PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος σε ηλεκτρολογικό πίνακα.



tbaitasis
31-12-12, 19:03
Καλησπέρα, όταν συνδέω οποιαδήποτε συσκευή πάνω από 1800W σε μια πρίζα που καταλήγει στον πίνακα σε μια 10αρα ασφάλεια, ακούγεται θόρυβος από την ασφάλεια. Λέτε να φταίει η ασφάλεια λόγω παλαιότητας ή είναι μικρή? Ευχαριστώ.

xampos
31-12-12, 19:54
Σφίξε όλες τις βίδες στον πίνακα και όταν λέω όλες εννοώ όλες και στις μπαρες και στην γενική αφάλεια και στον γενικο διακόπτη και στο αντιηλεκτροπληξιακό καοι γενικά παντού.

leosedf
31-12-12, 20:44
Ξέχασε ο Χαράλαμπος να αναφέρει να χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΩΜΕΝΟ κατσαβίδι.

Paulos
31-12-12, 21:57
λογικά φταίει η ασφάλεια αφού όπως λες μόνο η γραμμή παρουσιάζει πρόβλημα. μικρή δεν είναι αφού 10Α*220 V=2200 W το πιθανότερο είναι να μην κάνει καλή επαφή από μέσα από το πολύ ανοιξε-κλεισε. από ότι έχω ακούσει μπορεί να προκαλέσει μέχρι φωτιά.

ioannischristo
01-01-13, 10:30
Στην θέση σου θα άλλαζα τις ασφάλειες για να μην μάθω από το προανακριτικό τμήμα της πυροσβεστικής ποιο είναι το πόρισμα της φωτιάς..... (άλλαξε τες και μην το συζητάς και ας έχεις ακόμα περιθώριο κατανάλωσης - βλέπε Post#4)

george Mp
01-01-13, 16:45
Κανε αυτο που λεει ο Χαραλαμπος γιατι πιο ευκολα παιρνεις φωτια απο λασκα βιδες παρα απο χαλασμενη ασφαλεια και αλλαξε και την επιμαχη ασφαλεια, και οπως πολυ σωστα ειπε ο Κωνσταντινος χρησιμοποιησε μονομενο κατσαβιδι.

tbaitasis
02-01-13, 19:10
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα ενημερώσω μόλις αλλάξω ασφαλειοδιακόπτη και σφίξω τις βίδες.....

tbaitasis
05-01-13, 23:31
Λοιπόν, Όταν πήγα να κάνω την αλλαγή, παρατήρησα ότι το καλώδιο που έβγαινε από την ασφάλεια προς τον τοίχο είχε φθαρεί και κόπηκε με το χέρι με ένα μικρό τράβηγμα. Άλλαξα την θέση της ασφάλεια και την έβαλα πριν από το γενικό διακόπτη καθώς το καλώδιο δεν έφτανε πλέον σε άλλο σημείο. Παραβιάζω κάποιο πρότυπο ή αρχή? Υπάρχει πρόβλημα? Πως προεκτείνω το καλώδιο?

347
06-01-13, 00:06
με μια κλεμα πορσελανης, για μεγαλυτερη ασφαλεια. Η αλλαξε ολοκληρο το καλωδειο

xrhstosmp
06-01-13, 01:08
Λοιπόν, Όταν πήγα να κάνω την αλλαγή, παρατήρησα ότι το καλώδιο που έβγαινε από την ασφάλεια προς τον τοίχο είχε φθαρεί και κόπηκε με το χέρι με ένα μικρό τράβηγμα. Άλλαξα την θέση της ασφάλεια και την έβαλα πριν από το γενικό διακόπτη καθώς το καλώδιο δεν έφτανε πλέον σε άλλο σημείο. Παραβιάζω κάποιο πρότυπο ή αρχή? Υπάρχει πρόβλημα? Πως προεκτείνω το καλώδιο?
και ο γενικος διακοπτης τωρα εγινε...."περιπου γενικος διακοπτης" ή "γενικος διακοπτης εκτος απο τον φωτισμο ταδε"?
υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας ο γενικος διακοπτης πρεπει να διακοπτει ολο τον πινακα με μια κινηση.

Kyriakoschar
06-01-13, 13:38
Φίλε μου, αν έχεις βάλει τον ασφαλειοδιακόπτη γραμμής, πριν το Γ.Δ. σαν τοποθέτηση ραγοϋλικού στον πίνακα, τότε όχι, δεν παραβιάζεις κάποιο πρότυπο.
Αλλά αν το έχεις κάνει αυτό καλωδιακά, φυσικά και παραβιάζει κάποιο πρότυπο και πρέπει να μπει κατά τη γνωστή σειρά.

Εγώ προσωπικά, θα μετρούσα αντίσταση μόνωσης καλωδίου στη θέση σου αν έχεις μονωσίμετρο (π.χ. μεγγερ).
Αν δεν έχεις, άλλαξε το καλώδιο αν είναι εύκολο. Διαφορετικά μπορείς να κάνεις μάτιση καλωδίου είτε με κλέμμα, είτε με συστροφή και καπς.

Η ασφάλεια καλώς και αλλάχτηκε γιατί τα είχε φάει τα ψωμιά της. Όταν μια ασφάλεια "μουγγρίζει" σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Το Πιθανότερο θα ήταν σε μικρές καταναλώσεις να μην "μούγγριζε", αλλά δε σημαίνει ασφάλιση αυτό.

JOUN
06-01-13, 13:42
^^ Ασε Χρηστο μη μου το θυμιζεις..Πριν τις γιορτες εκαψα τον ανιχνευτη καλωδιων της Central επειδη ο μαλακας ο ηλεκτρολογος πριν απο εμενα ακολουθησε τις οδηγιες του ιδιοκτητη και εβαλε μια ολοκληρη γραμμη και ενα καλωδιο 3*1,5 εκτος γενικου.Ηθελε ο ιδιοκτητης (σε ξυλουργειο) να κλεινει τον γενικο αλλα να δουλευουν το ψυγειο και ο (μελλοντικος) ανιχνευτης κινησης.
Παω και εγω,κλεινω τον γενικο και βαζω τον ανιχνευτη στο(σημειωτεον γυμνο και με ταση δικτυου) καλωδιο πανω απο την εισοδο για να βρω που καταληγει..
ΜΠΑΜ!! Παρε στο χερι τον ανιχνευτη που παλιοτερα ειχα πει στο φορουμ οτι τον προσεχω σαν τα ματια μου να μην τον βαλω στα 230..

Βεβαια το εφτιαξα ,ειχε καψει το VDR και καναδυο διαδρομους αλλα δεν του το λεω..

tbaitasis
07-01-13, 17:52
και ο γενικος διακοπτης τωρα εγινε...."περιπου γενικος διακοπτης" ή "γενικος διακοπτης εκτος απο τον φωτισμο ταδε"?
υπαρχει σοβαρο θεμα ασφαλειας ο γενικος διακοπτης πρεπει να διακοπτει ολο τον πινακα με μια κινηση.

Δεν απομόνωσα το διακόπτη από τον γενικό, απλά ο γενικός δεν είναι πλέον ο πρώτος σε σειρά διακόπτης στον πίνακα.