PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη αεροσυμπιεστη



Panοs
06-01-13, 18:03
σκευτομαι να βρω ενα μοτερ απο ψυγιο και να φτιαξω εναν αεροσυμπιεστη....
τον αερα λεω να τον αποθηκευω η σε 2 αδιουσ πυροσβεστιρεσ η σε 2 καζανακια φορτιγου...
η σκεφτομαι να παρω ενα δοχιο απο πιεστικο νερου(αυτο το στρογκυλο που εχει απο πανω και συνηθωσ ειναι κοκκινο)και να αφαιρεσω την μεμβρανη που εχει στην μερια που συνδεετε στο πιεστικο ετσι ωστε να παρω στην μια μερια να συνδεσω τον αεροσυμπιεστη και στην αλλη να εχω εξοδο...
τι λετε θα πετυχει?
το μοτερ του ψυγιου θα εχει δυναμη να σηκονει 7-8 barr πιεση???

Spirtos
06-01-13, 18:25
Δεν ξερω πόση πίεση μπορεί να σηκώσει, αλλά έχουν εφαρμόσει και άλλοι παρόμοιες τεχνικές, άρα πρέπει να γίνεται, π.χ. http://explorebees.blogspot.gr/2012/03/blog-post_15.html & http://www.cnchobby.gr/forum/default.aspx?g=posts&t=1160

Panοs
06-01-13, 20:09
σπυρο σε ευχαριστω..
ειχα δει καποιεσ αλλεσ κατασκευεσ αλλα ηταν μ μικρεσ για αερογραφουσ...
αυτα δεν τα ειχα δει...

ba99297
06-01-13, 21:27
Φίλε αυτό που θες να κάνεις το έχω κάνει, με συμπιεστή από κλιματιστικό και αεροθάλαμο από συμπιεστή οδοντιατρικό
Προσεχε ειδικά με τον θάλαμο του πιεστικού που λες , δεν νομίζω να αντέχει τέτοια πίεση. Ο αέρας υπό πίεση θέλει πολλή προσοχή .Μια λμαρίνα που ταξιδεύει με ταχύτητα μπορεί να γίνει γιαταγάνι
Το πλεονέκτημα είναι ότι είναι αρκετά αθόρυβο. Από την άλλη αν ψάξεις λίγο πριν μια δυο μέρες ανέβασα ένα θέμα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68026

με πρόβλημα που έχω κατά την εκκίνηση του κινητήρα-συμπιεστή που έμεινε μερικούς μήνες σε ακινησία. Δεν θα πρέπει να ξεχνάς ότι οι συμπιεστές είναι κατασκευασμένοι να λειτουργούν σε κλειστό κύκλωμα με φρέον και κάποιο είδος λιπαντικού για να λυπαίνονται. Όταν εμείς τον βάζουμε να ρουφάει αέρα από το περιβάλλον και να σμπρώχνει αέρα σε έναν αεροθάλαμο νομίζω το μοτέρ ελλείψη καλής λίπανσης οξειδώνετε. Τώρα θα μου πεις αν το μοτέρ το έχεις και είναι για ανακύκλωση γιατί να μην προσπαθήσεις?
Απλά πρόσεχε
Καλή ευκολία ότι θες ρωτάς ( αν ξέρω να σου πω)
Να είσαι καλά
Βαγγέλης

billtsig
06-01-13, 22:02
καλησπέρα μίας και έχω φτιάξει και εγώ αυτή την κατασκευή αξίζει να ασχοληθείς αλλά να έχεις τα μάτια σου 14

για φιάλη εγώ έβαλα πυροσβεστήρα στα 5-6 λύτρα χωρίς πρόβλημα

από πίεση πιστεύω πως μπορείς να πάρεις 7-8bar (το δικό μου το είχα τεστάρει στα 12)

τέλος σας παρουσιαζω και την κατασκευή μου όχι για να κάνω επίδειξη αλλά να βοηθήσω http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,16948.msg357822.html#msg357822

καλή επιτυχία φιλικά βασιλης

Ηλιας Α
07-01-13, 11:09
σκευτομαι να βρω ενα μοτερ απο ψυγιο και να φτιαξω εναν αεροσυμπιεστη....
τον αερα λεω να τον αποθηκευω η σε 2 αδιουσ πυροσβεστιρεσ η σε 2 καζανακια φορτιγου...
η σκεφτομαι να παρω ενα δοχιο απο πιεστικο νερου(αυτο το στρογκυλο που εχει απο πανω και συνηθωσ ειναι κοκκινο)και να αφαιρεσω την μεμβρανη που εχει στην μερια που συνδεετε στο πιεστικο ετσι ωστε να παρω στην μια μερια να συνδεσω τον αεροσυμπιεστη και στην αλλη να εχω εξοδο...
τι λετε θα πετυχει?
το μοτερ του ψυγιου θα εχει δυναμη να σηκονει 7-8 barr πιεση???



Καλημέρα
Οι συμπιεστές των ψυγείων είναι κλειστού τύπου, αυτό σημαίνει πως θα έχεις στην έξοδο λάδια(*), οπότε όπως καταλαβαίνεις ο αέρας δεν κάνει για όλες τις εφαρμογές, εκτός του ότι θα επιβαρύνεσαι με το κόστος συμπλήρωσης λαδιού – είναι ειδικό –
Σε παλιό δοχείο πρέπει απαραίτητα να του γίνει υδραυλική δοκιμή με πίεση διπλάσια αυτής που θα δουλεύει.
Τα οικιακά ψυγεία μπορούν να αναπτύξουν μεγάλη πίεση 10-14 ατμόσφαιρες, αλλά η παροχή είναι μικρή αναρροφά μόνο 10 λίτρα το λεπτό.
Σε γενικές γραμμές δεν αξίζει τον κόπο.
(*) σε ορισμένους συμπιεστές μπορείς να μειώσεις το λάδι που βγάζουν αν τους τροφοδοτήσεις με αέρα απ΄έξω.

aris285
07-01-13, 11:36
Οπως ειπαν και πιο πανω θα εχεις προβλημα με τα λαδια. ο συμπιεστης καπια στιγμη θα αδιασει απο λαδι και θα καει.

vasilllis
07-01-13, 11:41
Οποτε ξεκιναει ενα project,χωρις να ξερεις ποσο πιεση σηκωνει το κομπρεσερακι σου,αρα και το δοχειο δεν ειναι τσεκαρισμενο αν αντεχει .Αντεχει??
θα το μαθουμε στις ειδησεις?
κατι ασφαλιστικα κατι μανομετρα-θερμομετρα και τα σχετικα ενα 50ρι δεν θα το πανε??
παρε κατι σιγουρο να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

εδω http://superklimatismos.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html

εχει ενδεικτικα πιεσεις που φτανουν τα αερια των κομπρεσερ.

Panοs
07-01-13, 13:33
παιδια σασ ευχαριστω ολουσ για τισ απαντησεις.....
μαλλον θα χρησημοποιησω και εγω κανεναν πυροσβεστηρα αλλα ποιο πηθανο ειναι να βαλω καζανακι απο φορτιγο.....
μετα τον συμπιεστη και πριν το καζανι λεω να βαλω ενα φιλτρο βεζνινησ για να μου κραταει τα λαδια....
πωσ μπορω να συμπληρονω λαδια στον συμπιεστη?
5-6 λιτρα πηστευω οτι δεν φτανουν....
θελω να λειτουργω καρφοτικο,πιστολι βαφησ κλπ....
(αυτα οχι μαζι ενα ενα παντα)
την μπουκαλα ενοειτε θα την δοκημασω ποριν την βαλω...
θα κρυφτω και θα ρυθμησω τον πρεσοστατη στα 12 bar....
αν αντεξει μετα θα τον ρυθμησω στα 8 bar....

herctrap
07-01-13, 13:42
http://www.pcbheaven.com/userpages/diy_small_cheap_air_compressor/?topic=worklog&p=0

kplgr
07-01-13, 13:45
παιδια σασ ευχαριστω ολουσ για τισ απαντησεις.....
μαλλον θα χρησημοποιησω και εγω κανεναν πυροσβεστηρα αλλα ποιο πηθανο ειναι να βαλω καζανακι απο φορτιγο.....
μετα τον συμπιεστη και πριν το καζανι λεω να βαλω ενα φιλτρο βεζνινησ για να μου κραταει τα λαδια....
πωσ μπορω να συμπληρονω λαδια στον συμπιεστη?
5-6 λιτρα πηστευω οτι δεν φτανουν....
θελω να λειτουργω καρφοτικο,πιστολι βαφησ κλπ....
(αυτα οχι μαζι ενα ενα παντα)
την μπουκαλα ενοειτε θα την δοκημασω ποριν την βαλω...
θα κρυφτω και θα ρυθμησω τον πρεσοστατη στα 12 bar....
αν αντεξει μετα θα τον ρυθμησω στα 8 bar....

Πιστόλι βαφής, με 10 λίτρα το λεπτό το ξεχνάς...! Ακόμη και το απλό, για HVLP δε το συζητάμε καν. Αερογράφος οκ..
(Μη σου πω και το καρφωτικό το ξεχνάς.. Εκτός και εαν βάζεις ένα καρφί ανά 2λεπτο..)
Δε θέλω να σε αποθαρρύνω, γιατί και εγώ έχω βρεθεί εκεί που είσαι τώρα και σε καταλαβαίνω, απλά
να έχεις ρεαλιστικές προσδοκίες για το τι θα πετύχεις!

Και επίσης να προτείνω αντι για καζανάκια φορτηγών και πυροσβεστήρες(???), μια φιάλη υγραερίου?
Τουλάχιστον για εμένα δούλεψε μια χαρά.. (Βέβαια έχει το ανάποδο σπείρωμα στο στόμιο..)

Να έχεις στο μυαλό σου πως όπου αποθηκεύσεις τον "αέρα", το δοχείο αυτό θα έχει αέρα ΚΑΙ υγρασία(νερο)
οπότε ενδέχεται μακροπρόθεσμα να υπάρξει θέμα και (χτύπα ξύλο) πρόβλημα λόγω σκουριάς!

Panοs
07-01-13, 13:51
ηρακλη ωραια η κατασκευη στο link αλλα ειναι μικρη...
μονο 3 λιτρα ειναι ο πυροσβεστηρασ και θελει 2.5 λεπτα για να φθασει τα 8 bar....

Panοs
07-01-13, 13:53
εεεεεεε????????
δεν χρειαζομαι αερογραφο .....
δεν ξερω καν πωσ λειτουργει...
στο 2 λεπτο θελω τουολαχηστον 10 καρφια....
μηπωσ με συμπιεστη απο aircontition ειναι καλυτερα?

Ηλιας Α
07-01-13, 14:35
παιδια σασ ευχαριστω ολουσ για τισ απαντησεις.....
μαλλον θα χρησημοποιησω και εγω κανεναν πυροσβεστηρα αλλα ποιο πηθανο ειναι να βαλω καζανακι απο φορτιγο.....
μετα τον συμπιεστη και πριν το καζανι λεω να βαλω ενα φιλτρο βεζνινησ για να μου κραταει τα λαδια....
πωσ μπορω να συμπληρονω λαδια στον συμπιεστη?
5-6 λιτρα πηστευω οτι δεν φτανουν....
θελω να λειτουργω καρφοτικο,πιστολι βαφησ κλπ....
(αυτα οχι μαζι ενα ενα παντα)
την μπουκαλα ενοειτε θα την δοκημασω ποριν την βαλω...
θα κρυφτω και θα ρυθμησω τον πρεσοστατη στα 12 bar....
αν αντεξει μετα θα τον ρυθμησω στα 8 bar....

<<μετα τον συμπιεστη και πριν το καζανι λεω να βαλω ενα φιλτρο βεζνινησ για να μου κραταει τα λαδια....>>
Κρατά λάδια αλλά λίγα.
<<πωσ μπορω να συμπληρονω λαδια στον συμπιεστη?>>
Στα οικιακά από το σωληνάκι της αναρρόφησης, ή εναλλακτικά για να έχεις και δείκτη λαδιού πρέπει να κάνεις κάποια τρύπα σε κατάλληλο σημείο.
<< 5-6 λιτρα πηστευω οτι δεν φτανουν....>>
Στα οικιακά περίπου1-1.5 λίτρα
<< θελω να λειτουργω καρφοτικο,πιστολι βαφησ κλπ....>>
Για καρωτικό θα σου λερώνει τα ξύλα, για πιστόλι βαφής θα έχεις πρόβλημα με τα λάδια.
Συμπέρασμα: δεν κάνει ούτε να φουσκώνεις το ποδήλατο!

<< την μπουκαλα ενοειτε θα την δοκημασω ποριν την βαλω...
θα κρυφτω και θα ρυθμησω τον πρεσοστατη στα 12 bar....>> ….
<< θα κρυφτω >> δεν είναι ανάγκη να κρυφτής αν της κάνεις υδραυλική δοκιμή, η οποία και πρέπει βεβαίως να γίνεται ταχτικά π.χ κάθε χρόνο.

kplgr
07-01-13, 14:47
Πάνο όταν λέμε υδραυλική δοκιμή εννοούμε υδραυλική δοκιμή, δηλαδή με υγρό!

Μην κάνεις κανένα αστείο και βάλεις 12bar αέρα στο δοχείο, διότι εάν σπάσει όντως πρέπει να κρυφτείς..

Βάλε νερό στο δοχείο που θα χρησιμοποιήσεις, και άσε όσο λιγότερο κενό γίνεται, και τότε βάλε αέρα με πίεση!!!!!!

Spirtos
07-01-13, 15:24
Το θέμα με το νερό και τα λάδια λύνεται, υπάρχουν εξαρτήματα για αυτό, π.χ. υδατοπαγίδα (ανεβάζεις το κόστος βέβαια...και δεν ξέρω αν αξίζει πλέον μια τέτοια κατασκευή), αλλά τα θέματα ασφαλείας όπως ειπανε και όλοι πιο πάνω είναι σοβαρότατα!
Ενα καρφωτικό αέρος που έχω εγώ πάντως, θέλει σταθερή πίεση μεταξύ 6-7 bar,με οτιδήποτε λιγότερο, δεν πάει μία...

mihalas2
07-01-13, 15:38
φιλε μου

δωσε μεγαλη προσοχη
γιατι τα κομπρεσερ αυτα ανεβαζουν απο 22-εως και 28 BAR!!!
οπωσδηποτε θα βαλεις πρεσοστατη απο κομπρεσερ αερος να κοβει στα 8 bar
κανει περιπου στα 25 ευρα (και εφ οσον επιτρεπεται αυτη η πιεση για το συγκεκριμενο καζανι)
το τεστ πιεσης γινεται με γεματο το καζανι νερο στα 12 bar για να το δουλεψεις στα 8-9 bar max .
μην επιχειρησεις ποτε να το δοκιμασεις με αερα στα 12 bar.
καρφωτικο δουλευει 100%
πιστολι βαφης σε καμια περιπτωση (γενικα σε οτι ζηταει μεγαλες παροχες δεν θα σε βοηθησει)

κατι τετοιο πριν πολλα χρονια ...ακομη δουλευει

http://www.youtube.com/watch?v=W8vtBc94CvI

φιλικα μιχαλης

billtsig
07-01-13, 21:55
καλησπέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι οπος τα λει ο mihalas2 έχω δουλέψει καρφωτικο χωρίς πρόβλημα και πιστόλι βαφής αλλά δεν επαρκούσε η παροχή

Panοs
14-01-13, 20:18
ρε παιδια δεν μπορει να χρησημοποιηθει και αντλια καυστηρα?
αφου αυτη η αντλια ανεβαζει πιεση στο πετρελεο απο 7 μεχρι 15 bar....
δεν θα λειτουργησει?

kplgr
15-01-13, 13:38
Πάνο το σκεπτικό είναι απλό:

Σκέψου το κομπρεσσέρ σαν αντλία (που στο κάτω κάτω, είναι..). Κάθε αντλία έχει δύο χαρακτηρηστικά, (μέγιστη) πίεση και παροχή.
Πρέπει από πριν να υπολογίσεις επακριβώς τι θα χρειαστείς ΚΑΙ από τα δύο, και μετά μονος σου αποφασίζεις εάν το Χ υλικό σε καλύπτει.
Εγώ σου λέω ότι με πίεση ~6 bar για ότι εργαλείο αέρος θέλεις είσαι οκ, έτσι κι αλλιώς ένα κομπρεσσέρ δίνει 8~10 (από τα "απλά").

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η παροχή αέρα, γιατι κάποια εργαλεία που χρησιμοποιούνται συνεχόμενα (πχ πιστόλι βαφής) ναι μεν
θέλουν (πχ) ~3 bar, αλλά θέλουν και 80 λίτρα το λεπτό παροχή αέρα (στα 3 bar)



ΥΓ. Δεν γνωρίζω τίποτα από αντλίες καυστήρα πετρελαίου, αλλά κάτι μου λέει ότι εαν είχε παροχή 100 λίτρα το λεπτό θα είχαμε
ήδη τελειώσει τα αποθέματα πετρελαίου του πλανήτη..!

ΥΓ2. Για εμένα, μην ασχοληθείς καν με αντλίες υγρών (πετρελαίου, βενζίνης, νερού και τα ρέστα..)

mihalas2
16-01-13, 18:05
Πάνο το σκεπτικό είναι απλό:

Σκέψου το κομπρεσσέρ σαν αντλία (που στο κάτω κάτω, είναι..). Κάθε αντλία έχει δύο χαρακτηρηστικά, (μέγιστη) πίεση και παροχή.
Πρέπει από πριν να υπολογίσεις επακριβώς τι θα χρειαστείς ΚΑΙ από τα δύο, και μετά μονος σου αποφασίζεις εάν το Χ υλικό σε καλύπτει.
Εγώ σου λέω ότι με πίεση ~6 bar για ότι εργαλείο αέρος θέλεις είσαι οκ, έτσι κι αλλιώς ένα κομπρεσσέρ δίνει 8~10 (από τα "απλά").

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η παροχή αέρα, γιατι κάποια εργαλεία που χρησιμοποιούνται συνεχόμενα (πχ πιστόλι βαφής) ναι μεν
θέλουν (πχ) ~3 bar, αλλά θέλουν και 80 λίτρα το λεπτό παροχή αέρα (στα 3 bar)



ΥΓ. Δεν γνωρίζω τίποτα από αντλίες καυστήρα πετρελαίου, αλλά κάτι μου λέει ότι εαν είχε παροχή 100 λίτρα το λεπτό θα είχαμε
ήδη τελειώσει τα αποθέματα πετρελαίου του πλανήτη..!

ΥΓ2. Για εμένα, μην ασχοληθείς καν με αντλίες υγρών (πετρελαίου, βενζίνης, νερού και τα ρέστα..)



ετσι ακριβως!

ΖΑΧΟΣ
10-02-20, 01:07
Ειχα σχεδόν όλα τα υλικά λόγο επαγγέλματος και χρειαζόμουν αεροσυμπιεστη για ψυλοδουλειες.
Πρώτα έβαλα συμπιεστη οικιακού ψυγείου σε δοχείο 25λιτρα. Μάζευε γρήγορα αέρα και 8 dar. Όμως μετά από λίγες ώρες όχι συνεχόμενα κάηκε. Στην συνέχεια έβαλα από κλιματιστικό 9000dtu άντεξε περισσότερο αλλά και αυτό κόλλησε.
Συμπέρασμα: αυτά τα κομπρεσέρ είναι φτιαγμένα μόνο για freon
Γι αυτο τα λάδια φεύγουν και πάνε στον θάλαμο και κολλάνε χωρίς λάδι.
Επίσης ζεσταίνεται γρήγορα γιατί δεν ψύχεται.
Κάνει μόνο για εμπειρία κατασκευής

Προσπάθησα να λύσω το θέμα του λαδιού βάζοντας ενα μικρό κολεκτερ στην καταθληψη.
Μάζευε εκεί το λάδι πριν πάει στο θάλαμο και το επέστρεφα με μία βανα στην αναρρόφηση.
Χαρηκα όμως λίγο γιατί άρχισε να μαζεύει νερό στο λάδι

Και έτσι κόλλησε Και το δεύτερο κομπρεσέρ

Το νεράκι στο λάδι είναι από την συμπίεση του αέρα

elektronio
10-02-20, 10:25
Φίλε μου Ζαχαρία, χρόνια πολλά για την γιορτή σου,
λόγω επαγγέλματος μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός πάνω στο κομπρεσέρ. Αυτά που γράφεις δεν ευσταθούν. Λογικά κάτι δεν κάνεις σωστά και γιαυτό καις τα μηχανάκια ή κάηκαν λόγω παλαιότητας (αφού δουλέψαν χρόνια στην προηγούμενη χρήση) ή ήταν πολύ μικρά σε ισχύ και κάηκαν από ζόρι. Εγώ έχω κατασκευάσει ένα κομπρεσέρ με μηχανή από ψυγείο (καινούριο 1,5ΗΡ) και δοχείο 50 λιτ. το οποίο δουλεύει από το 1995 (περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς) και συνεχίζει να δουλεύει.
Βαλβίδα αντεπιστροφής έβαλες; Αν όχι τότε αυτός είναι ο λόγος που κάηκαν.

Τα λάδια του συμπιεστή δεν επικοινωνούν με το σημείο που περνάει το φρέον (ή ο αέρας στην περίπτωση μας) οπότε δεν μπορεί να φεύγουν στην έξοδο και μάλιστα σε ποσότητα. Αν συνέβαινε αυτό τότε το φρεόν θα αναμιγνειόταν με λάδι και στην συνέχεια δεν θα δούλευε η λειτουργία ψύξης του ψυγείου.

Νερό στο λάδι δεν δικαιολογείται (γενικά σε όλα τα εμβολοφόρα). Η συμπίεση δεν δημιουργεί νερό. Η συμπίεση δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα. Όταν αυτός φεύγει από τον συμπιεστή ζεστός και πάει στο δοχείο που είναι κρύο ακουμπάει στα κρύα τοιχώματα και υγροποιείται η υγρασία του αέρα η οποία συλλέγεται στο δοχείο σαν νερό. Εννοείται ότι ο θερμός αέρας που φεύγει από το δοχείο και δεν έχει προλάβει να αποβάλλει την υγρασία τότε αυτή υγροποιείται παρακάτω στο δίκτυο αέρα ή στα μηχανήματα.

Σχετικά με τα δοχεία που αναφέρθηκαν, πριν πολλά χρόνια βέβαια αλλά το γράφω για τους επίδοξους κομπρεσεροκατασκευαστές που διαβάζουν το θέμα, θέλει μεγάλη προσοχή γιατί το σκάσιμο δοχείου αν είσαι δίπλα μπορεί πολύ εύκολα να είναι θανατηφόρο.
Τα δοχεία από πιεστικά συγκροτήματα είναι για πίεση λειτουργίας 2,5Bar (το πολύ 4,5 Bar) οπότε απαγορεύονται δια ροπάλου. Οι πυροσβεστήρες είναι μελετημένοι για 17 bar οπότε είναι πολύ κατάλληλοι για μικρά κομπρεσέρ αρκεί να μην είναι πολύ παλιοί ή πολύ σκουριασμένοι.
Οπωσδήποτε στο δοχείο πρέπει να μπει κατάλληλη βαλβίδα ασφαλείας. Κατάλληλη σημαίνει λίγο μικρότερη σε Bar από την πίεση σχεδιασμού του δοχείου.

Υ.Γ. αντί να στέλνεις πολλά διαδοχικά μηνύματα μπορείς να κάνεις διόρθωση στο πρώτο μήνυμα.

ΗΝ1984
10-02-20, 13:10
Φίλε μου Ζαχαρία, χρόνια πολλά για την γιορτή σου,
λόγω επαγγέλματος μπορώ να πω ότι είμαι ειδικός πάνω στο κομπρεσέρ. Αυτά που γράφεις δεν ευσταθούν. Λογικά κάτι δεν κάνεις σωστά και γιαυτό καις τα μηχανάκια ή κάηκαν λόγω παλαιότητας (αφού δουλέψαν χρόνια στην προηγούμενη χρήση) ή ήταν πολύ μικρά σε ισχύ και κάηκαν από ζόρι. Εγώ έχω κατασκευάσει ένα κομπρεσέρ με μηχανή από ψυγείο (καινούριο 1,5ΗΡ) και δοχείο 50 λιτ. το οποίο δουλεύει από το 1995 (περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς) και συνεχίζει να δουλεύει.
Βαλβίδα αντεπιστροφής έβαλες; Αν όχι τότε αυτός είναι ο λόγος που κάηκαν.

Τα λάδια του συμπιεστή δεν επικοινωνούν με το σημείο που περνάει το φρέον (ή ο αέρας στην περίπτωση μας) οπότε δεν μπορεί να φεύγουν στην έξοδο και μάλιστα σε ποσότητα. Αν συνέβαινε αυτό τότε το φρεόν θα αναμιγνειόταν με λάδι και στην συνέχεια δεν θα δούλευε η λειτουργία ψύξης του ψυγείου.

Νερό στο λάδι δεν δικαιολογείται (γενικά σε όλα τα εμβολοφόρα). Η συμπίεση δεν δημιουργεί νερό. Η συμπίεση δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα. Όταν αυτός φεύγει από τον συμπιεστή ζεστός και πάει στο δοχείο που είναι κρύο ακουμπάει στα κρύα τοιχώματα και υγροποιείται η υγρασία του αέρα η οποία συλλέγεται στο δοχείο σαν νερό. Εννοείται ότι ο θερμός αέρας που φεύγει από το δοχείο και δεν έχει προλάβει να αποβάλλει την υγρασία τότε αυτή υγροποιείται παρακάτω στο δίκτυο αέρα ή στα μηχανήματα.

Σχετικά με τα δοχεία που αναφέρθηκαν, πριν πολλά χρόνια βέβαια αλλά το γράφω για τους επίδοξους κομπρεσεροκατασκευαστές που διαβάζουν το θέμα, θέλει μεγάλη προσοχή γιατί το σκάσιμο δοχείου αν είσαι δίπλα μπορεί πολύ εύκολα να είναι θανατηφόρο.
Τα δοχεία από πιεστικά συγκροτήματα είναι για πίεση λειτουργίας 2,5Bar (το πολύ 4,5 Bar) οπότε απαγορεύονται δια ροπάλου. Οι πυροσβεστήρες είναι μελετημένοι για 17 bar οπότε είναι πολύ κατάλληλοι για μικρά κομπρεσέρ αρκεί να μην είναι πολύ παλιοί ή πολύ σκουριασμένοι.
Οπωσδήποτε στο δοχείο πρέπει να μπει κατάλληλη βαλβίδα ασφαλείας. Κατάλληλη σημαίνει λίγο μικρότερη σε Bar από την πίεση σχεδιασμού του δοχείου.

Υ.Γ. αντί να στέλνεις πολλά διαδοχικά μηνύματα μπορείς να κάνεις διόρθωση στο πρώτο μήνυμα.



Πολλά λάθη. Ίσως από άγνοια. Το ψυκτικό υγρό αναμιγνύεται με το λάδι, γι’ αυτό και δεν κάνει το κάθε λάδι με το κάθε ψυκτικό υγρό. Η αναρρόφηση του συμπιεστή γίνεται μέσα από το κέλυφος του μηχανήματος.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWCEKevLadFNNJDS6Y4xleqwN17ORDH gUP_FssdL2-H8CoWF3ECA&s


https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&amp;v=nA-XbfxqgRo

tomis
10-02-20, 15:50
ρε παιδια δεν μπορει να χρησημοποιηθει και αντλια καυστηρα?
αφου αυτη η αντλια ανεβαζει πιεση στο πετρελεο απο 7 μεχρι 15 bar....
δεν θα λειτουργησει?

Δεν γίνεται γιατί η αντλία πετρελαίου λιπαίνεται από το ίδιο το καύσιμο και χωρίς αυτό πάρα πολύ γρήγορα θα κολλήσει.

ΖΑΧΟΣ
10-02-20, 16:23
Ευχαριστώ για τις ευχές φίλε μου elektronio
Η κατασκευή έγινε όπως σε όλες που είδα σε πολλά video και βέβαια βαλβίδα αντιστροφής
Εχω ανοίξει μερικά κομπρεσέρ εβμολοφορα και περιστροφικα και έχω δει πως δουλεύουν.
Και βέβαια αναμιγνύεται το ψυκτελαιο με το freon σε πολύ μικρή ποσότητα, γι αυτό σε διαροη φρεον βλέπουμε στο σημείο και λίγο λαδάκι. Γι αυτό βάζουμε σε κάποιες ψυκτικες εγκαταστάσεις ελαιοπαγηδες.
Στην περίπτωση μου η υγροποιηση έγινε στο κολεκτερ που μάζευα το λάδι.

Πάντως παιδιά ευχαριστήθηκα την κατασκευή κι ας δούλεψε λίγο. Έμαθα κάποια πράγματα σχετικά με τον αέρα που ασχοληθηκα πρώτη φορά.
Τελικά το αποσυναρμολόγηση και αγόρασα ενα καινούργιο STANLEY 50lit να κάνω τις ψιλοδουλειες που θέλω.
Εγώ είχα τα υλικά αλλά αν τα αγόραζα θα κόστιζε ποιό πολύ απο το καινούργιο.

elektronio
10-02-20, 16:55
Πολλά λάθη. Ίσως από άγνοια. Το ψυκτικό υγρό αναμιγνύεται με το λάδι, γι’ αυτό και δεν κάνει το κάθε λάδι με το κάθε ψυκτικό υγρό. Η αναρρόφηση του συμπιεστή γίνεται μέσα από το κέλυφος του μηχανήματος.

Σε ποιο ακριβώς σημείο γίνεται η ανάμιξη;



Η αναρρόφηση του συμπιεστή γίνεται μέσα από το κέλυφος του μηχανήματος.

Αυτό μας το εξηγείς λίγο τι εννοείς;

ΖΑΧΟΣ
10-02-20, 19:30
Το ψυκτελαιο είναι στον πάτο του μοτέρ εκεί που ειναι ο στροφαλος και καθώς περιστρέφεται το αναδευει σε όλο το χώρο.
Εκει μέσα όμως είναι η αναρρόφηση και κάποια μικρή ποσότητα την αναρουφαει λειπαινει βαλβίδες και έμβολο πηγαίνει σε όλο το ψυκτικό κύκλωμα και επιστρέφει πάλι στον συμπιεστη.
Ετσι λειτουργούν όλα τα ψυκτικα κυκλώματα.

elektronio
10-02-20, 20:17
Η κεφαλή είναι στεγανή και απλά κολυμπάει στο λάδι, η αναρρόφηση γίνεται από το ένα σωληνάκι που βγαίνει από το κέλυφος και εκεί πρέπει να προσαρμοστεί φίλτρο αέρα (για την κατασκευή κομπρεσέρ) . Η έξοδος είναι από το άλλο σωληνάκι. Φαίνεται ξεκάθαρα και στο βίντεο παραπάνω. Το κύκλωμα συμπίεσης δεν έχει επαφή με το λάδι. Ο μόνος τρόπος για να περάσει το λάδι στο συμπιεσμένο αέρα ή στο φρεον είναι από το πιστόνι. Εκεί τα δαχτυλίδια (ελατήρια) σκουπίζουν το λάδι από τον κύλινδρο και φράζουν την δίοδο προς το κύκλωμα συμπίεσης. Αν είναι πολύ παλιός ο κινητήρας και αρκετά φθαρμένος ο κύλινδρος τότε είναι φυσιολογικό να περνάει λάδι στο φρέον ή στον αέρα. Αυτό συμβαίνει αντίστοιχα και στα κανονικά εμβολοφόρα κομπρεσέρ.

ΗΝ1984
10-02-20, 21:21
Σε ποιο ακριβώς σημείο γίνεται η ανάμιξη;




Αυτό μας το εξηγείς λίγο τι εννοείς;


Η κεφαλή είναι στεγανή και απλά κολυμπάει στο λάδι, η αναρρόφηση γίνεται από το ένα σωληνάκι που βγαίνει από το κέλυφος και εκεί πρέπει να προσαρμοστεί φίλτρο αέρα (για την κατασκευή κομπρεσέρ) . Η έξοδος είναι από το άλλο σωληνάκι. Φαίνεται ξεκάθαρα και στο βίντεο παραπάνω. Το κύκλωμα συμπίεσης δεν έχει επαφή με το λάδι. Ο μόνος τρόπος για να περάσει το λάδι στο συμπιεσμένο αέρα ή στο φρεον είναι από το πιστόνι. Εκεί τα δαχτυλίδια (ελατήρια) σκουπίζουν το λάδι από τον κύλινδρο και φράζουν την δίοδο προς το κύκλωμα συμπίεσης. Αν είναι πολύ παλιός ο κινητήρας και αρκετά φθαρμένος ο κύλινδρος τότε είναι φυσιολογικό να περνάει λάδι στο φρέον ή στον αέρα. Αυτό συμβαίνει αντίστοιχα και στα κανονικά εμβολοφόρα κομπρεσέρ.

80056

Άγνοια και επιμονή= συνδυασμός του ξερόλα.

Συνεχίζουμε. Είμαι στο χώρο της ψύξης και του κλιματισμού από το 1986.
Στο δια ταύτα τώρα.
Στη φωτογραφία που επισυνάπτω είναι εμφανή τρία σωληνάκια. Ένα από την αριστερή πλευρά και δυο από τη δεξιά. Το ένα της αριστερής και το επάνω της δεξιάς είναι τα δυο σωληνάκια αναρρόφησης του κάθε συμπιεστή. Το ένα χρησιμοποιείται (συνήθως το αριστερό) για την πλήρωση του δικτύου με ψυκτικό υγρό και το άλλο για την αναρρόφηση του αεριού φέρον από το δίκτυο. Το τράτο το οποίο είναι κάτω δεξιά είναι η κατάθλιψη του συμπιεστή προς το ψυκτικό κύκλωμα.
Στη φωνογραφία είναι εμφανές ότι τα δυο ίδια σωληνάκια δεξιά και αριστερά είναι κολλημένα στο κέλυφος του συμπιεστή και αδειάζουν εντός του κελύφους. Το τρίτο είναι συνδεδεμένο με το σπιράλ (για τους κραδασμούς) σωληνάκι το οποίο συνδέει τη κεφαλή του συμπιεστή με το δίκτυο.
Επίσης τα τελευταία εικοσιπέντε χρονιά εφαρμόζεται το σύστημα με τις φωσφορίζουσες αμπούλες, οι οποίες διευκολύνουν την ανεύρεση διαρροών. Το φωσφορίζων υγρό, αναμιγνύεσαι με το ψυκτέλαιο, κυκλοφορεί σε όλο το δίκτυο και οπού υπάρχει διαρροή, ‘’χρωματίζει’’ τη σωλήνα.
Πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.

ΖΑΧΟΣ
10-02-20, 23:25
Καλησπέρα
elektronio άνοιξε ένα μικρό συμπιεστη από ψυγείο να καταλάβεις πως δουλεύει.
Είναι όπως ακριβώς το γράφει Ο ΗΝ1984

pstratos
10-02-20, 23:43
Όταν παλιότερα χρησιμοποιούταν ορυκτέλαια στους συμπιεστές, τα ψυκτικά ρευστά είχαν την τάση να αναμιγνύονται πάρα πολύ με τα έλαια. Αυτό είχε δυο προβλήματα. καταρχάς το ψυκτέλαιο έφευγε από τον συμπιεστή και κυκλοφορούσε σε όλο το κύκλωμα. 'Αρα υπήρχαν στιγμές που ο συμπιεστής υπέφερε από έλλειψη λαδιού. Μετά στην μάζα του λιπαντικού υπήρχε ψυκτικό ρευστό, οπότε η λίπανση ήταν ελλιπής. Τέλος στον εξατμιστή, σε χαμηλές θερμοκρασίες τα λάδια κυριολεκτικά έπηζαν. Έτσι η εξέλιξη ήρθε με τα συνθετικά (πχ POE) λιπαντικά που προσπαθούν να μετριάσουν το παρακάτω φαινόμενο. Οχι δηλαδή πως τώρα δεν μεταφέρονται ατμοί του λαδιού (μικροσταγονίδια) από την αναρρόφηση του συμπιεστή στην έξοδο και από εκεί σε όλο το κύκλωμα. Οπότε και έχουμε ελαιοσυλλέκτες, και ελαιοπαγίδες.... Οι μόνοι ίσως συμπιεστές που δεν έχουν αυτό το θέμα είναι κάποιοι oilless ιατρικοί και κάποιοι για αναπνεύσιμα αέρια. Αλλά μιλάμε για 10-20Χ το κόστος των κλασικών.

Σε screw συμπιεστή που είχα την "χαρά" να έχω, το σύστημα της κατακράτησης και επιστροφής των λαδιών, ήταν το 50% του συγκροτήματος! (40% ήταν τα ψυγεία και 10% ο κινητήρας και ο κοχλίας). Σε αυτόν συγκεκριμένα το λάδι λειτουργούσε και σαν αφυγραντικό! Δηλ ότι υγρασία υπήρχε στην αναρρόφηση (και είχε ξεφύγει του αφυγραντήρα) παγιδευόταν στα λαδάκια, τα οποία αλλάζονταν μόλις ο αισθητήρας ανίχνευε υγρασία πάνω από όριο. Αέρας στεγνός, καθαρός, χωρίς σκόνη και λάδια, αλλά με τι κόστος..... Τελικά απηύδησα, τον πέταξα και γύρισα σε εμβολοφόρο

Satcom
10-02-20, 23:56
@ elektronio,
έχω την αίσθηση ότι κάπου έχεις μπερδευτεί.

Είναι απόλυτα σίγουρο ότι σε ψυκτικά συστήματα αυτής της μορφής (ψυγείων-κλιματιστικών) το λάδι λίπανσης του κινητήρα αναμιγνύεται με το ψυκτικό υγρό.
Τώρα όσον αφορά τις βλάβες (βασικά το κόλλημα) που εμφανίζονται στα μοτέρ κατά την χρήση τους σαν DIY αεροσυμπιεστών, όντως τα παλιά συνεχίζουν να λειτουργούν και μετά από πολλά χρόνια , εγώ πχ έχω ένα από το 1980.

Η διαφορά από τα νεότερα στα οποία κυρίως έχουμε βλάβες είναι στο λάδι που στο R12 είναι ορυκτό λάδι ενώ από το R134a και μετά και ακριβώς επειδή το ορυκτέλαιο δεν αναμιγνύετε με αυτό το ψυκτικό υγρό, αντικαταστάθηκε από άλλου τύπου λάδια, συνθετικά PAG και εστέρες POG.

Αυτά τα λάδια έχουν μια ''αρνητική'' ιδιότητα, είναι υγροσκοπικά και ακόμη και σε ελάχιστο χρόνο επαφής με την ατμόσφαιρα απορροφούν υγρασία (η οποία όταν μπει στο ψυκτικό κύκλωμα δημιουργεί υδροχλωρικό η υδροφθορικό οξύ τα οποία καταστρέφουν τα μεταλλικά μέρη).

Στην περίπτωση του DIY αεροσυμπιεστή και εάν το μοτέρ είναι από σύστημα νεώτερο του R12, εάν αφήσουμε το εργοστασιακό λάδι, αυτό θα απορροφά υγρασία με αποτέλεσμα την απώλεια των λιπαντικών του ιδιοτήτων με αποτέλεσμα το κόλλημα.
Βέβαια υπάρχουν λάδια με χαρακτηριστικά κατάλληλα για τέτοια μοτέρ αλλά η υπάρχουν σε μεγάλες συσκευασίες η αλλιώς τα 500ml κάνουν 20-30Ε και με χρόνο ζωής κάτω από 12 μήνες.

ΖΑΧΟΣ
11-02-20, 00:35
Βρήκα τα λάδια του συμπιεστη στο δοχείο του αέρα. Αυτά τα μοτέρ δεν ειναι φτιαγμένα να μαζεύουν αέρα.
Να τα κάνουμε με το ζόρι;

p270
11-02-20, 10:29
Ασχολούμαι χρόνια με τον μοντελισμο έχω αγορασμενο κομπρεσέρ μαρκας silair το οποίο όταν το αποσυμπιεσεις να το πω έτσι δηλαδή αδειάσεις την δεξαμενή αέρα θα βγάλω και αυτό λίγο λάδι το οποίο δεν θεωρείται πρόβλημα
Εννοείται ότι κατά την χρήση του αερογραφου δεν υπάρχει ίχνος λαδιού
Στο φόρουμ modelclub.gr υπάρχουν πάρα πολλοί που φτιάχνουν diy κομπρεσέρ και δουλεύουν άψογα για χρόνια
Αν σας ενδιαφέρει ρίξτε μια ματιά για το πώς το κατασκευάζουν

thanasisHP
11-02-20, 12:35
εγω ξεκινησα να φτιαξω μικρο-φορητο αεροσυμπιεστη με κομπρεσερακι ψυγειου,, μα μολις ειδα
τα λαδια στην
εξοδο
το εψαξα λιγο και βρηκα εναν τυπο που κοβει το σασι με τον τροχο,, αλαζει την γωνια των σωληνων εσωτερικα ωστε να μην ''αρπαζουν'' λαδια και
μετα το κλεινει με σφυχτηρα κλαμπ βαρεως τυπου..

τελικα το βρηκα πολυ δουλεια και το αφησα για μελλοντικη απασχοληση.

ΖΑΧΟΣ
12-02-20, 01:52
Έχω ανοίξει ψυγείου 1/4 και επαγγελματικό 1hp και έχω δει πώς είναι
Το εξωτερικό σωληνάκι αναροφησης δεν είναι ενωμένο με την κεφαλή τού συμπιεστη, επίτηδες για να ρουφάει και λίγο λάδι

mtzag
12-02-20, 02:22
Εχω ενα κομπρεσερακι μικρο gast σαν αυτο https://gastmfg.com/uploads/product-images/large/3LBA-10-M300AX.png
που δεν εχει λαδι ουτε αεροφυλακιο.. το οποιο οταν ειχα δει την τιμη του ειτανε πολυ ακριβο.
Γιατι ειτανε τοσο ακριβο και που μπορει να εχει χρηση ?

Επισης με compressor danfoss 7.5hp 134a φρεον και ενα αεροφυλακιο 100Lt μπορω να φτιαξω κανονικο κομπρεσερ
η δεν κανει ο compressor ψυγειων-κλιματιστικων ?

Ετισης τι διαφορα εχουνε οι κοχλιοφορα απο τα εμβολοφορα κομπρεσερ ?

ΜαστροΤζεπέτο
12-02-20, 03:19
Μου χάρισε ένας φίλος αυτό , το είχε για αερογραφο. Το δοκίμασα με τα πιστόλια αέρος για καρφιά επιπλοποιίας και δουλεύει άψογα και αθόρυβα αλλά για σαφώς λιγότερα καρφιά από ότι ένα 100-150 λίτρων. Με προβλημάτισε θεωρητικά το όλο θέμα λαδιών κλπ αλλά δουλεύει εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον. Τα περιφερειακά όλα πλην του συμπιεστή είναι ότι θα είχε και ένα τεράστιο, οπότε το κόστος αλλάζει μόνο στο δοχείο. Εμένα μου μοιάζει για πυροσβεστήρας.
80057

thanasisHP
12-02-20, 09:57
Με προβλημάτισε θεωρητικά το όλο θέμα λαδιών κλπ αλλά δουλεύει εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον.
80057

αν θες να δεις την στάθμη του λαδιού [ώστε αν εχει πέσει να συμπληρωσεις] μπορείς ?

γιατι στην φωτο δεν φενεται, μπορεις να βγαλεις μια φωτο απο τον δεικτη λαδιου ?

ΖΑΧΟΣ
12-02-20, 12:11
Αυτά τα κομπρεσέρ δεν έχουν δείκτη λαδιού.

ΜαστροΤζεπέτο
12-02-20, 16:53
αν θες να δεις την στάθμη του λαδιού [ώστε αν εχει πέσει να συμπληρωσεις] μπορείς ?

γιατι στην φωτο δεν φενεται, μπορεις να βγαλεις μια φωτο απο τον δεικτη λαδιου ?
Ο δείκτης είναι θαμπος και δεν δείχνει ύπαρξη λαδιού, ρώτησα κάποιον ψυκτικό και μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα, δουλεύει κι έτσι ....

asterixx25
07-12-21, 22:55
Υπάρχει ή έχει δοκιμάσει κάποιος, τρόπος να περαστεί το εσωτερικό του καζανιού με κάποιο αντισκωριακό ασταρι/χρωμα για επιπλέον προστασία από τα νερά που μαζεύει?

Η μήπως δεν χρειάζεται? Και απλώς ανοίγουμε κάθε φορά το βαλβιδάκι από κάτω να αδειάσει?

Gaou
07-12-21, 23:19
Υπάρχει ή έχει δοκιμάσει κάποιος, τρόπος να περαστεί το εσωτερικό του καζανιού με κάποιο αντισκωριακό ασταρι/χρωμα για επιπλέον προστασία από τα νερά που μαζεύει?

Η μήπως δεν χρειάζεται? Και απλώς ανοίγουμε κάθε φορά το βαλβιδάκι από κάτω να αδειάσει?


Το βαλβιδακι είναι το καλύτερο.. το είχα κάνει αυτό πού ρωτάς αλλά καθότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ τον αεροσυμπιεστή δεν ξέρω μακροχρόνια αν έκανα κάτι. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ότι έκανε πολλές βδομάδες να στεγνώσει...

mtzag
08-12-21, 15:36
Υπάρχει ή έχει δοκιμάσει κάποιος, τρόπος να περαστεί το εσωτερικό του καζανιού με κάποιο αντισκωριακό ασταρι/χρωμα για επιπλέον προστασία από τα νερά που μαζεύει?

Η μήπως δεν χρειάζεται? Και απλώς ανοίγουμε κάθε φορά το βαλβιδάκι από κάτω να αδειάσει?


Αυτο ναι βοηθαει αμα εχει λαδια μεσα αλλα μετα βγαζει λαδωμενο αερα που ειναι σοβαροτερο προβλημα το βαψιμο ειναι καλυτερη οικονομικη λυση το γαλβανισμα αψογη λυση αλλα ασυμφορη.
Το καλυτερο ειναι αυτοματη εξυδατωση αξιζει το κοστος αμα εχεις λιγο μεγαλο δοχειο.
Μια λυση ειναι να κοψεις το κολημενο καπακι του καζανιου να κολλησεις χοντρο μεταλικο χειλος στο καζανι και το καπακι
και να το βαλεις πανω με πολλες βιδες με φλαντζα αλλα αυτο θελει πολλη εργασια και εργαλεια τελος του κανεις υδροστατικο ελεγχο.
Στα ακριβα καζανια ετσι ειναι και αξιζει μονο για μεγαλα δοχεια τα μικρα απλα τα πετας δεν αξιζει επισκευη.
Ετσι θα ειναι επισκεψιμο το δοχειο για βαφη-συντηρηση..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
08-12-21, 21:49
σε καποια της kaeser ειναι ετσι .

Satcom
08-12-21, 23:53
Υπάρχει ή έχει δοκιμάσει κάποιος, τρόπος να περαστεί το εσωτερικό του καζανιού με κάποιο αντισκωριακό ασταρι/χρωμα για επιπλέον προστασία από τα νερά που μαζεύει?

Η μήπως δεν χρειάζεται? Και απλώς ανοίγουμε κάθε φορά το βαλβιδάκι από κάτω να αδειάσει?


Σε ένα 50 lt αφού αφαίρεσα την όποια σκουριά υπήρχε με ηλεκτρόλυση μετά χρησιμοποίησα εποξειδικό αστάρι 2 συστατικών για εσωτερική αδιαβροχοποίηση.

Παρότι το άφησα 2 εβδομάδες για να στεγνώσει, η μυρωδιά από τον αέρα έκανε κάποιους μήνες να φύγει.
Το κοιτώ που και που με ενδοσκόπιο και έως τώρα είναι εντάξει.

asterixx25
13-12-21, 12:17
Το καλυτερο ειναι αυτοματη εξυδατωση αξιζει το κοστος αμα εχεις λιγο μεγαλο δοχειο.

Αυτο ναι, κάπου το είχα διαβάσει με αυτόματη ηλεκτροβαλβιδα που ανοίγει κάθε 20-30 λεπτά. Αλλά για αεροφυλακιο των 24lt δεν αξίζει τον κόπο.
Οπως και η ιδέα να κοπεί το καζάνι και να μπει προσθαφαιρουμενη τάπα.

Τελικα από ότι βλέπω, θα το αφήσω όπως έχει και απλώς θα το καθαρίζω απέξω, καμία αλλαγή στα λάδια του μοτέρ και κανένας έλεγχος στα ράκορ.



Σε ένα 50 lt αφού αφαίρεσα την όποια σκουριά υπήρχε με ηλεκτρόλυση μετά χρησιμοποίησα εποξειδικό αστάρι 2 συστατικών για εσωτερική αδιαβροχοποίηση.

Ετσι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις με ποιο τρόπο πέρασες το ασταρι εσωτερικά?
Και πως διαπίστωσες ότι έχει καλυφθεί όλο το καζάνι?

Satcom
13-12-21, 16:52
Ετσι για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις με ποιο τρόπο πέρασες το ασταρι εσωτερικά?
Και πως διαπίστωσες ότι έχει καλυφθεί όλο το καζάνι?


Έριξα την ποσότητα που είχα τότε υπολογίσει από την τρύπα της ανεπίστροφης και μετά με περιστροφικές κινήσεις.
Με ενδοσκοπική κάμερα που έχει και φωτισμό έγινε ο έλεγχος.

mtzag
13-12-21, 19:07
Η αυτοματη βαλβιδα εχει φλοτερακι μεσα και ανοιγει αμα μαζεψει νερο.
Αλλα αυτο αξιζει απο 500lt και πανω
καπακι αποσπωμενο με βιδες σε 1000lt δοχειο και πανω.

Στα μικρα δοχεια πχ 100lt τα δουλευεις και οσο βγαλουνε μετα πεταμα δεν αξιζει η επισκευη τους.

asterixx25
16-12-21, 14:28
Ερωτήσεων συνέχεια...

Ανοιξα το βαλβιδακι αποστράγγισης και αφού έβγαλε λίγο νερο, στην συνέχεια άρχισε να βγάζει ένα παχύρευστο υγρό σαν γάλα?
Κουνωντας το καζάνι δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω συνεχίζει να βγάζει ακόμη αυτό το παχύρευστο υγρό.

Να το αφήσω να στραγγίξει τελείως και να στεγνώσει ή να ανοίξω τις τάπες και να το ξέπλυνω με νερο και μετά στέγνωμα πάλι?

Satcom
16-12-21, 15:13
Αυτό είναι μίγμα λαδιού και νερού υπό πίεση και μάλλον δεν κάνεις και πολύ συχνά εξυδάτωση.
Αλλά μπορεί και τα δακτυλίδια του πιστονιού να έχουν μεγάλη φθορά.

asterixx25
16-12-21, 20:34
Τελικά το έκανα βίδες...

Το ξέπλυνα με το λάστιχο με νερο και περιμένω να στεγνώσει.
Με τον φακό που κοίταξα μέσα, το καζάνι φαίνεται καθαρό χωρίς σκουριές, εκτός απο κάτι λίγες γύρω απο την περιοχή της βαλβίδας εξυδάτωσης.

Θα το αφήσω όπως έχει και όσο ζήσει...

elektronio
17-12-21, 09:04
Τελικά το έκανα βίδες...

Το ξέπλυνα με το λάστιχο με νερο και περιμένω να στεγνώσει.
Με τον φακό που κοίταξα μέσα, το καζάνι φαίνεται καθαρό χωρίς σκουριές, εκτός απο κάτι λίγες γύρω απο την περιοχή της βαλβίδας εξυδάτωσης.

Θα το αφήσω όπως έχει και όσο ζήσει...

Άσκοπα την έκανες όλη αυτή την διαδικασία. Απλά άνοιγε το να φεύγουν τα νερά.
Αν όπως υποθέτω το δουλεύεις ερασιτεχνικά, δηλαδή όχι καθημερινά και βγάζεις τα νερά θα σε πάει μια εικοσαετία χαλαρά.

asterixx25
17-12-21, 15:23
Άσκοπα την έκανες όλη αυτή την διαδικασία. Απλά άνοιγε το να φεύγουν τα νερά.
Αν όπως υποθέτω το δουλεύεις ερασιτεχνικά, δηλαδή όχι καθημερινά και βγάζεις τα νερά θα σε πάει μια εικοσαετία χαλαρά.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Επι της ευκαιρίας, μιας που το έκανα βίδες, έριξα μέσα και λίγο σταθεροποιητή-μετατροπέα σκουριας, έτσι για το ψυχολογικό και το ανακίνησα να πάει παντού.
Βαριομουν να ρίξω αντισκωριακά αστάρια, να περιμένω μέρες να στεγνώσει και στην τελική δεν αξίζει ο κόπος.

Περιμενω να στεγνώσει και να το μονταρω ξανά.

Επειδή το πήρα μεταχειρισμένο και η χρήση του είναι εντελώς ερασιτεχνική, είπα να του κάνω ένα μικρό service.

Τωρα που είναι στα χέρια μου, θα κάνω εξυδατωση πιο τακτικά και ελπίζω να γεράσω πρώτα εγώ από αυτό.

Satcom
17-12-21, 15:32
ελπίζω να γεράσω πρώτα εγώ από αυτό.



Στο εύχομαι οπωσδήποτε αλλά έχε τον νου σου.....

https://www.google.com/search?q=air+compressor+explosion&rlz=1C1GIWA_enGR745GR746&oq=air+compressor+explo&aqs=chrome.1.69i57j0i512l2j0i22i30l7.11519j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

MacGyver
18-12-21, 16:13
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Επι της ευκαιρίας, μιας που το έκανα βίδες, έριξα μέσα και λίγο σταθεροποιητή-μετατροπέα σκουριας, έτσι για το ψυχολογικό και το ανακίνησα να πάει παντού.
Βαριομουν να ρίξω αντισκωριακά αστάρια, να περιμένω μέρες να στεγνώσει και στην τελική δεν αξίζει ο κόπος.

Περιμενω να στεγνώσει και να το μονταρω ξανά.

Επειδή το πήρα μεταχειρισμένο και η χρήση του είναι εντελώς ερασιτεχνική, είπα να του κάνω ένα μικρό service.

Τωρα που είναι στα χέρια μου, θα κάνω εξυδατωση πιο τακτικά και ελπίζω να γεράσω πρώτα εγώ από αυτό.
Υπάρχουν και έξυπνες λύσεις, απορώ που δεν αναφέρθηκαν από τους ειδικούς.

asterixx25
22-12-21, 11:23
Η ερώτηση μπορεί να θεωρηθεί και ¨βλακεια¨, αλλά επειδή δεν το έχω διαβάσει κάπου θα την κάνω?

Μπορει να χρησιμοποιηθεί η υδατοπαγίδα πριν την αντεπίστροφη βαλβίδα, ώστε να αποκλείσουμε την υγρασία και τα όποια λάδια να εισέλθουν στο καζάνι του αεροσυμπιεστή?

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
22-12-21, 22:31
εδω θα ηθελα να πω κατι που μου το εχει πει καπιος έμπειρος, τα λάδια που φεύγουν από την κυλινδροκεφαλη λιπαινουν το αεροφυλακιο , και σαν ατμοι λαδιου ακομη .