PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτης για ανεμιστήρες.



stayrosrr
04-01-13, 00:40
Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό να με και πάλι να σας βασανίσω λίγο :001_tt2:

Αυτή τη φορά έρχομαι πιο οργανωμένα.

Ας μπω κατευθείαν στο θέμα...

Θέλω να κάνω ένα κύκλωμα για να γίνεται αυτόματη ρύθμιση της Ταχύτητας των ανεμιστήρων.

Πιο αναλυτικά, έχω ένα ζεστό μεταλλικό σώμα και θέλω ανάλογα με τη θερμοκρασία που έχει να γυρνάμε και με τις ανάλογες στροφές τα ανεμιστηράκια.

Δηλαδή όταν το σώμα έχει θερμοκρασία:
<19C° να δίνει 0volt
20-29C° να δίνει 3volt
30-39C° να δίνει 6volt
>40C° να δίνει 9volt

Ανεμιστήρες, να μπορώ να προσθέσω μέχρι και 8 των 12volt Ρυθμιζόμενοι.

Κεντρικό διακόπτη ON/OFF.

Μέχρι εδώ είναι το αυτόματο κομμάτι της υπόθεσης.

Εκτός από αυτό θέλω να προσθέσω μία ακόμη χειροκίνητη λειτουργία.

Δηλαδή, με κάποιο trimmer να μπορώ να δώσω χειροκίνητα τάση στους ανεμιστήρες 3-12volt. Σε αυτό το κύκλωμα θέλω να βάλω και ένα διακόπτη ON/OFF ώστε να μπορώ να το ενεργοποιώ και να το απενεργοποιώ όταν το θέλω.

Έκανα και το παρακάτω ελλιπές κύκλωμα και συνδύασα όσες γνώσεις είχα πιο σίγουρες. :w00t:

Εντάξει το ξέρω είναι τελείως άθλιο, αλλά με Paint των windows και αυτά που ξέρω αυτό κατάφερα. :blushing:
40360

Θέλω να μάθω άμα υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο έτοιμο για αυτό που θέλω(αν και δεν νομιζω). Αν οχι, τότε θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο άμα δεν είναι τραγικά δύσκολο?(για τον προγραμματισμό του). Οικονομικά να το προγραμματίσει κάποιος βγαίνει πολλά?
Τι άλλα υλικά λείπουν από το κύκλωμα μου?
Μέχρι τώρα αυτά που σκέφτηκα είναι σωστά?

Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι, άμα θυμηθώ τίποτα θα το προσθέσω.
Ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις που θα λάβω.!:001_smile:

thomasdriver
04-01-13, 01:22
4036140362



αυτο το κυκλωμα το ειχα δημοσιευσει πριν αρκετο καιρο κανει ακριβως αυτο που θελεις και οπως βλεπεις ειναι και για δυο ανεμιστηρες. εαν αντικαταστησεις τα τριμμερ με ποτενσιομετρα θα εχεις και προσβαση απο εξω να ρυθμιζεις τις στροφες οπως εσυ θελεις.

radiobil
04-01-13, 01:40
καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια θωμα το συγκεκριμενο κυκλωμα κανει και για αεροθερμο τζακιου με μοτερ καλοριφερ αυτοκινητου ευχαριστω.

thomasdriver
04-01-13, 01:49
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62575
για μοτερ αυτοκινητου δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν νομιζω να κανει γιατι το μοτερ τραβαει πολλα αμπερ και θα καψει τα mosfet.
επιπροσθετως χρειαζεσαι και μεγαλο τροφοδοτικο. αυτο το κυκλωμα ειναι για ανεμιστηρες υπολογιστων.

stayrosrr
04-01-13, 01:52
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δηλαδή θα μπορώ να ρυθμίσω αυτό το κύκλωμα σου Θωμά, σε αυτές τις θερμοκρασίες που θέλω και να αλλάζει η τάζει ανάλογα με τη θερμοκρασία που έχει το ζεστό σώμα?
<19C° να δίνει 0volt
20-29C° να δίνει 3volt
30-39C° να δίνει 6volt
>40C° να δίνει 9volt
Επίσης για το ξεχωριστώ trimmer Που θέλω να βάλω χρειάζεται κάποιες αντιστάσεις ή πυκνωτές?

radiobil
04-01-13, 01:57
τροφοδοτικο εχω ενα απο υπολογιστη αλλα υπολειτουργει πιθανον λογο αμπερ θελω και ενα τροφοδοτικο που να μπορω να του βαλω ροοστατη η στα 220 η στα 12 αν μπορεις να βοηθησεις.

thomasdriver
04-01-13, 02:05
για να παρεις τις τιμες τασης που λες πρεπει να κανεις αλλαγες στο κυκλωμα και καποιες δοκιμες.
δηλαδη ρυθμιζεις το τριμμερ στην επιθυμιτη ταση και το αντικαθιστας με αντισταση. κατοπιν αντικαθιστας το τριμμερ με μεταγωγικο διακοπτη.
το κυκλωμα αυτο ειναι σχεδιασμενο ωστε οσο ανεβαινει η θερμοκρασια του στοιχειου τοσο ανεβαινουν και οι στροφες του ανεμιστηρα.
απο εκει και περα εαν το φτιαξεις πειραματισου .........οτι βοηθεια θελεις εδω ειμαστε!!!