PDA

Επιστροφή στο Forum : Περασμα καλωδιου τηλεορασης μεσα απο τον τοιχο.



bchris
23-12-12, 17:36
Γεια σας και καλες γιορτες.
Θελω να βαλω μια τηλεοραση στην κρεβατοκαμαρα, αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχει πριζα τηλεορασης το δωματιο.
Η μοναδικη πριζα τηλεορασης ειναι στο σαλονι, σχεδον στην αλλη ακρη του σπιτιου...

Σκεφτομαι λοιπον να ανοιξω τα κουτακια διακλαδωσεως στους τοιχους και να περασω απο εκει μεσα το καλωδιο.

Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποιο πιο λεπτο καλωδιο τηλεορασης απο το κλασικο και απο την εμπειρια σας, αν υπαρχει χωρος μεσα στις σωληνες για το επιπλεον καλωδιο.

Paulos
23-12-12, 18:15
αν κουτάκια διακλαδώσεως εννοείς του ρεύματος δεν θα το συνιστούσα γιατί είναι πιθανό να προσβάλλεται το σήμα από το ρεύμα που περνάει από τα διπλανά καλώδια. όσο για το καλώδιο πρέπει να έχει οπωσδήποτε μπλεντάζ αλλα δεν ξέρω αν υπάρχουν και μικρότερες διατομές από το συνηθισμένο

briko
23-12-12, 18:25
μονοκατοικία η πολυκατοικία?
αν ειναι μονοκατοικία υπάρχουν μπλενταζ πολύ ψιλά --ακόμα και μικροφώνου θα δοκίμαζα. Αν έπιανε και δεν είχα παρεμβολές όπως είπε ο προηγούμενος εχει καλώς αν όχι τι είχαμε τι χάσαμε.
Αν είναι πολυκατοικία δεν θα συνιστούσα τέτοιες αλλαγές γιατί μπορεί (είναι σίγουρο) να παρεμβάλλει και άλλα διαμερίσματα όποτε μπορεί και να φας ξύλο.

plouf
23-12-12, 18:29
υπάρχουν τα RG59 κ.α. όλα τα ομοαξονικα για μικρες αποστάσεις κάνουν.

το θέμα ειναι οτι μέσα απο το ρεύμα δεν προτείνεται πραγματι.

η πλέον σύνηθες λύση ειναι τρυπά στο τοίχο και μπαλκόνι, ταβανιασμα πανω γωνια και μετά μέσα σε κάθε δωμάτιο που θέλεις. !!!

bchris
23-12-12, 19:25
Εχετε δικιο, αλλα εχω ανοιξει τρυπες για τα καλωδια των ασυρματων.
Εχω ανοιξει τρυπες για να κρεμασω την τηλεοραση στο σαλονι στον τοιχο.
Θ' ανοιξω τρυπες για να κρεμασω την 2η τηλεοραση στην κρεβατοκαμαρα...
Αρχιζει να μεγαλωνει πολυ το εμβαδον των τρυπων :mrgreen:

Και το σπιτι το νοικιαζω δεν ειναι δικο μου.
Ακομα, ο σπιτονοικοκυρης μου ειναι ενας χρυσος ανθρωπος και γι αυτο ελεγα να μπω σ' ολη αυτη την διαδικασια, μπας και γλιτωσω απο καμμια τρυπα!

Τελως παντων, θα δω τι θα κανω.
Ευχαριστω πολυ ολους σας.

Αντε και καλες μας γιορτες και παλι.

katmadas
24-12-12, 11:52
Καλημερα...

Οταν φυγεις απο το σπιτι αν τις στοκαρεις ολα καλα:lool:.
Και εγω στην ιδια φαση ειμαι και εκανα μεχρι και τρυπα για μπουρι!
Συνενοηση να υπαρχει και ολα γινονται!