PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΩΔΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ



gg4a
21-12-12, 18:40
ΚΑΛΣΗΠΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΑΚΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 12 ΒΟΛΤ 55 ΑΜΠΕΡ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.40069

GiwrgosTH
21-12-12, 18:56
Τα καλώδια δείχνουν μια χαρά εξωτερικά.
Όμως δεν ξέρεις α) τι διάμετρο σύρμα έχουν και β) αν είναι σωστά κολλημένες οι τσιμπίδες.
Τα βασικά δηλαδή. Ο χαλκός πλέον κοστίζει ακριβά και σε αρκετά καλώδια βλέπεις μια τεράστια διάμετρο εξωτερικά και μια τρίχα εσωτερικά.
Αυτό που με ανησυχεί είναι η υπερβολή, που γράφουν 3000 Α!!! Αν έγραφαν 100 θα ήταν οκ :001_tt2:
Δοκίμασέ τα πάντως, το πολύ πολύ να λιώσουν, ζημιά δε θα κάνεις.

p.gabr
21-12-12, 19:04
3000 ΑΜP!!!!!!!!

Kαλα βρε παιδια δεν τους ελέγχει κανείς;
Άλλα και αυτοί που το γράφουν δεν έχουν λίγη τσίπα;

Γιώργοη ερώτηση σου απαντήθηκε προηγουμένως. Δοκίμασε το

mike_gr
21-12-12, 20:07
τραβα παρε καλωδιο σιλικονουχο για ηλεκτροκολληση τεσσερα μετρα,δυο μαυρες και δυο κοκκινες τσιμπιδες,κολλησε τα καλωδια στις τσιμπιδες και εχεις το κεφαλι σου ησυχο,αυτα τα καλωδια στην φωτο μια φορα θα δουλεψουν και αν στην περιπτωση του τρακτερ σου

leosedf
21-12-12, 20:19
Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ λεπτά μέσα, πρόσφατα πέταξα δυο καλώδια και κράτησα μόνο τους ακροδέκτες, αντικατέστησα με 70mm το καλώδιο.
Μέσα είναι 2-4mm καλώδιο.

gg4a
21-12-12, 21:10
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ.

xrhstosmp
21-12-12, 22:54
το 3000amp θα το εχουν δηλωσει ως μοντελο-τυπος οποτε δεν μπορουν να το κανουν τπτ. εγω θα προτεινα στο φιλο μας να τα παει πισω να παρει τα λεφτα του αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι διαθεσιμος να δωσει 50-70 ευρω να παρει κανονικα καλωδια......

lepouras
21-12-12, 23:20
Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολύ λεπτά μέσα, πρόσφατα πέταξα δυο καλώδια και κράτησα μόνο τους ακροδέκτες, αντικατέστησα με 70mm το καλώδιο.
Μέσα είναι 2-4mm καλώδιο.

όπως σωστά είπε ο Κωνσταντίνος. σε κάποια που είχα πάρει αμφιβάλω αν ήταν και 2.5 και έκανα το ίδιο. 25αρια καλώδια και μια χαρά παίζουν τώρα.

thant
02-05-13, 18:00
Καλησπερα. θελω να κανω μια ερώτηση αλλα για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θα την κανω εδω...

Διάβασα στο ιντερνετ δυο διαφορετικούς τροπους για να ξεκινήσεις ενα αυτοκίνητο με άδεια μπαταρια.
Εχουμε συνδέσει τα καλωδια κανονικά και εχουμε βαλει μπρος για 4-5 λεπτα το αυτοκίνητο του δότη. Ποιος ειναι ο πιο σωστός τρόπος για να βαλεις μπρος το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία?

1. Θέτουμε σε λειτουργία το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία, γυρνώντας το κλειδί στη μίζα και ταυτόχρονα πατάμε ελαφρώς το γκάζι στο αυτοκίνητο του δότη, έτσι που να λειτουργεί ο κινητήρας περίπου στις 2000 στροφές.
2. Πριν βάλουμε σε λειτουργία το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία, σβήνουμε το αυτοκίνητο του δότη.

Τι ισχύει απο τα δυο?

makatas
02-05-13, 18:15
To 1, αλλά συνήθως με λίγο περισσότερες στροφές για να δίνει φουλ το δυναμό (3000-4000)

ioannischristo
02-05-13, 18:44
Θανάση (thant) Καλησπέρα,
Στην θέση σου θα έβαζα την μπαταρία σε ένα φορτιστή μερικές ώρες αρκεί να μην είναι βραχυκυκλωμένη, για να πάρει λίγο τα πάνω της με μετά θα την έβαζα στην θέση της.

Το επικίνδυνο είναι να μην ξέρεις τι γίνεται στην μπαταρία που έχει αδειάσει και άντε να ξεκολλήσεις το σχεδόν ηλεκτροπονταρισμένο καλώδιο λόγο βραχυκυκλωμένης μπαταρίας και έκανες ζημιά και στην "βοηθητική" μπαταρία ή ακόμα χειρότερα στο "βοηθητικό" όχημα. Καλού κακού να έχεις και έτοιμο ένα πυροσβεστήρα που λειτουργεί. Η αιτία γνωστή..... Ελπίζω σε αίσιο τέλος της περιπέτειας σου. Μπορεί να είναι χρονοβόρο αλλά και αντιοικονομικό αυτό που σου προτείνω αλλά είναι και το πιο σίγουρο.

thant
03-05-13, 00:36
Θανάση (thant) Καλησπέρα
Καλησπέρα Γιάννη.
Να διευκρινίσω οτι την διαδικασία με τα καλωδια την εκανα πριν 3 μερες χωρις όμως να ειμαι σιγουρος για το αν εκανα σωστα την διαδικασία. Επειδή ομως καποια στιγμή μπορει να χρειαστεί να το ξανακάνω θα ηθελα να ειμαι σίγουρος οτι το κανω σωστά.

Τωρα για τον φορτιστή που μου λες, δυστυχως δεν εχω, αλλά αν μείνεις στον δρόμο θα ψάχνεις για φορτιστή?
Τα υπόλοιπα που είπες με ζημιες και πυροσβεστηρες με τρομοκράτησαν. Μονο κράνος που δεν μου είπες να φοράω.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου.

ioannischristo
03-05-13, 02:39
Θανάση, δεν είχα καμία πρόθεση για κάτι τέτοιο.

Εάν έχει ξανασυμβεί και μάλιστα πολύ πρόσφατα όπως λες κάτι τέτοιο δεν θα υπάρχει (μάλλον) θέμα βραχυκυκλωμένης μπαταρίας (θέλω να πιστεύω)... μπορείς να βάλεις λοιπόν τα καλώδια σου όπως σου έχουν πει και άλλοι εδώ (πχ. σε λειτουργία το αυτοκίνητο Β, με περίπου 2-3 χιλιάδες στροφές) βάλε μπροστά και άστο να λειτουργεί για αρκετή ώρα. Τώρα το θέμα το είναι ότι εάν το αυτοκίνητο σου είναι καινούργιο και έχεις συχνό θέμα με την μπαταρία τότε άλλαξε την γιατί η μεγάλες μεταβολές τόσο σε τάση όσο και σε ένταση όπως γνωρίζεις δεν αρέσουν στα ηλεκτρονικά μέρη. Να σου υπενθυμίσω ότι το θέμα της τροφοδοσίας τους σε περίπτωση που είναι και σε εγγύηση το όχημα σου δεν σου τα καλύπτει καμία αντιπροσωπεία. Τυπική απάντηση μετά την "διάγνωση" που λένε οι εταιρείες, "Λυπούμαστε αλλά δεν καλύπτεστε από την εγγύηση διότι έχει καταγραφή στον "εγκέφαλο του οχήματος σας" ότι προϋπήρχε πρόβλημα στο όχημα και θα έπρεπε να το φέρεται για να το ελέγξουμε και να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες ή αντικαταστάσεις του/των παθητικών υλικών για να ισχύει η εγγύησή σας. Το κόστος της αποκατάστασης τώρα ανέρχεται σε.... ευρώ" και εκεί παθαίνεις το εγκεφαλικό.

Τώρα Θανάση όσο αφορά το κράνος εάν κίνησε σε χώρους που τα μέτρα ασφαλείας είναι υποχρεωτικά, τότε ναι, το κράνος είναι απαραίτητο και να το φοράς!!!! (Πλάκα κάνω)

Σου εύχομαι να έχεις, και όλος ο κόσμος να έχει, καλή ανάσταση με λιγότερα προβλήματα και με περισσότερη υγεία, χαρά, ευτυχία, και δουλειά. (α και παγκόσμια Ειρήνη....Αυτό από τα καλλιστεία είναι....)

FOTIS 1525
03-05-13, 03:44
Το 2, θα πω εγώ, γιατί έτσι τουλάχιστον διάβασα στο manual του vw μου, έτσι γράφει και στο mercedes του κουμπάρου μου, έτσι και στο renault του ξάδελφού μου.
Για να είμαι ειλικρινής και εγώ για πολλά χρόνια το 1. εφάρμοζα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έπρατα σωστά, απλά έκανα ότι μου είχαν δείξει κάποιοι άλλοι όχι απαραίτητα σχετικοί.
Σου προτείνω και σένα Θανάση thant, όπως και σε όσους αμφιβάλουν, να ρίξουν μια ματιά στο δικό τους manual.

Κυριακίδης
03-05-13, 10:44
1. Θέτουμε σε λειτουργία το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία, γυρνώντας το κλειδί στη μίζα και ταυτόχρονα πατάμε ελαφρώς το γκάζι στο αυτοκίνητο του δότη, έτσι που να λειτουργεί ο κινητήρας περίπου στις 2000 στροφές.
2. Πριν βάλουμε σε λειτουργία το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία, σβήνουμε το αυτοκίνητο του δότη.

Τι ισχύει απο τα δυο?

Και τα 2 ισχύουν ... αλλά όμως..

Η περίπτωση 2 νομίζω δεν διατυπώθηκε σωστά και ευνόητα .... γιατί έτσι όπως το γράφει δεν θα πάρει μπροστά το αυτοκίνητο με την άδεια μπαταρία (με την λογική ότι καμία μπαταρία δεν μπορεί να φορτίσει μόνοι της σε 4-5 λεπτά διασύνδεσης (με το άλλο αυτοκίνητο) . και ότι επίσης χρειάζεται ταυτόχρονα τα επιπλέον αμπέρ που δίνει ο "δότης" για να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο του "λήπτη" .

Το 2 για ποιο σωστά νομίζω θα έπρεπε να τεθεί περίπου ως ..... Μετά την διαδικασία σύνδεση "δότη" - "λήπτη" και εφόσον πάρει μπροστά το αυτοκίνητο του "λήπτη" , πρέπει να σβήνουμε το αυτοκίνητο του "δότη" προτού αφαιρέσουμε τα καλώδια .

“Βάλτε μπροστά" το όχημα με τη φορτισμένη μπαταρία και αφήστε τον κινητήρα να δουλεύει στο ρελαντί. Μετά "βάλτε μπροστά" τον κινητήρα του αυτοκινήτου με την αποφορτισμένη μπαταρία και σιγουρευτείτε ότι λειτουργεί κανονικά. Σβήστε τον κινητήρα του οχήματος με τη φορτισμένη μπαταρία και αποσυνδέστε τα καλώδια με την αντίστροφη σειρά απ' ό,τι τα συνδέσατε.

Και σχετικά θέματα παρακάτω

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/23869.asp

http://www.kiriazisbatteries.gr/full_news.php?newsid=25

thant
03-05-13, 18:29
Η περίπτωση 2 νομίζω δεν διατυπώθηκε σωστά και ευνόητα ....
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/23869.asp

http://www.kiriazisbatteries.gr/full_news.php?newsid=25

Εγω το 1 έκανα οταν έμεινα απο μπαταρία αλλα καπου ειδα το 2 και μπήκα σε σκέψεις μήπως και το εκανα με λάθος τροπο. Μάλλον εχεις δίκιο και δεν το διατύπωσαν σωστά. Τωρα για τον Φώτη παραπάνω που λεει οτι το 2 υπάρχει σε manual με ψιλομπέρδεψε.

Τα δυο λινκ που έβαλες εχουν μια διαφορά στη σειρά που βάζουμε τα καλώδια.
Το ενα λεει οτι "Πρώτα συνδέστε το κόκκινου καλώδιο με το θετικό πόλο της αποφορτισμένης μπαταρίας" και το άλλο "Πρώτα συνδέστε το κόκκινο καλώδιο με το θετικό πόλο της γεμάτης μπαταρίας".

Ειναι τόσες πολλές οι απόψεις στο ιντερνετ που μερικές φορες αντί να σε βοηθάνε σε μπερδεύουν περισσότερο. Αυτό έπαθα και εγώ..:001_tongue:

micalis
12-05-13, 11:13
Φιλε Θαναση.Υπαρχουν ΔΥΟ λογοι που μπορει να μεινη ενα οχημα απο ρευμα.Ο ενας ειναι να ειναι πεσμενη η μπαταρια,οποτε παμε με το οχημα του δοτη δουλευοντας και συνδεουμε τα καλωδια,πρωτα τα ++ και μετα τα == και βαζουμε μπροστα.Ο δευτερος λογος ειναι να εχουμε ξεχασει καποια καταναλωση και να εχει ξεφορτιστη η μπαταρια οποτε παμε με το οχημα του δοτη και με ΣΒΗΣΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ συνδεουμε τις μπαταριες.Αφου κανουμε ενα τσιγαρο (5 λεπτα) βαζουμε μπρος το οχημα του ΔΟΤΗ και ακολουθως του ληπτη.Σε καμμια περιπτωση δεν "γκαζωνουμε".Στην πρωτη περιπτωση ενδεικνεινται "χοντρα" καλωδια και στη δευτερη "ψιλα".