PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλειδαριά πορτ-παγκαζ



n1k0s84
04-01-13, 22:33
Έχω το εξής θέμα το αυτοκίνητο όταν το πήρα δεν είχε κεντρικό κλείδωμα το είχα πάει σε συνεργείο και μου έβαλε ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές όμως όχι στο πορτ-παγκαζ. μετά από χρόνια αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου πέρασα ένα καλώδιο από την πίσω αριστερή πόρτα μέχρι το πορτ παγκαζ. Πήρα και μια ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά την τοποθέτησα αλλά έχω το εξής θέμα φαίνεται δεν ανοίγει και κλείνει πάντα επιπλέον δημιοργεί και πρόβλημα στη κλειδαριά της πόρτας και δεν την ανοίγει ή την κλείνει πάντα. Δοκίμασα να το συνδέσω είτε παράλληλα είτε σε σειρά αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο. Μέτρησα με το πολύμετρο και είδα ότι η τάση που δίνει είναι το πολύ 7v και αυτό με διακυμάνσεις άλλοτε τόσο άλλωτε λιγότερο. Έχει κανείς καμία λύση;

xsterg
05-01-13, 13:35
για αρχη δεν εχεις κανει σωστη συνδεσμολογια. η τροφοδοσια της κλειδαριας για οπλιση αφοπλιση ειναι 12v. απο εκει και περα παραλληλα δεν νομιζω να γινεται. πρεπει το κυκλωμα να εχει χωριστη εξοδο για την πισω πορτα.

george Mp
06-01-13, 13:02
Πρεπει να συνδεσεις μονο τα δυο καλωδια του μοτερ παραληλα με τα αλλα μοτερ και να μην συνδεσεις τις εντολες για κλειδωμα ξεκλειδωμα της πισω πορτα γιατι η διαδρομη που κανουν τα μοτερ του εμποριου ειναι συνηθως μεγαλυτερη απο του εργοστασιου και ειναι πολυ δυσκολο να ρυθμιστουν σωστα οι εντολες.

n1k0s84
06-01-13, 14:43
Και το κεντρικό κλείδωμα του αυτοκινήτου μοτέρ του εμπορίου έχει...