PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπτήρας για ζωγραφική



troller_coaster
03-01-13, 20:43
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Έχω ένα φίλο ζωγράφο, ο οποίος αναζητά έναν σχετικά ισχυρό προβολέα λευκής απόχρωσης, ώστε να μπορεί να ζωγραφίζει κάτω από το φως του. Αυτός που είχε μέχρι πρότινος ήταν αρκετά κίτρινος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνθέσει σωστά χρώματα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Σκεφτόμουν κάτι σε προβολέα αλογόνου, αλλά έχω να πιάσω τα φωτοτεχνικά στα χέρια μου από όταν σπούδαζα. Υπάρχουν κάπου πίνακες με τις κατάλληλες αποχρώσεις, καθώς και κωδικοί των αντίστοιχων λαμπτήρων;

Ευχαριστώ!

leosedf
03-01-13, 22:15
Με LED σκέφτηκες καθόλου? Κάτι σε 4000Kelvin ίσως να σου ταίριαζε είναι φως ημέρας.
Και ταινίες led υπάρχουν και λάμπες.

Costis Ni
03-01-13, 22:18
Αν κι έχω τελειώσει χρόνια τη Σταυράκου, θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

Αφού είναι ζωγράφος και θέλει να βλέπει χρώματα με ακρίβεια, πολύ σωστά είπες οτι χρειάζεται αλογόνου. Αποκλείονται όλες CCFL . LED κλπ.
Όλες οι αλογόνου είναι πλήρους φάσματος αλλά όλες είναι επίσης και θερμού φωτισμού. Δηλαδή όταν είναι ημέρα το φώς τους φαίνεται κίτρινο. Γι αυτό δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Αν είναι σε εσωτερικό χώρο, χωρίς ήλιο, είναι η τέλεια λύση,, γιατί το μάτι μας συνηθίζει. Βάλε και κάτι να διαχέει το φώς (να μην είναι σκληρές οι σκιές) και όλα ΟΚ. Αν πρέπει να βάλεις πάνω από μία, καλύτερα να είναι όλες τα ίδια βατ γιατί όσο αυξάνουν τα βάτ ανεβαίνει κι η θερμοκρασία χρώματος (δηλαδή προς το πιο λευκό.)

troller_coaster
03-01-13, 23:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου δώσατε πολλή τροφή για αναζήτηση και διάβασμα. Κατέληξα ότι οι λάμπες αλογόνου είναι η φθηνότερη λύση των οποίων ο συντελεστής Ra αγγίζει το 100 (δηλαδή εκπέμπουν το πλήρες φωτεινό φάσμα). Δεδομένου ότι ο φίλος μου το χρειάζεται για να ζωγραφίζει σε εσωτερικό χώρο τα βράδια, μάλλον αυτό θα του προτείνω. Ακόμα και αν δεν κάνει, το κόστος του είναι <10 ευρώ για ένα φωτιστικό 150W, άρα μικρό το ρίσκο.

nikknikk4
04-01-13, 01:12
Με LED σκέφτηκες καθόλου? Κάτι σε 4000Kelvin ίσως να σου ταίριαζε είναι φως ημέρας.
Και ταινίες led υπάρχουν και λάμπες.

Λάθος καμία σχέση

Έτσι ενδεικτικά
http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

nikknikk4
04-01-13, 01:55
Αν κι έχω τελειώσει χρόνια τη Σταυράκου, θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Αφού είναι ζωγράφος και θέλει να βλέπει χρώματα με ακρίβεια, πολύ σωστά είπες οτι χρειάζεται αλογόνου. Αποκλείονται όλες CCFL . LED κλπ.
Όλες οι αλογόνου είναι πλήρους φάσματος αλλά όλες είναι επίσης και θερμού φωτισμού. Δηλαδή όταν είναι ημέρα το φώς τους φαίνεται κίτρινο. Γι αυτό δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Αν είναι σε εσωτερικό χώρο, χωρίς ήλιο, είναι η τέλεια λύση,, γιατί το μάτι μας συνηθίζει. Βάλε και κάτι να διαχέει το φώς (να μην είναι σκληρές οι σκιές) και όλα ΟΚ. Αν πρέπει να βάλεις πάνω από μία, καλύτερα να είναι όλες τα ίδια βατ γιατί όσο αυξάνουν τα βάτ ανεβαίνει κι η θερμοκρασία χρώματος (δηλαδή προς το πιο λευκό.)
τα watt μιας λάμπας τι σχέση έχουν με τη θερμοκρασία χρώματος ...?


Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!
Έχω ένα φίλο ζωγράφο, ο οποίος αναζητά έναν σχετικά ισχυρό προβολέα λευκής απόχρωσης, ώστε να μπορεί να ζωγραφίζει κάτω από το φως του. Αυτός που είχε μέχρι πρότινος ήταν αρκετά κίτρινος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνθέσει σωστά χρώματα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Σκεφτόμουν κάτι σε προβολέα αλογόνου, αλλά έχω να πιάσω τα φωτοτεχνικά στα χέρια μου από όταν σπούδαζα. Υπάρχουν κάπου πίνακες με τις κατάλληλες αποχρώσεις, καθώς και κωδικοί των αντίστοιχων λαμπτήρων;
Ευχαριστώ!
πας και του λες τι θες να κάνεις ...τι λάμπα έχεις ...κλπ. να σου δώσει μια ζελατίνη να ανεβάσεις τη θερμοκρασία χρώματος
http://www.mcmanios.gr/?act=prod_cat&prod=26


ολοι οι σοβαροί κατασκευαστές λαμπτήρων -φωτιστικών αναγράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά τάση λειτουργίας ..ισχύ ..θερμοκρασία χρώματος...ωρες λειτουργίας ...κλπ.