PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολή θορύβου από κεραία TV.



sotstavr
24-12-12, 19:58
Καλησπέρα,
Εχω ένα Eton Satellit 750 και το χρησιμοποιώ για Aviation SSB λήψη. Παρ' όλο που κάτι τέτοιο ακούγεται λίγο ουτοπικό για αυτούς που μένουν στην Αθήνα με τόσες παρεμβολές γύρω-γύρω, δεν τα έχω καταφέρει καθόλου άσχημα, χρησιμοποιώντας δύο long wire antennas 5,5m & 9,0m, καλούτσικα γειωμένες και που καταλήγουν σε BNC connectors.
Το γνωστό θέμα με τις παρεμβολές στα SW άλλοτε υπάρχει, άλλοτε όχι. Γι' αυτό ελάχιστα έως τίποτα δεν μπορεί να γίνει.
Εγώ θέλω να σας ρωτήσω για κάτι που ίσως (λέμε τώρα) να μπορεί να διορθωθεί. Αυτό είναι η κεραία TV του οικήματος που μένω.
Είναι μια Televes που μπήκε πριν 2-3 χρόνια για την λήψη των επίγειων ψηφιακών καναλιών. Οταν ανοίγει κάποια από τις τρείς
TV που παίρνουν σήμα από αυτήν την κεραία αρχίζει ένας μέτριος σταθερός θόρυβος, αρκετός για να μου χαλάσει την λήψη, που ούτως ή άλλως αναφέρεται σε σήμα 1 στα 5 ή και ασθενέστερο. Τσέκαρα (εμπειρικά και με τις λίγες γνώσεις που έχω) ότι το πρόβλημα είναι η κεραία και όχι οι TV ή οι αποκωδικοποιητές.
Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω άν υπάρχει "αντίδοτο" σ' αυτό. Το 75Ω coaxial που κατεβαίνει στον μείκτη το γείωσα σε μιά βρύση, αλλά δέν κατάφερα πολλά, παρά μόνο μία μείωση του θορύβου στο 1-1,5 στα 5. Το ίδιο και αλλάζοντας την θέση της καθόδου της TV.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.