PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης σε λεβητα ξυλου με ρελε



ioannis_83
29-12-12, 01:03
σε ενα λεβητα ξυλου θελω οταν ανοιγω την πορτα να σταματαει ο ανεμιστηρας απο κατω για να μην ερχεται καπνος.το μοτερ ειναι 220ν και σκεφτηκα να χρησιμοποιησω μαγνητικη επαφη λογω θερμοτητας της πορτας.αλλα η μαγνητικη επαφη δεν αντεχει τα watt απευθειας,αρα πρεπει να βαλω ρελε.ποια η γνωμη σας για το ρελε?θα οπλιζει με 12ν η με 220ν?και αν υποθεσουμε με 12ν,θα βαλω ολοκληρο μετασχηματιστη για να οπλιζει ενα ρελεδακι? καθε ιδεα καλοδεχουμενη...

stinger
29-12-12, 01:21
γεια σου φιλε μου...επειδη σε ενα φιλο που ηθελε να κανει το ιδιο με σενα δοκιμασα διαφορα σου λεω οτι λογω υψηλων θερμοκρασιων που υπαρχουν στην περιοχη της πορτας οτι κανεις δεν θα εχει μεγαλη διαρκεια...θα πρεπει ο διακοπτης σου να βρισκεται με προεκταση τουλαχιστον 50 εκατοστα μακρια..μπορεις να μην μπλεξεις με ρελε και να βαλεις μηχανικο διακοπτη και να παρεμβαλεις την φαση του μοτερ...πιο απλο..
εγω τελικα στον φιλο εβαλα ενα κανονικο διακοπτη μπροστα στον ξυλολεβητα και με μια ωραια κατασκευη με λεντ που ειχα ωστε να μην ξεχνα τον διακοπτη καθε φορα που ανοιγοκλεινει την πορτα...ηταν το πιο αξιοπιστο που μπορεσα να κανω...σιγουρα υπαρχουν κι αλλες πατεντες που μπορεις να κανεις αρκει να βεβαιωθεις οτι θα εχουν διαρκεια και δεν θα παθει καμια ζημια το συστημα σου
ενδεικτικα σου δειχνω εναν διακοπτη
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=23488&cat=1057&page=1

vasilllis
29-12-12, 19:30
αν ειναι μεχρι 50 βαθμους τερματικο διακοπτη σαν αυτον http://www.acdcshop.gr/limitswitchactuatorwithspring110mmnonc-p-9667.html

PanagiotisHlektrlogos
29-12-12, 19:52
Φιλε καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!!
Αρχικα σου λεω οτι ο μαγνητης δεν αντέχει σε θερμοκρασία (απομαγνητίζεται λόγω της ταλάντωσης των μοριων του)
Εγώ θα πρότεινα διακόπτη ο οποίος θα λειτουργούσε με συρματοσχοινακι το οποιο θα τυλιγόταν σ ενα μικρό ραουλο (οπως τα Choke στα παπακια)
Ο διακόπτης αυτός πρέπει να κάνει διπλή δουλια.
1ον Διακοπή της τροφοδοσίας του μοτερ με τάση
2ον Πέδηση του μοτερ γιατι και με διακοπή της τάσης λόγω αδράνειας ο ανεμιστήρας θα συνεχίσει να γυρίζει! Αρα πάλι θα έχεις καπνους!!
Δές την περίπτωση να "κοβεις" τον αερα με ταμπερ ειναι πιο ευκολο ή πήγενε στη λύση του φίλου που είπε για ξεχωριστό διακόπτη (τύπου κουνιας) με φως! Υπάρχουν έτοιμοι στο εμπόριο και ειναι μέχρι 16 αμπερ!