PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικοί καθρέπτες



n1k0s84
01-01-13, 12:31
Καλημέρα Καλή χρονιά με υγεία σε όλους! Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας.... Έβαλα στο αυτοκίνητο μου ηλεκτρικούς καθρέπτες και ενώ τα έχω περάσει τα καλώδια στη θέση του διακόπτη παρόλα αυτά δεν έχω καταφέρει να τους λειτουργήσω... Το πρόβλημα μου είναι το εξής δεν μπορώ να βρω άκρη με τα καλώδια που πρέπει να συνδεθούν πάνω στο διακόπτη.... Μάλιστα έχω 2 διακόπτες ο ένας 7 επαφών και ο άλλος 8 επαφών. Ο πρώτος πρέπει να είναι από Hyundai accent 1998 και ο δεύτερος από Bora του 2000 o δεύτερος μάλιστα τα 2 από τα 8 pins τα έχει για να ανάβει τα leds που ανάβουν με τον εσωτερικό φωτισμό του αυτοκινήτου. Από τους καθρέπτες φεύγουν 3 καλώδια αφού τα 2 μοτεράκια που υπάρχουν μέσα τους βγάζουν το ένα άκρο κοινό αρά στο διακόπτη έρχονται 6 καλώδια από τους καθρέπτες ένα +12V και ένα -.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

xsterg
01-01-13, 13:42
φιλε μου ειναι δυνατα αυτα που γραφεις? τι μαρκα ειναι το αυτοκινητο? εβαλες καθρεπτες του αυτοκινητου? οι διακοπτες ειναι οι ιδιοι? μονο ετσι θα δουλεψουν σωστα. τωρα αν πηρες καθρεπτες και διακοπτες απο αλλη μαρκα και περιμενεις να σου δουλεψουν εχεις αποτυχει. ειναι διαφορετικες οι καλωδιωσεις. επισης χρειαζεται και ρελλε εκτος απο τους διακοπτες.

n1k0s84
01-01-13, 14:15
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και εχώ δει πολλά σχέδια μπορώ να σου πω ότι οι περισσότεροι καθρέπτες σε αυτοκίνητα χωρις can-bus έχουν το ίδιο σκεπτικό σίγουρα μπορεί να αλλάζουν πράγματα αλλά γενικά είναι του ίδιου σκεπτικού... Οι καθρέπτες που χρησιμοποιήσα είναι του αυτοκινήτου απλά από ποιο πλούσια έκδοση...Επειδή όμως δεν βρήκα διακοπτάκη χρησιμοποιήσα από "αδελφικό" αυτοκίνητο...Και για να λυθεί η απορία το αμάξι είναι Κια Picanto και το διακοπτάκη το ένα απο accento και το άλλο από vw bora.... Τώρα όσο αναφορά το ρελεδάκι έχοντας δει και τι καλωδίωση από άλλο αυτοκίνητο Hyundai δεν είδα πουθενά ρελέ αφού τα καλώδια όπως έφευγαν από τους καθρέπτες πήγαιναν απευθείας στο διακόπτη. Ο διακόπτης έπαιρνε +12V, (-) και 5 καλώδια από τους καθρέπτες. Ενώ οι καθρέπτες είχαν από 3 καλώδια λίγο πριν μπουν στο διακόπτη βραχυκυκλώνονταν τα 2 από αυτά..

johnnkast
01-01-13, 18:07
40333

αν εχεις το βυσμα απο τους διακοπτες του accent .....τοτε αυτο θα εχει την μορφη της πιο πανω εικονας
(ειναι οπως κοιταμε το βυσμα....στις επαφες του διακοπτη ειναι "καθρεφτης" της εικονας)

στο 3 θα δωσεις τα +12
στο 7 την γειωση -
στο 1 το μονό απο το μοτερ του οδηγου που κινει πανω κατω
στο 6 το κοινο των δυο μοτερ (για τον καθρευτη του οδηγου μιλαμε)
στο 5 το αλλο μονό του μοτερ που κινει δεξια αριστερα

στο 1 επισης θα ενωθει ΚΑΙ το μονό του συνοδηγου που κινει πανω κατω
στο 2 το κοινο των δυο μοτερ (συνοδηγου)
στο 4 το αλλο μονό που κινει δεξια αριστερα


Υ.Γ....το διακοπτακι του bora δεν ταιριαζει με την συνδεση για KIA-HYUNDAI....
Τα +12 θα τα δωσεις απο τον διακοπτη (15) με 10αρα ασφαλεια ....Ρελε δεν εχουν τα hyundai σε καθρεφτες....να μη γραφετε οτι να'ναι....

n1k0s84
01-01-13, 19:14
40337
Καταρχάς σ΄ευχαριστώ για τη βοήθεια θα τη δοκιμάσω τη λύση σου....Αν και ο διακόπτης που έχω εγώ είναι αυτής της μορφής που φαίνεται παραπάνω. Το φις που μου δείχνεις εσύ το είδα σε ένα άλλο hyundai που άνοιξα και είχε τα καλώδια όπως μου τα λες όμως όταν τα σύνδεση μου έκαψε την ασφάλεια δεν ξαναδοκίμασα μήπως είχα βάλει ανάποδα τη γη με το +12V. Θα τη δοκιμάσω ξανά όμως.

johnnkast
01-01-13, 19:24
δεν βγαινει η φωτογραφια σου.....ξανα ανεβασε την

n1k0s84
02-01-13, 00:55
Έκανα μια απόπειρα βάζοντας στα άκρα τη τροφοδοσία βάση του δικού σχεδίου σου αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να γίνουν κάποιες κινήσεις άλλα όχι όλες.

Και μια απορία γιατί δεν παίζουν οι καθρέπτες με το διακοπτάκι απο το bora? Και επειδή μπορεί να κάνω και λάθος το διακοπτάκι είναι αυτό
40338

johnnkast
02-01-13, 02:07
αυτη η φισσα ειναι accent πριν το 2000 και ο διακοπτης ειναι στο ταμπλω οργανων....το προηγουμενο ηταν για accent lc που σου εστειλα και ηταν στην πορτα του οδηγου

εχουμε λοιπον:

στο 1 πανε τα +12
στο 4 η γειωση
στο 6 το μονό του οδηγου πανω κατω
στο 7 το κοινο των δυο μοτερ
στο 5 το μονο του οδηγου παλι για δεξια-αριστερα

στο 7 ενωνεται το κοινο και του συνοδηγου
στο 3 το πανω κατω συνοδηγου
στο 2 δεξια αριστερα συνοδηγου

Απο το bora δεν εχω σχεδια...κι απ οτι θυμαμαι ειναι με bcm ...οποτε αστο

n1k0s84
02-01-13, 02:14
Σ' ευχαριστώ αύριο θα το δοκιμάσω...Αν πέσουν και σχέδια για το Bora θα ήθελα να το δοκιμάσω γιατί είναι ποιο ωραίος σαν διακόπτης

xsterg
02-01-13, 22:11
το οτι δεν χωραει στην τυποποιημενη θεση δεν σε ενδιαφερει? χωρια που αισθητικα δεν θα ταιριαζει με τον υπολοιπο εξοπλισμο του αυτοκινητου.

n1k0s84
03-01-13, 01:03
Φίλε μου Jonhkast τι να σου πω μου έκανες το καλύτερο δώρο για τη πρωτοχρονιά :lool: Έπαιξε ο διακόπτης μια χαρά μόνο που στο αμάξι μου ήταν ανάποδα η γείωση με τα 12V.... Χίλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
xsterg το δικό μου αμάξι δεν είχε θέση για το συγκεκριμένο διακοπτάκι είναι η απλή έκδοση ότι κάνω είναι δικής μου κατασκευής και πίστεψε με δεν είναι η μόνο αλλαγή που του έχω κάνει...Τώρα αισθητικά το αποτέλεσμα θα το δω όταν προσαρμόσω το χειριστήριο στη πόρτα θα το ποστάρω να μου πεις και την άποψη σου! Αν δε κάνω λάθος έχεις και εσύ το ίδιο αμάξι άρα θα έχεις και μια παραπάνω γνώμη

xsterg
03-01-13, 10:27
παρομοιο αυτοκινητο εχω. kia picanto. ναι, αν εβρισκα θα εβαζα και εγω ηλ καθρεπτες. εμενα εχει την θεση ετοιμη με ταπα στην πορτα του οδηγου.

n1k0s84
03-01-13, 18:55
Εσένα είναι με 4 ηλεκτρικά παράθυρα γι'αυτό...Πάντως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο 2 καθρέπτες θες και ένα διακοπτάκι και από εκει και πέρα διάθεση για να ανοίξεις το αυτοκίνητο

xsterg
04-01-13, 00:06
τωρα με εβαλες σε σκεψεις. ειναι και θερμαινομενοι η οχι?

n1k0s84
04-01-13, 01:08
Έβγαινε και με θερμαινόμενους καθρέπτες και εγώ πίστευα ότι αυτοί που πήρα ήταν έτσι αλλά τελικά δεν ήταν πάντως αν το ψάξεις σε μεταχειρισμένα μπορείς και να βρεις όμως