ενα ελα μωρε...ή καντο σωστα ή μη το κανεις καθολου

Εμενα μου εχει τυχει σε τριγωνο που εβαλα σε κηπο να μετρησω 45Ω γειωσει. Αρα δεν πρεπει να παιζουμε με αυτα. ειτε ετσι ειτε αλλοιως πρεπει να μπαινει βελτιωτικο για να εισαι σιγουρος για πολλα χρονια (αφου φτασεις την γειωση στην επιθυμητη τιμη )

darthtony
22-01-13, 20:42
Τελικά παίζει πρόβλημα λόγω βράχου από κάτω. Στην ανάγκη μπορούν να μπούν στην ευθεία τα τρία ηλεκρόδια, ή να φτιαχτεί νέο τρίγωνο σε μεγαλύτερη απόσταση και να συνδεθεί με το ήδη υπάρχον ηλεκτρόδιο?