PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα που να αντιλαμβάνεται αλλαγές στην οθόνη



panos318
07-01-13, 09:02
παλικάρια τα φώτα σας !!!
Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να αντιλαμβάνεται χρωματικές αλλαγές στην οθόνη του PC για windows xp ή vista ή 7
Έχω ένα BMS σε ένα κτίριο το ποιο στην οθόνη του PC μου βγάζει με γραφικά την εγκατάσταση
Εγώ τώρα θέλω όταν κάποιο σημείο από την επιφάνεια εργασίας γίνει κόκκινο να μου κάνη ένα Alert όπως πχ να αναβοσβήνει όλη η οθόνη με κόκκινο χρώμα ή να κάνη κάποιων ήχο για να το παίρνω χαμπάρι γιατί όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να εχω συνέχεια τα μάτια μου επάνω στην οθόνη
Έχω ακούσει οτι υπαρχη κάτι τέτοιο αλά δεν τον κόβω κιόλας :blush:

katmadas
07-01-13, 09:35
Στις εντολες δεν μπορεις να παρεμβεις δηλαδη και θες να το κανεις ετσι?
Δεν ξερω καποιο τετοιο προγραμμα αλλα ενδιαφερον ακουγετε...
Μου θυμιζει μια εγκατασταση που ειχα δει και ειχαν κολησει στην οθονη οπτικες ινες στα σημεια ενδιαφεροντος...
Hi class μιλαμε...
Ηταν οπως την διαφημηση με το gps του 80!

vasilllis
07-01-13, 09:41
οσα bms εχω δει εχουν ηχητικη ειδοποιηση >εχεις κοιταξει στις ρυθμισεις?εχεις ηχεια?

panos318
07-01-13, 11:41
οσα bms εχω δει εχουν ηχητικη ειδοποιηση >εχεις κοιταξει στις ρυθμισεις?εχεις ηχεια?
Το ξέρω και εγώ αυτό φίλε μου αλά δυστυχώς δεν εχουμαι πρόσβαση στης ρύθμισης του BMS
εκτός από αυτό εχω 750 σημεία ελενχου και από την Jonson ζητάνε 10 ευρο το σημείο για να προγραμματίσουν

HFProject
08-01-13, 01:28
αυτό που θες μπορείς να το κάνεις με το winautomation (http://www.winautomation.com/)

ioannischristo
08-01-13, 02:43
Παναγιώτη τα συστήματα B.M.S. είναι πάρα πολύ ακριβά και εάν δεν ξέρεις τον προγραμματισμό τους και τι βάση δουλεύουν καλό θα είναι να μην βάλεις κάποιο πρόγραμμα πάνω στο PC. μπορεί να είναι ένα απλό πρόγραμμα το οποίο μπορεί να αλλάξει κάτι στην registry και μετά το BMS πάει περίπατο.... ενα τέτοιο σύστημα που λες με 750 σημεία θα έχεις δαπανήσει πολλά χρήματα για να στηθεί και να λειτουργεί... μην κάνεις την παροιμία πράξη "είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι", για 10 ευρώ...

katmadas
08-01-13, 10:27
10 ευρω επι 750 μας κανουν 7500 ευρω.Δεν το λες και αλευρι...
και τα 750 τα ελεγχεις σε μια οθονη?

panos318
08-01-13, 11:19
10 ευρω επι 750 μας κανουν 7500 ευρω.Δεν το λες και αλευρι...
και τα 750 τα ελεγχεις σε μια οθονη?
Βασικά έχει 7 σελίδες αλά έχει και μια 8η που έχει συνοπτικά τα πιο κύρια σημεία όπως φωτισμό /κλιματισμό /γεννήτριες/ ανσασερ/ αντλίες ....κτλ
αλά και πάλη η οθόνη είναι 52 ινζες

τηχ Κώστα για το πρόγραμμα θα του ρίξω μια ματιά αλά αν έχει κανίς και καμιά άλλη επιλογή θα περιμένω

katmadas
08-01-13, 12:04
Πες λιγο τις διασταστασεις της οθονης βασηε επι υψος.
Εχω κατι στο μυαλο μου με καμερα ανεξαρτητη απο το πσ.

Δες για παραδειγμα

http://www.youtube.com/watch?v=ykzNPiOV4zI

lion
08-01-13, 12:43
Έχω χρόνια να ασχοληθώ και δεν ξέρω απο windows, αλλά ίσως μια "εύκολη" :-) ιδέα είναι να κάνεις ένα πρόγραμμα που να κάνει capture την οθόνη ανά χρονικά διαστήματα, να την συγκρίνει με την αρχική και αν βρει διαφορές να σε ειδοποιεί με κάποιο ήχο.

http://www.codeproject.com/Articles/5051/Various-methods-for-capturing-the-screen

GR_KYROS
08-01-13, 13:18
Θα μπορούσε με αναφορά RGB ένα κύκλωμα να διεγείρεται από την κόκκινη σήμανση στο monitor.....

Πρόγραμμα σχετικό πάνω σε κλειδωμένο πρόγραμμα δεν γίνετε....

lion
08-01-13, 13:24
Μα δεν αναφέρθηκα σε επέμβαση στο πρόγραμμα....

vasilllis
08-01-13, 13:37
Μου φαινεται το βρηκα. http://www.ifm.com/ifmgr/web/news/colour-sensor-in-a-compact-o5-housing.html
κατι τετοιο(δεν μπορω να δω λεπτομεριες ,κανει αναβαθμιση η σαβουρα και κολαει με 2-3 παραθυρα που ανοιγω)
υπαρχει αναλογικος μα pnp. 12 ;h 24 v και οδηγεις ενα μπαζερακι.

katmadas
08-01-13, 13:43
Κατσε οπα Βασιλη!
Για να ελεγξεις ολα τα σημεια που θα δειχνει στην οθονη θα θελεις πολα τετοια με αποτελεσμα ουτε την οθονη να βλεπεις ουτε χρηστικο ναναι.
Ασε που αν ειναι να βαλει ενα για καθε σημειο καλητερα να προτιμησει αυτο με τα 10 ευρω...
Εχω δουλεψει τετοια στις γραμμες και ειναι καλα.
Αλλα αλλη η δουλεια του ναυτη και αλλη του καντηλαναυτη.
Δηλαδη αυτο με την καμερα δεν σου αρεσε και σου αρεσε αυτο?

GR_KYROS
08-01-13, 13:45
εμβέλεια 15 ... 19 mm

navar
08-01-13, 13:59
είμαστε σίγουροι οτι το πρόγραμμα δεν μπορεί να εξάγει δεδομένα ?
γιατί αν με κάποιο τρόπο βγάζει δεδομένα πχ σε XML τότε μπορεί να φτιαχτεί ένα προγραμματάκι που να συγκρίνει σε τακτά χρονικά διαστήματα και να ειδοποιεί !

Spiroslouis
08-01-13, 14:24
Αν έχεις γνώσεις προγραμματισμούς ή έχεις κάποιον εύκαιρο καλό προγραμματιστή υπάρχει το OpenCV. Αρκετά hard core αλλά κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τίποτα :-)

katmadas
08-01-13, 14:30
Αν έχεις γνώσεις προγραμματισμούς ή έχεις κάποιον εύκαιρο καλό προγραμματιστή υπάρχει το OpenCV. Αρκετά hard core αλλά κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τίποτα :-)

Με αυτο που λες δεν χρειαζετε καμερα?

Γιώργος Ανώνυμος
08-01-13, 14:36
Τα συστήματα BMS έχουν συμπληρωματικούς τρόπους να απεικονίζουν τα alerts, events ανάλογα με το severity και τις σχετικές ρυθμίσεις πέραν της απικόνισης στην οθόνη, όπως συνοδευτικός ήχος ειδοποίησης, ενεργοποίηση εκτύπωσης με την περιγραφή του alert και τον ακριβή χρόνο εμφάνισης κλπ. Και αυτό διότι πάντα υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας ειδικά σε υπηρεσίες από προσωπικό βάρδιας σε μία οθόνη και πιθανώς non business hours... Οπότε είναι θέμα ρυθμίσεων (εφόσον λογικά υπάρχει η δυνατότητα) και ως εκ τούτου το ζητούμενο, με όλο το σεβασμό, μου ακούγεται... ποντειακή προσέγγιση!

lion
08-01-13, 14:37
Το BMS ειναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή, και χρησιμοποιεί την κάρτα οθόνης του υπολογιστή για να απεικονίσει τα δεδομένα του ή όχι;

Spiroslouis
08-01-13, 14:45
Όχι πρόγραμμα φτιάχνεις πάνω σε αυτές τις βιβλιοθήκες(του OpenCV) που μπορούν να αναγνωρίσουν τα πάντα από μια εικόνα, ένα βίντεο κτλ κτλ. Ένα youtube search θα βοηθούσε να καταλάβεις γιατί πράμα μιλάω.

katmadas
08-01-13, 14:55
Όχι πρόγραμμα φτιάχνεις πάνω σε αυτές τις βιβλιοθήκες(του OpenCV) που μπορούν να αναγνωρίσουν τα πάντα από μια εικόνα, ένα βίντεο κτλ κτλ. Ένα youtube search θα βοηθούσε να καταλάβεις γιατί πράμα μιλάω.

Καλα ναι εκανα μια μικρη και σε ολα οσα ειδα ειχαν καμερα online..
Γιαυτο ρωτησα.

GR_KYROS
08-01-13, 15:49
Άσχετα αν το πρόγραμμα BMS έχει όλες τις ζητούμενες δυνατότητες , για κάποιον λόγο δεν μπορεί ο Παναγιώτης να τις εκμεταλλευτεί.
Θεωρητικά και
Έμμεσα όπως είπα μπορεί να χρησιμοποιήσει μια αναφορά από το RGB σήμα και με ένα κύκλωμα να έχει ηχητική ένδειξη στις κόκκινες ενδείξεις.
Εναλλακτικά μπορεί να βοηθηθεί με έναν σαν τον ποιο κάτω adaptor / tester παίρνοντας την σχετική αναφορά….

http://www.taiwantrade.com.tw/racetop/products-detail/en_US/579943

nestoras
08-01-13, 18:51
Ρίξε μια ματιά στο autoit: http://www.autoitscript.com
και πιο συγκεκριμένα στην εντολή "pixelgetcolor".
Με τη βοήθεια του helpfile και των υπόλοιπων συναρτήσεων μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις.
Ενναλακτικά μπορείς πάλι με τη βοήθεια του autoit να παρακολουθείς τις μεταβολές στο logfile του προγράμματος BMS και να κάνεις trigger με βάση τις μεταβολές.
Η λύση με το χρώμα των pixel δε νομίζω ότι είναι και η πιο αξιόπιστη αλλά αν έχεις χρόνο μπορείς να το δοκιμάσεις.
Το καλό είναι ότι δε θα επηρεάσεις καθόλου τη λειτουργία του προγράμματος του BMS.