PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμεταδοση εντολων τηλεχειριστηρίου ΟΤΕtv Connx (Pirelli)



plouf
31-12-12, 08:55
Καλημέρα

θέλω να στείλω τις εντολές του τηλεχειριστηρίου σε αλλη ΤιΒι .. πήρα το AWV-2077 Τ/R αναμεταδοση μέσω ομοαξονικού, το οποίο ενω λειτουργει με τα άλλα τηλεχριστηρια (TV video ktl) ΔΕΝ λειτουργει με του Pirelli

μιλαμε στημένο στην ίδια εγκαταστσση στέλνω εντολές τιβι παει στέλνω Pirelli δεν ανάβει καν το led που δείχνε ιοτι έπιασε εντολή, το δοκίμασα και το ενα πανω στο αλλο τα 2077για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι θέμα εγκαταστασης.


η ρώτηση ειναι αν κάποιος έχει βάλει κάποιο αναμεταδότη (ενσυρματο η ασυρματο) που να εχει δοκιμασμενα λειτουργήσει με το Pirelli

jami
31-12-12, 15:19
Δοκιμασμένο σε Pirelli OTE tv μέσω ADSL και παίζει άψογα με ένα πομπό και 3 δέκτες>αυτό (http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=2_485&products_id=1361)

ioannischristo
31-12-12, 16:54
Λειτουργεί παντού (είναι ευρέως φάσματος). Προσοχή στην "Ροή" του σήματος ή πρόσεχε μήπως έχεις συσκευές που "κόβουν" την τηλεμετρία.
(Ακριβά το πήρες. Με 22 ευρώ απο Τριδιμά)
Καλή Χρονιά

plouf
31-12-12, 17:53
@jami ενδιαφέρον αυτό που λες μαις και στο googlerisma βρήκα αυτο που λέει οτι δεν παιζει !! http://www.f-web.gr/connex-remote-ir-infrared


@ ioannischristo ποιος πηρε τι ακριβά? καταρχην δεν κανει 22 ευρώ κοιτα το καλύτερα ;-)
και δευτερος ΔΕΝ λειτουργει σε pirelli δοκιμασμένα... τα δοκιμασα οπως εγραψα και πανω το ενα στο αλλο χωρις να ειναι σε καλώδιο..

ioannischristo
01-01-13, 03:20
Χρήστο καλή χρονιά.

Το AWV-2077 Τ/R είναι όπως διάβασες ΙR Remote Extenter. Το έχω δοκιμάσει σε απομακρυσμένες επεκτάσεις παρά παρά πολλές. Βάζοντάς μου ιδέες για πρόβλημα που έχεις δεν βρήκα κάτι που να μην δουλεύει. Λειτουργεί κανονικά είτε μέσω ομοαξονικού με εφαρμοσμένη RF αλλά και χωρίς RF. Έπαιξε παντού (Από ΤV,Κλιματιστικό, Compact Radio,DVR, IPTV,Media Center, Δορυφορικό δέκτη, Home Cinema, κ.α.) για να σιγουρευτώ ότι το μηχανάκι δεν επηρεάζεται ούτε από το ομοαξονικό έβαλα και καλώδιο utp χωρίς θωράκιση και πήγα τον πομπό 4 ορόφους κάτω. Έπαιξε παντού!!! Υπάρχει περίπτωση να έχει βλάβη το σετ που έχεις;; (Δώσε ιδιαίτερη βάση στα ενδεικτικά του, ιδίως στου δέκτη γιατί εάν έχει παρεμβολές από ισχύος τότε μόνο μπορεί να μην σου παίξει.)

plouf
01-01-13, 11:10
φιλε γιαννη μαλλον δεν διαβασες οτι το δοκιμασα και ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ με τα τηλεχειριστήρια της ΤιΒι αλλα και του ΝτιΒιΝτι εκει αλλα ΟΧΙ με μαι συγκεκριμένη συσκευη "pirelli HY2000" και μόνο !

jami
02-01-13, 23:11
Φίλε Χρήστο το έχω τοποθετήσει σε πελάτη πάνω απο ένα χρόνο και λειτουργεί απροβλημάτιστα.Τώρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι νομίζει ;) Αυτό είναι το καλό της Δημοκρατίας!!!

R2D2
14-05-14, 15:38
καλησπερα

φερνω το θεμα στην επιφανεια γιατι εφτασα εδω αντιμετωπιζοντας το ιδιο προβλημα : μεταφορα IR για ΟΤΕ-TV (IPTV και οχι SAT) μεσω καλωδίου (οχι ασυρματα). τα κλασσικα IR extenders μεσω ομοαξονικου τα εχω δουλεψει αρκετα και δεν παιζουν με αυτη τη συσκευη.

Εχουμε βρει τιποτα παραπανω??

με εκτιμηση
Στράτος

plouf
14-05-14, 23:20
καλα που το εσκαψες το θεμα :)

εγω αντικατεστησα το ir δεκτη σε ενα φτηνό μεσω ομοαξονικού, με το TSMP58000 .

R2D2
15-05-14, 02:07
χμμ.. Άρα καλώς κατέληξα προς το ίδιο συμπέρασμα :)
ο δέκτης έχει από μαμά TSOP34838 και σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω με TSOP34856
θα παίζει λες με TSMP58000 ? (δεν το πολυκατέχω το άθλημα..)

ευχαριστώ για την (γρήγορη) απάντηση

DJman
08-08-14, 11:01
Συμπληρωματικη απορια απο εμενα--->

Εχω ενα av transmiter με δυνατοτητα ir ( εικονα και ηχο στελνω μεσω utp με video balun και μονο τις εντολες τηλεχειστηριου απο το av transmiter). Εμενα το καλωδιο του ir(που ειναι στο δεκτη ΟΤΕ) εχει πανω του 2 ματια-ir (ενα στη μεση και ενα στην ακρη).Αυτα πως τα τοποθετουμε ρε παιδια???

Εχω το εξης προβλημα.Εχω βαλει το IR-ματι του av transmiter σε αποσταση 4εκ απο το δεκτη ΟΤΕ αλλα αμα καθομαι στο σαλονι το τηλεκοντρολ για να αλλαξεις καναλι θελει υπο γωνια τερμα αριστερα(γιατι μαλλον μπαινει στη μεση το ματι του av sender). Οταν ειμαι στη κρεβατοκαμαρα πιανει καμπανα τις εντολες Αυτο το προβλημα πως φτιάχνετε?

Εχω την εντυπωση πως το av sender(που βρισκετε στον σαλονι) εχει πανω στη συσκευη-κουτι αλλο ενα IR receiver(μαλλον) ωστε να στελνεις εκει τις εντολες οταν εισαι στο σαλονι μιας και το IR του δεκτη ΟΤΕ ειναι μπλοκαρισμενο απο το IR του av transmiter

Επισης εχει βρει κανεις καμια πατεντα για IR sender USB ή serial ωστε να αλλαζεις καναλια απο υπολογιστη πχ(πραγματικα θα μου λυσει τα χερια)???