PDA

Επιστροφή στο Forum : Γειωση 72 V ?



gkouk
24-12-12, 18:13
Ανακαλυπψα εντελως τυχαια οτι στο σπιτι μου, σε μια γραμμη η γειωση εχει 72 V. Δηλαδη οταν βγαζω το καλωδιο της γειωσης μιας γραμμης φωτισμου απο τη μπαρα γειωσης (μιλαω για μεσα στον πινακα ) και βαζω πολυμετρο μεταξυ του καλοδιου κ της μπαρας, μου δειχνει 72V... και το ρελε διαροης δεν πεφτει. Τι σιμενει τωρα αυτο? Αμελητεα διαροη 72v(!!!!!?) απο καποιο φωτιστικο ή συσκευη?
Το ρελε παντως ειναι καινουργιο(2 ημερων) και λειτουργει, το δοκιμασα (δεν το μετρησα) με ουδετερο-γειωση. Δεν το εψαξα περισοτερο λογο χρονου, αλλα εχω ταση στη γειωση!!!!! και δεν το ηξερα! οπως πιστεβω οτι μπορει να υπαρχουν και αλλοι με το ιδιο θεμα και δεν θα το ξερουν.. εχω συναντησει σε ανακαινισεις παλιων σπιτιων, που ξηλωνουμε τα παλια καλωδια για να παεραστουν καινουρια, λιωμενες γειωσεις σε κουτια διακλαδωσης.
Τι μπορει να ειναι?
Σας Ευχαριστω προκαταβολικα!! ..και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!:biggrin:

xampos
24-12-12, 18:18
συνδεσε την γειωση ξανά πάνω στην μπάρα και μέτρα την τάση μεταξύ φάσης και γείωσης καθώς και γείωση στον ουδέτερο

gkouk
24-12-12, 18:25
συνδεσε την γειωση ξανά πάνω στην μπάρα και μέτρα την τάση μεταξύ φάσης και γείωσης καθώς και γείωση στον ουδέτερο

Φαση-γειωση δειχνει κανονικα δηλ. 230V , ουδετερο-γειωση αν θυμαμαι καλα κατι λιγα 3,2 αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος..
θα τα ξανα δω λιγο καλυτερα..

Κωστης
25-12-12, 13:55
Ανακαλυπψα εντελως τυχαια οτι στο σπιτι μου, σε μια γραμμη η γειωση εχει 72 V. Δηλαδη οταν βγαζω το καλωδιο της γειωσης μιας γραμμης φωτισμου απο τη μπαρα γειωσης (μιλαω για μεσα στον πινακα ) και βαζω πολυμετρο μεταξυ του καλοδιου κ της μπαρας, μου δειχνει 72V... και το ρελε διαροης δεν πεφτει. Τι σιμενει τωρα αυτο? Αμελητεα διαροη 72v(!!!!!?) απο καποιο φωτιστικο ή συσκευη?
Το ρελε παντως ειναι καινουργιο(2 ημερων) και λειτουργει, το δοκιμασα (δεν το μετρησα) με ουδετερο-γειωση. Δεν το εψαξα περισοτερο λογο χρονου, αλλα εχω ταση στη γειωση!!!!! και δεν το ηξερα! οπως πιστεβω οτι μπορει να υπαρχουν και αλλοι με το ιδιο θεμα και δεν θα το ξερουν.. εχω συναντησει σε ανακαινισεις παλιων σπιτιων, που ξηλωνουμε τα παλια καλωδια για να παεραστουν καινουρια, λιωμενες γειωσεις σε κουτια διακλαδωσης.
Τι μπορει να ειναι?
Σας Ευχαριστω προκαταβολικα!! ..και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!:biggrin:
Καλημερα και Χρονια Πολλα: χαλασμενος ο ρελες διαροης, ετσι γινεται οταν ειναι χαλασμενος γεφυρωνεται η γειωση, αντικατασταση οποσδηποτε.

billtsig
25-12-12, 15:20
καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε κωστα αυτό που λες μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί συνήθως οι ΔΔΕ έχουν υποδοχή μόνο για φάση και ουδέτερο

spiroscfu
25-12-12, 17:59
Για να μας κάνει ζημιά το ρεύμα πρέπει να μπορεί να δώσει πάνω από 30mA,
για να δοκιμάσεις αν αυτή η διαρροή που έχεις είναι επικίνδυνη θα βάλεις μια αντίσταση 72/0,03=2.4ΚΩ μεταξύ γείωσης και μπάρας.
Αν παραμείνουν στην ίδια τιμή τα βόλτ τότε έχεις πρόβλημα διαρροής αν γίνουν ~0 τότε δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

gcostas
25-12-12, 19:06
αγαπητέ φίλε
η γείωση είναι κάτι που θα το χρειαστής κάποια στιγμή , κάτω από ειδικές συνθήκες (κεραυνός , βραχυκύκλωμα κλπ) για να σου σώσει την ζωή, και εκείνη ακόμα την στιγμή πρέπει να λειτουργεί άψογα. ΠΡΕΠΕΙ λοιπόν όλο το δύκτιο των γραμμών γείωσης να είναι ΑΨΟΓΟ . Μηδενική λοιπον αντίσταση όλων των μερών της γείωσης μεταξύ τους, το να εμφανίζεται διαφορα τάσης σε κανονικές συνθήκες ( λίγα έστω mV me ρεύμα 0 Α) σημαίνει ότι ουσιαστικά ΔΕΝ θα έχεις καθόλου προστασία την στιγμή ενός ατυχήματος , σχολαστικός έλεγχος και επισκευή άμεσα τώρα.

να είσαι καλά , χρόνια πολλά
Κώστας Γαλάνης

darthtony
25-12-12, 19:42
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί απαιτείται να είναι "τέλεια" η γείωση?σε ποιες περιπτώσεις θα χρειαστεί?γιατί απότι καταλαβαίνω στις περισσότερες περιπτώσεις που κινδυνεύει η ζωή σου , ο ΔΔΕ θα σε προστατέψει ακόμα και με μη λειτουργική γείωση.Πιο συγκεκριμένα ποια η διαφορά μεταξύ μια μέτριας-κακής(όχι ανύπαρκτης) γείωσης με μια καλή όσον αφορά την προστασία του ανθρώπου?(ρωτάω γιατί πραγματικά το έχω απορία, όχι γιατί διαφωνώ)

billtsig
25-12-12, 19:46
http://www.youtube.com/watch?v=P_3dWZbC_3Q νομίζω πώς βοηθάει λίγο

darthtony
25-12-12, 20:28
ναι φίλε μου όντως το βίντεο ήταν πολύ κατατοπιστικό, και εξηγεί και την εσωτερική λειτουργία του ρελέ, όμως δεν απαντάει στην ερώτησή μου:
έστω οτι έχουμε ένα τυπικό σπίτι όπου έχει γίνει μια γείωση όπως για παράδειγμα ένα τρίγωνο. απότι έχω διαβάσει απο διάφορες πηγες, ανάλογα και τον τύπο του εδάφους , αυτό το είδος της γείωσης μπορεί να είναι ανεπαρκές και να χρειαστεί δεύτερο τρίγωνο, "Ε", ταινεία γύρω απο το σπίτι κτλ.Η απορία μου είναι ποια η διαφορά όσον αφορά την ασφάλεια και την προστασία που προσφέρει μια μέτρια-κακή γείωση(όχι ανύπαρκτη πχ ένα ηλεκτρόδιο ή ένα τρίγωνο) με μια καλή.
-Στο παράδειγμα μιας συσκευής η οποία έχει διαρροή στο μεταλλικό περίβλημα, δεν υπάρχει πρόβλημα αφού με μια απειροελάχιστη διαρροή προς τη γή, το ρελέ θα πέσει.(με βάση τους υπολογισμούς μου, για να έχουμε ρεύμα διαρροής 30mA χρειάζονται 7,3KΩ αντίστασης!)
-στην περίπτωση που κάποιος ακουμπήσει τυχαία την φάση, η γείωση δεν παίζει κανέναν ρόλο, αφού πάλι το ρελέ αναλαμβάνει την προστασία.
γιατί επιμένουμε λοιπόν τόσο πολύ σε μονοψήφιο αριθμό αντίστασης?Σε ποιές περιπτώσεις θα μας προστατέψει, ενώ μια μέτρια γείωση δεν θα μπορέσει?μήπως για περιπτώσεις που το ρελέ δυσλειτουργεί?

ipso
25-12-12, 21:38
Η επιτρεπόμενη μεγίστη τάση είναι 2 βολτ μεταξύ ουδετέρου και γείωσης.

spiroscfu
25-12-12, 22:34
-στην περίπτωση που κάποιος ακουμπήσει τυχαία την φάση, η γείωση δεν παίζει κανέναν ρόλο,

Η γείωση όχι απλά παίζει αλλά έχει και σημαντικότατο ρόλο για την σωστή λειτουργία του ρελέ,
ένα άλλο παράδειγμα είναι αν κοπή ο ουδέτερος από μια συσκευή και δεν υπάρχει ρελέ.

yanis
25-12-12, 23:58
δοκίμασε αν λειτουργει το ρελέ διαρροής (πρεπει να'χει ένα κουμπάκι τεστ) και αν ειναι οκ τοτε καποιο λαθος κανεις

george Mp
26-12-12, 00:42
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί απαιτείται να είναι "τέλεια" η γείωση?σε ποιες περιπτώσεις θα χρειαστεί?γιατί απότι καταλαβαίνω στις περισσότερες περιπτώσεις που κινδυνεύει η ζωή σου , ο ΔΔΕ θα σε προστατέψει ακόμα και με μη λειτουργική γείωση.Πιο συγκεκριμένα ποια η διαφορά μεταξύ μια μέτριας-κακής(όχι ανύπαρκτης) γείωσης με μια καλή όσον αφορά την προστασία του ανθρώπου?(ρωτάω γιατί πραγματικά το έχω απορία, όχι γιατί διαφωνώ)Αν χαλασει το ρελε διαφυγης και δεν το παρεις ειδηση και καποια μεταλικη συσκευη εχει διαρροη αν η γειωση ειναι σωστη θα περασει ρευμα μεγαλυτερο απο την ασφαλεια που δινει στη συγκεκριμενη συσκευη με αποτελεσμα να πεσει η ασφαλεια, αν δεν εχει γειωση θα περασει το ρευμα μεσα απο το ανθρωπινο σωμα με τα γνωστα θλιβερα αποτελεσματα.Γνωμη μου, αν κανω λαθος δεκτη η οποια διορθωση.

gkouk
26-12-12, 16:31
Το ρελε διαροης λειτουργει!!! κατι αλλο συμβαινει....

lepouras
26-12-12, 19:57
τίποτα δεν συμβαίνει. όταν έβγαλες την γείωση στον αέρα μέτραγες επαγωγική τάση γιαυτό και τα 72 βολτ.

Κωστης
26-12-12, 22:22
καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε κωστα αυτό που λες μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί συνήθως οι ΔΔΕ έχουν υποδοχή μόνο για φάση και ουδέτερο

Καλησπερα και Χρονια Πολλα, φιλε μου δεν ειμαι πτηχιουχος ηλεκτρολογος, δεν μπορω να εξιγησω ακριβως αλλα θα αναφερθω σε ενα περιστατικο καποτε σε καποιο φιλικο σπιτι η γειωση ειχε ρευμα ακριβως ποσο δεν θυμαμαι περασαν κοντα δεκαπεντε χρονια,(οτι γνωριζω ειναι εμπειρικα εργαζοντας απο εδω και απο εκει) φωναξε ηλεκτρολογο ο οποιος εργαζοταν στη ΔΕΗ εκεινον το καιρο, ανοιγει των πηνακα βγαζει τον ρελε και τοποθετει αλλον και τελος προβλημα, τον ειχα ρωτησει και μου λεει αυτο σημβενει οταν χαλαει ο ρελες διαφυγης, και σε ενα αλλο παλι που η γειωση ειχε ρευμα καλεσε ηλεκτρολο εκανε το τοιχο στα μερη που ηταν τα μπουατ ανω-κατω (ηταν σπατουλαριστος ο τοιχος,) το μονο που εκανε ειχε κατεβασει την ταση λεει που δεν υπαρχει κυνδηνος, τοτε του ειπα δεν αλαζουμε τον ρελε, και μου λεει εσυ που ξερεις απο αυτα τον ξαναλεω δεν τον αλαζουμε, εγινε η αλαγη κανει ελεγχο, ουτε ρευμα ουτε τιποτε ολα δειχναν στο πολυμετρο μηδεν τα παρεπερα ας τα αφισουμε. Και ετυχα μερικα περιστατικα τετοια, τωρα θα μου πεις γιατι ανακατεβωμε οταν δεν ειμαι ειδικος, ε τι να κανουμε καποιες φορες και οι εμπειροτεχνες χρειαζονται. Μην με παρετε με το αγριο σιγα-σιγα με το μαλακο πρωτα και υστερα με το αγριο, να ειστε καλα.

xampos
26-12-12, 23:28
Με τον αγωγό γείωσης στον αέρα δεν βγάζεις ασφαλεί συμπεράσματα. Βάλτον ξανά στην μπάρα και μέτα γείωση και αν εκεί έχει τάση μεγαγαλύτερη από 2V τότε να είσαι σίγουρος ότι έχεις πρόβλημα. για δοκιμή του ρελ'ε ηλεκτροπληξίας ο καλύτερος τρτόπος είναι ειδικά όργανα που κυκλοφορούν στην αγορά. Ένας άλλος τρόπος (για να δεις μόνο αν αντιλαμβάνεται την διαρροη , αλλά όχι το πόδη διαρροή και σε πόσο χρόνο πέφτει) είναι το κουμπάκι test που έχει επάνω καθώς και βραχυκυλώνοντας ουδέτερο με γειωση σε μια μπρίζα. Και κάτι που θα επρεπε να ω από την αρχή Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα.

billtsig
27-12-12, 00:08
Καλησπερα και Χρονια Πολλα, φιλε μου δεν ειμαι πτηχιουχος ηλεκτρολογος, δεν μπορω να εξιγησω ακριβως αλλα θα αναφερθω σε ενα περιστατικο καποτε σε καποιο φιλικο σπιτι η γειωση ειχε ρευμα ακριβως ποσο δεν θυμαμαι περασαν κοντα δεκαπεντε χρονια,(οτι γνωριζω ειναι εμπειρικα εργαζοντας απο εδω και απο εκει) φωναξε ηλεκτρολογο ο οποιος εργαζοταν στη ΔΕΗ εκεινον το καιρο, ανοιγει των πηνακα βγαζει τον ρελε και τοποθετει αλλον και τελος προβλημα, τον ειχα ρωτησει και μου λεει αυτο σημβενει οταν χαλαει ο ρελες διαφυγης, και σε ενα αλλο παλι που η γειωση ειχε ρευμα καλεσε ηλεκτρολο εκανε το τοιχο στα μερη που ηταν τα μπουατ ανω-κατω (ηταν σπατουλαριστος ο τοιχος,) το μονο που εκανε ειχε κατεβασει την ταση λεει που δεν υπαρχει κυνδηνος, τοτε του ειπα δεν αλαζουμε τον ρελε, και μου λεει εσυ που ξερεις απο αυτα τον ξαναλεω δεν τον αλαζουμε, εγινε η αλαγη κανει ελεγχο, ουτε ρευμα ουτε τιποτε ολα δειχναν στο πολυμετρο μηδεν τα παρεπερα ας τα αφισουμε. Και ετυχα μερικα περιστατικα τετοια, τωρα θα μου πεις γιατι ανακατεβωμε οταν δεν ειμαι ειδικος, ε τι να κανουμε καποιες φορες και οι εμπειροτεχνες χρειαζονται. Μην με παρετε με το αγριο σιγα-σιγα με το μαλακο πρωτα και υστερα με το αγριο, να ειστε καλα.

καλησπέρα φίλε και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ευχάριστο για την απάντηση απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο

p.s. αν φάνηκε ότι σε πήρα με το άγριο σου ζητώ συγγνώμη δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση χρόνια πολλά βασίλης

jtb
27-12-12, 01:53
Ανακαλυπψα εντελως τυχαια οτι στο σπιτι μου, σε μια γραμμη η γειωση εχει 72 V. Δηλαδη οταν βγαζω το καλωδιο της γειωσης μιας γραμμης φωτισμου απο τη μπαρα γειωσης (μιλαω για μεσα στον πινακα ) και βαζω πολυμετρο μεταξυ του καλοδιου κ της μπαρας, μου δειχνει 72V... και το ρελε διαροης δεν πεφτει. Τι σιμενει τωρα αυτο? Αμελητεα διαροη 72v(!!!!!?) απο καποιο φωτιστικο ή συσκευη?
Το ρελε παντως ειναι καινουργιο(2 ημερων) και λειτουργει, το δοκιμασα (δεν το μετρησα) με ουδετερο-γειωση. Δεν το εψαξα περισοτερο λογο χρονου, αλλα εχω ταση στη γειωση!!!!! και δεν το ηξερα! οπως πιστεβω οτι μπορει να υπαρχουν και αλλοι με το ιδιο θεμα και δεν θα το ξερουν.. εχω συναντησει σε ανακαινισεις παλιων σπιτιων, που ξηλωνουμε τα παλια καλωδια για να παεραστουν καινουρια, λιωμενες γειωσεις σε κουτια διακλαδωσης.
Τι μπορει να ειναι?
Σας Ευχαριστω προκαταβολικα!! ..και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!:biggrin:

Παρόμοιο πρόβλημα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65527&highlight=%F4%E1%F3%E7+%F3%F4%E7%ED+%E3%E5%E9%F9%F 3%E7) έχω και εγώ αλλά στην περίπτωσή μου το συμπέρασμα που βγήκε είναι οτι δεν έχω καθόλου γείωση.

gcostas
27-12-12, 06:34
καλή σας μέρα
αγαπητοί η ύπαρξη του ρελέ διαφυγής είναι μια προσπάθεια να επεκτείνουμε την προστασία που μας παρέχει η γείωση.
Οταν στο εξωτερικό μεταλλικό πλαίσιο μιας συσκευής τόσο κατά την διάρκεια μιας βλάβης ( κεραυνός βραχυκύκλωμα ή απλά σύνδεση του με τάση ή επιστροφή) ο αγωγός της γείωσης πρέπει να στείλει όλο το ρεύμα στην γή μη επιτρέποντας κάτω από τέτοιες συνθήκες ούτε στιγμιαία την ανάπτυξη κάποιας τάσεως στο περίβλημα της συσκευής, τιποτα πιο απλό ασφαλές και σίγουρο, οι συσκευές διαφυγής πρέπει να λειτουργούν σωστά ,να μετρήσουν το σφάλμα και να προλάβουν να διακόψουν το κύκλωμα καλές δεν λέω αλλά υπάρχει η αβεβαιότητα της λειτουργίας και , χρόνος διακοπής , καθώς και η περίπτωση να μήν αντέξη η επαφή το ρεύμα διακοπής (μερικά KA κάποιες φορές) και να κολήσει. Για αυτόν τον λόγο τίποτα πιο απλό μόνιμο και ασφαλές από την καλλή γείωση που στο κάτω κάτω της γραφής είναι προυπόθεση για την καλή λειτουργία ενόε ρελέ διαφυγής.
χρόνια πολλά
Κώστας

Dragonborn
28-12-12, 12:09
Ανακαλυπψα εντελως τυχαια οτι στο σπιτι μου, σε μια γραμμη η γειωση εχει 72 V. Δηλαδη οταν βγαζω το καλωδιο της γειωσης μιας γραμμης φωτισμου απο τη μπαρα γειωσης (μιλαω για μεσα στον πινακα ) και βαζω πολυμετρο μεταξυ του καλοδιου κ της μπαρας, μου δειχνει 72V... και το ρελε διαροης δεν πεφτει. Τι σιμενει τωρα αυτο? Αμελητεα διαροη 72v(!!!!!?) απο καποιο φωτιστικο ή συσκευη? ... Τι μπορει να ειναι?Πρέπει να καλέσεις τεχνικό που διαθέτει το ειδικό όργανο μετρήσεων και να κάνει τις 4 βασικές μετρήσεις (εντάξει, τις 3 δεδομένου ότι το RCD λειτουργεί) που προβλέπει ο κανονισμός και το ΦΕΚ Β'844/16-5-2011. Από τις ενδείξεις του οργάνου θα έχεις μια θετική απάντηση για το πρόβλημα.

Κωστης
28-12-12, 15:32
καλησπέρα φίλε και εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ευχάριστο για την απάντηση απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο

p.s. αν φάνηκε ότι σε πήρα με το άγριο σου ζητώ συγγνώμη δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση χρόνια πολλά βασίλης


Χερετω την παρεα, οχι φιλε μου κανενα προβλημα, απλος λιγο ανχοθικα που δεν μπορεσα να το αναλυσω καταλιλα, να εισε καλα και ευχαριστω και εγω για την καθισηχαστικη σου απαντηση.

xrhstosmp
30-12-12, 00:12
Καλησπερα και Χρονια Πολλα, φιλε μου δεν ειμαι πτηχιουχος ηλεκτρολογος, δεν μπορω να εξιγησω ακριβως αλλα θα αναφερθω σε ενα περιστατικο καποτε σε καποιο φιλικο σπιτι η γειωση ειχε ρευμα ακριβως ποσο δεν θυμαμαι περασαν κοντα δεκαπεντε χρονια,(οτι γνωριζω ειναι εμπειρικα εργαζοντας απο εδω και απο εκει) φωναξε ηλεκτρολογο ο οποιος εργαζοταν στη ΔΕΗ εκεινον το καιρο, ανοιγει των πηνακα βγαζει τον ρελε και τοποθετει αλλον και τελος προβλημα, τον ειχα ρωτησει και μου λεει αυτο σημβενει οταν χαλαει ο ρελες διαφυγης, και σε ενα αλλο παλι που η γειωση ειχε ρευμα καλεσε ηλεκτρολο εκανε το τοιχο στα μερη που ηταν τα μπουατ ανω-κατω (ηταν σπατουλαριστος ο τοιχος,) το μονο που εκανε ειχε κατεβασει την ταση λεει που δεν υπαρχει κυνδηνος, τοτε του ειπα δεν αλαζουμε τον ρελε, και μου λεει εσυ που ξερεις απο αυτα τον ξαναλεω δεν τον αλαζουμε, εγινε η αλαγη κανει ελεγχο, ουτε ρευμα ουτε τιποτε ολα δειχναν στο πολυμετρο μηδεν τα παρεπερα ας τα αφισουμε. Και ετυχα μερικα περιστατικα τετοια, τωρα θα μου πεις γιατι ανακατεβωμε οταν δεν ειμαι ειδικος, ε τι να κανουμε καποιες φορες και οι εμπειροτεχνες χρειαζονται. Μην με παρετε με το αγριο σιγα-σιγα με το μαλακο πρωτα και υστερα με το αγριο, να ειστε καλα.

Μιας και ειμαι νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος σας ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια.
Εγω σε περιπτωσεις εμφανισης τασης στα μεταλικα μερη των συσκευων (κοινος "Εχει ρευμα η γειωση και με βαραει") κατα το παρελθον εβρισκα και βρισκω οτι η αιτια κατα 99% ηταν η μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη. εσφιγγα την επαφη αν ηταν σε σημειο που μου επιτρεποταν πληρωνομουνα μια απλη επισκεψη και εφευγα.ομως τωρα τα πραγματα αλλαξαν και σας ευχαριστω πολυ!!!!
απο δω και περα θα αλλαζω κιενα ρελε διαφυγης ,2-3 ασφαλειες και καμοια μπαρα ουδετερου να φαινετε οτι εκανα πολυ δουλεια να τα μαγκωνω χοντρα αφου βεβαιως βεβαιως εξηγησω στον πελατη οτι οταν "αυτα χαλανε δημιουργουν διαρροες στη γειωση"
Η παναγια μαζι μας ο θεος να μας φυλαει μη χαλασει κανα ρελε και μας τιναξει το ρευμα.

Α κατι πηρε το αφτι μου οτι αν ληξουν οι ασπιρινες θεραπευουν τον καρκινο.αλλα φυσικα δεν μπορω να εξηγησω πως γινετε αυτο.μου το ειπε ενας γνωστος μου φαρμακοποιος που εχει μεγαλο στοκ ληγμενων ασπιρινων και τις πουλαει λιγο τσιμπιμενα βεβαια.

Dragonborn
30-12-12, 09:22
Εγω σε περιπτωσεις εμφανισης τασης στα μεταλικα μερη των συσκευων (κοινος "Εχει ρευμα η γειωση και με βαραει") κατα το παρελθον εβρισκα και βρισκω οτι η αιτια κατα 99% ηταν η μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη. Αυτό είναι και το πρώτο που ψάχνουν τα συνεργεία της πρώην ΔΕΗ (σήμερα ΔΕΔΗΕ) σε ανάλογες περιπτώσεις.

Ηλιας Α
30-12-12, 11:09
Μιας και ειμαι νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος σας ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια............................................. ...................

Καλημέρα
Εγώ για να λέω την αλήθεια δεν είμαι << νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος >> ούτε πιστεύω πως το χαρτί της νομιμότητας σε κάνει ηλεκτρολόγο.
Αν όμως διαπιστώσω πως η αιτία εμφάνισης επικίνδυνης τάσης είναι η κακή επαφή όπως περιγράφεις εδώ << ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη >> δεν αποκαθιστώ πρώτα την επαφή, αλλά ψάχνω να βρω τα αίτια της μη καλής
Γείωσης – που σ΄αυτή την περίπτωση είναι δεδομένη - και αφού αποκαταστήσω την καλή γείωση τότε αποκαθιστώ την κακή επαφή του ουδέτερου.
Υ/Γ και στο παρελθόν έχω τονίσει πως η γείωση πρέπει να μην επιτρέπει την εμφάνιση επικίνδηνης τάσης στα περιβλήματα την ηλ συσκευών - για συνηθισμένες εντάσεις -έστω και αν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις << μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη.>>

Ηλιας Α
30-12-12, 11:38
Αυτό είναι και το πρώτο που ψάχνουν τα συνεργεία της πρώην ΔΕΗ (σήμερα ΔΕΔΗΕ) σε ανάλογες περιπτώσεις.
Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp
Εγω σε περιπτωσεις εμφανισης τασης στα μεταλικα μερη των συσκευων (κοινος "Εχει ρευμα η γειωση και με βαραει") κατα το παρελθον εβρισκα και βρισκω οτι η αιτια κατα 99% ηταν η μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη.
Dragonborn;573948]<< Αυτό είναι και το πρώτο που ψάχνουν τα συνεργεία της πρώην ΔΕΗ (σήμερα ΔΕΔΗΕ) σε ανάλογες περιπτώσεις.>>
Αυτά που γράφεις δε λένε τίποτα δεδομένου του ότι: οι περισσότεροι απ΄αυτούς που είναι στα << συνεργεία της πρώην ΔΕΗ (σήμερα ΔΕΔΗΕ) >> δεν είναι τεχνικά καταρτισμένοι, συνήθως το σοβαρότερο προσόν επιλογής που έπρεπε να έχουν ήταν - και ίσως είναι - η κομματική προσήλωση ( αφισοκόλληση, χειροκρότημα στις προεκλογικές συγκεντρώσεις και άλλα ………………….

Ηλιας Α
30-12-12, 12:09
καλή σας μέρα
αγαπητοί η ύπαρξη του ρελέ διαφυγής είναι μια προσπάθεια να επεκτείνουμε την προστασία που μας παρέχει η γείωση.
Οταν στο εξωτερικό μεταλλικό πλαίσιο μιας συσκευής τόσο κατά την διάρκεια μιας βλάβης ( κεραυνός βραχυκύκλωμα ή απλά σύνδεση του με τάση ή επιστροφή) ο αγωγός της γείωσης πρέπει να στείλει όλο το ρεύμα στην γή μη επιτρέποντας κάτω από τέτοιες συνθήκες ούτε στιγμιαία την ανάπτυξη κάποιας τάσεως στο περίβλημα της συσκευής, τιποτα πιο απλό ασφαλές και σίγουρο, οι συσκευές διαφυγής πρέπει να λειτουργούν σωστά ,να μετρήσουν το σφάλμα και να προλάβουν να διακόψουν το κύκλωμα καλές δεν λέω αλλά υπάρχει η αβεβαιότητα της λειτουργίας και , χρόνος διακοπής , καθώς και η περίπτωση να μήν αντέξη η επαφή το ρεύμα διακοπής (μερικά KA κάποιες φορές) και να κολήσει. Για αυτόν τον λόγο τίποτα πιο απλό μόνιμο και ασφαλές από την καλλή γείωση που στο κάτω κάτω της γραφής είναι προυπόθεση για την καλή λειτουργία ενόε ρελέ διαφυγής.
χρόνια πολλά
Κώστας << Οταν στο εξωτερικό μεταλλικό πλαίσιο μιας συσκευής τόσο κατά την διάρκεια μιας βλάβης ( κεραυνός βραχυκύκλωμα ή απλά σύνδεση του με τάση ή επιστροφή) ο αγωγός της γείωσης πρέπει να στείλει όλο το ρεύμα στην γή μη επιτρέποντας κάτω από τέτοιες συνθήκες ούτε στιγμιαία την ανάπτυξη κάποιας τάσεως στο περίβλημα της συσκευής, τιποτα πιο απλό ασφαλές και σίγουρο, οι συσκευές διαφυγής πρέπει να λειτουργούν σωστά ,να μετρήσουν το σφάλμα και να προλάβουν να διακόψουν το κύκλωμα >>

Θα ήταν το ιδανικότερο η γείωση να μπορέσει να αντιμετωπίσει όλες αυτές τις περιπτώσεις << ( κεραυνός βραχυκύκλωμα ή απλά σύνδεση του με τάση ή επιστροφή >> αλλά το ελάχιστο που θα μπορούσε να προστατεύσει μια γείωση θα ήταν όταν η ένταση ήταν η συνηθισμένη.

<< που στο κάτω κάτω της γραφής είναι προυπόθεση για την καλή λειτουργία ενόε ρελέ διαφυγής >>
Το ρελέ πρέπει να δουλεύει έστω και χωρίς γείωση.

Ηλιας Α
30-12-12, 12:23
Παρόμοιο πρόβλημα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65527&highlight=%F4%E1%F3%E7+%F3%F4%E7%ED+%E3%E5%E9%F9%F 3%E7) έχω και εγώ αλλά στην περίπτωσή μου το συμπέρασμα που βγήκε είναι οτι δεν έχω καθόλου γείωση.
<< Παρόμοιο πρόβλημα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65527&highlight=%F4%E1%F3%E7+%F3%F4%E7%ED+%E3%E5%E9%F9%F 3%E7) έχω και εγώ αλλά στην περίπτωσή μου το συμπέρασμα που βγήκε είναι οτι δεν έχω καθόλου γείωση>>
Το πιθανότερο συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι εκτός από αυτό << δεν έχω καθόλου γείωση>> ήταν και αυτό: η μη καλή επαφή του ουδετέρου τις στο παροχικό καλώδιο ή στη χελώνα της δεη ή στην κολώνα της δεη.

gkouk
12-01-13, 15:34
Μιας και ειμαι νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος σας ευχαριστω που μου ανοιγετε τα ματια.
Εγω σε περιπτωσεις εμφανισης τασης στα μεταλικα μερη των συσκευων (κοινος "Εχει ρευμα η γειωση και με βαραει") κατα το παρελθον εβρισκα και βρισκω οτι η αιτια κατα 99% ηταν η μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη. εσφιγγα την επαφη αν ηταν σε σημειο που μου επιτρεποταν πληρωνομουνα μια απλη επισκεψη και εφευγα.ομως τωρα τα πραγματα αλλαξαν και σας ευχαριστω πολυ!!!!
απο δω και περα θα αλλαζω κιενα ρελε διαφυγης ,2-3 ασφαλειες και καμοια μπαρα ουδετερου να φαινετε οτι εκανα πολυ δουλεια να τα μαγκωνω χοντρα αφου βεβαιως βεβαιως εξηγησω στον πελατη οτι οταν "αυτα χαλανε δημιουργουν διαρροες στη γειωση"
Η παναγια μαζι μας ο θεος να μας φυλαει μη χαλασει κανα ρελε και μας τιναξει το ρευμα.

Α κατι πηρε το αφτι μου οτι αν ληξουν οι ασπιρινες θεραπευουν τον καρκινο.αλλα φυσικα δεν μπορω να εξηγησω πως γινετε αυτο.μου το ειπε ενας γνωστος μου φαρμακοποιος που εχει μεγαλο στοκ ληγμενων ασπιρινων και τις πουλαει λιγο τσιμπιμενα βεβαια.

Απορια: γιατι αν δεν ειναι καλα σφιγμενος ο ουδετερος στο καβουκι της ΔΕΗ να φερνει ταση στη γειωση? Πως εξηγηται αυτο?

xrhstosmp
12-01-13, 21:43
Καλημέρα
Εγώ για να λέω την αλήθεια δεν είμαι << νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος >> ούτε πιστεύω πως το χαρτί της νομιμότητας σε κάνει ηλεκτρολόγο.
Αν όμως διαπιστώσω πως η αιτία εμφάνισης επικίνδυνης τάσης είναι η κακή επαφή όπως περιγράφεις εδώ << ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη >> δεν αποκαθιστώ πρώτα την επαφή, αλλά ψάχνω να βρω τα αίτια της μη καλής
Γείωσης – που σ΄αυτή την περίπτωση είναι δεδομένη - και αφού αποκαταστήσω την καλή γείωση τότε αποκαθιστώ την κακή επαφή του ουδέτερου.
Υ/Γ και στο παρελθόν έχω τονίσει πως η γείωση πρέπει να μην επιτρέπει την εμφάνιση επικίνδηνης τάσης στα περιβλήματα την ηλ συσκευών - για συνηθισμένες εντάσεις -έστω και αν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις << μη καλη επαφη ουδετερου τις περισοτερες φορες στο παροχικο καλωδιο ή στη χελωνα της δεη ή στην κολωνα της δεη.>>

εγω παλι φιλε Ηλια ειμαι και φαινομαι ηλεκτρολογος και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη. ισως επειδη δεν εισαι ηλεκτρολογος να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο,εγω ομως δεν ντρεπομαι γι'αυτο! :)
Οταν αποκαθιστας οπως λες τετοιες βλαβες ποσο χρεωνεις και τι αποδειξη κοβεις?

Ηλιας Α
12-01-13, 22:35
εγω παλι φιλε Ηλια ειμαι και φαινομαι ηλεκτρολογος και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη. ισως επειδη δεν εισαι ηλεκτρολογος να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο,εγω ομως δεν ντρεπομαι γι'αυτο! :)
Οταν αποκαθιστας οπως λες τετοιες βλαβες ποσο χρεωνεις και τι αποδειξη κοβεις?
Φίλε Χρίστο.
Περίμενα να απαντήσεις στο 30 μήνυμα του gkouk (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=60354), μιας έκανες την τιμή να απαντήσεις σε μένα σ΄ευχαριστώ.
Προσωπικά δεν αμφιβάλω για αυτά << ειμαι και φαινομαι ηλεκτρολογος >> για αυτά << και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη.>> όμως πιστεύω πως μάλλον το έγραψες εκ παραδρομής, και όχι γιατί το πιστεύεις.
<< Οταν αποκαθιστας οπως λες τετοιες βλαβες ποσο χρεωνεις και τι αποδειξη κοβεις?>>
Απλά δεν κόβω απόδειξη ούτε και πληρώνομε, οπότε καλύπτομε με τις καινούργιες διατάξεις της φορολογίας που λέει: << αν δε πάρεις απόδειξη μην πληρώνεις >>

xrhstosmp
12-01-13, 23:32
σωστα με συγχωρεις,ξεχασα πως σου κανει το τραπεζι καθημερινα η πεθερα σου.....
δεν γραφω τιποτα εκ παραδρομης παντως.ψαχτο λιγο και ισως να υπαρχουν και ηλεκτρολογοι με αδεια που να το κατεχουν το αθλημα και αποτελουν την εξαιρεση στον κανονα που βγαλατε εσυ και ενας συντηρητης ανεμιστηρων
οσον αφορα τις απαντησεις στις ερωτησεις φιλε ηλια ...το θεμα γειωση δεν ειναι ...φωτιστικο!
το θεμα γειωση ειναι περιπλοκο.οταν ανοιξω σχολη θα το αναλυσω.(με χρεωση και αποδειξη φυσικα)

Ηλιας Α
13-01-13, 11:26
xrhstosmp
εγω παλι φιλε Ηλια ειμαι και φαινομαι ηλεκτρολογος και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη. ισως επειδη δεν εισαι ηλεκτρολογος να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο,εγω ομως δεν ντρεπομαι γι'αυτο!
Οταν αποκαθιστας οπως λες τετοιες βλαβες ποσο χρεωνεις και τι αποδειξη κοβεις?




σωστα με συγχωρεις,ξεχασα πως σου κανει το τραπεζι καθημερινα η πεθερα σου.....
δεν γραφω τιποτα εκ παραδρομης παντως.ψαχτο λιγο και ισως να υπαρχουν και ηλεκτρολογοι με αδεια που να το κατεχουν το αθλημα και αποτελουν την εξαιρεση στον κανονα που βγαλατε εσυ και ενας συντηρητης ανεμιστηρων
οσον αφορα τις απαντησεις στις ερωτησεις φιλε ηλια ...το θεμα γειωση δεν ειναι ...φωτιστικο!
το θεμα γειωση ειναι περιπλοκο.οταν ανοιξω σχολη θα το αναλυσω.(με χρεωση και αποδειξη φυσικα)
Καλημέρα.
Φίλε Χρίστο.
<< και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη >>
Συμφωνείς: πως μια καλή γείωση (της εγκατάστασης) έχει μικρότερη αντίσταση και αν ναι, η ολική αντίσταση (εγκατάστασης- δικτύου ) δεν θα είναι μικρότερη στην περίπτωση της καλής γείωσης της εγκατάστασης; έστω και σε << περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης >> Αν ναι που στηρίζεις αυτά << καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη >>
Τη στιγμή κατά την οποία ακόμη και η πεθερά μου – που ως γνωστό είναι και χρηματοδότης μου - γνωρίζει πως η τάση που θα αναπτυχτεί στα μεταλλικά μέρη της συσκευής ( σε περίπτωση βλάβης της μόνωσης)
και για δεδομένη ένταση σφάλματος είναι ανάλογη της αντίστασης γείωσης (εγκατάστασης- δικτύου ) δηλ ισχύει η σχέση U = I * R

xrhstosmp
13-01-13, 12:18
φιλε ηλια ενα τελευταιο γιατι δεν την ανοιξα ακομα τη σχολη. ισως να ειναι σωστα αυτα που γραφεις (κυριακατικα χωρις αμοιβη ειναι κλειστο το μυαλο μου) αλλα για πιο σφαλμα μονωσης μιλας? εγω μιλαω συγκεκριμενα για μη καλη επαφη ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης (ΤΝ).

Ηλιας Α
13-01-13, 12:48
φιλε ηλια ενα τελευταιο γιατι δεν την ανοιξα ακομα τη σχολη. ισως να ειναι σωστα αυτα που γραφεις (κυριακατικα χωρις αμοιβη ειναι κλειστο το μυαλο μου) αλλα για πιο σφαλμα μονωσης μιλας? εγω μιλαω συγκεκριμενα για μη καλη επαφη ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης (ΤΝ).


Όταν λέμε σφάλμα μόνωσης εννοούμε ότι η αντίσταση μόνωσης – αν τη ξέρεις – έγινε λιγότερη ή μηδένισε.

xrhstosmp
13-01-13, 17:42
δηλαδη οταν δεν εχουμε καλη επαφη του ουδετερου σημαινει οτι η αντισταση μονωσης μειωθηκε καπου??????????????????????:blink:

ΥΓ. ηλια υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα την εποχη που εγω αρχιζα να μετραω μονωσεις με ενα μανιβελατο αρχαιο κιοριτσου στο τοτε αφεντικο μου ,εσυ να ησουν το παιδι που ισιωνε τις προκες στο τοτε αφεντικο σου.

Ηλιας Α
13-01-13, 23:34
εγω παλι φιλε Ηλια ειμαι και φαινομαι ηλεκτρολογος και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη. ισως επειδη δεν εισαι ηλεκτρολογος να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο,εγω ομως δεν ντρεπομαι γι'αυτο! :)
Οταν αποκαθιστας οπως λες τετοιες βλαβες ποσο χρεωνεις και τι αποδειξη κοβεις?
Φίλε Χρήστο.
<< και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη.>>

Για δες το συνημμένο, και βάνε το μυαλό σου να δουλεύει λίγο, μήπως και καταλάβεις ότι αυτά που έγραψες << οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη>> είναι λάθος παρά του ότι είσαι << νομιμος αδειουχος ηλεκτρολογος >>
Αν πάλι δε μπορεί το μυαλό σου να φτάσει στο σημείο αυτό, γνέψε μου να στο πω με άλλα λόγια.

xrhstosmp
14-01-13, 00:05
ενα τελευταιο φιλε ηλια και πιστεψε με δεν εχω καμοια ορεξη ουτε να κανω τον καμποσο ουτε να μαθω και τπτ παραπανω. αυτη η απαντηση του αξιολογου κου Σαρρη εξηγει πως πρεπει να ειναι μια γειωση ουτως ωστε εστω και αν κοπει ο τροφοδοτικος ουδετερος (ΡΕΝ) αν συμβει βραχυκυκλωμα στην εγκατασταση η ασφαλεια να πεσει και να μη διμιουργηθει πυρκαια.
ομως δημιουργειτε και κατι αλλο εκτος απο αυτο.αν η κακη επαφη ειναι γενικη (κοντα στον υποσταθμο) και εχεις την καλυτερη γειωση απο ολους τους αλλους στη γειτονια τοτε ακομα και αν εχεις κλεισει τον γενικο σου ,ακομα και αν βγαλεις την ασφαλεια της δεη απο το ρολοι ,ολα τα μεταλικα μερη της εγκαταστασης σου θα βρεθουν υπο ταση.ποσο θα ειναι αυτη η ταση? ε αναλογα το ποσες συσκευες δουλευουν στη γειτονια σου.
δεν εχω σκοπο να το αναλυσω παραπανω αν εχεις ορεξη ψαχτο ,αν παλι επειδη ειμαι αδειουχος ηλεκτρολογος και οχι ανεργος καλουπατζης με απαξιωνεις γιατι καποιοι βγαλανε φημη οτι οι αδειουχοι ειναι Λ@λ@κες και πιστευεις οτι αυτα που λεω ειναι μπαρουφες δεν με απασχολει και πολυ. καλη σας νυχτα.

Ηλιας Α
17-01-13, 21:55
ενα τελευταιο φιλε ηλια και πιστεψε με δεν εχω καμοια ορεξη ουτε να κανω τον καμποσο ουτε να μαθω και τπτ παραπανω. αυτη η απαντηση του αξιολογου κου Σαρρη εξηγει πως πρεπει να ειναι μια γειωση ουτως ωστε εστω και αν κοπει ο τροφοδοτικος ουδετερος (ΡΕΝ) αν συμβει βραχυκυκλωμα στην εγκατασταση η ασφαλεια να πεσει και να μη διμιουργηθει πυρκαια.
ομως δημιουργειτε και κατι αλλο εκτος απο αυτο.αν η κακη επαφη ειναι γενικη (κοντα στον υποσταθμο) και εχεις την καλυτερη γειωση απο ολους τους αλλους στη γειτονια τοτε ακομα και αν εχεις κλεισει τον γενικο σου ,ακομα και αν βγαλεις την ασφαλεια της δεη απο το ρολοι ,ολα τα μεταλικα μερη της εγκαταστασης σου θα βρεθουν υπο ταση.ποσο θα ειναι αυτη η ταση? ε αναλογα το ποσες συσκευες δουλευουν στη γειτονια σου.
δεν εχω σκοπο να το αναλυσω παραπανω αν εχεις ορεξη ψαχτο ,αν παλι επειδη ειμαι αδειουχος ηλεκτρολογος και οχι ανεργος καλουπατζης με απαξιωνεις γιατι καποιοι βγαλανε φημη οτι οι αδειουχοι ειναι Λ@λ@κες και πιστευεις οτι αυτα που λεω ειναι μπαρουφες δεν με απασχολει και πολυ. καλη σας νυχτα.


Καλησπέρα.
<< αυτη η απαντηση του αξιολογου κου Σαρρη εξηγει πως πρεπει να ειναι μια γειωση ουτως ωστε εστω και αν κοπει ο τροφοδοτικος ουδετερος (ΡΕΝ) αν συμβει βραχυκυκλωμα στην εγκατασταση η ασφαλεια να πεσει και να μη διμιουργηθει πυρκαια.>> …….<< και να μη διμιουργηθει πυρκαια.>>

Φίλε Χρίστο.
Στο συνημμένο του 38 μηνύματος που είναι απάντηση του Σαρρή δε γράφει τίποτα περί πυρκαγιάς, μάλλον λάθος το ερμήνευσες.

<< ομως δημιουργειτε και κατι αλλο εκτος απο αυτο.αν η κακη επαφη ειναι γενικη (κοντα στον υποσταθμο) και εχεις την καλυτερη γειωση απο ολους τους αλλους στη γειτονια τοτε ακομα και αν εχεις κλεισει τον γενικο σου ,ακομα και αν βγαλεις την ασφαλεια της δεη απο το ρολοι ,ολα τα μεταλικα μερη της εγκαταστασης σου θα βρεθουν υπο ταση.>>
Αυτά είναι κάπου γραμμένα, ή είναι δική σου νοσηρή φαντασίωση;.

xrhstosmp
17-01-13, 23:06
προς απαντηση του φιλου ηλια :
α) ο κος σαρρης δε γραφει καπου για πυρκαια.οποτε το ερμηνευσα λαθος .η πτωση των ασφαλιστικων διαταξεων εναντι υπερεντασης/βραχυκυκλωματος μας προστατευει απο πλημμυρα.
β) ειναι δικη μου αποκλειστικη νοσηρη και προστυχη φαντασιωση.οποτε μην ασχολεισαι παραπερα.

mixalis1988
18-01-13, 11:42
Καλησπέρα.
<< αυτη η απαντηση του αξιολογου κου Σαρρη εξηγει πως πρεπει να ειναι μια γειωση ουτως ωστε εστω και αν κοπει ο τροφοδοτικος ουδετερος (ΡΕΝ) αν συμβει βραχυκυκλωμα στην εγκατασταση η ασφαλεια να πεσει και να μη διμιουργηθει πυρκαια.>> …….<< και να μη διμιουργηθει πυρκαια.>>

Φίλε Χρίστο.
Στο συνημμένο του 38 μηνύματος που είναι απάντηση του Σαρρή δε γράφει τίποτα περί πυρκαγιάς, μάλλον λάθος το ερμήνευσες.

<< ομως δημιουργειτε και κατι αλλο εκτος απο αυτο.αν η κακη επαφη ειναι γενικη (κοντα στον υποσταθμο) και εχεις την καλυτερη γειωση απο ολους τους αλλους στη γειτονια τοτε ακομα και αν εχεις κλεισει τον γενικο σου ,ακομα και αν βγαλεις την ασφαλεια της δεη απο το ρολοι ,ολα τα μεταλικα μερη της εγκαταστασης σου θα βρεθουν υπο ταση.>>
Αυτά είναι κάπου γραμμένα, ή είναι δική σου νοσηρή φαντασίωση;.

Φιλε Ηλια ριξε μια ματια στο παρακατω βιντεακι:

https://www.youtube.com/watch?v=psRY76Hwgfo

lepouras
18-01-13, 13:23
Φίλε Χρήστο, πολύ χρήσιμο το βιντεο . εχω όμως μια απορία. η γείωση ήταν καλή ή όχι? διότι σκέφτομαι ότι αν το σπίτι είχε μια γείωση της τάξης τον μερικών και άνω Ωμ τότε το καταλαβαίνω. αν όμως ήτανε στο 1ωμ και κάτω θα είχε συμβεί αυτό το φαινόμενο - πρόβλημα στο σπίτι - κήπο- μετρητή?
γιατί αν στα 50 εκατοστά μετρά ο άνθρωπος και να βγάζει 180 βολτ μάλλον μιλάμε ΚΑΙ για άθλια γείωση από μεριάς ιδιοκτήτη εκτός από την ΑΘΛΙΑ γραμμή της ΔΕΗ.
φιλικά, απορία για μελέτη.

Ηλιας Α
23-01-13, 02:01
Φιλε Ηλια ριξε μια ματια στο παρακατω βιντεακι:

https://www.youtube.com/watch?v=psRY76Hwgfo
Καλησπέρα.
Φίλε Μιχάλη

Είδα αυτό https://www.youtube.com/watch?v=psRY76Hwgfo το βίντεο αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που το σχετίζεις με τις ανοησίες που έγραψε ο φίλος μας Χρήστος (xrhstosmp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38044)): Στο 31 και 39 μηνύματα του

<<…..και σου λεω πως σε περιπτωση μη καλης επαφης ουδετερου σε δικτυα ουδετερωσης,οσο καλυτερη γειωση εχεις τοσο μεγαλυτερη ταση θα σου φερει στα μεταλικα μερη….. Και.<< …. ομως δημιουργειτε και κατι αλλο εκτος απο αυτο.αν η κακη επαφη ειναι γενικη (κοντα στον υποσταθμο) και εχεις την καλυτερη γειωση απο ολους τους αλλους στη γειτονια τοτε ακομα και αν εχεις κλεισει τον γενικο σου ,ακομα και αν βγαλεις την ασφαλεια της δεη απο το ρολοι ,ολα τα μεταλικα μερη της εγκαταστασης σου θα βρεθουν υπο ταση.ποσο θα ειναι αυτη η ταση? ε αναλογα το ποσες συσκευες δουλευουν στη γειτονια σου…..>>