PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριζόμενος θερμοστάτης μέσω ethernet/internet



Infra
25-12-12, 19:17
Κσλησπέρα, θα προσπαθησω να είμαι συνοπτικός και αναλυτικός ταυτόχρονα
Εχω ένα εξοχικό που πηγαίνουμε κανένα Σ/Κ. Το χειμώνα το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να ζεστάνει έχει έρθει Κυριακή και φεύγουμε.
Στο σπίτι υπάρχει κεντρικη θέρμανση με 2 κυκλοφορητές, 2 θερμοστάτες siemens ψηφιακούς και σσταθερή σύνδεση internet.\Εχω φτιάξει μια δική μου κατασκευή που δουλεύει αρκετά αξιόπιστα θα έλεγασ τα τελευταία δύο χρόνια με ένα arduino, με το οποιο ανοιγοκλείνω φώτα και ελέγχω θερμοκρασία και υγρασία σε περισότερους από ένα χώρο. Φυσικά υπάρχει και πένας υπολογιστής που δουλεύει σχεδόν συνεχώς εκεί, για να μπορώ να κάνω διάφορες παρεμβάσεις όταν χρειαζεται. Το arduino μπορώ να το κάνω και δικτθακό, κολάω όμως λίγο στον κώδικα και δεν θέλω ακόμη να το λειτουργήσω έτσι.
Το καλοριφέρ βασίζεται σε έναν πίνακα λέβητα Εληνικό (Oromatic 10 http://oromatic-marinos.blogspot.gr/2011/07/oromatic-10.html).
Οι σκέψεις μου είναι οι εξής δύο
1. Να αφήνω τους δύο θερμοστάτες ανοιχτούς (πχ στους 20C) και να παρεμβάλω το relai του arduino στην γραμμή της εντολής τους κάθε θερμοστάτη. Έτσι αν από το arduino δίνω εντολή για ανοιχτό καλοριφέρ τότε οι επαφες του ρελαι κλείνουν και η εντολή από το θερμοστάτη περνάει εφόσον η θερμοκρασία του χώρου είναι <20
2. Να συνδέσω παράλληλα με τις επαφές του θερμοστάτη τις επαφές του ρελαι του arduino και ουσιαστικά να μετατρέψω το arduino σε θερμοστάτη που θα δουλεύει παράληλα με τον κανονικό. Ο κανονικός τότε θα είναι στο 5C ας πούμε και θα είναι ουσιαστικά μονίμως ανενεργος. Θα ενεργοποιείται μόνο σε περίπτωση που η θερμ πέσει κάτω από τους 5C και υπάρχει κίνδυνος να παγώσουν οι σωληνώσεις
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα παίξουν πολύ ρόλο οι αισθhτήρες θερμοκρασίας τους arduino
Στην πρώτη περίπτωση βλέπω δύο μειονεκτήματ: Υπάρχει κίνδυνος να παγώσει το καλοριφέρ γιατί θα είναι μονίμως OFF και δεύτερον θα πρέπει κάθε φορά που πάω εκεί να έχω και έναν διακοπτη bypass για να περνάει ο χειρισμός στον κλασικό θερμοστάτη. Και επομένως υπάρχει με θέμα με τρίτους (γονείς και κτλ.)
Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας
ΕΥχαριστώ
καλές γιορτές

sv4lqcnik
25-12-12, 23:57
καλές γιορτες και απο μενα γιαννη
αν ειναι σε βουνο το εξοχικο καλα κανεις και το σκευτεσαι.-

χωρια απολλα που σκευτεσαι να κανεις για να αποφυγεις το παγωμα βαλε αλον ενα θερμοστατη διπλα στον πινακα και βαλτον να δινει εντολη - να δουλευει τον καυστηρα για αντιπαγετικη προστασια στους 5C μεχρι 10C και με τους αλλους κανε οτι σε φωτισει ο παναγαθος ετσι δικη μου γνωμη ΄εχεις λυσει το προβλημα την παγωνιας

vasilllis
26-12-12, 14:13
Κσλησπέρα, θα προσπαθησω να είμαι συνοπτικός και αναλυτικός ταυτόχρονα
Εχω ένα εξοχικό που πηγαίνουμε κανένα Σ/Κ. Το χειμώνα το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να ζεστάνει έχει έρθει Κυριακή και φεύγουμε.
Στο σπίτι υπάρχει κεντρικη θέρμανση με 2 κυκλοφορητές, 2 θερμοστάτες siemens ψηφιακούς και σσταθερή σύνδεση internet.\Εχω φτιάξει μια δική μου κατασκευή που δουλεύει αρκετά αξιόπιστα θα έλεγασ τα τελευταία δύο χρόνια με ένα arduino, με το οποιο ανοιγοκλείνω φώτα και ελέγχω θερμοκρασία και υγρασία σε περισότερους από ένα χώρο. Φυσικά υπάρχει και πένας υπολογιστής που δουλεύει σχεδόν συνεχώς εκεί, για να μπορώ να κάνω διάφορες παρεμβάσεις όταν χρειαζεται. Το arduino μπορώ να το κάνω και δικτθακό, κολάω όμως λίγο στον κώδικα και δεν θέλω ακόμη να το λειτουργήσω έτσι.
Το καλοριφέρ βασίζεται σε έναν πίνακα λέβητα Εληνικό (Oromatic 10 http://oromatic-marinos.blogspot.gr/2011/07/oromatic-10.html).
Οι σκέψεις μου είναι οι εξής δύο
1. Να αφήνω τους δύο θερμοστάτες ανοιχτούς (πχ στους 20C) και να παρεμβάλω το relai του arduino στην γραμμή της εντολής τους κάθε θερμοστάτη. Έτσι αν από το arduino δίνω εντολή για ανοιχτό καλοριφέρ τότε οι επαφες του ρελαι κλείνουν και η εντολή από το θερμοστάτη περνάει εφόσον η θερμοκρασία του χώρου είναι <20
2. Να συνδέσω παράλληλα με τις επαφές του θερμοστάτη τις επαφές του ρελαι του arduino και ουσιαστικά να μετατρέψω το arduino σε θερμοστάτη που θα δουλεύει παράληλα με τον κανονικό. Ο κανονικός τότε θα είναι στο 5C ας πούμε και θα είναι ουσιαστικά μονίμως ανενεργος. Θα ενεργοποιείται μόνο σε περίπτωση που η θερμ πέσει κάτω από τους 5C και υπάρχει κίνδυνος να παγώσουν οι σωληνώσεις
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι θα παίξουν πολύ ρόλο οι αισθhτήρες θερμοκρασίας τους arduino
Στην πρώτη περίπτωση βλέπω δύο μειονεκτήματ: Υπάρχει κίνδυνος να παγώσει το καλοριφέρ γιατί θα είναι μονίμως OFF και δεύτερον θα πρέπει κάθε φορά που πάω εκεί να έχω και έναν διακοπτη bypass για να περνάει ο χειρισμός στον κλασικό θερμοστάτη. Και επομένως υπάρχει με θέμα με τρίτους (γονείς και κτλ.)
Θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας
ΕΥχαριστώ
καλές γιορτές


Χρονια πολλα
γιατι δεν κανεις και τα δυο??

εναν θερμοστατη μονιμα ανοιχτο στους 5 βαθμους,οποτε οταν πεφτει η θερμοκρασια να ανοιγει.Και εναας απλος θερμοστατης κανει δουλεια.
κατοπιν με το arduino να χειριζεσαι το on-off του θερμοστατη μεσω internet(δηλαδη να το κανεις ον δυο ωρες πριν πας στο σπιτι. )

arion63
29-12-12, 06:09
φιλε γιάννη
χρονια πολλά
Η θερμοστατες έχουν εβδoμaδιαιo πρόγραμμα η όχι αν έχουν τους ρυθμιzεις την ημερα και τις ώρες που θέλεις και θα βρείς το χορό zesto.Κε όσο αφορά την αντιπαγοτικι προστασία βάζεις γλυκόλη και εχής το κεφάλι σου ήσυχο.γατί σε κακοκαιρία πολλές φορες μένουμε και χωρίς ρεύμα τότε τι κανεις μου λες.......

Infra
04-01-13, 01:03
Δεν έχουν προγραμματισμό, αλλά και να είχαν συνήθως δεν ξέρω πότε θα ξαναπάω, επομένως δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή της γλυκόλης. Αλήθεια πόση χρειάζεται?

chs
23-01-13, 00:46
ρίξε μια ματιά στους siemens τις σειράς rev http://www.aircoline.gr/dat/1807572B/[el]file.pdf http://www.kafkas.gr/catalogs/thermostates2.pdf