PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρες γκαραζόπορτας ή/και συρόμενης πόρτας αυλής



lelek
08-01-13, 19:15
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.... τί αισθητήρες ακριβώς θα προτείνατε έτσι ώστε κατά την κίνηση μιας πόρτας όταν διέρχεται το αυτοκίνητο ή ένας άνθρωπος να "κόβει" (σταματά) την κίνηση ή ακόμη καλύτερα να δίνει και αντίθετη κίνηση με κάποιες Ν.Ο./Ν.C. επαφές ?

(η δεύτερη περίπτωση είναι πιο περίπλοκη βέβαια γιατί έχει να κάνει και με την πλακέτα - στην πρώτη περίπτωση είναι πιο απλά τα πράγματα γιατί απλά παίρνεις την εντολή close για παράδειγμα από την κλέμα και την περνάς από μία ανοιχτή ή κλειστή επαφή και την επιστρέφεις στην κλέμα και αυτό είναι όλο!)

Έχω 2 beam των 100 μέτρων τα οποία τα έχω δοκιμάσει και δουλεύουν σε συνδυασμό με ένα ρελέ 12 V D.C. αλλά δε μου αρέσει και πολύ κάτι τέτοιο γιατί αυτά προορίζονται για συναγερμούς κυρίως και γενικότερα δεν είναι για τη χρήση που τα θέλω εγώ...

Αν αυτό που θα προτείνατε είναι και δοκιμασμένο από κάποιον ακόμη καλύτερα... :)

lelek
08-01-13, 20:12
Χρόνια πολλά κιόλας και καλή χρονιά σε όλους... !!!

lelek
08-01-13, 20:56
Τίποτα..κανένας?

giwrgosss
08-01-13, 21:05
καλή χρονιά και σε σένα ...

vasilllis
09-01-13, 00:02
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=22718

lelek
09-01-13, 00:13
Ευχαριστώ για την απάντηση... αυτά δεν είναι ευαίσθητα από το φως? δηλαδή δουλεύουν καλά και στο φως της ημέρας? οκ το λέει ότι κάνει και για τέτοια χρήση (ίσως να ρυθμίζεται και η ευαισθησία τους στο φως) αλλά μήπως αυτοί οι αισθητήρες είναι μόνο για το σκοτάδι?

ioannischristo
09-01-13, 00:56
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ολοκληρωμένο άρθρο για την ασφάλεια σε γκαραζόπορτες οποιοδήποτε τύπου. http://www.acsys1.gr/product_categories/photocells/index
,κεφάλαιο "Γενική περιγραφή"

vasilllis
09-01-13, 10:39
Ευχαριστώ για την απάντηση... αυτά δεν είναι ευαίσθητα από το φως? δηλαδή δουλεύουν καλά και στο φως της ημέρας? οκ το λέει ότι κάνει και για τέτοια χρήση (ίσως να ρυθμίζεται και η ευαισθησία τους στο φως) αλλά μήπως αυτοί οι αισθητήρες είναι μόνο για το σκοτάδι?

Αυτοι δουλευουν αντικρυστα πομπος-δεκτης οταν κοπει η ακτινα.Αν τωρα πεφτει ο ηλιος πανω και δημιουργει προβλημα πρεπει να φτιαχτει σκιαστρο να μπουν αν ειναι για εξωτερικο χωρο.Βασικα αυτα στα εδειξα να παρεις μια ιδεα τι θα χρησιμοποιησεις.Δεν ειδα καν αν ειναι για εξωτερικη χρηση κλπ.

lelek
10-01-13, 04:53
οκ...κατανοητό....σ'ευχαριστώ βασίλη